Tre Skåningar o. En Dansk 17-19/6 2011, Helsingörs SOKlö 2011-06-18 12:39
Resultat Etapp 2, Helsingörskapad av MT2003 © Stephan Krämer 2006

   Pl tartnr Namn                         År Klubb                               Tid 



H75  (13)               1.9 km   10 K               

    1   1012 Lars Persson                 35 Väsby OK                          22:37 
    2   1009 Kjell Persson                35 Mariestads FK                     23:00 
    3   1001 Klas Tykesson                34 Rävetofta OK                      23:38 
    4   1004 Lars Löthman                 35 Järfälla OK                       25:15 
    5   1003 Jan-Eric Nelking             35 FK Åsen                           26:19 
    6   1005 KG Ericsson                  34 OK Gisle                          27:59 
    7   1006 Bengt Olofsson               36 Hjärnarps GH OL                   28:34 
    8   1007 Bengt Edvardsson             32 OK Torfinn                        28:51 
    9   1008 Lars-Erik Höök               35 IK Gandvik                        32:39 
   10   1002 Kurt Stenberg                34 IK Gandvik                        35:51 
   11   1011 Totte Holm                   35 Markbygdens OK                    41:42 

        1013 Carl-Henrik Hallberg         32 IK Uven                          Felst. 
        1010 Harry Söderberg              34 FK Friskus-Varberg             ej start 



H70  (25)               2.1 km   9 K                

    1   1030 Erland Ling                  40 Jönköpings OK                     18:13 
    2   1021 Bertil Olofsson              41 Andrarums IF                      18:48 
    3   1028 Bo Svensson                  40 Tockarps IK                       20:01 
    4   1022 Ernie Broström               38 Halmstad OK                       20:35 
    5   1034 Peo Bengtsson                33 OK Pan-Kristianstad               20:45 
    6   1016 Rune Arvidsson               40 Markbygdens OK                    20:46 
    7   1017 Bo Wadensjö                  38 FK Finn                           20:54 
    8   1037 Göran Karlsson               38 OK Bävern                         21:06 
    9   1023 Allsing Carlsson             39 OK Skogsvargarna                  21:47 
   10   1024 Ivan Ernvid                  40 Ulricehamns OK                    22:36 
   11   1031 Allan Sunnergren             40 Hjärnarps GH OL                   22:46 
   12   1036 Raimo Salminen               41 OK Pan-Kristianstad               24:10 
   13   1029 Heikki Rissanen              40 Mariestads FK                     25:57 
   14   1020 Jan Kjellström               39 Frölunda OL                       26:57 
   15   1032 Ruben Edvardsson             39 Hästveda OK                       28:22 
   16   1014 Bengt Inghammar              41 Göteborg-Majorna OK               28:33 
   17   1018 Göran Holmberg               37 Markaryds FK                      29:06 
   18   1015 Gunnar Bylund                38 Rydboholms SK                     30:40 
   19   1033 Kennerth Gustafsson          40 OK Virdarna                       30:51 
   20   1019 Curt Tillman                 40 Linköpings OK                     31:45 
   21   1027 Gert Emanuelsson             37 Frölunda OL                       34:29 
   22   1039 Sedney Hugosson              36 Lunds OK                          36:50 
   23   1035 Bjørn Helstrup               41 Fredensborg OK                    37:01 
   24   1038 Stig Svensson                37 OK Virdarna                       39:05 
   25   1025 Allan Hammar                 40 OK Kompassen                      43:02 



H65  (45)               2.5 km   11 K               

    1   1054 Tommy Olsson                 46 OK Dacke                          18:04 
    2   1059 Kalle Johansson              44 OK Skogshjortarna                 18:31 
    3   1083 Stefan G Larsson             45 OK Njudung                        18:50 
    4   1040 Inge Persson                 43 FK Boken                          18:51 
    5   1075 Bengt Bergman                44 Lunds OK                          19:10 
    6   1051 Henrik Hvoslef               42 IK Stern                          20:35 
    7   1073 Morgan Ljung                 45 Vaggeryds SOK                     20:45 
    8   1076 Roland Nilsson               44 Falköpings AIK OK                 21:02 
    9   1064 Kent Ekdahl                  45 Emmaboda Verda OK                 21:53 
   10   1043 Kjell-Åke Isaksson           43 OK Skogshjortarna                 21:54 
   10   1070 Göran Andersson              42 Stigmännen Karlshamns OK          21:54 
   12   1074 Anders Berglund              45 OK Skogshjortarna                 21:59 
   13   1071 Ingemar Andersson            44 OK Orion                          22:19 
   14   1084 Lars-Göran Axmalm            46 Sävedalens AIK                    22:38 
   15   1063 Roger Danielsson             46 Linköpings OK                     22:41 
   16   1055 Sven-Olof Pettersson         45 Mullsjö SOK                       23:00 
   17   1069 Kjell Månsson                42 Ronneby OK                        23:10 
   18   1066 Tage Sandberg                45 Bromma-Vällingby SOK              23:22 
   19   1062 Per-Arne Johansson           44 Vänersborgs SK                    23:27 
   20   1047 Kent Carlgren                43 OK Skogshjortarna                 23:36 
   21   1082 Kjell Erlandsson             45 OK Lindena                        23:53 
   22   1085 Roland Offrell               42 Frosta OK                         24:23 
   23   1067 Kent Pettersson              42 IFK Göteborg                      24:33 
   24   1041 Olle Hermansson              42 IK Ymer                           24:46 
   25   1057 Ingemar Wiklund              43 OK Skogsvargarna                  24:52 
   26   1050 Styrbjörn Jansson            45 IF Hagen                          25:38 
   27   1065 Christer Westberg            43 IFK Göteborg                      25:54 
   28   1078 Kjell Lindau                 43 OK Kompassen                      26:00 
   29   1048 Hans Sahlberg                43 Långhundra IF                     27:35 
   30   1046 Arne Berg                    42 Stjärnorps SK                     28:11 
   31   1058 Karl-Axel Johansson          42 IK Uven                           28:27 
   32   1079 Ronny Andersson              42 OK Skogshjortarna                 28:49 
   33   1061 Waste Byström                43 OK Virdarna                       28:55 
   34   1060 Bror Palgrim                 45 Vänersborgs SK                    29:34 
   35   1049 Lars-Olof Lannfelt           43 OK Skogshjortarna                 30:57 
   36   1045 Kurt Fredrixon               42 OK Skogshjortarna                 31:41 
   37   1044 Thorwald Fransson            46 OK Virdarna                       32:49 
   38   1077 Kent Olausson                46 OK Orinto                         33:34 
   39   1072 Ulf Waldenfjord              43 Linköpings OK                     33:42 
   40   1056 Sven-Erik Forsell            43 Lunds OK                          34:39 
   40   1080 Tom Lindberg                 43 Lunds OK                          34:39 
   42   1068 Lars Henriksson              44 OK Älme                           37:11 
   43   1053 Roland Eriksson              42 Hästveda OK                       43:17 

        1081 Per-Åke Andersson            44 IS Kullen                        Felst. 
        1052 Nils Karlsson                45 Växjö AIS                      ej start 



H60  (34)               2.5 km   11 K               

    1   1118 Ronald McGrail               48 Hjärnarps GH OL                   19:20 
    2   1114 Leif Sandgren                47 Frosta OK                         20:08 
    3   1112 Willy Olsson                 51 OK Skogsfalken                    20:27 
    4   1104 Conny Jidetoft               49 Stångenäs AIS                     20:43 
    5   1115 Björn Jägerström             50 IK Uven                           20:44 
    6   1097 Ove Thorsson                 48 IK Trenne Ullared                 20:46 
    7   1096 Owe Nilsson                  49 Stigmännen Karlshamns OK          20:52 
    8   1116 Bill Schölin                 48 Tockarps IK                       20:57 
    9   1098 Bo Klamfelt                  47 Tibro OK                          21:28 
   10   1091 Gunnar Enberg                47 Målilla OK                        21:42 
   11   1117 Per Lindskog                 51 Gotlands Bro Orienteringsklub     21:58 
   12   1089 Anders Claesson              46 IFK Moras OK                      22:23 
   13   1106 Sven-Olof Larsson            49 Växjö AIS                         22:47 
   14   1101 Eric Tenland                 47 Stigmännen Karlshamns OK          22:49 
   15   1111 Stig Johansson               48 Bredaryds SOK                     22:56 
   16   1088 Kenth Sundgren               49 Skåneslättens OL                  23:13 
   17   1095 Håkan Nilsson                47 Malmö OK                          23:21 
   18   1090 Vidar Löfving                47 Tibro OK                          23:48 
   19   1121 Jørgen Münster-Swendsen      49 Søllerød OK                       24:05 
   20   1108 Sten Blomström               51 IK Stern                          24:06 
   21   1109 Hans Åke Djurbäck            50 Kinnaströms SK                    24:52 
   22   1092 Sven Olle Söderberg          50 OK Skogsfalken                    25:35 
   23   1103 Lars Persson                 48 OK Kompassen                      26:08 
   24   1119 Lars-Gunnar Bengtsson        48 Stigmännen Karlshamns OK          27:05 
   25   1099 Lars-Olof Rönnqvist          48 OK Löftan                         27:18 
   26   1094 Sven-Olof Fransson           49 SOK Aneby                         29:15 
   27   1113 Bengt Ståhl                  47 Hjärnarps GH OL                   30:20 
   28   1100 Karl Uno Andersson           49 Falkenbergs OK                    30:40 
   29   1110 Kjell Jeppson                47 IF Rigor                          31:39 
   30   1107 Kjell Ryberg                 50 IFK Göteborg                      33:28 
   31   1087 Lars-Olov Dahlberg           48 OK Landehof                       34:07 
   32   1093 Christer Nelsén              47 Falkenbergs OK                    34:12 
   33   1102 Sven Erik Johansson          47 Mariestads FK                     36:00 
   34   1105 Anders Mohlin                51 IK Stern                          38:40 



H55  (47)               2.7 km   11 K               

    1   1154 Göran Carnander              53 IK Hakarpspojkarna                18:31 
    2   1160 Nils-Robert Persson          56 Tullinge SK                       18:44 
    3   1125 Kurt Svensson                56 IK Hakarpspojkarna                18:47 
    4   1143 Lenn Aronsson                55 Linköpings OK                     18:57 
    5   1137 Pierre Karlsson              55 OK Alehof                         19:34 
    6   1149 Kent Granqvist               52 Västerviks OK                     19:40 
    7   1153 Ulf Palmér                   56 Ulricehamns OK                    20:10 
    8   1155 Christer Folkesson           53 Eksjö SOK                         20:14 
    9   1159 Lars Strand                  55 OK Älme                           20:17 
   10   1164 Karl-Gunnar Olsson           55 Lunds OK                          20:23 
   11   1147 Lars Grehn                   52 Mullsjö SOK                       20:36 
   12   1139 Roger Thörn                  55 OK Vilse 87                       20:59 
   13   1156 Inge Josefsson               55 Stångenäs AIS                     22:08 
   14   1162 Nils-Olof Bodin              54 Almby IK                          22:36 
   15   1134 Tommy Roos                   56 Falköpings AIK OK                 22:51 
   16   1140 Jan Wahlström                55 Snättringe SK                     22:55 
   17   1122 Olle Bohman                  52 Hjärnarps GH OL                   22:58 
   18   1148 Göran Larsson                52 Vänersborgs SK                    23:10 
   19   1135 Karl Mollén                  55 OK Denseln                        23:19 
   20   1127 Kennet Sandström             54 OK Stigen                         23:25 
   21   1166 Hans Ekberg                  53 Trollhättans SOK                  23:29 
   22   1123 Mats Strandhagen             55 Göteborg-Majorna OK               23:33 
   23   1145 Johan Ryberg                 54 Stigmännen Karlshamns OK          23:38 
   24   1152 Göran Liljequist             52 OK Älme                           23:59 
   25   1128 Kalle Lindqvist              52 Växjö OK                          24:11 
   26   1133 Arne Bogren                  53 OK Vivill                         24:18 
   27   1136 Robert Jessen                52 Främmestads IK                    24:39 
   27   1161 Rainer Scholz                52 IK Vista                          24:39 
   29   1144 Lars Ekberg                  53 Trollhättans SOK                  24:55 
   30   1131 Sören Karlsson               53 Mullsjö SOK                       24:59 
   31   1150 Lars Eklund                  56 Växjö OK                          25:00 
   32   1151 Gunnar Bejbom                52 Uddevalla OK                      25:21 
   33   1163 Conny Sahlin                 55 Vänersborgs SK                    25:24 
   34   1132 Bengt Aspvall                52 Ronneby OK                        25:26 
   35   1168 Sven-Åke Andersson           56 IF Rigor                          26:06 
   36   1141 Kenneth Fager                52 FK Vittus                         26:29 
   37   1129 Carl-Johan Roubert           54 FK Finn                           26:58 
   38   1165 Lennart Svernestam           53 Linköpings OK                     27:33 
   39   1138 Bertil Månsson               52 Örkelljunga FK                    28:05 
   40   1142 Lennart Smedenmark           52 Ronneby OK                        28:10 
   41   1146 Håkan Carlbom                54 OK Gipen                          29:14 
   42   1130 Tor Udd                      56 Markbygdens OK                    29:27 
   43   1157 Mats Ingvarsson              53 OK Vilse 87                       29:40 
   44   1126 Johan Wedlin                 55 Sävedalens AIK                    30:14 
   45   1158 Lars Johansson               52 OK Nackhe                         31:41 
   46   1124 Hasse Adolfsson              52 OK Gisle                          41:23 

        1167 Bernt Andersson              55 IF Rigor                       ej start 



H50  (36)               2.8 km   12 K               

    1   1188 Ulf Jungstrand               60 Malmö OK                          18:46 
    2   1195 Mats Brorsson                59 Tockarps IK                       18:59 
    3   1174 Sten Gustafsson              57 Eds SK                            19:06 
    4   1191 Andres Laas                  61 OK Skogshjortarna                 19:51 
    5   1189 Thomas Henmyr                60 OK Vilse 87                       20:23 
    6   1176 Tommy Berger                 58 Gävle OK                          20:42 
    7   1190 Mikael Johansson             57 OK Gisle                          20:45 
    8   1187 Tore Tjernlund               58 OK Vilse 87                       21:05 
    9   1198 Arne Klintberg               58 Eksjö SOK                         21:46 
   10   1203 Ralph Johansson              60 Stångenäs AIS                     21:57 
   11   1180 Kenth Edin                   57 Boxholm-Mjölby OL                 22:37 
   12   1181 Lars Edenbrandt              57 Lunds OK                          23:28 
   13   1172 Christer Karlsson            61 Boxholm-Mjölby OL                 23:53 
   14   1202 Staffan Käll                 60 OK Älme                           24:07 
   15   1201 Sten Segerslätt              57 Skåneslättens OL                  25:53 
   16   1200 Henrik Carlsson              57 IK Uven                           26:28 
   17   1186 Torbjörn Salomonsson         61 Vänersborgs SK                    26:50 
   18   1182 Lars Elfving                 58 OK Gipen                          27:02 
   19   1199 Tomas Nilsson                59 OK Gipen                          27:09 
   20   1177 Martin Axelsson              61 OK Skogshjortarna                 28:00 
   21   1204 Björn Alpberg                61 Almby IK                          28:01 
   22   1193 Gunnar Swärd                 57 Hässleholms OK                    28:37 
   23   1184 Mikael Svensson              57 OK Pan-Kristianstad               29:38 
   24   1173 Bengt Marthinsson            61 Hylte OK                          29:42 
   25   1179 Ingemar Nilsson              59 FK Åsen                           30:01 
   26   1192 Krister Karlsson             59 OK Nackhe                         30:09 
   27   1197 Bertil Axbom                 56 OK Landehof                       30:18 
   28   1170 Göran Håkansson              57 IK Uven                           30:28 
   29   1178 Mats Kensby                  60 OK Tyr                            30:29 
   30   1196 Reino Örn                    60 Markaryds FK                      31:35 
   31   1169 Ulf Björkdahl                58 Herrestads AIF                    33:11 
   32   1171 Anders Persson               61 Tockarps IK                       33:12 
   33   1175 Anders Nilsson               61 Hässleholms OK                    35:33 
   34   1194 Mats Lyding                  57 Hylte OK                          36:26 
   35   1183 Dag Svensson                 58 Hylte OK                          38:11 
   36   1185 Jonas Ledelius               60 IK Uven                           41:08 



H45  (40)               3.1 km   10 K               

    1   1235 Bo Granstedt                 63 IK Hakarpspojkarna                19:47 
    2   1241 Kent Klasson                 63 Hestra IF                         21:14 
    3   1233 Magnus Svensson              66 Nässjö OK                         21:25 
    4   1238 Mats Andersson               64 OK Orion                          21:37 
    5   1234 Sven Lundgren                65 Värend GN OL                      22:30 
    6   1208 Lars Carlsson                65 OK Orion                          22:31 
    7   1227 Lars Persson                 64 OK Skogsfalken                    22:53 
    8   1229 Ulf Johansson                64 OK Dacke                          22:57 
    9   1223 Anders Pettersson            65 OK Dacke                          23:12 
   10   1237 Christer Mannfolk            60 Ulricehamns OK                    23:32 
   11   1222 Jonas Roth                   66 Linköpings OK                     24:13 
   12   1220 Bengt Olsson                 63 Eslövs FK                         24:46 
   13   1245 Bo Hallberg                  66 Falköpings AIK OK                 25:05 
   14   1243 Per Andersson                63 Ulricehamns OK                    25:19 
   15   1226 Stefan Olofsson              62 OK Gisle                          25:21 
   16   1217 Conny Bruhn                  63 Boxholm-Mjölby OL                 25:51 
   17   1230 Jörgen Göransson             62 FK Göingarna                      26:29 
   18   1209 Anders Svalbring             64 Målilla OK                        26:48 
   19   1247 Jan Thuresson                65 Burseryds IF                      26:59 
   20   1212 Per-Göran Bern               65 Målilla OK                        28:03 
   21   1232 Ola Andertoft                65 Markaryds FK                      29:01 
   22   1246 Eric Toftered                62 IF Rigor                          29:49 
   23   1215 Leif-Åke Andersson           54 FK Boken                          30:32 
   24   1206 Henrik Poulsen               66 HSOK.dk                           30:39 
   25   1216 Kjell Svensson               64 OK Älme                           30:42 
   26   1244 Ola Hansson                  63 FK Boken                          30:48 
   27   1221 Ingmar Johansson             64 FK Friskus-Varberg                30:58 
   28   1231 Stefan Edvardsson            64 OK Torfinn                        31:25 
   29   1236 David Gabrielsson            66 Sävedalens AIK                    31:38 
   30   1242 Tomas Nilsson                64 Hässleholms OK                    31:40 
   31   1210 Jimmy Alenius                66 Boxholm-Mjölby OL                 32:18 
   32   1207 Lars Ohlsson                 63 FK Göingarna                      32:42 
   33   1214 Anders Claesson              64 Burseryds IF                      32:44 
   34   1218 Peter Broberg                65 IF Rigor                          33:36 
   35   1228 Mikael Svensson              64 Annebergs GIF                     34:03 
   36   1219 Anders Jonsson               63 OK Klyftamo                       35:13 
   37   1240 Magnus Porle                 64 Växjö OK                          56:07 

        1211 Anders Pettersson            60 Mariestads FK                    Felst. 
        1239 Peter Larsson                62 FK Boken                       ej start 
        1213 Ulf Johansson                66 Halmstad OK                    ej start 



H40  (31)               3.3 km   14 K               

    1   1262 Magnus Larsson               67 FK Göingarna                      20:17 
    2   1285 Nils Schmiedeberg               SV Turbine Neubrandenbur          21:19 
    3   1281 Niklas Nilsson               67 Härlövs IF                        21:48 
    4   1253 Harald Persson               67 Andrarums IF                      21:55 
    5   1272 Bengt Öhlund                 70 IK Hakarpspojkarna                22:14 
    6   1278 Niklas Edvardsson            67 Hästveda OK                       22:30 
    7   1258 Magnus Homann                70 OK Orinto                         22:53 
    8   1277 Tommy Johansson              67 Stångenäs AIS                     23:23 
    9   1275 Jens Andertoft               70 Västerås SOK                      23:33 
   10   1261 Magnus Steen                 68 OK Alehof                         23:40 
   11   1279 Magnus Larsen                68 FK Boken                          24:02 
   12   1276 Håkan Eriksson               67 Hästveda OK                       24:03 
   13   1252 Anders Ling                  70 Jönköpings OK                     24:24 
   14   1284 Malte Lennerstedt            70 Lunds OK                          24:48 
   15   1251 Stefan Tisell                71 IK Stern                          25:29 
   16   1266 Fabian Ljungquist            70 Lunds OK                          25:40 
   17   1273 Lina Karlberg                67 Tullinge SK                       26:10 
   18   1271 Fredrik Ask                  69 Markbygdens OK                    26:49 
   19   1268 Kent Berggren                64 Tullinge SK                       27:11 
   20   1264 Magnus Månsson               67 Växjö OK                          29:03 
   21   1265 Jörgen Larsson               68 Ulricehamns OK                    29:39 
   22   1263 Nils Helmersson              71 Hässleholms OK                    29:42 
   23   1274 Ingemar Blom                 67 IK Uven                           29:58 
   24   1259 Peter Johansson              68 Simlångsdalens IF                 30:57 
   25   1257 Håkan Persson                69 Laholms IF OK                     31:26 
   26   1270 Sven Eriksson                67 OK Landehof                       33:37 
   27   1260 Peter Kjellsson              69 Falkenbergs OK                    34:16 
   28   1254 Anders Ericsson              67 Lunds OK                          34:53 
   29   1269 Per-Anders Axelsson          67 Markbygdens OK                    36:29 

        1282 Lars Edberg                  70 OK Nackhe                      ej start 
        1280 Jesper Rundbäck              69 Eksjö SOK                      ej start 



H35  (11)               3.4 km   13 K               

    1   1291 Ola Söderberg                73 OK Skogsfalken                    24:51 
    2   1295 Thomas Nilsson               71 Eslövs FK                         25:39 
    3   1292 Stefan Dahl                  76 OK Alehof                         26:01 
    4   1290 Tomas Vensryd                70 Eslövs FK                         29:08 
    5   1294 Roland Natanaelsson          72 Skåneslättens OL                  30:23 
    6   1288 Heide Persson                73 Andrarums IF                      30:37 
    7   1296 Arne Thell                   66 Eslövs FK                         30:46 
    8   1286 Mikael Carlsvärd             74 IS Kullen                         34:23 
    9   1289 Erik Backlund                73 Trollhättans SOK                  36:29 
   10   1293 Jonas Lindkvist              73 Lunds OK                          38:57 

        1287 Andreas Grote                64 OLC SKOG Fribourg              ej start 



H21  (55)               3.5 km   15 K               

    1    159 Henrik Berlin                69 OK Orion                          21:38 
    2    189 Brent Godman                 85 Gotlands Bro Orienteringsklub     21:42 
    3    172 Thomas Johannesson           67 Ronneby OK                        22:13 
    4    180 Dan Norin                    65 Gävle OK                          22:55 
    5    186 Jesper Nelsén                88 Falkenbergs OK                    23:06 
    6    164 Mattias Johansson            90 IFK Moras OK                      23:36 
    7    177 Martin Boberg                70 IF Rigor                          23:38 
    8    143 Andreas Liljegren            89 Gotlands Bro Orienteringsklub     23:57 
    9    185 Daniel Liljedahl             83 OK Pan-Kristianstad               24:01 
   10    150 Mikael Pihl                  73 Lunds OK                          24:17 
   11    173 Emil Svalbring               90 Målilla OK                        24:22 
   12    146 Markus Svensson              86 OK Pan-Kristianstad               24:31 
   13    182 Thomas Josarp                70 FK Friskus-Varberg                24:46 
   14    141 Johan Svensson               82 OK Vilse 87                       24:54 
   15    176 Henrik Bengtsson             78 Falkenbergs OK                    25:07 
   16    167 Rasmus Grönlund              78 Lunds OK                          25:16 
   17    175 Richard Eng                  75 OK Pan-Kristianstad               25:19 
   18    147 Sebastian Hasselblom         86 FK Friskus-Varberg                25:24 
   19    187 Henrik Svensson              82 OK Vilse 87                       25:51 
   20    166 Victor Axbom                 86 OK Landehof                       26:06 
   21    165 Mikael Löfving               81 IF Hagen                          26:23 
   21    140 Jonas Hemlin                 90 IK Uven                           26:23 
   23    162 Niclas Tjernlund             87 OK Vilse 87                       26:28 
   24    158 Kalle Ingvarsson             82 OK Vilse 87                       26:31 
   25    178 Emil Alexandersson           87 Halmstad OK                       26:42 
   26    160 Anton Hemlin                 88 IK Uven                           26:46 
   27    151 Viktor Henmyr                86 OK Vilse 87                       27:41 
   28    142 Patrik Andersson             90 Hylte OK                          27:59 
   29    138 Erik Nero                    90 Falköpings AIK OK                 28:02 
   30    137 Bo Söderqvist                65 Lunds OK                          28:06 
   31    171 Erik Schultz                 86 OK Löftan                         28:08 
   32    154 Sebastian Wahlström          90 Snättringe SK                     28:19 
   33    169 Roine Schölin                74 Laholms IF OK                     28:22 
   34    174 Johan Ericsson               79 Hammarby IF OF                    29:32 
   35    183 Daniel Nilsson               90 Skåneslättens OL                  30:06 
   36    145 Björn Karlsson               84 Svaide Roma SOK                   30:25 
   37    148 Martin Kriblad               77 Hjärnarps GH OL                   30:32 
   38    161 Magnus Fransson              77 SOK Aneby                         30:43 
   38    144 Simon Månsson                90 Örkelljunga FK                    30:43 
   40    155 Peter Josefsson              85 Stångenäs AIS                     31:24 
   41    153 Claes Andersson              76 Falkenbergs OK                    32:17 
   41    170 Oskar Lyding                 89 Hylte OK                          32:17 
   43    190 Klas Johansson               85 Växjö OK                          32:51 
   44    184 Johan Eliasson               82 Falkenbergs OK                    33:02 
   45    179 David Boman                  89 Stångenäs AIS                     34:31 
   46    139 Petter Andersson             79 Växjö OK                          36:38 
   47    157 Niclas Nilsson               84 OK Gipen                          37:57 
   48    149 Ronnie Andersson             79 Falkenbergs OK                    38:08 
   49    181 Tobias Persson               85 OK Kompassen                      39:58 
   50    163 Filip Jansson                83 Sävedalens AIK                    42:04 
   51    136 Karl Utterback               82 Malmö OK                          47:59 
   52    152 Emil Bruhn                   89 Boxholm-Mjölby OL                 59:54 
   53    191 Björn Lövdahl                88 Hässleholms OK                  1:00:53 

         156 Peter Hedberg                62 Lunds OK                         Felst. 
         168 Niklas Olsson                91 Skåneslättens OL               ej start 



H20  (4)                3.3 km   14 K               

    1   1358 Joel Udd                     92 Markbygdens OK                    32:16 
    2   1359 Anton Ledelius               92 IK Uven                           48:44 
    3   1356 William Lundström            92 OK Torfinn                        51:06 

        1357 Arvid Käll                   92 OK Älme                        ej start 



H18  (13)               3.1 km   10 K               

    1   1363 Johan Sandlund               94 OK Njudung                        19:46 
    2   1371 Anton Philipsson             93 Markaryds FK                      21:01 
    2   1373 Simon Skogman                93 Markbygdens OK                    21:01 
    4   1370 Joel Kristiansson            94 Hässleholms OK                    21:51 
    5   1367 Simon Engel                  94 Hässleholms OK                    22:02 
    6   1361 Anton Oddmo                  93 Härlövs IF                        22:30 
    7   1366 Josef Svalbring              94 Målilla OK                        24:51 
    8   1364 Anton Blom                   94 IK Uven                           25:26 
    9   1369 Gabriel Andersson            93 Ulricehamns OK                    26:21 
   10   1365 Jens Åkerman                 93 Gävle OK                          29:05 
   11   1360 Filip Andersson              93 Markbygdens OK                    30:16 
   12   1362 Erik Bengtsson               94 OK Skogsfalken                    30:52 
   13   1372 Marcus Nilsson/Kempff        94 Hässleholms OK                    31:45 



H16  (15)               2.7 km   11 K               

    1   1378 Robin Larsson                95 FK Göingarna                      18:02 
    2   1387 Henrik Eklund                96 Växjö OK                          19:08 
    3   1379 John Gabrielsson             96 Sävedalens AIK                    19:48 
    4   1384 Niklas Frisk                 95 Markbygdens OK                    20:42 
    5   1386 Anton Månsson                95 Örkelljunga FK                    21:04 
    6   1380 Gustav Boquist               95 IK Uven                           21:35 
    7   1376 Oscar Stenberg               95 OK Skogshjortarna                 23:46 
    8   1382 Joakim Svensson              95 OK Älme                           24:24 
    9   1385 Johan Eklund                 96 Växjö OK                          26:03 
   10   1388 Alexander Björsvik           95 FK Göingarna                      26:10 
   11   1381 Erik Kristiansson            96 Hässleholms OK                    29:17 
   12   1377 Anton Mohlin                 95 IK Stern                          29:31 

        1375 Felix Persson                95 OK Skogsfalken                   Felst. 
        1389 Carl Torstensson             95 Emmaboda Verda OK                Felst. 
        1383 Daniel Nilsson Kempff        96 Hässleholms OK                 ej start 



H14  (12)               2.1 km   8 K                

    1   1395 Henrik Johannesson           98 Ronneby OK                        14:15 
    2   1396 Lukas Lundgren               98 Värend GN OL                      15:30 
    3   1401 Simon Runefors               97 Växjö OK                          17:02 
    4   1399 Anton Boberg                 97 IF Rigor                          17:24 
    5   1400 Hampus Larsson               97 FK Göingarna                      18:09 
    6   1391 Adam Broberg                 98 IF Rigor                          18:44 
    7   1398 Adam Segerslätt              98 Skåneslättens OL                  19:07 
    8   1392 Olle Josarp                  98 FK Friskus-Varberg                19:23 
    9   1393 Jonas Toftered               98 IF Rigor                          24:57 
   10   1394 Oscar Philipsson             97 Markaryds FK                      27:33 
   11   1402 Jon Hjertström               98 FK Friskus-Varberg                29:27 
   12   1397 Dennis Persson               98 Andrarums IF                      54:41 



H12  (15)               1.8 km   9 K                

    1   1407 August Mollén                99 OK Denseln                         7:25 
    2   1412 Oscar Johansson              99 OK Dacke                           8:22 
    3   1410 Andreas Gustafsson           99 IK Hakarpspojkarna                 8:34 
    4   1404 Malthe Poulsen               00 FIF Hillerød                       9:02 
    5   1416 Emil Pettersson              99 OK Dacke                           9:19 
    6   1408 Albin Månsson                99 Växjö OK                           9:31 
    7   1406 Felix Axelsson               99 Markbygdens OK                    10:13 
    8   1418 Noel Waldenfjord             00 Järfälla OK                       11:25 
    9   1417 Niklas Jonson                99 Ronneby OK                        11:35 
   10   1413 Erik Jönsson                 99 Lunds OK                          13:39 
   11   1415 Tim Johansson                00 FK Friskus-Varberg                15:09 
   12   1411 Love Carlsson                00 OK Orion                          15:39 
   13   1414 Emil Alpberg                 99 Almby IK                          15:56 
   14   1409 Albin Hjertström             00 FK Friskus-Varberg                21:56 

        1405 Allan Hedberg                01 Lunds OK                       ej start 



H10  (18)               1.2 km   8 K                

    1   1433 Johan Alpberg                01 Almby IK                           5:53 
    2   1435 Måns Persson                 01 Andrarums IF                       6:58 
    3   1427 Povel Hedberg                01 Lunds OK                           7:01 
    4   1429 Elias Torstensson            01 Emmaboda Verda OK                  7:07 
    5   1430 Edvin Månsson                02 Växjö OK                           7:12 
    6   1420 Erik Thoresson               02 Andrarums IF                       7:15 
    7   1434 Emil Öhlund                  01 IK Hakarpspojkarna                 7:34 
    8   1431 Max Persson                  03 OK Skogsfalken                     8:07 
    9   1424 Brian Ahlm                   02 Andrarums IF                       8:10 
   10   1421 Jacob Österman               02 Vänersborgs SK                     8:29 
   11   1426 Erik Ling                    03 Jönköpings OK                      9:09 
   12   1437 Henrik Hallberg              01 Falköpings AIK OK                  9:13 
   13   1422 Loke Hedberg                 03 Lunds OK                           9:17 
   14   1428 Mattias Öhlund               03 IK Hakarpspojkarna                10:07 
   15   1425 Kalle Öhlund                 05 IK Hakarpspojkarna                11:17 
   16   1423 Oscar Kjellsson              01 Falkenbergs OK                    12:45 
   17   1432 Ivar Helmersson              03 Hässleholms OK                    13:25 

        1436 Joel Norin                   02 Gävle OK                       ej start 



D75  (7)                1.9 km   10 K               

    1   1440 Gunvor Göransson             33 Laholms IF OK                     27:46 
    2   1443 Vera Toftered                36 IF Rigor                          32:17 
    3   1439 Bernice Antonsson            32 FK Friskus-Varberg                34:16 
    4   1442 Marianne Eriksson            30 Tockarps IK                       39:29 
    5   1438 Astrid Svensson              34 OK Bävern                         49:28 
    6   1441 Gunnel Nilsson               34 Linköpings AIK                    50:08 

        1444 Gun Hansson                  35 Andrarums IF                     Felst. 



D70  (10)               1.9 km   10 K               

    1   1450 Barbro Hugosson              37 Lunds OK                          26:02 
    2   1445 Karin Lexell                 37 OK Torfinn                        26:26 
    3   1448 Vivi-Anne Bylund             38 Rydboholms SK                     27:08 
    4   1446 Birgit Karlsson              41 Mariestads FK                     29:46 
    5   1454 Gudrun Klaveness             39 Vittjärvs IK                      30:19 
    6   1451 Margareta Emanuelsson        41 Frölunda OL                       30:26 
    7   1453 Anne-Catrine Persson         39 Mariestads FK                     31:17 
    8   1447 Gunnel Börjesson             38 IK Uven                           33:23 
    9   1449 Gudrun Olofsson              40 Hjärnarps GH OL                   35:27 
   10   1452 Britt Mari Johansson         40 Tormestorps IF                    56:07 



D65  (23)               2.1 km   9 K                

    1   1468 Margareta Larsson            45 OK Njudung                        23:25 
    2   1457 Torill Svendsen              44 Lunds OK                          23:59 
    3   1474 Britt Rangert                43 IK Ymer                           24:09 
    4   1475 Britt Forsell Pirozzi        45 Lunds OK                          24:10 
    5   1472 Gun Inger Sahlberg           46 Långhundra IF                     24:48 
    6   1477 Eva Isaksson                 44 OK Skogshjortarna                 25:09 
    7   1473 Kaarina Voudinmäki           44 Mullsjö SOK                       25:47 
    8   1471 Gull Svensson                44 Tockarps IK                       26:27 
    9   1456 Elisabeth Kimell             42 Gotlands Bro Orienteringsklub     26:52 
   10   1459 Gun Larsson                  43 OK Lindena                        27:26 
   11   1458 Ulla Ling                    45 Jönköpings OK                     27:27 
   12   1463 Ingrid Hermansson            43 IK Ymer                           27:38 
   13   1470 Solbritt Gustafsson          45 OK Virdarna                       27:49 
   14   1455 Gunnel Palgrim               43 Vänersborgs SK                    29:49 
   15   1464 Inga-Lill Wikingsson         41 Stigmännen Karlshamns OK          30:19 
   16   1465 Berit Byström                43 OK Virdarna                       30:45 
   17   1469 Bibbi Appelgren              44 Mariestads FK                     31:37 
   18   1462 Barbro Andersson             46 OK Skogshjortarna                 31:47 
   19   1467 Berit Nilsson                43 OK Älme                           32:51 
   20   1466 Karin Bengtsson              46 OK Kompassen                      33:36 
   21   1476 Ulla Lindhe                  42 IK Stern                          33:45 
   22   1461 Rose-Marie Johansson         43 FK Friskus-Varberg                39:15 
   23   1460 Kerstin Ernvid               44 Ulricehamns OK                    41:38 



D60  (25)               2.1 km   9 K                

    1   1481 Lena Söderberg               51 OK Skogsfalken                    18:58 
    2   1497 Inger Glans                  49 OK Torfinn                        20:09 
    3   1483 Britt-Marie Magnusson        49 Laholms IF OK                     21:13 
    4   1480 Karin Axelsson               51 IK Uven                           22:33 
    5   1482 Eva Blomström                50 IK Stern                          23:20 
    6   1499 Rosa Johansson               47 IK Uven                           24:11 
    7   1502 Maj-Britt Byström            48 Rävetofta OK                      24:14 
    8   1495 Berith Pettersson            51 Vänersborgs SK                    24:38 
    9   1498 Ingalill Nilsson             50 Stigmännen Karlshamns OK          25:51 
   10   1494 Åsa Ståhl                    50 Hjärnarps GH OL                   27:29 
   11   1487 Hjördis Erlandsson           47 OK Lindena                        27:53 
   12   1479 Lena Jönsson                 48 Laholms IF OK                     28:50 
   13   1489 Lisbeth Damsgaard            50 Hjärnarps GH OL                   30:25 
   14   1478 Sonja Hammar                 49 OK Kompassen                      32:45 
   15   1488 Gunvor Sandberg              47 Bromma-Vällingby SOK              33:15 
   16   1503 Eva Westerholm-Lannfelt      48 OK Skogshjortarna                 40:13 
   17   1490 Karin Lindqvist              51 Växjö OK                          42:24 
   18   1493 Carin Bergman                48 Lunds OK                          42:32 
   19   1501 Karin Larsson                50 OK Kompassen                      44:11 
   20   1486 Gunilla Holst                47 Bottnaryds IF                     44:32 
   21   1491 Ylva Jansson                 48 IF Hagen                          44:56 
   22   1500 Kristina Fransson            48 OK Virdarna                       48:32 
   23   1485 Kristina Johansson           47 Vänersborgs SK                    50:32 

        1496 Bigge Bengtsson              49 Stigmännen Karlshamns OK       ej start 
        1492 Miriam Norén                 51 IK Uven                        ej start 



D55  (26)               2.5 km   11 K               

    1   1505 Eva Tykesson                 53 Rävetofta OK                      19:25 
    2   1524 Gun Henriksson               53 Eksjö SOK                         22:39 
    3   1511 Berit Klamfelt               53 Tibro OK                          24:33 
    4   1504 Christine Edenbrandt         54 Lunds OK                          24:43 
    5   1528 Ulla Engelby                 54 OK Pan-Kristianstad               24:57 
    6   1508 Ingela Nelsén                52 Falkenbergs OK                    25:25 
    7   1520 Eva Persson-Hadmark          56 Tullinge SK                       25:27 
    8   1510 Arja Ingvarsson              56 OK Vilse 87                       26:36 
    9   1516 Marie Svernestam             54 Linköpings OK                     29:09 
   10   1519 Eva Svanström                54 Västerviks OK                     29:13 
   11   1518 Åsa Svensson                 55 OK Pan-Kristianstad               31:02 
   12   1517 Ingrid Jessen                54 Främmestads IK                    32:00 
   13   1527 Eva Lingegård                54 OK Gipen                          33:08 
   14   1512 Ann-Sofi Lindskog            54 Gotlands Bro Orienteringsklub     33:42 
   15   1509 Siv Larsson                  54 Växjö AIS                         34:05 
   16   1506 Pia Adolfsson                54 OK Gisle                          34:49 
   17   1526 Birgit Henriksson            52 Eksjö SOK                         35:01 
   17   1515 Pia Andersson                53 Falkenbergs OK                    35:01 
   19   1521 Kristin Johansson            52 OK Dacke                          35:27 
   20   1513 Inger Johansson              53 OK Nackhe                         38:06 
   21   1522 Annika Gustafson             56 OK Gipen                          40:08 
   22   1514 Brith Mohlin                 55 IK Stern                          43:24 
   23   1507 Vanja Jinnemo                56 Hjärnarps GH OL                   46:20 
   24   1525 Gunnel Axelsson              56 OK Skogshjortarna               1:05:25 
   25   1529 Irene Kullner                54 OK Skogshjortarna               1:27:34 

        1523 Stella Käll                  56 OK Älme                        ej start 



D50  (28)               2.5 km   11 K               

    1   1533 Britta Sahlin                61 Vänersborgs SK                    18:31 
    2   1553 Anneli Berggren              60 OK Denseln                        18:50 
    3   1552 Kerstin Tjernlund            60 OK Vilse 87                       20:14 
    4   1530 Lena Henriksson-Ågren        60 Ronneby OK                        20:31 
    5   1555 Monica Henriksson            59 Eksjö SOK                         20:34 
    6   1543 Anne Udd                     61 Markbygdens OK                    21:35 
    7   1531 Britt Thörn                  58 OK Vilse 87                       21:42 
    8   1541 Lena Olsson                     Skåneslättens OL                  22:20 
    9   1557 Annette Falck-Larsson        61 Vänersborgs SK                    23:21 
   10   1549 Gunilla Sandström            58 OK Stigen                         23:23 
   11   1547 Nina Bejbom                  61 Uddevalla OK                      23:34 
   12   1540 Birgitta Olsson              57 OK Skogsfalken                    24:00 
   13   1548 Ann Laas                     58 OK Skogshjortarna                 24:18 
   14   1551 Ann Svärm                    57 OK Gisle                          25:18 
   15   1535 Yvonne Jonsson               59 Växjö OK                          25:21 
   16   1542 Eva Wildmark                 58 Andrarums IF                      25:39 
   17   1537 Ingrid Kensby                60 OK Tyr                            28:30 
   18   1545 Christina Segerslätt         59 Skåneslättens OL                  30:26 
   19   1550 Lena Håkansson               58 IK Uven                           31:50 
   20   1556 Marianne Thorsson            57 IK Trenne Ullared                 34:02 
   21   1544 Sölvi Björsvik               61 FK Göingarna                      34:46 
   22   1539 Elisabet Hemlin              57 IK Uven                           35:07 
   23   1532 Britt Claesson               59 IFK Moras OK                      36:07 
   24   1534 Gunilla Holmberg             57 Herrestads AIF                    40:32 
   25   1538 Gith Svärd                   60 Hässleholms OK                    44:47 
   26   1546 Ingrid Andersson             58 IF Rigor                          47:10 
   27   1536 Marie Klasson                61 Hestra IF                         49:28 
   28   1554 Monica Larsson               61 OK Gipen                          50:50 



D45  (23)               2.7 km   11 K               

    1   1573 Eva Pettersson               66 OK Dacke                          22:06 
    2   1566 Annelie Alenius              66 Boxholm-Mjölby OL                 24:57 
    3   1570 Anne Bodin                   64 Almby IK                          25:06 
    4   1575 Annika Engel                 66 Hässleholms OK                    26:29 
    5   1574 Ingrid Johansson             64 Laholms IF OK                     26:36 
    6   1572 Marita Philipsson            63 Markaryds FK                      27:30 
    7   1576 Helena Johansson             63 OK Gisle                          28:04 
    8   1563 Christina Björk              64 Örkelljunga FK                    30:27 
    9   1561 Kati Németh                  61 Stigmännen Karlshamns OK          30:49 
   10   1565 Sussi Jonson                 63 Ronneby OK                        31:40 
   11   1583 Marie Svalbring              66 Målilla OK                        32:14 
   12   1562 Gudrun Nilsson               62 Andrarums IF                      32:27 
   13   1578 Annika Marthinsson           62 Hylte OK                          33:56 
   14   1579 Tina Hagård                  60 Rävetofta OK                      34:58 
   15   1559 Cecilia Toftered             63 IF Rigor                          35:44 
   16   1582 Jenny Homann                 64 Frölunda OL                       36:15 
   17   1567 Christina Jonsson            65 OK Klyftamo                       41:24 
   18   1569 Carina Stenberg              64 OK Skogshjortarna                 42:04 
   19   1560 Ingalill Grund               65 OK Roto                           47:53 
   20   1577 Frida Mannfolk               65 Ulricehamns OK                  1:05:24 

        1580 Kirsten Toftered             64 IF Rigor                       ej start 
        1581 Maritha Henriksson           63 Eksjö SOK                      ej start 
        1571 Tina Ledelius                65 IK Uven                        ej start 



D40  (23)               2.8 km   12 K               

    1   1594 Anette Granstedt             68 IK Hakarpspojkarna                20:26 
    2   1585 Gunilla Karlsson             68 Växjö OK                          22:18 
    3   1588 Anna Ljungqvist              71 Lunds OK                          22:51 
    4   1586 Ulrika Hermansson            71 OK Orion                          23:39 
    5   1601 Anna Eriksson                68 OK Landehof                       24:20 
    6   1603 Marina Axelsson              70 Markbygdens OK                    25:10 
    7   1587 Marie Olsson                 67 Örkelljunga FK                    25:52 
    8   1598 Anne Johansson               67 OK Dacke                          25:56 
    9   1600 Cecilia Rönnfjärd            71 OK Skogsfalken                    26:10 
   10   1597 Charlotte Österman           68 Vänersborgs SK                    27:17 
   11   1593 Jeanette Sigenstam           69 Markbygdens OK                    27:38 
   12   1599 Helena Kristiansson          68 Hässleholms OK                    30:09 
   13   1584 Susanne Johannesson          67 Ronneby OK                        30:12 
   14   1589 Lena Thuresson               67 Burseryds IF                      30:38 
   15   1592 Åsa Ericsson                 69 Lunds OK                          30:46 
   16   1591 Britta Kjellsson             69 Falkenbergs OK                    31:40 
   17   1602 Josefine Albinsson           69 OK Skogsfalken                    31:46 
   18   1590 Ulrika Gustafsson            68 IK Vista                          32:33 
   19   1596 Malin Johansson              71 FK Friskus-Varberg                32:47 
   20   1604 Jeanette Larsson             68 FK Friskus-Varberg                34:39 
   21   1595 Liselott Roth                70 Linköpings OK                     36:32 
   22   1606 Carina Svensson              67 Annebergs GIF                     37:22 
   23   1605 Mona Rosberg                 69 Växjö OK                          47:29 



D35  (5)                3.3 km   14 K               

    1   1608 Eva Öhlund                   74 IK Hakarpspojkarna                25:38 
    2   1611 Hanna Rangert                74 IK Hakarpspojkarna                30:00 
    3   1607 Kristina Berlin              72 OK Orion                          32:25 
    4   1609 Maria Helmersson             74 Hässleholms OK                    36:33 
    5   1610 Martina Gabrielsson          75 Trollhättans SOK                  55:13 



D21  (36)               3.4 km   13 K               

    1    100 Anna Edenbrandt              84 Lunds OK                          25:56 
    2     79 Lisa Pettersson              90 OK Dacke                          26:08 
    3     80 Sofia Salomonsson            89 Vänersborgs SK                    26:14 
    4     72 Jennifer Gull                81 OK Vilse 87                       27:52 
    5     92 Märta Mollén                 87 OK Denseln                        28:03 
    6     64 Susanne Sjöö                 84 Hammarby IF OF                    30:47 
    7     69 Jannie Hagård                90 Rävetofta OK                      30:49 
    8     83 Lina Sandström               89 OK Stigen                         31:58 
    9     71 Malin Settergren             90 Oskarströms OK                    32:01 
   10     94 Sara Svensson                83 OK Pan-Kristianstad               32:19 
   11     89 Angelica Jörnling            93 Eksjö SOK                         33:19 
   12     63 Emilia Svärm                 84 OK Gisle                          33:42 
   13     77 Malin Gustafsson             86 Eksjö SOK                         33:48 
   14     96 Maria Persson                82 OK Kompassen                      34:43 
   15     75 Anna-Maria Roubert           90 Umeå OK                           35:41 
   16     68 Desirée Segerslätt           87 Skåneslättens OL                  36:16 
   17     62 Eva Gustafsson               79 Falkenbergs OK                    36:51 
   18     90 Maria Klamfelt               89 Tibro OK                          37:05 
   19     91 Josefin Dahlsten             87 Eksjö SOK                         37:15 
   20     88 Marie Grönlund               77 Lunds OK                          37:16 
   21     73 Anna Torstensson             85 Hylte OK                          37:41 
   22     78 Martina Löfving              87 Tibro OK                          38:07 
   23     81 Åsa Bogmark                  79 Eksjö SOK                         38:54 
   24     76 Isabell Håkansson            85 Sävedalens AIK                    39:30 
   25     86 Emma Sigvardsson             79 FK Friskus-Varberg                40:17 
   26     95 Emma Kriblad                 80 Hjärnarps GH OL                   42:29 
   27     87 Johanna Rönnqvist            78 OK Löftan                         43:04 
   28     66 Sandra Wedlin                82 Sävedalens AIK                    46:26 
   29     74 Marie Jinnemo                87 Hjärnarps GH OL                   48:48 
   30     84 Jenny Rönnqvist              82 OK Löftan                       1:04:57 
   31     65 Frida Rönnqvist              82 OK Löftan                       1:13:17 
   32     61 Wiviann Ottosson             84 Malmö OK                        1:22:26 

          93 Sara Andersson               81 Växjö OK                         Felst. 
          67 Sofie Petersson              77 OK Pan-Kristianstad            ej start 
          85 Ida Swärdh                   92 Eksjö SOK                      ej start 
          70 Carin Stenberg               86 Lunds OK                       ej start 



D20  (9)                3.3 km   14 K               

    1   1655 Ellinor Tjernlund            92 OK Vilse 87                       26:56 
    2   1654 Ann-Sofie Larsson            91 Örkelljunga FK                    29:14 
    3   1659 Elin Strandhagen             91 Göteborg-Majorna OK               31:00 
    4   1657 Elin Thuresson               91 Burseryds IF                      35:24 
    5   1660 Emma Andersson               91 Ulricehamns OK                    35:41 
    6   1658 Emma Månsson                 92 Örkelljunga FK                    45:32 
    7   1656 Hanna Steiner                91 Hjärnarps GH OL                   46:47 
    8   1661 Anna Johansson               92 Laholms IF OK                     54:43 

        1653 Camilla Nilsson              92 OK Torfinn                       Felst. 



D18  (6)                2.7 km   11 K               

    1   1664 Jenny Olsson                 93 Örkelljunga FK                    23:38 
    2   1668 Lovisa Mannfolk              93 Ulricehamns OK                    24:38 
    3   1666 Moa Olsson                   94 Örkelljunga FK                    26:42 
    4   1665 Emmy Thuresson               93 Burseryds IF                      31:29 
    5   1663 Klara Hemlin                 94 IK Uven                           44:38 
    6   1667 Elinor Lindelöw              94 Härlövs IF                        47:18 



D16  (10)               2.5 km   11 K               

    1   1670 Louise Lundgren              96 Värend GN OL                      19:24 
    2   1671 Ulrika Toftered              95 IF Rigor                          21:16 
    3   1678 Amanda Johansson             96 OK Dacke                          22:02 
    4   1672 Ida Johansson                96 Hjärnarps GH OL                   22:09 
    5   1675 Elin Kjellsson               95 Falkenbergs OK                    22:47 
    6   1679 Caroline Lindelöw            95 Härlövs IF                        24:52 
    7   1673 Moa Svensson                 95 Nässjö OK                         26:54 
    8   1677 Sara Bainbridge              95 Laholms IF OK                     28:20 
    9   1676 Julia Smedenmark             95 Ronneby OK                        29:01 
   10   1674 Frida Jönsson                96 Lunds OK                          56:41 



D14  (8)                2.1 km   8 K                

    1   1686 Elin Granstedt               98 IK Hakarpspojkarna                18:29 
    2   1680 Lovisa Torstensson           98 Emmaboda Verda OK                 20:22 
    3   1683 Myrra Carlsson               98 OK Orion                          21:33 
    4   1682 Linnea Kjellsson             97 Falkenbergs OK                    21:38 
    5   1681 Matilda Arborelius           97 IS Kullen                         23:45 
    6   1685 Matilda Ling                 98 Linköpings OK                     28:24 
    7   1687 Rebecka Brorsson             98 Tockarps IK                       30:41 
    8   1684 Clara Olsson                 97 Lunds OK                          33:00 



D12  (16)               1.8 km   9 K                

    1   1701 Klara Axelsson               99 Markbygdens OK                     9:13 
    2   1703 Klara Ask                    99 Markbygdens OK                    10:34 
    3   1693 Elin Svensson                00 OK Älme                           10:57 
    4   1694 Sofia Österman               99 Vänersborgs SK                    11:22 
    5   1705 Annika Simonsen              00 FIF Hillerød                      11:28 
    6   1696 Sara Granstedt               00 IK Hakarpspojkarna                12:09 
    7   1691 Sofia Klasson                99 Hestra IF                         12:35 
    8   1692 Kajsa Andersson              00 OK Orion                          12:38 
    9   1697 Agnes Boberg                 99 IF Rigor                          13:24 
   10   1700 Moa Sågby                    00 Jönköpings OK                     14:08 
   11   1702 Amanda Backlund              99 Trollhättans SOK                  14:20 
   12   1698 Astrid Ericsson              00 Lunds OK                          14:44 
   13   1690 Emmy Helmersson              99 Hässleholms OK                    15:22 
   14   1699 Linnea Bodin                 00 Almby IK                          17:19 
   15   1688 Ida Eriksson                 00 OK Landehof                       19:20 
   16   1689 Julia Thuresson              00 Burseryds IF                      39:21 



D10  (12)               1.2 km   8 K                

    1   1706 Hanna Johannesson            01 Ronneby OK                         5:59 
    2   1707 Maja Porle                   01 Växjö OK                           7:09 
    3   1717 Alicia Lundgren              01 Värend GN OL                       7:12 
    4   1714 Towa Pettersson              01 OK Denseln                         7:20 
    5   1716 Lovisa Johansson             01 OK Dacke                           7:33 
    6   1708 Emma Ling                    02 Jönköpings OK                      7:39 
    6   1715 Frida Björk                  01 Örkelljunga FK                     7:39 
    8   1712 Ella Söderberg               03 OK Skogsfalken                     8:21 
    9   1710 Kajsa Homann                 01 Frölunda OL                        9:24 
   10   1711 Tina Ljungqvist              01 Lunds OK                          11:58 
   11   1713 Lisa Homann                  02 Frölunda OL                       14:06 
   12   1709 Hanna Roth                   02 Linköpings OK                     14:30 



Öppen 1  (20)           1.2 km   8 K                

    1        Helene Arborelius            63 IS Kullen                          8:23 
    2        Ayan Ling                    75 Jönköpings OK                      8:51 
    3        Siri Simonsen                   Helsingörs SOK                     9:15 
    3        Mathilde Poulsen                Helsingörs SOK                     9:15 
    5        Alex Johansson               03 FK Friskus-Varberg                 9:27 
    6        Linus Åberg                  02 Långhundra IF                      9:30 
    7        Helena Jönsson               99 Lunds OK                           9:35 
    8        Sondre Björsvik              97 FK Göingarna                       9:52 
    9        Carina Persson                  Andrarums IF                      10:13 
   10        Margela Persson                 Andrarums IF                      10:37 
   11        Elsa Boberg                  70 IF Rigor                          10:39 
   12        Disa Rangert                 42 Kungälvs OK                       11:11 
   13        Albin Nyqvist                03 OK Landehof                       11:18 
   14        Sandra Ling                     Jönköpings OK                     11:49 
   15        Monica Axman                    Sävedalens AIK                    12:27 
   16        Emy Hjertström               62 FK Friskus-Varberg                13:22 
   17        Hugo Thoresson                  Andrarums IF                      16:01 
   18        Lisa Gabrielsson                Sävedalens AIK                    19:07 
   19        Isak Eng                        OK Pan-Kristianstad               26:03 
   20        Agnes Berlin                    OK Orion                          27:17 



Öppen 5  (40)           2.9 km   13 K               

    1        Oskar Åhrén                  91 Motala AIF OL                     28:08 
    2        Fredrik Olsson               90 Eslövs FK                         29:06 
    3        Barbro Liljequist            54 OK Älme                           39:52 
    4        Berndt Bergström                IF Thor                           39:54 
    5        Emma Boberg                  94 IF Rigor                          40:03 
    6        Maria Delin                  67 Härlövs IF                        40:07 
    7        Elinor Delin                 99 FK Åsen                           42:28 
    8        Arne Berggren                42 Växjö Allmänna IS                 43:30 
    9        Morten Hallager                                                   43:42 
   10        Ulf Jönsson                  45 Laholms IF OK                     45:41 
   11        Leif Malm                    50 Markaryds FK                      46:44 
   12        Pia Larsson                  70 FK Göingarna                      47:30 
   13        Kjell Andersson              46 OK Skogshjortarna                 49:14 
   14        Pär Delin                    64 Härlövs IF                        49:31 
   15        Lena Weiming Nyberg          50 Kinnaströms SK                    50:50 
   16        Kristian Kriblad             48 Hjärnarps GH OL                   50:56 
   17        Siv Berggren                 49 Växjö Allmänna IS                 52:04 
   18        Joel Johansson                  SOK 68                            53:43 
   19        Morgan Johansson                SOK 68                            54:21 
   20        Helén Toftered               93 IF Rigor                          54:41 
   21        Pia Hjertström                  FK Friskus-Varberg                56:19 
   22        Monika Lindblom              61 Laholms IF OK                     56:22 
   23        Sven-Åke Andertoft           39 Markaryds FK                      57:07 
   24        Martin Lindelöw                 Härlövs IF                        59:33 
   25        Amanda Tibell                97 Långhundra IF                   1:02:10 
   26        Mariella Carnander           56 IK Hakarpspojkarna              1:02:25 
   27        Amanda Persson               93 Tockarps IK                     1:03:33 
   28        Bengt Lundh                  63 Helsingborgs SOK                1:06:21 
   29        Kristin Lindberg             48 Lunds OK                        1:09:52 
   30        Gert Berggren                47 Växjö Allmänna IS               1:15:04 
   31        Rikard Streijffert              Malmö OK                        1:16:42 
   32        Marianne Månsson                Ronneby OK                      1:20:59 
   33        Mattias Thune                   IK Uven                         1:22:06 
   34        Sture Karlsson               43 OK Skogshjortarna               1:25:06 
   35        Olena Buchkovska                Målilla OK                      1:38:34 

             William Boehm                   Ulricehamns OK                   Felst. 
             Ronny Allansson              54 IF Rigor                         Felst. 
             Julia Miklos                    Laholms IF OK                    Felst. 
             Bo Jägerström                   Elfsborg SOK                     Felst. 
             Sara Brinch                     Helsingörs SOK                   Felst. 



Öppen 9  (20)           3.4 km   13 K               

    1        Leif E. Larsen                  Tisvilde Hegn OK                  26:08 
    2        Bengt Johansson                 FK Friskus-Varberg                29:11 
    3        Andreas Blomqvist            75 FK Boken                          30:00 
    4        Emelie Karlsson Landén          Istrums SK                        30:48 
    5        Fredrik Hjort                56 Helsingborgs SOK                  32:18 
    6        Ulf Nyqvist                  70 OK Landehof                       36:46 
    7        Jan Lagerblad                                                     37:22 
    8        Lennart Nyberg               60 Fjärås AIK                        38:57 
    9        Maja Brinch                     Helsingörs SOK                    40:01 
   10        Niclas Delin                 94 Härlövs IF                        42:45 
   11        Sofia Karlsson               70 OK Landehof                       44:34 
   12        Fanny Brodin                    Istrums SK                        45:08 
   13        Arne Svärm                   54 OK Gisle                          47:04 
   14        Roy Owesson                  46 Helsingborgs SOK                  47:10 
   15        Per Rudqvist                 66 Helsingborgs SOK                  51:48 
   16        Dan Moberg                      Istrums SK                        57:07 
   17        Louise Pihl                  76 Lunds OK                          57:10 
   18        Gun-Britt Kriblad            54 Hjärnarps GH OL                 1:01:22 
   19        Johan Meurling                  Lunds OK                        1:17:20 

             Ann-Charlotte Jakobsson      57 Istrums SK                       Felst. 



H80  (3)                1.9 km   10 K               

    1   1718 Lars-Gunnar Enström          29 OK Tranan                         32:45 

        1720 Nils Andersson               28 OK Kompassen                   ej start 
        1719 Harry Ahlqvist               24 Växjö OK                       ej start