Tre Skåningar o. En Dansk 18-20/6 2010 Helsingborgs SOKfr 2010-06-18 21:39
Resultat Etapp 1, Jordbodalenskapad av MT2003 © Stephan Krämer 2006

   Pl Startnr Namn                       Klubb                               Tid 







H75  (12)               1.8 km   10 K               



    1       6 Torild Bornetun            Skillingaryds FK                  16:57 

    2       5 Klas Tykesson              Rävetofta OK                      18:00 

    3       8 Kjell Persson              Mariestads FK                     18:07 

    4       4 Harry Söderberg            FK Friskus Varberg                19:56 

    5       3 Jan-Eric Nelking           FK Åsen                           20:08 

    6      12 Kurt Stenberg              IK Gandvik                        20:52 

    7       2 Bengt Edvardsson           OK Torfinn                        21:10 

    8      10 Carl-Henrik Hallberg       IK Uven                           24:38 

    9      11 Åke Strand                 Örkelljunga FK                    26:10 

   10       7 Totte Holm                 Markbygdens Orienteringsklubb     27:42 

   11       1 Börje Nilsson              Järfälla OK                       30:36 

   12       9 Ingvar Lennerstedt         Lunds OK                          38:38 







H70  (19)               1.8 km   10 K               



    1      24 Rune Arvidsson             Markbygdens Orienteringsklubb     15:27 

    2      30 Peo Bengtsson              OK Pan-Kristianstad               16:03 

    3      31 Ernie Broström             Halmstad OK                       16:56 

    4      16 Sune Hagström              IK Gandvik                        17:26 

    5      18 Bo Wadensjö                FK Finn                           17:31 

    6      17 Ingvar Josefsson           Rydboholms SK                     18:36 

    7      14 Sven Göran Artur Bengtsson FK Finn                           21:11 

    8      21 Gert Emanuelsson           Frölunda OL                       21:25 

    9      23 Curt Tillman               Linköpings OK                     23:00 

   10      25 Leo Lövdahl                Visby IF Gute Skid-och orient     23:06 

   11      28 Burne Nilsson              OK Torfinn                        23:46 

   12      13 Allan Hammar               OK Kompassen                      24:08 

   13      22 Gunnar Bylund              Rydboholms SK                     24:57 

   14      19 Kennerth Gustafsson        OK Virdarna                       27:20 

   15      29 Ingemar Turesson           Malmö OK                          27:44 

   16      26 Stig Svensson              OK Virdarna                       31:25 

   17      20 Bengt Olofsson             Hjärnarps GH OL                   34:17 



           15 Bo Svensson                Tockarps IK                      Felst. 

           27 Ingemar Alfredsson         IK Uven                          Felst. 







H65  (41)               2.7 km   12 K               



    1      64 Karl Johansson             OK Skogshjortarna                 18:54 

    2      58 Morgan Ljung               Vaggeryds SOK                     19:11 

    3      52 Anders Berglund            OK Skogshjortarna                 19:29 

    4      39 Nils Karlsson              Växjö Allmänna IS                 19:42 

    5      60 Ronny Andersson            OK Skogshjortarna                 20:10 

    6      72 Lars Finbom                OK Landehof                       20:15 

    7      68 Kjell Erlandsson           OK Lindena                        20:25 

    8      57 Ingemar Andersson          OK Orion                          20:30 

    9      62 Kjell-Åke Isaksson         OK Skogshjortarna                 20:38 

   10      59 Bo-Göran Gunnarsson        Markbygdens Orienteringsklubb     21:02 

   11      40 Göran Bengtsson            Tockarps IK                       21:15 

   12      56 Inge Persson               FK Boken                          21:16 

   13      67 Roland Nilsson             Falköpings AIK OK                 21:18 

   14      37 Ingemar Wiklund            OK Skogsvargarna                  21:46 

   15      35 Hans Karlsson              OK Orinto                         21:49 

   16      43 Kjell Månsson              Ronneby OK                        21:56 

   17      34 Göran Andersson            Stigmännen Karlshamns OK          21:58 

   18      70 Benkt Anderson             Lunds OK                          22:27 

   19      50 Christer Westberg          IFK Göteborg                      22:30 

   20      54 Waste Byström              OK Virdarna                       23:30 

   21      49 Lars Wester                Stångenäs AIS                     23:45 

   21      46 Karl-Axel Johansson        IK Uven                           23:45 

   23      42 Ronny Ragnarsson           OK Skogshjortarna                 24:08 

   23      41 Gösta Lindqvist            OK Löftan                         24:08 

   25      44 Lars-Olof Lannfelt         OK Skogshjortarna                 24:13 

   26      55 Kent Carlgren              OK Skogshjortarna                 24:21 

   27      53 Bertil Olofsson            Andrarums IF                      24:22 

   28      45 Mårten Svensson            Stångenäs AIS                     24:37 

   29      48 Egil Nielsen               Fredensborg OK                    25:09 

   30      71 Bengt Bergqvist            Stigmännen Karlshamns OK          25:11 

   31      66 Gerth Sällström            Lessebo OK                        26:11 

   32      47 Raimo Salminen             Växjö OK                          26:34 

   33      69 Göran Holst                Bottnaryds IF                     27:04 

   34      38 Ulf Jönsson                Laholms IF OK                     27:12 

   35      63 Per-Åke Andersson          IS Kullen                         27:41 

   36      51 Tom Lindberg               Lunds OK                          28:30 

   37      32 Johnny Malmgren            Hjärnarps GH OL                   28:34 

   38      61 Göran Karlsson             Lessebo OK                        30:20 

   39      33 Sven-Erik Forsell          Lunds OK                          32:03 

   40      36 Per-Arne Johansson         Vänersborgs SK                    35:29 



           65 Alf Kjellberg              Bredareds IF                   ej start 







H60  (36)               2.7 km   13 K               



    1      82 Carl-Henry Andersson       OK Orinto                         17:48 

    2     108 Conny Jidetoft             Stångenäs AIS                     18:30 

    3      75 Håkan Winnberg             IK Trenne Ullared                 18:37 

    4     106 Ronnie McGrail             Hjärnarps GH OL                   19:02 

    5      92 Björn Jägerström           IK Uven                           19:46 

    6     107 Agne Bengtsson             OK Kompassen                      19:49 

    7      81 Bill Schölin               Tockarps IK                       19:59 

    8     105 Owe Nilsson                Stigmännen Karlshamns OK          21:04 

    9      93 Eric Tenland               Stigmännen Karlshamns OK          21:43 

   10      90 Per-Åke Hull               Almby IK                          22:00 

   11      83 Lars-Göran Axmalm          Sävedalens AIK                    22:01 

   12      98 Karl Uno Andersson         Falkenbergs OK                    22:02 

   13      74 Hans Åke Djurbäck          Kinnaströms SK                    22:17 

   14      89 Kenth Sundgren             Skåneslättens OL                  22:58 

   15      97 Anders Nilsson             Gotlands Bro Orienteringsklub     23:12 

   16     103 Gert Olsson                Skåneslättens OL                  23:15 

   17      78 Hans Morgan Carlsson       IFK Göteborg                      23:40 

   18      77 Göran Larsson              OK Kompassen                      24:27 

   19     102 Bo Sandahl                 Gotlands Bro Orienteringsklub     24:31 

   20      73 Allan Wikström             Stångenäs AIS                     24:47 

   21     101 Anders Widén               OLG Säuliamt                      25:04 

   22      76 Lars-Gunnar Bengtsson      Stigmännen Karlshamns OK          25:06 

   23      80 Kjell Ryberg               IFK Göteborg                      27:44 

   24      84 Sven Olle Söderberg        OK Skogsfalken                    28:01 

   25      94 Sven-Olof Fransson         SOK Aneby                         28:27 

   26      85 Lars-Olov Dahlberg         OK Landehof                       28:33 

   27      87 Christer Nelsén            Falkenbergs OK                    28:50 

   28     104 Lars Olsson                FK Boken                          28:52 

   29      91 Björn Andersson            Gotlands Bro Orienteringsklub     28:54 

   30      96 Claes-Göran Green          Lunds OK                          29:09 

   31      79 Lars-Olof Rönnqvist        OK Löftan                         30:08 

   32      88 Svenerik Johansson         Visby IF Gute Skid-och orient     32:15 

   33      86 Thorwald Fransson          OK Virdarna                       33:13 



           99 Kjell Andersson            OK Skogshjortarna                Felst. 

          100 Christer Håkansson         Falkenbergs OK                 ej start 

           95 Lars Hogedal               Vänersborgs SK                 ej start 







H55  (44)               2.9 km   15 K               



    1     147 Göran Olsson               Idefjordens SK                    18:24 

    2     121 Karl-Gunnar Olsson         Lunds OK                          18:33 

    3     155 Karl Mollén                OK Denseln                        20:16 

    4     141 Nils-Olof Bodin            Almby IK                          20:18 

    5     153 Urban Larsson              IF Hagen                          20:20 

    6     145 Thomas Johansson           Almby IK                          20:24 

    7     115 Inge Josefsson             Stångenäs AIS                     20:48 

    8     114 Kent Granqvist             Västerviks OK                     21:18 

    9     124 Roger Thörn                OK Vilse 87                       21:31 

    9     113 Johan Ryberg               Stigmännen Karlshamns OK          21:31 

   11     120 Gunnar Bejbom              Uddevalla OK                      21:54 

   12     126 Pierre Karlsson            OK Alehof                         22:21 

   13     139 Roland Dahlman             Malmö OK                          22:32 

   14     127 Lars Strand                OK Älme                           22:43 

   15     146 Roland Hulander            Ulricehamns OK                    23:08 

   16     138 Lennart Smedenmark         Ronneby OK                        23:25 

   17     133 Max Prang                  Fredensborg OK                    23:39 

   18     112 Kenneth Fager              FK Vittus                         24:03 

   19     116 Göran Liljequist           OK Älme                           24:12 

   20     122 Kjell Ehrencrona           IFK Göteborg                      24:19 

   21     154 Göran Larsson              Vänersborgs SK                    24:25 

   22     142 Kjell Wilhelmsson          Andrarums IF                      24:31 

   23     149 Bo Månsson                 OK Löftan                         24:43 

   24     151 Conny Sahlin               Vänersborgs SK                    24:53 

   25     131 Bertil Månsson             Örkelljunga FK                    24:57 

   26     117 Börje Sundberg             OK Gipen                          25:07 

   27     136 Kalle Lindqvist            Växjö OK                          25:26 

   28     143 Lennart Svernestam         Linköpings OK                     25:32 

   29     129 Bengt Aspvall              Ronneby OK                        25:56 

   30     135 Per Nilsson                Stigmännen Karlshamns OK          25:59 

   30     130 Johan Wedlin               Sävedalens AIK                    25:59 

   32     118 Arne Bogren                OK Vivill                         26:18 

   33     128 Håkan Carlbom              OK Gipen                          26:44 

   34     125 Per Lindskog               Gotlands Bro Orienteringsklub     26:46 

   35     152 Bengt Hansson              Andrarums IF                      28:08 

   36     134 LarsOwe Ström              Täby OK                           29:09 

   37     148 Rolf Ohrlander             OK Pan-Kristianstad               29:16 

   38     144 Odd Ohlsson                Uddevalla OK                      29:40 

   39     132 Hans Andersson             IK Gandvik                        32:28 

   40     140 Per-Olof Nanneson          Simlångsdalens IF                 34:49 

   41     137 Lars Johansson             OK Nackhe                         35:04 

   42     119 Bengt Lindblom             Stigmännen Karlshamns OK          36:35 



          123 Hans Ekberg                Trollhättans SOK              ej fullf. 

          150 Bo Jansson                 Stigmännen Karlshamns OK       ej start 







H50  (25)               3.4 km   17 K               



    1     173 Mats Brorsson              Tockarps IK                       21:25 

    2     179 Ulf Palmér                 Ulricehamns OK                    21:35 

    3     175 Kurt Svensson              IK Hakarpspojkarna                22:45 

    4     158 Tommy Berger               Gävle OK                          23:46 

    5     163 Ralph Johansson            Stångenäs AIS                     25:34 

    6     172 Arto Blomdahl              IK Hakarpspojkarna                25:40 

    7     168 Kenth Edin                 Boxholm-Mjölby OL                 26:00 

    8     165 Lars Elfving               OK Gipen                          26:13 

    9     164 Sten Gustafsson            Eds SK                            26:19 

   10     161 Staffan Käll               OK Älme                           26:23 

   11     156 Christer Bergagård         Tolered-Utby Ol-klubb             26:43 

   12     169 Christer Mannfolk          Ulricehamns OK                    27:03 

   13     176 Gunnar Svanberg            Järfälla OK                       27:10 

   14     178 Ulf Björkdahl              Herrestads AIF                    28:05 

   15     167 Henrik Carlsson            IK Uven                           29:13 

   16     160 Bernt O. Myrvold           Sarpsborg OL                      29:19 

   17     174 Anders Pettersson          Mariestads FK                     29:33 

   18     180 Lars Eklund                Växjö OK                          30:27 

   19     157 Tomas Nilsson              OK Gipen                          30:57 

   20     166 Peter Larsson              Trollhättans SOK                  32:37 

   21     177 Jan-Olof Lindby            Gotlands Bro Orienteringsklub     33:46 

   22     170 Mikael Svensson            OK Pan-Kristianstad               34:06 

   23     171 Göran Håkansson            IK Uven                           35:19 

   24     159 Jonas Ledelius             IK Uven                           40:29 



          162 Sten Segerslätt            Skåneslättens OL                 Felst. 







H45  (40)               3.9 km   17 K               



    1     182 Magnus Ihreskog            Gotlands Bro Orienteringsklub     22:23 

    2     198 Bo Granstedt               IK Hakarpspojkarna                23:52 

    3     220 Lasse Karlsson             Istrums SK                        23:57 

    4     211 Stefan Pålsson             Skåneslättens OL                  24:30 

    5     200 Andres Laas                OK Skogshjortarna                 24:35 

    6     191 Jonas Bornetun             Skillingaryds FK                  24:49 

    7     203 Magnus Porle               Växjö OK                          26:07 

    8     201 Conny Bruhn                Boxholm-Mjölby OL                 26:48 

    9     214 Bengt Olsson               Eslövs FK                         26:51 

   10     219 Anders Pettersson          OK Dacke                          27:12 

   11     185 Per Skoog                  Katrineholms OK                   27:19 

   12     192 Anders Claesson            Burseryds IF                      27:23 

   13     209 Ulf Linderfalk             Skåneslättens OL                  27:41 

   14     213 Ola Andertoft              Markaryds FK                      28:06 

   15     216 Anders Levin               Svaide-Roma SOK                   28:12 

   16     193 Stefan Olovsson            OK Gisle                          28:15 

   17     199 Peter Broberg              IF Rigor                          28:20 

   18     184 Jan-I Nygren               FK Boken                          28:56 

   19     195 Bengt Marthinsson          Hylte OK                          29:20 

   20     204 Torbjörn Salomonsson       Vänersborgs SK                    29:25 

   21     207 Mikael Svensson            Annebergs GIF                     29:29 

   22     190 Jan Thuresson              Burseryds IF                      29:37 

   23     187 Bengt Holmén               Hylte OK                          29:45 

   24     189 Bengt-Åke Jonasson         FK Finn                           29:49 

   25     217 Jörgen Göransson           FK Göingarna                      30:50 

   26     215 Anders Persson             Tockarps IK                       30:55 

   27     212 Kent Jönsson               FK Boken                          31:01 

   28     194 Leif-Åke Andersson         FK Boken                          31:08 

   29     205 Per Andersson              Ulricehamns OK                    31:32 

   30     202 Ola Hansson                FK Boken                          31:46 

   31     183 Gunnar Swärd               Hässleholms OK                    32:03 

   32     188 Stefan Spetz               Ulricehamns OK                    32:11 

   33     196 Per-Göran Bern             Målilla OK                        32:34 

   34     208 Stefan Edvardsson          OK Torfinn                        32:54 

   35     210 Mats Johansson             FK Boken                          33:17 

   36     186 Anders Nilsson             Hässleholms OK                    34:07 

   37     181 Anders Pettersson          Västerviks OK                     34:31 

   38     206 Pi Persson                 OK Orion                          40:32 

   39     197 Christer Svensson          Ronneby OK                        49:40 



          218 Tomas Nilsson              Hässleholms OK                 ej start 







H40  (18)               3.9 km   18 K               



    1     235 Mats Granstedt             IK Hakarpspojkarna                21:06 

    2     227 Tommy Johansson            Stångenäs AIS                     21:24 

    3     229 Håkan Mattsson             Gotlands Bro Orienteringsklub     22:19 

    4     228 Lennart Söderberg          IK Hakarpspojkarna                22:36 

    5     232 Magnus Larsen              FK Boken                          22:41 

    6     233 Dennis Persson             Växjö OK                          22:57 

    7     225 Jonas Roth                 Linköpings OK                     23:30 

    8     224 Fabian Ljungquist          Lunds OK                          23:46 

    9     238 Jan-Ove Wiking             Istrums SK                        23:51 

   10     236 Magnus Månsson             Växjö OK                          24:37 

   11     222 Martin Andersson           OK Skogsfalken                    24:48 

   12     234 Jörgen Larsson             Ulricehamns OK                    26:33 

   13     237 David Gabrielsson          Sävedalens AIK                    27:01 

   14     239 Mikael Martinsson          Falkenbergs OK                    27:59 

   15     226 Håkan Persson              Laholms IF OK                     28:57 

   16     230 Håkan Andersson            OK Dacke                          29:54 

   17     223 Jesper Rundbäck            Eksjö SOK                         32:59 



          231 Mats Dahlrot               IK Uven                          Felst. 







H21  (47)               4.3 km   17 K               



    1     610 Erik Liljequist            OK Älme                           20:32 

    2     273 Jonathan Gunnarsson        OK Pan-Kristianstad               23:11 

    3     288 Thomas Johannesson         Ronneby OK                        23:21 

    4     252 Nils Spetz                 Ulricehamns OK                    23:23 

    5     287 Magnus Larsson             FK Göingarna                      23:47 

    6     286 Christer Backman           Tullinge SK                       24:00 

    7     276 Emil Svalbring             Målilla OK                        24:14 

    8     271 Jakob Bengtsson            Stigmännen Karlshamns OK          24:16 

    9     247 Peter Hedberg              Lunds OK                          24:37 

   10     282 Andreas Liljegren          Gotlands Bro Orienteringsklub     24:56 

   11     253 Björn Karlsson             Svaide-Roma SOK                   24:59 

   12     255 Anton Hemlin               IK Uven                           25:04 

   13     257 Emil Andreasson            Emmaboda Verda OK                 25:20 

   14     250 Johan Salomonsson          Vänersborgs SK                    25:23 

   15     275 Christoffer Ohlsson        Uddevalla OK                      26:09 

   16     264 Ted Gustavsson             Ronneby OK                        26:35 

   17     251 Jesper Nelsén              Falkenbergs OK                    26:36 

   18     244 Arvid Sundkvist            Katrineholms OK                   26:40 

   19     285 Martin Kriblad             Hjärnarps GH OL                   27:00 

   20     254 Oskar Lyding               Hylte OK                          27:01 

   21     277 Emil Alexandersson         Hylte OK                          27:13 

   22     284 Tobias Edström             OK Gisle                          27:25 

   23     243 Måns Faxén                 Växjö OK                          27:26 

   24     283 Magnus Fransson            SOK Aneby                         27:31 

   25     272 Roine Schölin              Laholms IF OK                     27:41 

   26     267 Andreas Blomqvist          FK Boken                          28:41 

   27     248 David Boman                Stångenäs AIS                     29:24 

   28     260 Simon Månsson              Örkelljunga FK                    29:40 

   29     281 Tobias Persson             OK Kompassen                      29:45 

   30     280 John D Söderberg           OK Skogsfalken                    31:52 

   31     261 Filip Jansson              Sävedalens AIK                    32:28 

   32     262 Peter Josefsson            Stångenäs AIS                     32:46 

   33     269 Klas Johansson             Växjö OK                          33:54 

   34     270 Patrik Andersson           Hylte OK                          34:18 

   34     245 Petter Andersson           Växjö OK                          34:18 

   36     266 Per Henriksson             Eksjö SOK                         34:41 

   36     279 Arvid Wedlin               Sävedalens AIK                    34:41 

   38     256 Anders Nanneson            Simlångsdalens IF                 35:00 

   39     263 Anders Andersson           FK Boken                          37:27 

   40     265 Björn Andersson            FK Boken                          38:34 

   41     274 Emil Bruhn                 Boxholm-Mjölby OL                 39:30 

   42     249 Gert Olsson                Tockarps IK                       39:53 

   43     246 Petter Jönsson             Hjärnarps GH OL                   41:27 

   44     278 Henrik Roth                Hjärnarps GH OL                   42:25 

   45     258 Christian Lindblom         Stigmännen Karlshamns OK          48:56 



          268 Klas Petersson             IF Marin Väst                  ej start 

          259 Anders Jonsson             IF Marin Väst                  ej start 







H20  (11)               3.9 km   18 K               



    1     290 Mattias Johansson          FK Boken                          20:38 

    2     293 Niclas Ståhl               FK Herkules                       21:14 

    3     297 Jonas Hemlin               IK Uven                           22:13 

    4     294 Albin Andersson            Markbygdens Orienteringsklubb     23:11 

    5     300 Gustav Stenberg            OK Skogshjortarna                 24:43 

    6     295 Sebastian Mannfolk         Ulricehamns OK                    25:46 

    7     296 Martin Frisk               Markbygdens Orienteringsklubb     26:26 

    8     291 Joel Udd                   Markbygdens Orienteringsklubb     26:52 

    9     299 Adam Fredén                Falköpings AIK OK                 26:57 

   10     298 Johan Philipsson           Markaryds FK                      29:12 



          292 Fredrik Olsson             Eslövs FK                      ej start 







H18  (14)               3.9 km   17 K               



    1     304 Mattias Engström           Skåneslättens OL                  22:09 

    2     305 Anders Ohlsson             Uddevalla OK                      24:46 

    3     307 David Arborelius           IS Kullen                         25:10 

    4     310 Gustav Hagström            Falköpings AIK OK                 25:43 

    5     314 Anton Philipsson           Markaryds FK                      25:52 

    6     302 Axel Karlsson              Simlångsdalens IF                 26:22 

    7     313 Sebastian Ståhl            IS Kullen                         27:30 

    8     306 Anton Ledelius             IK Uven                           27:41 

    9     301 Fredrik Sambergs           IS Kullen                         27:54 

   10     303 Carl-Johan Bergman         OK Älme                           29:06 

   11     311 Nils Ewald                 IS Kullen                         29:30 

   12     308 Arvid Käll                 OK Älme                           29:38 

   13     312 Henrik Dahlrot             IK Uven                           31:04 



          309 Martin Bengtsson           IS Kullen                      ej start 







H16  (16)               2.9 km   15 K               



    1     315 Adam Granstedt             IK Hakarpspojkarna                16:40 

    2     325 Philip Persson             OK Orion                          17:11 

    3     328 Victor Flingmark           Uddevalla OK                      17:28 

    4     326 Fredrik Wennermark         OK Skogsfalken                    19:11 

    5     322 Johan Sandlund             OK Njudung                        19:22 

    5     330 Simon Engel                Hässleholms OK                    19:22 

    7     324 Robin Larsson              FK Göingarna                      19:52 

    8     316 Joel Kristiansson          Hässleholms OK                    20:06 

    9     321 Per Samuelsson             IK Trenne Ullared                 20:11 

   10     318 Anton Månsson              Örkelljunga FK                    20:20 

   11     329 Henrik Pettersson          Västerviks OK                     20:56 

   12     323 Martin Nilsson             Stigmännen Karlshamns OK          21:20 

   13     320 Marcus Nilsson/Kempff      Hässleholms OK                    22:01 

   14     319 Erik Bengtsson             IS Kullen                         26:46 

   15     317 William Lindblom           Stigmännen Karlshamns OK          31:43 

   16     327 Alexander Björsvik         FK Göingarna                      32:41 







H14  (15)               2.4 km   12 K               



    1     335 Johan Wennermark           OK Skogsfalken                    15:52 

    2     331 Mattias Johansson          Stångenäs AIS                     16:39 

    3     340 Fredrik Levin              Svaide-Roma SOK                   17:39 

    4     345 John Gabrielsson           Sävedalens AIK                    18:19 

    5     341 Daniel Nilsson Kempff      Hässleholms OK                    19:52 

    6     343 Martin Karlsson            Växjö OK                          20:17 

    7     336 Johan Eklund               Växjö OK                          22:34 

    8     334 David Gunnarsson           IK Hakarpspojkarna                22:46 

    9     339 Oscar Philipsson           Markaryds FK                      23:14 

   10     332 Amadeus Hansson            Gotlands Bro Orienteringsklub     23:30 

   11     344 Oskar Jonasson             FK Finn                           24:00 

   12     333 Erik Kristiansson          Hässleholms OK                    24:24 

   13     342 Frej Hegg                  Svaide-Roma SOK                   24:42 

   14     338 Hampus Larsson             FK Göingarna                      27:22 

   15     337 Jonas Eriksson             Hylte OK                          27:53 







H12  (10)               2.2 km   10 K               



    1     347 Henrik Johannesson         Ronneby OK                        12:24 

    2     350 August Mollén              OK Denseln                        12:35 

    3     346 Andreas Gustafsson         IK Hakarpspojkarna                13:28 

    4     349 Adam Broberg               IF Rigor                          15:10 

    5     355 Emil Pettersson            OK Dacke                          16:28 

    6     348 Erik Jönsson               FK Boken                          16:48 

    7     354 Albin Månsson              Växjö OK                          17:21 

    8     353 Adam Segerslätt            Skåneslättens OL                  18:21 

    9     351 Niklas Jonson              Ronneby OK                        20:51 

   10     352 David Levin                Svaide-Roma SOK                   37:45 







H10  (7)                1.8 km   8 K                



    1     359 Lukas Granstedt            IK Hakarpspojkarna                12:18 

    2     361 Allan Hedberg              Lunds OK                          16:53 

    3     357 Povel Hedberg              Lunds OK                          17:33 

    4     358 Mattias Levin              Svaide-Roma SOK                   17:35 

    5     362 Hilding Anger Axelsson     Almby IK                          21:31 

    6     356 Elias Torstensson          Emmaboda Verda OK                 25:25 

    7     360 Ludvig Pettersson          Mariestads FK                     36:43 







D75  (6)                1.8 km   10 K               



    1     365 Gunvor Göransson           Laholms IF OK                     20:12 

    2     364 Gunnel Nilsson             Linköpings AIK                    21:09 

    3     366 Bernice Antonsson          FK Friskus Varberg                23:07 

    4     368 Gerd Boman                 Gotlands Bro Orienteringsklub     29:23 



          363 Gun Hansson                Andrarums IF                     Felst. 

          367 Marianne Eriksson          Tockarps IK                      Felst. 







D70  (10)               1.8 km   10 K               



    1     369 Karin Lexell               OK Torfinn                        22:29 

    2     371 Vivi-Anne Bylund           Rydboholms SK                     22:32 

    3     375 Barbro Hugosson            Lunds OK                          23:04 

    4     370 Anne-Catrine Persson       Mariestads FK                     23:52 

    5     377 Anita Nilsson              OK Torfinn                        24:44 

    6     378 Gunnel Börjesson           IK Uven                           25:11 

    7     376 Britt Mari Johansson       Tormestorps IF                    25:52 

    8     372 Kerstin Hagström           IK Gandvik                        27:41 

    9     373 Mildred Josefsson          Rydboholms SK                     28:55 



          374 Inger Hallberg             IK Uven                          Felst. 







D65  (21)               1.8 km   10 K               



    1     398 Britt Forsell Pirozzi      Lunds OK                          17:19 

    2     396 Gull Svensson              Tockarps IK                       17:45 

    3     395 Gun Larsson                OK Lindena                        18:46 

    4     399 Berit Byström              OK Virdarna                       19:23 

    5     385 Birgitta Carlsson          OK Orinto                         20:14 

    6     394 Elisabeth Kimell           Gotlands Bro Orienteringsklub     20:18 

    7     392 Britt Rangert              IK Ymer                           20:38 

    8     393 Eva Isaksson               OK Skogshjortarna                 20:56 

    9     379 Bibbi Appelgren            Mariestads FK                     21:40 

   10     387 Kerstin Johansson          Markbygdens Orienteringsklubb     22:13 

   11     391 Birgitta Stenström         Vänersborgs SK                    22:37 

   12     397 Solbritt Gustafsson        OK Virdarna                       24:31 

   13     381 Berit Boberg               IF Rigor                          24:39 

   14     389 Margareta Emanuelsson      Frölunda OL                       24:49 

   15     382 Rose-Marie Johansson       FK Friskus Varberg                25:18 

   16     386 Birgitta Parkner           OK Landehof                       25:29 

   17     383 Birgit Ljung               OK Gipen                          26:17 

   18     384 Ulla Bergqvist             Stigmännen Karlshamns OK          30:04 



          388 Inga-Lill Wikingsson       Stigmännen Karlshamns OK         Felst. 

          380 Torill Svendsen            Lunds OK                         Felst. 

          390 Mariann Kjellberg          Bredareds IF                   ej start 







D60  (24)               1.8 km   10 K               



    1     407 Inger Glans                OK Torfinn                        15:17 

    2     411 Anita Andersson            OK Skogshjortarna                 15:58 

    3     400 Maj-Britt Byström          Rävetofta OK                      16:27 

    4     413 Bigge Bengtsson            Stigmännen Karlshamns OK          17:01 

    5     419 Viveka Backman             Tullinge SK                       17:11 

    5     420 Eva Alsin                  IK Ymer                           17:11 

    7     418 Gudrun Wester              Stångenäs AIS                     18:02 

    8     414 Kajsa Toftén               Hjobygdens OK                     18:50 

    9     412 Karin Bengtsson            OK Kompassen                      19:05 

   10     410 Rosa Johansson             IK Uven                           19:14 

   11     416 Lena Jönsson               Laholms IF OK                     20:22 

   12     423 Gunilla Holst              Bottnaryds IF                     20:31 

   13     417 Ingalill Nilsson           Stigmännen Karlshamns OK          21:19 

   14     404 Lena Weiming Nyberg        Kinnaströms SK                    21:29 

   15     409 Sonja Hammar               OK Kompassen                      22:07 

   16     405 Hjördis Erlandsson         OK Lindena                        26:36 

   17     422 Kristin Lindberg           Lunds OK                          27:46 

   18     421 Karin Larsson              OK Kompassen                      30:33 

   19     402 Kristina Johansson         Vänersborgs SK                    31:42 

   20     415 Ingrid Tengeland           IK Gandvik                        32:47 

   21     408 Kristina Fransson          OK Virdarna                       36:19 



          401 Ann-Marie Holmström        IK Gandvik                       Felst. 

          406 Margareta Sjöberg          Lunds OK                         Felst. 

          403 Lisbeth Damsgaard          Hjärnarps GH OL                ej start 







D55  (27)               2.7 km   12 K               



    1     433 Ina Lindeberg              Skåneslättens OL                  18:29 

    2     449 Eva Tykesson               Rävetofta OK                      20:07 

    3     444 Ulla Engelby               OK Pan-Kristianstad               20:14 

    4     451 Christine Edenbrandt       Lunds OK                          20:17 

    5     429 Ingrid E Ström             Täby OK                           21:55 

    6     445 Ingela Nelsén              Falkenbergs OK                    22:41 

    7     435 Lena Söderberg             OK Skogsfalken                    23:43 

    8     426 Gun Henriksson             Eksjö SOK                         24:08 

    9     437 Barbro Liljequist          OK Älme                           24:37 

   10     450 Karin Axelsson             IK Uven                           25:16 

   11     452 Mona Hull                  Almby IK                          25:21 

   12     427 Marie Svernestam           Linköpings OK                     25:36 

   13     434 Berith Pettersson          Vänersborgs SK                    26:34 

   14     448 Ann-Sofi Lindskog          Gotlands Bro Orienteringsklub     27:53 

   15     441 Åsa Svensson               OK Pan-Kristianstad               28:01 

   16     438 Kerstin Karlsson           Tidaholm SOK Sisu                 28:05 

   17     447 Birgit Henriksson          Eksjö SOK                         28:09 

   18     432 Eva Svanström              Västerviks OK                     28:28 

   19     440 Berit Holmgren             Spårvägens OK                     30:03 

   20     425 Lisbeth Lindqvist          OK Löftan                         30:05 

   21     439 Kerstin Ramström           OK Gipen                          30:55 

   22     446 Eva Lingegård              OK Gipen                          31:09 

   23     443 Birgitta Wiklund           OK Skogsvargarna                  32:08 

   24     430 Ann-Britt Winnberg         IK Trenne Ullared                 32:39 

   25     442 Inger Johansson            OK Nackhe                         33:06 

   26     431 Rose-Marie Jidetoft        Stångenäs AIS                     37:03 



          428 Gunilla Hogedal            Vänersborgs SK                 ej start 







D50  (17)               2.7 km   13 K               



    1     470 Jane Johansson             Istrums SK                        21:12 

    2     461 Monica Henriksson          Eksjö SOK                         22:27 

    3     467 Britt Thörn                OK Vilse 87                       23:28 

    4     466 Yvonne Jonsson             Växjö OK                          24:25 

    5     460 Lisbeth Bergagård          Tolered-Utby Ol-klubb             24:53 

    6     454 Birgitta Nilsson           Stigmännen Karlshamns OK          25:17 

    7     456 Anne-Marie Karlsson        Svaide-Roma SOK                   25:35 

    8     465 Elisabet Månsson           OK Löftan                         25:47 

    9     457 Stella Käll                OK Älme                           26:06 

   10     464 Lena Håkansson             IK Uven                           26:59 

   11     455 Ann Laas                   OK Skogshjortarna                 27:45 

   12     468 Barbro Fyrman              Växjö OK                          30:38 

   13     469 Elisabet Hemlin            IK Uven                           31:49 

   14     463 Carina Reichenberg         Idefjordens SK                    33:38 

   15     459 Ulla Ragnarsson            OK Skogshjortarna                 34:30 

   16     462 Vanja Jinnemo              Hjärnarps GH OL                   40:46 

   17     458 Gunilla Holmberg           Herrestads AIF                    42:32 







D45  (24)               3.0 km   14 K               



    1     488 Åsa Wadensjö-Leo           Bredaryds SOK                     20:45 

    2     486 Britta Sahlin              Vänersborgs SK                    21:30 

    3     492 Anne Bodin                 Almby IK                          23:21 

    4     489 Eva Eklund                 Växjö OK                          23:41 

    5     490 Ingrid Johansson           Laholms IF OK                     24:00 

    6     474 Maritha Henriksson         Eksjö SOK                         24:50 

    7     473 Gunilla Gustavsson         OK Orion                          25:09 

    8     479 Eva Svanberg               Järfälla OK                       25:25 

    9     482 Kati Németh                Stigmännen Karlshamns OK          25:44 

   10     485 Nina Bejbom                Uddevalla OK                      26:08 

   11     478 Lotta Gyllensten           Skåneslättens OL                  26:32 

   12     483 Sussi Jonson               Ronneby OK                        27:08 

   13     493 Tina Hagård                Rävetofta OK                      27:20 

   14     484 Lena Arnoldsson            Tidaholm SOK Sisu                 27:50 

   15     491 Marita Philipsson          Markaryds FK                      27:59 

   16     494 Annette Falck-Larsson      Vänersborgs SK                    28:59 

   17     477 Ing-Marie Samuelsson       IK Trenne Ullared                 30:52 

   18     472 Annika Marthinsson         Hylte OK                          32:07 

   19     476 Ingrid Holmén              Hylte OK                          32:59 

   20     480 Frida Mannfolk             Ulricehamns OK                    34:12 

   21     487 Tina Ledelius              IK Uven                           34:28 

   22     475 Ann-Kristin Spetz          Ulricehamns OK                    36:39 

   23     481 Monica Larsson             OK Gipen                          40:28 



          495 Gunilla Djuffelt-Martinsso Falkenbergs OK                   Felst. 







D40  (19)               3.4 km   17 K               



    1     508 Anette Granstedt           IK Hakarpspojkarna                26:45 

    2     505 Eva Pettersson             OK Dacke                          28:28 

    3     513 Anna Eriksson              OK Landehof                       30:10 

    4     499 Marie Olsson               Örkelljunga FK                    31:19 

    5     503 Jeanette Andersson         OK Dacke                          31:36 

    6     510 Helena Kristiansson        Hässleholms OK                    31:38 

    7     515 Annika Engel               Hässleholms OK                    32:00 

    8     506 Ulrika Gustafsson          IK Vista                          32:31 

    9     514 Anneli Carlsson            FK Finn                           33:04 

   10     511 Lena Thuresson             Burseryds IF                      35:07 

   10     509 Carina Lindelöw            Härlövs IF                        35:07 

   12     500 Marie Anebreid             Tidaholm SOK Sisu                 36:14 

   13     497 Susanne Johannesson        Ronneby OK                        36:16 

   14     498 Liselott Roth              Linköpings OK                     37:59 

   15     507 Susanne Burström           FK Boken                          38:46 

   16     502 Carina Svensson            Annebergs GIF                     39:59 

   17     512 Mona Rosberg               Växjö OK                          43:14 

   18     501 Ulrika Andersson           Hylte OK                          45:19 

   19     504 Åsa Larsson                Ulricehamns OK                  1:07:01 







D35  (3)                3.9 km   18 K               



    1     519 Anna Ljungqvist            Lunds OK                          28:02 

    2     518 Cecilia Rönnfjärd          OK Skogsfalken                    28:54 

    3     517 Christina Olsson           Skåneslättens OL                  29:57 







D21  (27)               4.1 km   18 K               



    1     531 Anna Persson               FK Göingarna                      25:39 

    2     526 Anna Edenbrandt            Lunds OK                          26:44 

    3     522 Lisa Pettersson            OK Dacke                          27:43 

    4     527 Sofia Salomonsson          Vänersborgs SK                    27:49 

    5     534 Lina Larsson               Vänersborgs SK                    28:37 

    6     524 Kristin Skaar              Ryda SK                           28:48 

    7     530 Anneli Berggren            OK Denseln                        29:33 

    8     525 Agneta Nordholm            Sävedalens AIK                    29:52 

    9     538 Malin Settergren           Oskarströms OK                    30:08 

   10     542 Sara Andersson             Växjö OK                          30:57 

   11     537 Jannie Hagård              Rävetofta OK                      31:03 

   12     543 Camilla Moris              Katrineholms OK                   33:01 

   13     540 Isabell Håkansson          Sävedalens AIK                    33:04 

   14     612 Josefin Bergagård          Tolered-Utby Ol-klubb             33:44 

   15     528 Lisa Reichenberg           Idefjordens SK                    34:30 

   16     544 Emma Faxén                 Växjö OK                          35:01 

   17     521 Lisa Weimann               IK Uven                           35:24 

   18     608 Anna Nilsson               FK Snapphanarna                   35:31 

   19     541 Hanna Weimann              IK Uven                           35:32 

   20     523 Anna Hulander              Ulricehamns OK                    36:46 

   21     539 Emma Kriblad               Hjärnarps GH OL                   36:49 

   22     529 Malin Nygren               FK Boken                          39:02 

   23     536 Marie Jinnemo              Hjärnarps GH OL                   40:46 

   24     533 Åsa Bogmark                Eksjö SOK                         41:11 

   25     535 Sandra Wedlin              Sävedalens AIK                    43:04 

   26     520 Ulrika Nygren              FK Boken                          44:19 

   27     532 Linda Jinnemo              Hjärnarps GH OL                   50:37 







D20  (4)                3.9 km   18 K               



    1     552 Ann-Sofie Larsson          Örkelljunga FK                    27:27 

    2     550 Veronika Aspvall           Ronneby OK                        29:45 

    3     551 Emma Andersson             Ulricehamns OK                    32:11 

    4     549 Elin Thuresson             Burseryds IF                      34:27 







D18  (20)               3.0 km   14 K               



    1     569 Elin Månsson               OK Löftan                         19:09 

    2     572 Stina Berg                 IS Kullen                         19:26 

    3     557 Maja Pettersson            OK Dacke                          20:03 

    4     568 Anna Bredfelt              Lunds OK                          20:30 

    5     567 Elida Ottmer               Tormestorps IF                    21:18 

    6     560 Julia Dahl                 IS Kullen                         21:31 

    7     564 Frida Ansin                Svaide-Roma SOK                   23:05 

    8     556 Linnea Östergren           Växjö OK                          23:10 

    9     571 Ida Swärdh                 Eksjö SOK                         24:09 

   10     553 Jenny Olsson               Örkelljunga FK                    24:28 

   11     562 Lisa Eriksson              Hylte OK                          24:54 

   12     554 Anna Edin                  Boxholm-Mjölby OL                 25:28 

   13     566 Anna Jonson                Ronneby OK                        25:36 

   14     565 Maja Andersson             OK Dacke                          27:03 

   15     559 Emmy Thuresson             Burseryds IF                      28:01 

   16     558 Emilia Johansson           OK Gisle                          29:41 

   17     570 Klara Fredriksson          Falköpings AIK OK                 31:02 

   18     561 Märta-Stina Käll           OK Älme                           31:23 

   19     555 Emma Månsson               Örkelljunga FK                    34:40 

   20     563 Amanda Persson             Tockarps IK                       39:56 







D16  (9)                2.7 km   12 K               



    1     573 Julia Ohlsson              Uddevalla OK                      17:07 

    2     577 Moa Olsson                 Örkelljunga FK                    20:30 

    3     576 Hanna Gunnarsson           IK Hakarpspojkarna                21:22 

    4     579 Kajsa Spetz                Ulricehamns OK                    21:36 

    5     574 Jenny Holmén               Hylte OK                          23:50 

    6     580 Frida Strömgård            Rydboholms SK                     24:02 

    7     578 Sara Bainbridge            Laholms IF OK                     26:42 

    8     581 Julia Smedenmark           Ronneby OK                        28:15 

    9     575 Elinor Lindelöw            Härlövs IF                        29:12 







D14  (6)                2.4 km   12 K               



    1     586 Gabriella Gustafsson       IK Hakarpspojkarna                17:23 

    2     582 Anna Bengtsson             IS Kullen                         23:20 

    3     584 Moa Granstedt              IK Hakarpspojkarna                23:27 

    4     585 Matilda Arborelius         IS Kullen                         27:53 

    5     587 Karin Linderfalk           Skåneslättens OL                  31:16 

    6     583 Clara Olsson               Lunds OK                          32:23 







D12  (6)                2.2 km   10 K               



    1     590 Elin Granstedt             IK Hakarpspojkarna                13:58 

    2     592 Jenny Bredfelt             Lunds OK                          14:41 

    3     589 Johanna Hagström           Falköpings AIK OK                 14:59 

    4     591 Lovisa Torstensson         Emmaboda Verda OK                 18:38 

    5     588 Matilda Johansson          Stångenäs AIS                     23:14 

    6     593 Rebecka Brorsson           Tockarps IK                       33:19 







D10  (10)               1.8 km   8 K                



    1     595 Sara Granstedt             IK Hakarpspojkarna                 7:17 

    2     597 Linnea Bodin               Almby IK                           8:34 

    3     600 Hanna Johannesson          Ronneby OK                         8:47 

    4     594 Maja Porle                 Växjö OK                          15:45 

    5     611 Frida Björk                Örkelljunga FK                    15:47 

    6     598 Saga Leo                   Bredaryds SOK                     16:52 

    7     596 Tina Ljungqvist            Lunds OK                          17:01 

    8     601 Elin Asplund               OK Kompassen                      39:01 

    9     602 Towa Pettersson            OK Denseln                        39:02 

   10     599 Moa Asplund                OK Kompassen                      39:50 







H80  (5)                1.8 km   10 K               



    1     604 Stig-Allan Jönsson         Halmstad Garnisons IF             23:59 

    2     606 Lars-Gunnar Enström        OK Tranan                         28:11 

    3     605 Nils Bohman                OK Kompassen                      41:09 



          603 Nils Andersson             OK Kompassen                     Felst. 

          607 Nils Rågstedt              IS Kullen                      ej start