Tre Skåningar o. En Dansk 18-20/6 2010 Helsingborgs SOKlö 2010-06-19 20:41
Resultat Etapp 3, Pålsjö Skogskapad av MT2003 © Stephan Krämer 2006

   Pl Startnr Namn                       Klubb                               Tid 







H75  (12)               1.9 km   12 K               



    1       5 Klas Tykesson              Rävetofta OK                      18:37 

    2       6 Torild Bornetun            Skillingaryds FK                  18:43 

    3       4 Harry Söderberg            FK Friskus Varberg                20:07 

    4      11 Åke Strand                 Örkelljunga FK                    21:46 

    5       3 Jan-Eric Nelking           FK Åsen                           22:00 

    6      10 Carl-Henrik Hallberg       IK Uven                           23:23 

    7       8 Kjell Persson              Mariestads FK                     25:05 

    8      12 Kurt Stenberg              IK Gandvik                        28:40 

    9       7 Totte Holm                 Markbygdens Orienteringsklubb     29:24 

   10       1 Börje Nilsson              Järfälla OK                       29:37 

   11       9 Ingvar Lennerstedt         Lunds OK                          37:20 



            2 Bengt Edvardsson           OK Torfinn                       Felst. 







H70  (19)               2.2 km   13 K               



    1      31 Ernie Broström             Halmstad OK                       17:46 

    2      30 Peo Bengtsson              OK Pan-Kristianstad               18:20 

    3      27 Ingemar Alfredsson         IK Uven                           18:48 

    4      25 Leo Lövdahl                Visby IF Gute Skid-och orient     19:23 

    5      24 Rune Arvidsson             Markbygdens Orienteringsklubb     19:52 

    6      15 Bo Svensson                Tockarps IK                       19:56 

    7      18 Bo Wadensjö                FK Finn                           20:47 

    8      16 Sune Hagström              IK Gandvik                        22:26 

    9      14 Sven Göran Artur Bengtsson FK Finn                           23:06 

   10      21 Gert Emanuelsson           Frölunda OL                       24:51 

   11      28 Burne Nilsson              OK Torfinn                        26:00 

   12      19 Kennerth Gustafsson        OK Virdarna                       27:01 

   13      23 Curt Tillman               Linköpings OK                     29:33 

   14      22 Gunnar Bylund              Rydboholms SK                     31:10 

   15      20 Bengt Olofsson             Hjärnarps GH OL                   33:00 

   16      17 Ingvar Josefsson           Rydboholms SK                     34:01 

   17      26 Stig Svensson              OK Virdarna                       36:42 

   18      29 Ingemar Turesson           Malmö OK                          41:59 

   19      13 Allan Hammar               OK Kompassen                      44:19 







H65  (40)               2.4 km   16 K               



    1      64 Karl Johansson             OK Skogshjortarna                 17:43 

    2      67 Roland Nilsson             Falköpings AIK OK                 18:39 

    3      56 Inge Persson               FK Boken                          19:28 

    4      62 Kjell-Åke Isaksson         OK Skogshjortarna                 19:45 

    5      52 Anders Berglund            OK Skogshjortarna                 20:18 

    6      37 Ingemar Wiklund            OK Skogsvargarna                  20:35 

    7      54 Waste Byström              OK Virdarna                       20:56 

    8      59 Bo-Göran Gunnarsson        Markbygdens Orienteringsklubb     20:57 

    9      40 Göran Bengtsson            Tockarps IK                       20:58 

   10      41 Gösta Lindqvist            OK Löftan                         21:18 

   10      70 Benkt Anderson             Lunds OK                          21:18 

   12      53 Bertil Olofsson            Andrarums IF                      22:43 

   13      72 Lars Finbom                OK Landehof                       22:54 

   14      39 Nils Karlsson              Växjö Allmänna IS                 23:06 

   15      57 Ingemar Andersson          OK Orion                          23:39 

   16      42 Ronny Ragnarsson           OK Skogshjortarna                 24:27 

   17      45 Mårten Svensson            Stångenäs AIS                     24:41 

   18      55 Kent Carlgren              OK Skogshjortarna                 24:46 

   19      43 Kjell Månsson              Ronneby OK                        24:56 

   20      35 Hans Karlsson              OK Orinto                         24:57 

   21      60 Ronny Andersson            OK Skogshjortarna                 25:06 

   22      50 Christer Westberg          IFK Göteborg                      25:27 

   23      63 Per-Åke Andersson          IS Kullen                         25:39 

   24      71 Bengt Bergqvist            Stigmännen Karlshamns OK          25:40 

   25      66 Gerth Sällström            Lessebo OK                        25:41 

   26      34 Göran Andersson            Stigmännen Karlshamns OK          25:43 

   27      47 Raimo Salminen             Växjö OK                          26:04 

   28      51 Tom Lindberg               Lunds OK                          26:47 

   29      58 Morgan Ljung               Vaggeryds SOK                     27:42 

   30      44 Lars-Olof Lannfelt         OK Skogshjortarna                 28:00 

   31      49 Lars Wester                Stångenäs AIS                     28:03 

   32      46 Karl-Axel Johansson        IK Uven                           28:17 

   33      48 Egil Nielsen               Fredensborg OK                    29:09 

   34      61 Göran Karlsson             Lessebo OK                        29:17 

   35      69 Göran Holst                Bottnaryds IF                     35:02 

   36      33 Sven-Erik Forsell          Lunds OK                          48:05 



           68 Kjell Erlandsson           OK Lindena                       Felst. 

           65 Alf Kjellberg              Bredareds IF                   ej start 

           38 Ulf Jönsson                Laholms IF OK                  ej start 

           36 Per-Arne Johansson         Vänersborgs SK                 ej start 







H60  (38)               2.5 km   15 K               



    1      82 Carl-Henry Andersson       OK Orinto                         18:13 

    2      75 Håkan Winnberg             IK Trenne Ullared                 18:19 

    3     107 Agne Bengtsson             OK Kompassen                      20:47 

    4      89 Kenth Sundgren             Skåneslättens OL                  21:38 

    5     101 Anders Widén               OLG Säuliamt                      21:40 

    6     110 Lars Persson               OK Kompassen                      22:35 

    7      92 Björn Jägerström           IK Uven                           22:49 

    8      93 Eric Tenland               Stigmännen Karlshamns OK          23:17 

    9      81 Bill Schölin               Tockarps IK                       23:30 

   10      83 Lars-Göran Axmalm          Sävedalens AIK                    23:53 

   11      76 Lars-Gunnar Bengtsson      Stigmännen Karlshamns OK          24:12 

   12      97 Anders Nilsson             Gotlands Bro Orienteringsklub     24:13 

   13     106 Ronnie McGrail             Hjärnarps GH OL                   24:35 

   14      96 Claes-Göran Green          Lunds OK                          24:58 

   15     103 Gert Olsson                Skåneslättens OL                  25:04 

   16      78 Hans Morgan Carlsson       IFK Göteborg                      25:16 

   17      90 Per-Åke Hull               Almby IK                          25:19 

   18     105 Owe Nilsson                Stigmännen Karlshamns OK          25:40 

   19     104 Lars Olsson                FK Boken                          25:52 

   20     102 Bo Sandahl                 Gotlands Bro Orienteringsklub     26:21 

   21      73 Allan Wikström             Stångenäs AIS                     26:56 

   22      85 Lars-Olov Dahlberg         OK Landehof                       26:57 

   23     109 Bengt Ståhl                Hjärnarps GH OL                   27:25 

   24      98 Karl Uno Andersson         Falkenbergs OK                    29:01 

   25      94 Sven-Olof Fransson         SOK Aneby                         30:33 

   26      91 Björn Andersson            Gotlands Bro Orienteringsklub     31:11 

   27      84 Sven Olle Söderberg        OK Skogsfalken                    31:55 

   28      88 Svenerik Johansson         Visby IF Gute Skid-och orient     32:19 

   29      74 Hans Åke Djurbäck          Kinnaströms SK                    33:04 

   30      87 Christer Nelsén            Falkenbergs OK                    34:10 



           77 Göran Larsson              OK Kompassen                     Felst. 

           99 Kjell Andersson            OK Skogshjortarna                Felst. 

          108 Conny Jidetoft             Stångenäs AIS                    Felst. 

           79 Lars-Olof Rönnqvist        OK Löftan                        Felst. 

          100 Christer Håkansson         Falkenbergs OK                 ej start 

           95 Lars Hogedal               Vänersborgs SK                 ej start 

           80 Kjell Ryberg               IFK Göteborg                   ej start 

           86 Thorwald Fransson          OK Virdarna                    ej start 







H55  (44)               2.7 km   17 K               



    1     147 Göran Olsson               Idefjordens SK                    17:56 

    2     121 Karl-Gunnar Olsson         Lunds OK                          18:14 

    3     114 Kent Granqvist             Västerviks OK                     19:49 

    4     146 Roland Hulander            Ulricehamns OK                    20:37 

    5     126 Pierre Karlsson            OK Alehof                         20:46 

    6     136 Kalle Lindqvist            Växjö OK                          21:01 

    7     115 Inge Josefsson             Stångenäs AIS                     21:13 

    8     153 Urban Larsson              IF Hagen                          21:18 

    9     155 Karl Mollén                OK Denseln                        21:26 

   10     127 Lars Strand                OK Älme                           21:36 

   11     113 Johan Ryberg               Stigmännen Karlshamns OK          21:54 

   12     123 Hans Ekberg                Trollhättans SOK                  22:56 

   13     131 Bertil Månsson             Örkelljunga FK                    23:19 

   14     120 Gunnar Bejbom              Uddevalla OK                      23:44 

   15     129 Bengt Aspvall              Ronneby OK                        24:02 

   16     149 Bo Månsson                 OK Löftan                         24:40 

   17     138 Lennart Smedenmark         Ronneby OK                        24:42 

   18     128 Håkan Carlbom              OK Gipen                          25:01 

   19     125 Per Lindskog               Gotlands Bro Orienteringsklub     25:05 

   20     142 Kjell Wilhelmsson          Andrarums IF                      25:11 

   21     133 Max Prang                  Fredensborg OK                    25:30 

   22     143 Lennart Svernestam         Linköpings OK                     26:08 

   23     112 Kenneth Fager              FK Vittus                         26:23 

   24     145 Thomas Johansson           Almby IK                          26:27 

   25     135 Per Nilsson                Stigmännen Karlshamns OK          26:43 

   26     118 Arne Bogren                OK Vivill                         26:52 

   27     117 Börje Sundberg             OK Gipen                          28:02 

   28     116 Göran Liljequist           OK Älme                           28:05 

   29     144 Odd Ohlsson                Uddevalla OK                      28:08 

   30     152 Bengt Hansson              Andrarums IF                      28:37 

   31     139 Roland Dahlman             Malmö OK                          28:58 

   32     154 Göran Larsson              Vänersborgs SK                    29:08 

   33     130 Johan Wedlin               Sävedalens AIK                    29:27 

   34     134 LarsOwe Ström              Täby OK                           31:02 

   35     140 Per-Olof Nanneson          Simlångsdalens IF                 31:29 

   36     132 Hans Andersson             IK Gandvik                        33:01 

   37     119 Bengt Lindblom             Stigmännen Karlshamns OK          40:53 



          124 Roger Thörn                OK Vilse 87                      Felst. 

          141 Nils-Olof Bodin            Almby IK                         Felst. 

          151 Conny Sahlin               Vänersborgs SK                   Felst. 

          122 Kjell Ehrencrona           IFK Göteborg                     Felst. 

          137 Lars Johansson             OK Nackhe                      ej start 

          148 Rolf Ohrlander             OK Pan-Kristianstad            ej start 

          150 Bo Jansson                 Stigmännen Karlshamns OK       ej start 







H50  (25)               2.9 km   17 K               



    1     173 Mats Brorsson              Tockarps IK                       17:43 

    2     175 Kurt Svensson              IK Hakarpspojkarna                18:31 

    3     163 Ralph Johansson            Stångenäs AIS                     19:17 

    4     179 Ulf Palmér                 Ulricehamns OK                    19:19 

    5     172 Arto Blomdahl              IK Hakarpspojkarna                19:23 

    6     158 Tommy Berger               Gävle OK                          22:02 

    7     161 Staffan Käll               OK Älme                           22:46 

    8     165 Lars Elfving               OK Gipen                          23:33 

    9     169 Christer Mannfolk          Ulricehamns OK                    23:52 

   10     156 Christer Bergagård         Tolered-Utby Ol-klubb             23:59 

   11     160 Bernt O. Myrvold           Sarpsborg OL                      24:01 

   12     162 Sten Segerslätt            Skåneslättens OL                  24:12 

   13     164 Sten Gustafsson            Eds SK                            24:25 

   14     178 Ulf Björkdahl              Herrestads AIF                    24:59 

   15     170 Mikael Svensson            OK Pan-Kristianstad               26:28 

   15     167 Henrik Carlsson            IK Uven                           26:28 

   17     157 Tomas Nilsson              OK Gipen                          27:22 

   18     174 Anders Pettersson          Mariestads FK                     27:53 

   19     168 Kenth Edin                 Boxholm-Mjölby OL                 30:21 

   20     166 Peter Larsson              Trollhättans SOK                  30:52 

   21     171 Göran Håkansson            IK Uven                           31:09 

   22     177 Jan-Olof Lindby            Gotlands Bro Orienteringsklub     32:01 

   23     159 Jonas Ledelius             IK Uven                           32:08 

   24     180 Lars Eklund                Växjö OK                          32:56 



          176 Gunnar Svanberg            Järfälla OK                      Felst. 







H45  (41)               3.0 km   14 K               



    1     182 Magnus Ihreskog            Gotlands Bro Orienteringsklub     19:22 

    2     214 Bengt Olsson               Eslövs FK                         19:37 

    3     200 Andres Laas                OK Skogshjortarna                 19:43 

    3     198 Bo Granstedt               IK Hakarpspojkarna                19:43 

    5     220 Lasse Karlsson             Istrums SK                        20:02 

    6     219 Anders Pettersson          OK Dacke                          20:06 

    7     211 Stefan Pålsson             Skåneslättens OL                  20:09 

    8     191 Jonas Bornetun             Skillingaryds FK                  21:08 

    9     203 Magnus Porle               Växjö OK                          21:47 

   10     209 Ulf Linderfalk             Skåneslättens OL                  22:38 

   11     213 Ola Andertoft              Markaryds FK                      22:41 

   12     190 Jan Thuresson              Burseryds IF                      23:27 

   13     193 Stefan Olovsson            OK Gisle                          23:41 

   14     201 Conny Bruhn                Boxholm-Mjölby OL                 23:44 

   15     195 Bengt Marthinsson          Hylte OK                          23:51 

   16     221 Peter Larsson              FK Boken                          23:56 

   17     185 Per Skoog                  Katrineholms OK                   24:54 

   18     189 Bengt-Åke Jonasson         FK Finn                           24:57 

   19     196 Per-Göran Bern             Målilla OK                        25:12 

   20     187 Bengt Holmén               Hylte OK                          25:18 

   20     208 Stefan Edvardsson          OK Torfinn                        25:18 

   22     188 Stefan Spetz               Ulricehamns OK                    25:43 

   23     202 Ola Hansson                FK Boken                          25:44 

   24     204 Torbjörn Salomonsson       Vänersborgs SK                    26:05 

   25     207 Mikael Svensson            Annebergs GIF                     26:13 

   26     217 Jörgen Göransson           FK Göingarna                      26:48 

   27     186 Anders Nilsson             Hässleholms OK                    27:36 

   28     212 Kent Jönsson               FK Boken                          27:46 

   29     199 Peter Broberg              IF Rigor                          28:12 

   30     216 Anders Levin               Svaide-Roma SOK                   28:16 

   31     210 Mats Johansson             FK Boken                          29:10 

   32     215 Anders Persson             Tockarps IK                       30:01 

   33     183 Gunnar Swärd               Hässleholms OK                    30:24 

   34     194 Leif-Åke Andersson         FK Boken                          31:50 

   35     205 Per Andersson              Ulricehamns OK                    32:18 

   36     181 Anders Pettersson          Västerviks OK                     33:26 

   37     206 Pi Persson                 OK Orion                          38:19 

   38     197 Christer Svensson          Ronneby OK                        46:02 



          184 Jan-I Nygren               FK Boken                         Felst. 

          192 Anders Claesson            Burseryds IF                     Felst. 

          218 Tomas Nilsson              Hässleholms OK                 ej start 







H40  (20)               3.4 km   16 K               



    1     229 Håkan Mattsson             Gotlands Bro Orienteringsklub     19:33 

    2     228 Lennart Söderberg          IK Hakarpspojkarna                19:43 

    3     235 Mats Granstedt             IK Hakarpspojkarna                20:09 

    4     241 Niklas Edvardsson          Hästveda OK                       20:45 

    5     233 Dennis Persson             Växjö OK                          20:55 

    6     227 Tommy Johansson            Stångenäs AIS                     21:42 

    7     224 Fabian Ljungquist          Lunds OK                          22:24 

    8     238 Jan-Ove Wiking             Istrums SK                        22:35 

    9     232 Magnus Larsen              FK Boken                          22:46 

   10     236 Magnus Månsson             Växjö OK                          23:06 

   11     225 Jonas Roth                 Linköpings OK                     24:45 

   12     222 Martin Andersson           OK Skogsfalken                    24:48 

   13     234 Jörgen Larsson             Ulricehamns OK                    25:18 

   14     226 Håkan Persson              Laholms IF OK                     27:40 

   15     239 Mikael Martinsson          Falkenbergs OK                    31:46 

   16     230 Håkan Andersson            OK Dacke                          32:49 

   17     237 David Gabrielsson          Sävedalens AIK                    35:49 

   18     242 Lars Harrie                Lunds OK                          38:42 

   19     231 Mats Dahlrot               IK Uven                           46:14 



          223 Jesper Rundbäck            Eksjö SOK                      ej start 







H21  (46)               3.6 km   15 K               



    1     610 Erik Liljequist            OK Älme                           17:29 

    2     273 Jonathan Gunnarsson        OK Pan-Kristianstad               18:36 

    3     276 Emil Svalbring             Målilla OK                        18:38 

    4     250 Johan Salomonsson          Vänersborgs SK                    18:56 

    5     252 Nils Spetz                 Ulricehamns OK                    19:40 

    6     287 Magnus Larsson             FK Göingarna                      19:48 

    7     288 Thomas Johannesson         Ronneby OK                        20:21 

    8     275 Christoffer Ohlsson        Uddevalla OK                      21:21 

    9     286 Christer Backman           Tullinge SK                       21:25 

   10     255 Anton Hemlin               IK Uven                           21:33 

   11     271 Jakob Bengtsson            Stigmännen Karlshamns OK          21:36 

   12     264 Ted Gustavsson             Ronneby OK                        22:01 

   13     282 Andreas Liljegren          Gotlands Bro Orienteringsklub     22:12 

   14     257 Emil Andreasson            Emmaboda Verda OK                 22:26 

   15     267 Andreas Blomqvist          FK Boken                          22:47 

   16     272 Roine Schölin              Laholms IF OK                     23:18 

   17     247 Peter Hedberg              Lunds OK                          23:28 

   18     243 Måns Faxén                 Växjö OK                          23:30 

   19     251 Jesper Nelsén              Falkenbergs OK                    23:57 

   20     260 Simon Månsson              Örkelljunga FK                    24:23 

   21     253 Björn Karlsson             Svaide-Roma SOK                   24:26 

   22     281 Tobias Persson             OK Kompassen                      24:39 

   23     248 David Boman                Stångenäs AIS                     25:29 

   24     277 Emil Alexandersson         Hylte OK                          25:52 

   25     266 Per Henriksson             Eksjö SOK                         25:56 

   26     284 Tobias Edström             OK Gisle                          26:10 

   27     285 Martin Kriblad             Hjärnarps GH OL                   26:55 

   28     256 Anders Nanneson            Simlångsdalens IF                 27:10 

   29     283 Magnus Fransson            SOK Aneby                         29:13 

   30     279 Arvid Wedlin               Sävedalens AIK                    29:55 

   31     262 Peter Josefsson            Stångenäs AIS                     30:10 

   32     274 Emil Bruhn                 Boxholm-Mjölby OL                 30:28 

   33     254 Oskar Lyding               Hylte OK                          30:37 

   34     245 Petter Andersson           Växjö OK                          31:01 

   35     270 Patrik Andersson           Hylte OK                          31:53 

   36     269 Klas Johansson             Växjö OK                          32:11 

   37     265 Björn Andersson            FK Boken                          32:19 

   38     249 Gert Olsson                Tockarps IK                       34:41 

   39     263 Anders Andersson           FK Boken                          34:42 

   40     258 Christian Lindblom         Stigmännen Karlshamns OK          42:10 

   41     246 Petter Jönsson             Hjärnarps GH OL                   42:39 

   42     278 Henrik Roth                Hjärnarps GH OL                   52:07 



          261 Filip Jansson              Sävedalens AIK                 ej start 

          244 Arvid Sundkvist            Katrineholms OK                ej start 

          268 Klas Petersson             IF Marin Väst                  ej start 

          259 Anders Jonsson             IF Marin Väst                  ej start 







H20  (11)               3.4 km   16 K               



    1     294 Albin Andersson            Markbygdens Orienteringsklubb     18:28 

    2     290 Mattias Johansson          FK Boken                          19:16 

    3     299 Adam Fredén                Falköpings AIK OK                 19:29 

    4     300 Gustav Stenberg            OK Skogshjortarna                 20:11 

    5     297 Jonas Hemlin               IK Uven                           20:37 

    6     295 Sebastian Mannfolk         Ulricehamns OK                    25:06 

    7     296 Martin Frisk               Markbygdens Orienteringsklubb     26:57 

    8     291 Joel Udd                   Markbygdens Orienteringsklubb     29:30 

    9     298 Johan Philipsson           Markaryds FK                      33:42 

   10     292 Fredrik Olsson             Eslövs FK                         37:57 



          293 Niclas Ståhl               FK Herkules                      Felst. 







H18  (14)               3.0 km   14 K               



    1     314 Anton Philipsson           Markaryds FK                      18:18 

    2     310 Gustav Hagström            Falköpings AIK OK                 18:53 

    3     307 David Arborelius           IS Kullen                         19:21 

    4     304 Mattias Engström           Skåneslättens OL                  19:35 

    5     305 Anders Ohlsson             Uddevalla OK                      21:06 

    6     306 Anton Ledelius             IK Uven                           23:54 

    7     303 Carl-Johan Bergman         OK Älme                           24:12 

    8     302 Axel Karlsson              Simlångsdalens IF                 24:24 

    9     308 Arvid Käll                 OK Älme                           26:17 

   10     311 Nils Ewald                 IS Kullen                         27:04 

   11     312 Henrik Dahlrot             IK Uven                           27:24 

   12     313 Sebastian Ståhl            IS Kullen                         28:07 



          309 Martin Bengtsson           IS Kullen                        Felst. 

          301 Fredrik Sambergs           IS Kullen                      ej start 







H16  (16)               2.7 km   17 K               



    1     315 Adam Granstedt             IK Hakarpspojkarna                14:59 

    2     328 Victor Flingmark           Uddevalla OK                      17:49 

    3     330 Simon Engel                Hässleholms OK                    18:03 

    4     325 Philip Persson             OK Orion                          18:10 

    5     316 Joel Kristiansson          Hässleholms OK                    18:52 

    6     323 Martin Nilsson             Stigmännen Karlshamns OK          19:21 

    7     321 Per Samuelsson             IK Trenne Ullared                 19:43 

    8     318 Anton Månsson              Örkelljunga FK                    20:25 

    9     329 Henrik Pettersson          Västerviks OK                     20:27 

   10     326 Fredrik Wennermark         OK Skogsfalken                    20:56 

   11     324 Robin Larsson              FK Göingarna                      21:14 

   12     320 Marcus Nilsson/Kempff      Hässleholms OK                    21:47 

   13     327 Alexander Björsvik         FK Göingarna                      28:45 

   14     317 William Lindblom           Stigmännen Karlshamns OK          33:08 



          322 Johan Sandlund             OK Njudung                       Felst. 

          319 Erik Bengtsson             IS Kullen                        Felst. 







H14  (15)               2.3 km   11 K               



    1     335 Johan Wennermark           OK Skogsfalken                    13:05 

    2     331 Mattias Johansson          Stångenäs AIS                     14:04 

    3     340 Fredrik Levin              Svaide-Roma SOK                   16:20 

    4     332 Amadeus Hansson            Gotlands Bro Orienteringsklub     16:26 

    5     341 Daniel Nilsson Kempff      Hässleholms OK                    17:57 

    6     345 John Gabrielsson           Sävedalens AIK                    18:01 

    7     342 Frej Hegg                  Svaide-Roma SOK                   19:48 

    8     333 Erik Kristiansson          Hässleholms OK                    20:02 

    9     344 Oskar Jonasson             FK Finn                           20:23 

   10     343 Martin Karlsson            Växjö OK                          20:39 

   11     338 Hampus Larsson             FK Göingarna                      21:14 

   12     339 Oscar Philipsson           Markaryds FK                      21:21 

   13     336 Johan Eklund               Växjö OK                          21:52 

   14     337 Jonas Eriksson             Hylte OK                          30:09 



          334 David Gunnarsson           IK Hakarpspojkarna               Felst. 







H12  (10)               1.7 km   10 K               



    1     347 Henrik Johannesson         Ronneby OK                         8:31 

    2     350 August Mollén              OK Denseln                         8:40 

    3     355 Emil Pettersson            OK Dacke                          10:07 

    4     346 Andreas Gustafsson         IK Hakarpspojkarna                10:33 

    5     353 Adam Segerslätt            Skåneslättens OL                  10:53 

    6     348 Erik Jönsson               FK Boken                          11:58 

    7     349 Adam Broberg               IF Rigor                          11:59 

    8     354 Albin Månsson              Växjö OK                          13:13 

    9     352 David Levin                Svaide-Roma SOK                   16:53 



          351 Niklas Jonson              Ronneby OK                       Felst. 







H10  (7)                1.5 km   8 K                



    1     361 Allan Hedberg              Lunds OK                           9:18 

    2     359 Lukas Granstedt            IK Hakarpspojkarna                 9:22 

    3     357 Povel Hedberg              Lunds OK                           9:51 

    4     356 Elias Torstensson          Emmaboda Verda OK                 13:24 

    5     362 Hilding Anger Axelsson     Almby IK                          18:15 

    6     358 Mattias Levin              Svaide-Roma SOK                   19:45 

    7     360 Ludvig Pettersson          Mariestads FK                     28:02 







D75  (6)                1.9 km   12 K               



    1     365 Gunvor Göransson           Laholms IF OK                     20:33 

    2     363 Gun Hansson                Andrarums IF                      22:15 

    3     364 Gunnel Nilsson             Linköpings AIK                    25:14 

    4     366 Bernice Antonsson          FK Friskus Varberg                29:54 

    5     367 Marianne Eriksson          Tockarps IK                       30:07 



          368 Gerd Boman                 Gotlands Bro Orienteringsklub  ej start 







D70  (10)               1.9 km   12 K               



    1     375 Barbro Hugosson            Lunds OK                          22:25 

    2     372 Kerstin Hagström           IK Gandvik                        23:45 

    3     370 Anne-Catrine Persson       Mariestads FK                     24:38 

    4     378 Gunnel Börjesson           IK Uven                           25:27 

    5     376 Britt Mari Johansson       Tormestorps IF                    25:36 

    6     377 Anita Nilsson              OK Torfinn                        27:49 

    7     371 Vivi-Anne Bylund           Rydboholms SK                     28:19 

    8     373 Mildred Josefsson          Rydboholms SK                     28:44 

    9     369 Karin Lexell               OK Torfinn                        29:12 



          374 Inger Hallberg             IK Uven                          Felst. 







D65  (21)               2.2 km   13 K               



    1     380 Torill Svendsen            Lunds OK                          20:39 

    2     388 Inga-Lill Wikingsson       Stigmännen Karlshamns OK          21:18 

    3     395 Gun Larsson                OK Lindena                        21:55 

    4     398 Britt Forsell Pirozzi      Lunds OK                          22:31 

    5     392 Britt Rangert              IK Ymer                           22:57 

    6     393 Eva Isaksson               OK Skogshjortarna                 23:05 

    7     382 Rose-Marie Johansson       FK Friskus Varberg                23:20 

    8     391 Birgitta Stenström         Vänersborgs SK                    23:22 

    9     385 Birgitta Carlsson          OK Orinto                         23:34 

   10     387 Kerstin Johansson          Markbygdens Orienteringsklubb     23:46 

   11     394 Elisabeth Kimell           Gotlands Bro Orienteringsklub     23:58 

   12     399 Berit Byström              OK Virdarna                       24:08 

   13     396 Gull Svensson              Tockarps IK                       24:27 

   14     381 Berit Boberg               IF Rigor                          24:41 

   15     397 Solbritt Gustafsson        OK Virdarna                       25:37 

   16     379 Bibbi Appelgren            Mariestads FK                     27:35 

   17     386 Birgitta Parkner           OK Landehof                       27:42 

   18     383 Birgit Ljung               OK Gipen                          29:31 

   19     389 Margareta Emanuelsson      Frölunda OL                       30:34 

   20     384 Ulla Bergqvist             Stigmännen Karlshamns OK          30:58 



          390 Mariann Kjellberg          Bredareds IF                   ej start 







D60  (24)               2.2 km   13 K               



    1     407 Inger Glans                OK Torfinn                        19:01 

    2     420 Eva Alsin                  IK Ymer                           19:44 

    3     418 Gudrun Wester              Stångenäs AIS                     19:56 

    4     401 Ann-Marie Holmström        IK Gandvik                        21:12 

    5     413 Bigge Bengtsson            Stigmännen Karlshamns OK          21:16 

    6     410 Rosa Johansson             IK Uven                           22:01 

    7     419 Viveka Backman             Tullinge SK                       22:04 

    8     414 Kajsa Toftén               Hjobygdens OK                     22:09 

    9     411 Anita Andersson            OK Skogshjortarna                 22:36 

   10     417 Ingalill Nilsson           Stigmännen Karlshamns OK          23:25 

   11     424 Åsa Ståhl                  Hjärnarps GH OL                   23:43 

   12     400 Maj-Britt Byström          Rävetofta OK                      23:52 

   13     406 Margareta Sjöberg          Lunds OK                          25:18 

   14     409 Sonja Hammar               OK Kompassen                      25:28 

   15     416 Lena Jönsson               Laholms IF OK                     25:44 

   16     422 Kristin Lindberg           Lunds OK                          26:33 

   17     412 Karin Bengtsson            OK Kompassen                      26:51 

   18     421 Karin Larsson              OK Kompassen                      27:08 

   19     415 Ingrid Tengeland           IK Gandvik                        27:48 

   20     404 Lena Weiming Nyberg        Kinnaströms SK                    30:17 

   21     423 Gunilla Holst              Bottnaryds IF                     31:44 

   22     408 Kristina Fransson          OK Virdarna                       32:06 



          403 Lisbeth Damsgaard          Hjärnarps GH OL                  Felst. 

          402 Kristina Johansson         Vänersborgs SK                 ej start 







D55  (27)               2.4 km   16 K               



    1     449 Eva Tykesson               Rävetofta OK                      19:17 

    2     433 Ina Lindeberg              Skåneslättens OL                  19:34 

    3     444 Ulla Engelby               OK Pan-Kristianstad               20:15 

    4     445 Ingela Nelsén              Falkenbergs OK                    20:44 

    5     435 Lena Söderberg             OK Skogsfalken                    22:10 

    6     451 Christine Edenbrandt       Lunds OK                          22:35 

    7     426 Gun Henriksson             Eksjö SOK                         24:49 

    8     427 Marie Svernestam           Linköpings OK                     26:36 

    9     450 Karin Axelsson             IK Uven                           26:39 

   10     438 Kerstin Karlsson           Tidaholm SOK Sisu                 26:54 

   11     429 Ingrid E Ström             Täby OK                           27:12 

   12     441 Åsa Svensson               OK Pan-Kristianstad               28:29 

   13     447 Birgit Henriksson          Eksjö SOK                         29:14 

   14     434 Berith Pettersson          Vänersborgs SK                    29:55 

   15     425 Lisbeth Lindqvist          OK Löftan                         31:13 

   16     452 Mona Hull                  Almby IK                          31:44 

   17     432 Eva Svanström              Västerviks OK                     33:19 

   18     448 Ann-Sofi Lindskog          Gotlands Bro Orienteringsklub     34:07 

   19     440 Berit Holmgren             Spårvägens OK                     34:31 

   20     431 Rose-Marie Jidetoft        Stångenäs AIS                     34:32 

   21     446 Eva Lingegård              OK Gipen                          36:31 

   22     439 Kerstin Ramström           OK Gipen                          37:08 



          443 Birgitta Wiklund           OK Skogsvargarna                 Felst. 

          430 Ann-Britt Winnberg         IK Trenne Ullared                Felst. 

          442 Inger Johansson            OK Nackhe                      ej start 

          428 Gunilla Hogedal            Vänersborgs SK                 ej start 

          437 Barbro Liljequist          OK Älme                        ej start 







D50  (17)               2.5 km   15 K               



    1     470 Jane Johansson             Istrums SK                        23:22 

    2     466 Yvonne Jonsson             Växjö OK                          24:29 

    3     467 Britt Thörn                OK Vilse 87                       24:38 

    4     461 Monica Henriksson          Eksjö SOK                         25:08 

    5     454 Birgitta Nilsson           Stigmännen Karlshamns OK          25:34 

    6     455 Ann Laas                   OK Skogshjortarna                 26:28 

    7     456 Anne-Marie Karlsson        Svaide-Roma SOK                   26:41 

    8     465 Elisabet Månsson           OK Löftan                         27:37 

    9     457 Stella Käll                OK Älme                           27:43 

   10     460 Lisbeth Bergagård          Tolered-Utby Ol-klubb             27:56 

   11     469 Elisabet Hemlin            IK Uven                           28:14 

   12     468 Barbro Fyrman              Växjö OK                          33:03 

   13     464 Lena Håkansson             IK Uven                           33:53 

   14     463 Carina Reichenberg         Idefjordens SK                    38:52 

   15     458 Gunilla Holmberg           Herrestads AIF                    39:26 

   16     459 Ulla Ragnarsson            OK Skogshjortarna                 41:54 

   17     462 Vanja Jinnemo              Hjärnarps GH OL                   43:17 







D45  (24)               2.8 km   15 K               



    1     486 Britta Sahlin              Vänersborgs SK                    22:12 

    2     492 Anne Bodin                 Almby IK                          24:21 

    3     474 Maritha Henriksson         Eksjö SOK                         24:25 

    4     491 Marita Philipsson          Markaryds FK                      24:26 

    5     489 Eva Eklund                 Växjö OK                          24:40 

    6     479 Eva Svanberg               Järfälla OK                       25:08 

    7     484 Lena Arnoldsson            Tidaholm SOK Sisu                 25:52 

    8     478 Lotta Gyllensten           Skåneslättens OL                  25:55 

    9     490 Ingrid Johansson           Laholms IF OK                     26:44 

   10     488 Åsa Wadensjö-Leo           Bredaryds SOK                     28:26 

   11     485 Nina Bejbom                Uddevalla OK                      29:36 

   12     482 Kati Németh                Stigmännen Karlshamns OK          30:32 

   13     477 Ing-Marie Samuelsson       IK Trenne Ullared                 30:55 

   14     494 Annette Falck-Larsson      Vänersborgs SK                    31:08 

   15     472 Annika Marthinsson         Hylte OK                          31:11 

   16     473 Gunilla Gustavsson         OK Orion                          31:30 

   17     493 Tina Hagård                Rävetofta OK                      32:39 

   18     487 Tina Ledelius              IK Uven                           33:33 

   19     495 Gunilla Djuffelt-Martinsso Falkenbergs OK                    33:56 

   20     475 Ann-Kristin Spetz          Ulricehamns OK                    34:07 

   21     480 Frida Mannfolk             Ulricehamns OK                    35:31 

   22     481 Monica Larsson             OK Gipen                          40:41 

   23     483 Sussi Jonson               Ronneby OK                        42:06 



          476 Ingrid Holmén              Hylte OK                       ej start 







D40  (20)               2.9 km   17 K               



    1     508 Anette Granstedt           IK Hakarpspojkarna                22:15 

    2     505 Eva Pettersson             OK Dacke                          23:21 

    3     499 Marie Olsson               Örkelljunga FK                    25:24 

    4     515 Annika Engel               Hässleholms OK                    25:47 

    5     513 Anna Eriksson              OK Landehof                       26:26 

    6     497 Susanne Johannesson        Ronneby OK                        27:31 

    7     514 Anneli Carlsson            FK Finn                           27:32 

    8     500 Marie Anebreid             Tidaholm SOK Sisu                 29:18 

    9     506 Ulrika Gustafsson          IK Vista                          30:22 

   10     510 Helena Kristiansson        Hässleholms OK                    30:33 

   11     511 Lena Thuresson             Burseryds IF                      32:48 

   12     507 Susanne Burström           FK Boken                          34:06 

   13     501 Ulrika Andersson           Hylte OK                          35:26 

   14     498 Liselott Roth              Linköpings OK                     35:42 

   15     516 Maria Harrie               Lunds OK                          36:35 

   16     502 Carina Svensson            Annebergs GIF                     38:27 

   17     512 Mona Rosberg               Växjö OK                          41:20 

   18     509 Carina Lindelöw            Härlövs IF                        54:49 

   19     504 Åsa Larsson                Ulricehamns OK                  1:09:28 



          503 Jeanette Andersson         OK Dacke                         Felst. 







D35  (3)                3.4 km   16 K               



    1     519 Anna Ljungqvist            Lunds OK                          25:55 

    2     518 Cecilia Rönnfjärd          OK Skogsfalken                    26:12 

    3     517 Christina Olsson           Skåneslättens OL                  26:47 







D21  (30)               3.3 km   15 K               



    1     522 Lisa Pettersson            OK Dacke                          21:25 

    2     548 Frida Andersson            Falkenbergs OK                    22:09 

    3     531 Anna Persson               FK Göingarna                      22:10 

    4     526 Anna Edenbrandt            Lunds OK                          22:18 

    5     527 Sofia Salomonsson          Vänersborgs SK                    22:31 

    6     524 Kristin Skaar              Ryda SK                           23:42 

    7     537 Jannie Hagård              Rävetofta OK                      23:45 

    8     538 Malin Settergren           Oskarströms OK                    23:57 

    9     546 Camilla Sigbo              FK Boken                          25:39 

   10     525 Agneta Nordholm            Sävedalens AIK                    26:22 

   11     534 Lina Larsson               Vänersborgs SK                    26:27 

   12     545 Pernilla Olsson            Skåneslättens OL                  26:56 

   13     542 Sara Andersson             Växjö OK                          27:23 

   14     540 Isabell Håkansson          Sävedalens AIK                    27:58 

   15     528 Lisa Reichenberg           Idefjordens SK                    28:22 

   16     521 Lisa Weimann               IK Uven                           28:36 

   17     544 Emma Faxén                 Växjö OK                          29:16 

   18     523 Anna Hulander              Ulricehamns OK                    29:18 

   19     533 Åsa Bogmark                Eksjö SOK                         30:01 

   20     543 Camilla Moris              Katrineholms OK                   30:19 

   21     613 Mollie Nohave              OK Orion                          31:43 

   22     541 Hanna Weimann              IK Uven                           31:45 

   23     535 Sandra Wedlin              Sävedalens AIK                    32:42 

   24     539 Emma Kriblad               Hjärnarps GH OL                   33:46 

   25     612 Josefin Bergagård          Tolered-Utby Ol-klubb             33:59 

   26     529 Malin Nygren               FK Boken                          35:12 

   27     536 Marie Jinnemo              Hjärnarps GH OL                   35:19 

   28     520 Ulrika Nygren              FK Boken                          36:23 

   29     532 Linda Jinnemo              Hjärnarps GH OL                   41:21 



          530 Anneli Berggren            OK Denseln                       Felst. 







D20  (3)                3.4 km   16 K               



    1     552 Ann-Sofie Larsson          Örkelljunga FK                    24:19 

    2     551 Emma Andersson             Ulricehamns OK                    33:14 

    3     549 Elin Thuresson             Burseryds IF                      33:19 







D18  (19)               2.8 km   15 K               



    1     572 Stina Berg                 IS Kullen                         17:45 

    2     560 Julia Dahl                 IS Kullen                         18:31 

    3     567 Elida Ottmer               Tormestorps IF                    19:40 

    4     568 Anna Bredfelt              Lunds OK                          21:41 

    5     557 Maja Pettersson            OK Dacke                          22:34 

    6     553 Jenny Olsson               Örkelljunga FK                    23:24 

    7     571 Ida Swärdh                 Eksjö SOK                         23:25 

    8     565 Maja Andersson             OK Dacke                          23:51 

    9     566 Anna Jonson                Ronneby OK                        23:55 

   10     570 Klara Fredriksson          Falköpings AIK OK                 25:17 

   11     564 Frida Ansin                Svaide-Roma SOK                   25:56 

   12     562 Lisa Eriksson              Hylte OK                          26:54 

   13     559 Emmy Thuresson             Burseryds IF                      27:11 

   14     558 Emilia Johansson           OK Gisle                          27:54 

   15     561 Märta-Stina Käll           OK Älme                           28:00 

   16     555 Emma Månsson               Örkelljunga FK                    29:22 

   17     556 Linnea Östergren           Växjö OK                          31:01 

   18     554 Anna Edin                  Boxholm-Mjölby OL                 31:02 

   19     563 Amanda Persson             Tockarps IK                       43:52 







D16  (9)                2.4 km   16 K               



    1     577 Moa Olsson                 Örkelljunga FK                    18:12 

    2     573 Julia Ohlsson              Uddevalla OK                      18:22 

    3     576 Hanna Gunnarsson           IK Hakarpspojkarna                19:09 

    4     579 Kajsa Spetz                Ulricehamns OK                    23:43 

    5     574 Jenny Holmén               Hylte OK                          23:57 

    6     580 Frida Strömgård            Rydboholms SK                     24:31 

    7     581 Julia Smedenmark           Ronneby OK                        27:24 

    8     575 Elinor Lindelöw            Härlövs IF                        27:32 

    9     578 Sara Bainbridge            Laholms IF OK                     32:29 







D14  (5)                2.3 km   11 K               



    1     586 Gabriella Gustafsson       IK Hakarpspojkarna                14:48 

    2     584 Moa Granstedt              IK Hakarpspojkarna                16:56 

    3     582 Anna Bengtsson             IS Kullen                         18:38 

    4     585 Matilda Arborelius         IS Kullen                         24:44 

    5     583 Clara Olsson               Lunds OK                          33:17 







D12  (6)                1.7 km   10 K               



    1     590 Elin Granstedt             IK Hakarpspojkarna                10:11 

    2     589 Johanna Hagström           Falköpings AIK OK                 11:18 

    3     592 Jenny Bredfelt             Lunds OK                          11:58 

    4     591 Lovisa Torstensson         Emmaboda Verda OK                 12:53 

    5     588 Matilda Johansson          Stångenäs AIS                     14:37 

    6     593 Rebecka Brorsson           Tockarps IK                       17:54 







D10  (10)               1.5 km   8 K                



    1     595 Sara Granstedt             IK Hakarpspojkarna                 9:31 

    2     594 Maja Porle                 Växjö OK                          10:35 

    3     597 Linnea Bodin               Almby IK                          12:35 

    4     596 Tina Ljungqvist            Lunds OK                          16:29 

    5     611 Frida Björk                Örkelljunga FK                    19:40 

    6     600 Hanna Johannesson          Ronneby OK                        21:24 

    7     598 Saga Leo                   Bredaryds SOK                     21:37 

    8     599 Moa Asplund                OK Kompassen                      24:21 

    9     602 Towa Pettersson            OK Denseln                        25:45 

   10     601 Elin Asplund               OK Kompassen                      26:40 







H80  (5)                1.9 km   12 K               



    1     604 Stig-Allan Jönsson         Halmstad Garnisons IF             25:07 

    2     606 Lars-Gunnar Enström        OK Tranan                         29:21 

    3     605 Nils Bohman                OK Kompassen                      42:40 



          603 Nils Andersson             OK Kompassen                     Felst. 

          607 Nils Rågstedt              IS Kullen                      ej start