Tre Skåningar o. En Dansk 17-19/6 2011, Helsingborgs SOKsö 2011-06-19 12:28
Resultat Etapp 3, Bergaskapad av MT2003 © Stephan Krämer 2006

   Pl tartnr Namn                         År Klubb                               Tid 



H75  (13)               2.1 km   10 K               

    1   1001 Klas Tykesson                34 Rävetofta OK                      17:46 
    2   1012 Lars Persson                 35 Väsby OK                          18:21 
    3   1009 Kjell Persson                35 Mariestads FK                     18:36 
    4   1003 Jan-Eric Nelking             35 FK Åsen                           18:55 
    5   1004 Lars Löthman                 35 Järfälla OK                       19:18 
    6   1005 KG Ericsson                  34 OK Gisle                          20:04 
    7   1007 Bengt Edvardsson             32 OK Torfinn                        20:28 
    8   1002 Kurt Stenberg                34 IK Gandvik                        20:41 
    9   1008 Lars-Erik Höök               35 IK Gandvik                        24:10 
   10   1011 Totte Holm                   35 Markbygdens OK                    29:55 
   11   1006 Bengt Olofsson               36 Hjärnarps GH OL                   31:15 

        1013 Carl-Henrik Hallberg         32 IK Uven                          Felst. 
        1010 Harry Söderberg              34 FK Friskus-Varberg             ej start 



H70  (25)               2.4 km   11 K               

    1   1037 Göran Karlsson               38 OK Bävern                         16:24 
    2   1017 Bo Wadensjö                  38 FK Finn                           17:11 
    3   1016 Rune Arvidsson               40 Markbygdens OK                    17:30 
    4   1030 Erland Ling                  40 Jönköpings OK                     17:36 
    5   1023 Allsing Carlsson             39 OK Skogsvargarna                  17:43 
    6   1021 Bertil Olofsson              41 Andrarums IF                      18:40 
    7   1036 Raimo Salminen               41 OK Pan-Kristianstad               19:01 
    8   1034 Peo Bengtsson                33 OK Pan-Kristianstad               19:29 
    9   1024 Ivan Ernvid                  40 Ulricehamns OK                    19:35 
   10   1031 Allan Sunnergren             40 Hjärnarps GH OL                   20:07 
   11   1028 Bo Svensson                  40 Tockarps IK                       20:15 
   12   1022 Ernie Broström               38 Halmstad OK                       20:53 
   13   1014 Bengt Inghammar              41 Göteborg-Majorna OK               21:04 
   14   1020 Jan Kjellström               39 Frölunda OL                       22:18 
   15   1029 Heikki Rissanen              40 Mariestads FK                     22:40 
   16   1032 Ruben Edvardsson             39 Hästveda OK                       23:32 
   17   1015 Gunnar Bylund                38 Rydboholms SK                     24:53 
   18   1027 Gert Emanuelsson             37 Frölunda OL                       24:59 
   19   1019 Curt Tillman                 40 Linköpings OK                     25:04 
   20   1033 Kennerth Gustafsson          40 OK Virdarna                       25:13 
   21   1025 Allan Hammar                 40 OK Kompassen                      26:57 
   22   1035 Bjørn Helstrup               41 Fredensborg OK                    27:08 
   23   1038 Stig Svensson                37 OK Virdarna                       31:17 
   24   1039 Sedney Hugosson              36 Lunds OK                          35:01 
   25   1018 Göran Holmberg               37 Markaryds FK                      57:41 



H65  (47)               2.6 km   11 K               

    1   1083 Stefan G Larsson             45 OK Njudung                        14:10 
    2   1075 Bengt Bergman                44 Lunds OK                          15:09 
    3   1066 Tage Sandberg                45 Bromma-Vällingby SOK              15:34 
    4   1059 Kalle Johansson              44 OK Skogshjortarna                 15:52 
    5   1055 Sven-Olof Pettersson         45 Mullsjö SOK                       16:16 
    6   1040 Inge Persson                 43 FK Boken                          16:20 
    7   1076 Roland Nilsson               44 Falköpings AIK OK                 16:21 
    8   1043 Kjell-Åke Isaksson           43 OK Skogshjortarna                 16:33 
    9   1051 Henrik Hvoslef               42 IK Stern                          16:39 
   10   1062 Per-Arne Johansson           44 Vänersborgs SK                    16:48 
   11   1049 Lars-Olof Lannfelt           43 OK Skogshjortarna                 16:51 
   12   1074 Anders Berglund              45 OK Skogshjortarna                 16:57 
   13   1057 Ingemar Wiklund              43 OK Skogsvargarna                  17:15 
   13   1084 Lars-Göran Axmalm            46 Sävedalens AIK                    17:15 
   15   1054 Tommy Olsson                 46 OK Dacke                          17:16 
   16   1071 Ingemar Andersson            44 OK Orion                          17:22 
   17   1073 Morgan Ljung                 45 Vaggeryds SOK                     17:27 
   18   1069 Kjell Månsson                42 Ronneby OK                        17:28 
   19   1082 Kjell Erlandsson             45 OK Lindena                        17:33 
   20   1070 Göran Andersson              42 Stigmännen Karlshamns OK          17:44 
   21   1061 Waste Byström                43 OK Virdarna                       18:04 
   22   1085 Roland Offrell               42 Frosta OK                         18:12 
   23   1077 Kent Olausson                46 OK Orinto                         18:35 
   24   1050 Styrbjörn Jansson            45 IF Hagen                          18:43 
   24   1041 Olle Hermansson              42 IK Ymer                           18:43 
   26   1063 Roger Danielsson             46 Linköpings OK                     19:09 
   27   1079 Ronny Andersson              42 OK Skogshjortarna                 19:12 
   28   1060 Bror Palgrim                 45 Vänersborgs SK                    19:23 
   29   1056 Sven-Erik Forsell            43 Lunds OK                          19:35 
   30   1064 Kent Ekdahl                  45 Emmaboda Verda OK                 19:49 
   31   1047 Kent Carlgren                43 OK Skogshjortarna                 19:52 
   32   1072 Ulf Waldenfjord              43 Linköpings OK                     19:55 
   33   1045 Kurt Fredrixon               42 OK Skogshjortarna                 20:08 
   34   1078 Kjell Lindau                 43 OK Kompassen                      20:25 
   35   1058 Karl-Axel Johansson          42 IK Uven                           20:28 
   36   1065 Christer Westberg            43 IFK Göteborg                      20:39 
   37   1081 Per-Åke Andersson            44 IS Kullen                         20:55 
   38   1042 Egil Nielsen                 44 Fredensborg OK                    22:44 
   39   1067 Kent Pettersson              42 IFK Göteborg                      22:47 
   40   1086 Johnny Malmgren              43 Hjärnarps GH OL                   23:25 
   41   1044 Thorwald Fransson            46 OK Virdarna                       23:58 
   42   1068 Lars Henriksson              44 OK Älme                           25:38 
   43   1053 Roland Eriksson              42 Hästveda OK                       26:01 
   44   1048 Hans Sahlberg                43 Långhundra IF                     27:28 

        1046 Arne Berg                    42 Stjärnorps SK                    Felst. 
        1052 Nils Karlsson                45 Växjö AIS                      ej start 
        1080 Tom Lindberg                 43 Lunds OK                       ej start 



H60  (34)               2.6 km   12 K               

    1   1121 Jørgen Münster-Swendsen      49 Søllerød OK                       15:56 
    2   1112 Willy Olsson                 51 OK Skogsfalken                    15:59 
    3   1114 Leif Sandgren                47 Frosta OK                         16:27 
    4   1091 Gunnar Enberg                47 Målilla OK                        16:31 
    5   1096 Owe Nilsson                  49 Stigmännen Karlshamns OK          16:40 
    6   1118 Ronald McGrail               48 Hjärnarps GH OL                   16:58 
    7   1102 Sven Erik Johansson          47 Mariestads FK                     17:17 
    8   1100 Karl Uno Andersson           49 Falkenbergs OK                    17:28 
    9   1108 Sten Blomström               51 IK Stern                          17:40 
   10   1116 Bill Schölin                 48 Tockarps IK                       17:42 
   11   1097 Ove Thorsson                 48 IK Trenne Ullared                 17:43 
   12   1089 Anders Claesson              46 IFK Moras OK                      17:48 
   13   1101 Eric Tenland                 47 Stigmännen Karlshamns OK          17:50 
   14   1115 Björn Jägerström             50 IK Uven                           18:09 
   15   1109 Hans Åke Djurbäck            50 Kinnaströms SK                    18:12 
   16   1099 Lars-Olof Rönnqvist          48 OK Löftan                         18:25 
   17   1111 Stig Johansson               48 Bredaryds SOK                     18:29 
   18   1106 Sven-Olof Larsson            49 Växjö AIS                         18:33 
   19   1117 Per Lindskog                 51 Gotlands Bro Orienteringsklub     18:43 
   20   1088 Kenth Sundgren               49 Skåneslättens OL                  18:46 
   21   1104 Conny Jidetoft               49 Stångenäs AIS                     18:53 
   22   1105 Anders Mohlin                51 IK Stern                          19:15 
   23   1095 Håkan Nilsson                47 Malmö OK                          19:26 
   24   1092 Sven Olle Söderberg          50 OK Skogsfalken                    19:44 
   25   1110 Kjell Jeppson                47 IF Rigor                          21:04 
   26   1113 Bengt Ståhl                  47 Hjärnarps GH OL                   21:28 
   27   1094 Sven-Olof Fransson           49 SOK Aneby                         22:05 
   28   1087 Lars-Olov Dahlberg           48 OK Landehof                       23:55 
   29   1093 Christer Nelsén              47 Falkenbergs OK                    24:56 
   30   1107 Kjell Ryberg                 50 IFK Göteborg                      26:35 

        1090 Vidar Löfving                47 Tibro OK                         Felst. 
        1098 Bo Klamfelt                  47 Tibro OK                         Felst. 
        1103 Lars Persson                 48 OK Kompassen                   ej start 
        1119 Lars-Gunnar Bengtsson        48 Stigmännen Karlshamns OK       ej start 



H55  (46)               2.8 km   12 K               

    1   1125 Kurt Svensson                56 IK Hakarpspojkarna                14:36 
    1   1153 Ulf Palmér                   56 Ulricehamns OK                    14:36 
    3   1127 Kennet Sandström             54 OK Stigen                         15:47 
    4   1164 Karl-Gunnar Olsson           55 Lunds OK                          15:50 
    5   1154 Göran Carnander              53 IK Hakarpspojkarna                16:12 
    5   1149 Kent Granqvist               52 Västerviks OK                     16:12 
    7   1138 Bertil Månsson               52 Örkelljunga FK                    16:27 
    8   1143 Lenn Aronsson                55 Linköpings OK                     16:30 
    9   1135 Karl Mollén                  55 OK Denseln                        17:03 
   10   1139 Roger Thörn                  55 OK Vilse 87                       17:27 
   11   1162 Nils-Olof Bodin              54 Almby IK                          17:30 
   12   1150 Lars Eklund                  56 Växjö OK                          17:39 
   13   1166 Hans Ekberg                  53 Trollhättans SOK                  17:42 
   14   1159 Lars Strand                  55 OK Älme                           17:43 
   15   1156 Inge Josefsson               55 Stångenäs AIS                     17:49 
   16   1134 Tommy Roos                   56 Falköpings AIK OK                 18:02 
   17   1151 Gunnar Bejbom                52 Uddevalla OK                      18:05 
   17   1161 Rainer Scholz                52 IK Vista                          18:05 
   19   1148 Göran Larsson                52 Vänersborgs SK                    18:28 
   20   1128 Kalle Lindqvist              52 Växjö OK                          18:37 
   21   1137 Pierre Karlsson              55 OK Alehof                         18:38 
   22   1145 Johan Ryberg                 54 Stigmännen Karlshamns OK          18:44 
   23   1129 Carl-Johan Roubert           54 FK Finn                           18:50 
   24   1130 Tor Udd                      56 Markbygdens OK                    19:08 
   25   1132 Bengt Aspvall                52 Ronneby OK                        19:16 
   26   1163 Conny Sahlin                 55 Vänersborgs SK                    19:30 
   27   1131 Sören Karlsson               53 Mullsjö SOK                       19:57 
   28   1122 Olle Bohman                  52 Hjärnarps GH OL                   19:59 
   29   1140 Jan Wahlström                55 Snättringe SK                     20:04 
   30   1141 Kenneth Fager                52 FK Vittus                         20:16 
   31   1147 Lars Grehn                   52 Mullsjö SOK                       20:18 
   32   1142 Lennart Smedenmark           52 Ronneby OK                        20:32 
   33   1144 Lars Ekberg                  53 Trollhättans SOK                  20:37 
   34   1133 Arne Bogren                  53 OK Vivill                         20:41 
   35   1157 Mats Ingvarsson              53 OK Vilse 87                       20:46 
   36   1152 Göran Liljequist             52 OK Älme                           21:00 
   37   1165 Lennart Svernestam           53 Linköpings OK                     21:06 
   38   1136 Robert Jessen                52 Främmestads IK                    21:08 
   39   1126 Johan Wedlin                 55 Sävedalens AIK                    21:14 
   40   1146 Håkan Carlbom                54 OK Gipen                          22:32 
   41   1124 Hasse Adolfsson              52 OK Gisle                          25:28 

        1158 Lars Johansson               52 OK Nackhe                        Felst. 
        1155 Christer Folkesson           53 Eksjö SOK                        Felst. 
        1123 Mats Strandhagen             55 Göteborg-Majorna OK              Felst. 
        1160 Nils-Robert Persson          56 Tullinge SK                      Felst. 
        1167 Bernt Andersson              55 IF Rigor                       ej start 



H50  (35)               3.0 km   12 K               

    1   1188 Ulf Jungstrand               60 Malmö OK                          14:39 
    2   1195 Mats Brorsson                59 Tockarps IK                       14:53 
    3   1198 Arne Klintberg               58 Eksjö SOK                         15:20 
    4   1203 Ralph Johansson              60 Stångenäs AIS                     15:39 
    5   1182 Lars Elfving                 58 OK Gipen                          15:50 
    6   1187 Tore Tjernlund               58 OK Vilse 87                       16:13 
    7   1176 Tommy Berger                 58 Gävle OK                          16:19 
    8   1191 Andres Laas                  61 OK Skogshjortarna                 16:49 
    9   1190 Mikael Johansson             57 OK Gisle                          16:56 
   10   1189 Thomas Henmyr                60 OK Vilse 87                       17:34 
   11   1199 Tomas Nilsson                59 OK Gipen                          18:09 
   12   1204 Björn Alpberg                61 Almby IK                          18:10 
   13   1172 Christer Karlsson            61 Boxholm-Mjölby OL                 18:26 
   14   1169 Ulf Björkdahl                58 Herrestads AIF                    18:41 
   15   1177 Martin Axelsson              61 OK Skogshjortarna                 18:42 
   16   1181 Lars Edenbrandt              57 Lunds OK                          19:01 
   17   1192 Krister Karlsson             59 OK Nackhe                         19:05 
   18   1197 Bertil Axbom                 56 OK Landehof                       19:16 
   19   1186 Torbjörn Salomonsson         61 Vänersborgs SK                    19:19 
   20   1179 Ingemar Nilsson              59 FK Åsen                           19:23 
   21   1200 Henrik Carlsson              57 IK Uven                           19:24 
   22   1173 Bengt Marthinsson            61 Hylte OK                          19:26 
   23   1180 Kenth Edin                   57 Boxholm-Mjölby OL                 19:48 
   24   1178 Mats Kensby                  60 OK Tyr                            20:10 
   25   1184 Mikael Svensson              57 OK Pan-Kristianstad               20:29 
   26   1183 Dag Svensson                 58 Hylte OK                          20:35 
   27   1175 Anders Nilsson               61 Hässleholms OK                    20:48 
   28   1205 Matts Andersson              57 Hässleholms OK                    20:53 
   29   1196 Reino Örn                    60 Markaryds FK                      21:28 
   30   1170 Göran Håkansson              57 IK Uven                           22:06 
   31   1193 Gunnar Swärd                 57 Hässleholms OK                    22:34 
   32   1171 Anders Persson               61 Tockarps IK                       22:45 
   33   1194 Mats Lyding                  57 Hylte OK                          24:16 

        1174 Sten Gustafsson              57 Eds SK                           Felst. 
        1185 Jonas Ledelius               60 IK Uven                        ej start 



H45  (43)               3.1 km   12 K               

    1   1241 Kent Klasson                 63 Hestra IF                         14:51 
    2   1235 Bo Granstedt                 63 IK Hakarpspojkarna                14:54 
    3   1249 Tim Falck Weber              65 FarumTisvilde OK                  15:19 
    4   1234 Sven Lundgren                65 Värend GN OL                      15:44 
    4   1220 Bengt Olsson                 63 Eslövs FK                         15:44 
    6   1238 Mats Andersson               64 OK Orion                          15:54 
    7   1233 Magnus Svensson              66 Nässjö OK                         15:58 
    8   1237 Christer Mannfolk            60 Ulricehamns OK                    16:10 
    9   1223 Anders Pettersson            65 OK Dacke                          16:32 
   10   1209 Anders Svalbring             64 Målilla OK                        16:34 
   10   1227 Lars Persson                 64 OK Skogsfalken                    16:34 
   12   1208 Lars Carlsson                65 OK Orion                          16:37 
   13   1222 Jonas Roth                   66 Linköpings OK                     16:49 
   14   1214 Anders Claesson              64 Burseryds IF                      17:13 
   14   1217 Conny Bruhn                  63 Boxholm-Mjölby OL                 17:13 
   14   1236 David Gabrielsson            66 Sävedalens AIK                    17:13 
   17   1226 Stefan Olofsson              62 OK Gisle                          17:19 
   18   1218 Peter Broberg                65 IF Rigor                          18:05 
   19   1230 Jörgen Göransson             62 FK Göingarna                      19:00 
   20   1243 Per Andersson                63 Ulricehamns OK                    19:14 
   21   1216 Kjell Svensson               64 OK Älme                           19:27 
   22   1228 Mikael Svensson              64 Annebergs GIF                     19:35 
   22   1210 Jimmy Alenius                66 Boxholm-Mjölby OL                 19:35 
   24   1246 Eric Toftered                62 IF Rigor                          19:41 
   25   1245 Bo Hallberg                  66 Falköpings AIK OK                 20:14 
   26   1244 Ola Hansson                  63 FK Boken                          20:48 
   27   1242 Tomas Nilsson                64 Hässleholms OK                    20:59 
   28   1221 Ingmar Johansson             64 FK Friskus-Varberg                21:16 
   29   1231 Stefan Edvardsson            64 OK Torfinn                        21:19 
   30   1211 Anders Pettersson            60 Mariestads FK                     21:23 
   31   1207 Lars Ohlsson                 63 FK Göingarna                      21:32 
   32   1212 Per-Göran Bern               65 Målilla OK                        22:16 
   33   1206 Henrik Poulsen               66 HSOK.dk                           22:37 
   34   1248 Gustaf Torenstam             62 Emmaboda Verda OK                 24:09 
   35   1225 Erland Torstensson           66 Emmaboda Verda OK                 24:59 
   36   1219 Anders Jonsson               63 OK Klyftamo                       25:05 
   37   1215 Leif-Åke Andersson           54 FK Boken                          25:20 
   38   1229 Ulf Johansson                64 OK Dacke                          27:34 

        1240 Magnus Porle                 64 Växjö OK                         Felst. 
        1232 Ola Andertoft                65 Markaryds FK                   ej start 
        1239 Peter Larsson                62 FK Boken                       ej start 
        1247 Jan Thuresson                65 Burseryds IF                   ej start 
        1213 Ulf Johansson                66 Halmstad OK                    ej start 



H40  (30)               3.3 km   14 K               

    1   1285 Nils Schmiedeberg               SV Turbine Neubrandenbur          15:43 
    2   1262 Magnus Larsson               67 FK Göingarna                      16:25 
    3   1278 Niklas Edvardsson            67 Hästveda OK                       16:47 
    4   1277 Tommy Johansson              67 Stångenäs AIS                     16:51 
    5   1281 Niklas Nilsson               67 Härlövs IF                        17:15 
    6   1283 Björn Nilsson                69 Härlövs IF                        17:23 
    7   1253 Harald Persson               67 Andrarums IF                      17:34 
    8   1272 Bengt Öhlund                 70 IK Hakarpspojkarna                17:38 
    9   1279 Magnus Larsen                68 FK Boken                          17:50 
   10   1258 Magnus Homann                70 OK Orinto                         18:02 
   11   1261 Magnus Steen                 68 OK Alehof                         18:11 
   12   1266 Fabian Ljungquist            70 Lunds OK                          18:34 
   13   1265 Jörgen Larsson               68 Ulricehamns OK                    18:35 
   14   1251 Stefan Tisell                71 IK Stern                          18:58 
   15   1276 Håkan Eriksson               67 Hästveda OK                       19:01 
   16   1252 Anders Ling                  70 Jönköpings OK                     19:16 
   17   1273 Lina Karlberg                67 Tullinge SK                       19:27 
   18   1271 Fredrik Ask                  69 Markbygdens OK                    19:28 
   19   1264 Magnus Månsson               67 Växjö OK                          19:51 
   20   1274 Ingemar Blom                 67 IK Uven                           20:12 
   21   1269 Per-Anders Axelsson          67 Markbygdens OK                    20:22 
   22   1254 Anders Ericsson              67 Lunds OK                          20:25 
   23   1268 Kent Berggren                64 Tullinge SK                       20:31 
   24   1260 Peter Kjellsson              69 Falkenbergs OK                    21:10 
   25   1263 Nils Helmersson              71 Hässleholms OK                    23:12 
   26   1257 Håkan Persson                69 Laholms IF OK                     23:38 
   27   1270 Sven Eriksson                67 OK Landehof                       24:16 
   28   1259 Peter Johansson              68 Simlångsdalens IF                 26:21 

        1282 Lars Edberg                  70 OK Nackhe                      ej start 
        1280 Jesper Rundbäck              69 Eksjö SOK                      ej start 



H35  (11)               3.6 km   13 K               

    1   1292 Stefan Dahl                  76 OK Alehof                         17:03 
    2   1290 Tomas Vensryd                70 Eslövs FK                         17:17 
    3   1295 Thomas Nilsson               71 Eslövs FK                         18:44 
    4   1291 Ola Söderberg                73 OK Skogsfalken                    18:50 
    5   1293 Jonas Lindkvist              73 Lunds OK                          20:08 
    6   1286 Mikael Carlsvärd             74 IS Kullen                         20:17 
    7   1296 Arne Thell                   66 Eslövs FK                         20:35 
    8   1289 Erik Backlund                73 Trollhättans SOK                  23:01 
    9   1294 Roland Natanaelsson          72 Skåneslättens OL                  24:01 

        1288 Heide Persson                73 Andrarums IF                     Felst. 
        1287 Andreas Grote                64 OLC SKOG Fribourg              ej start 



H21  (56)               3.9 km   16 K               

    1    186 Jesper Nelsén                88 Falkenbergs OK                    17:17 
    2    138 Erik Nero                    90 Falköpings AIK OK                 17:43 
    3    164 Mattias Johansson            90 IFK Moras OK                      18:12 
    4    143 Andreas Liljegren            89 Gotlands Bro Orienteringsklub     18:14 
    5    189 Brent Godman                 85 Gotlands Bro Orienteringsklub     18:23 
    6    146 Markus Svensson              86 OK Pan-Kristianstad               18:35 
    7    177 Martin Boberg                70 IF Rigor                          18:38 
    8    173 Emil Svalbring               90 Målilla OK                        18:39 
    8    145 Björn Karlsson               84 Svaide Roma SOK                   18:39 
   10    172 Thomas Johannesson           67 Ronneby OK                        18:46 
   11    159 Henrik Berlin                69 OK Orion                          19:00 
   12    141 Johan Svensson               82 OK Vilse 87                       19:04 
   12    156 Peter Hedberg                62 Lunds OK                          19:04 
   14    187 Henrik Svensson              82 OK Vilse 87                       19:19 
   15    162 Niclas Tjernlund             87 OK Vilse 87                       19:24 
   15    150 Mikael Pihl                  73 Lunds OK                          19:24 
   17    176 Henrik Bengtsson             78 Falkenbergs OK                    19:26 
   18    180 Dan Norin                    65 Gävle OK                          19:32 
   19    170 Oskar Lyding                 89 Hylte OK                          19:33 
   20    154 Sebastian Wahlström          90 Snättringe SK                     19:37 
   21    140 Jonas Hemlin                 90 IK Uven                           19:38 
   22    178 Emil Alexandersson           87 Halmstad OK                       19:44 
   23    185 Daniel Liljedahl             83 OK Pan-Kristianstad               19:49 
   24    165 Mikael Löfving               81 IF Hagen                          20:00 
   25    148 Martin Kriblad               77 Hjärnarps GH OL                   20:04 
   26    160 Anton Hemlin                 88 IK Uven                           20:19 
   27    193 Jens Sörvik                  71 Lunds OK                          20:20 
   28    167 Rasmus Grönlund              78 Lunds OK                          20:28 
   29    144 Simon Månsson                90 Örkelljunga FK                    20:35 
   30    182 Thomas Josarp                70 FK Friskus-Varberg                20:38 
   31    190 Klas Johansson               85 Växjö OK                          20:57 
   32    183 Daniel Nilsson               90 Skåneslättens OL                  21:01 
   33    166 Victor Axbom                 86 OK Landehof                       21:03 
   34    151 Viktor Henmyr                86 OK Vilse 87                       21:12 
   35    175 Richard Eng                  75 OK Pan-Kristianstad               21:16 
   36    147 Sebastian Hasselblom         86 FK Friskus-Varberg                21:22 
   37    161 Magnus Fransson              77 SOK Aneby                         21:23 
   38    137 Bo Söderqvist                65 Lunds OK                          21:25 
   39    179 David Boman                  89 Stångenäs AIS                     21:31 
   40    158 Kalle Ingvarsson             82 OK Vilse 87                       21:42 
   41    181 Tobias Persson               85 OK Kompassen                      21:59 
   42    155 Peter Josefsson              85 Stångenäs AIS                     22:26 
   43    174 Johan Ericsson               79 Hammarby IF OF                    22:36 
   44    169 Roine Schölin                74 Laholms IF OK                     22:45 
   44    142 Patrik Andersson             90 Hylte OK                          22:45 
   46    157 Niclas Nilsson               84 OK Gipen                          22:47 
   47    153 Claes Andersson              76 Falkenbergs OK                    23:17 
   48    149 Ronnie Andersson             79 Falkenbergs OK                    24:30 
   49    163 Filip Jansson                83 Sävedalens AIK                    24:46 
   49    139 Petter Andersson             79 Växjö OK                          24:46 
   51    184 Johan Eliasson               82 Falkenbergs OK                    25:28 
   52    171 Erik Schultz                 86 OK Löftan                         25:56 
   53    136 Karl Utterback               82 Malmö OK                          26:29 
   54    191 Björn Lövdahl                88 Hässleholms OK                    37:19 
   55    152 Emil Bruhn                   89 Boxholm-Mjölby OL                 37:34 

         168 Niklas Olsson                91 Skåneslättens OL               ej start 



H20  (4)                3.3 km   14 K               

    1   1358 Joel Udd                     92 Markbygdens OK                    21:00 
    2   1359 Anton Ledelius               92 IK Uven                           23:23 
    3   1356 William Lundström            92 OK Torfinn                        24:04 

        1357 Arvid Käll                   92 OK Älme                        ej start 



H18  (14)               3.1 km   12 K               

    1   1373 Simon Skogman                93 Markbygdens OK                    13:40 
    2   1374 Jonas Falck Weber            94 FarumTisvilde OK                  13:41 
    3   1371 Anton Philipsson             93 Markaryds FK                      14:13 
    4   1361 Anton Oddmo                  93 Härlövs IF                        14:19 
    5   1363 Johan Sandlund               94 OK Njudung                        14:32 
    6   1364 Anton Blom                   94 IK Uven                           15:54 
    7   1370 Joel Kristiansson            94 Hässleholms OK                    16:01 
    8   1367 Simon Engel                  94 Hässleholms OK                    16:06 
    9   1366 Josef Svalbring              94 Målilla OK                        16:26 
   10   1362 Erik Bengtsson               94 OK Skogsfalken                    17:29 
   11   1360 Filip Andersson              93 Markbygdens OK                    17:34 
   12   1372 Marcus Nilsson/Kempff        94 Hässleholms OK                    18:04 
   13   1365 Jens Åkerman                 93 Gävle OK                          19:27 

        1369 Gabriel Andersson            93 Ulricehamns OK                   Felst. 



H16  (15)               2.8 km   12 K               

    1   1387 Henrik Eklund                96 Växjö OK                          14:27 
    2   1376 Oscar Stenberg               95 OK Skogshjortarna                 14:36 
    3   1378 Robin Larsson                95 FK Göingarna                      14:53 
    4   1382 Joakim Svensson              95 OK Älme                           15:21 
    5   1388 Alexander Björsvik           95 FK Göingarna                      15:44 
    6   1380 Gustav Boquist               95 IK Uven                           15:58 
    7   1375 Felix Persson                95 OK Skogsfalken                    17:02 
    8   1386 Anton Månsson                95 Örkelljunga FK                    17:16 
    9   1384 Niklas Frisk                 95 Markbygdens OK                    17:55 
   10   1385 Johan Eklund                 96 Växjö OK                          17:58 
   11   1389 Carl Torstensson             95 Emmaboda Verda OK                 18:08 
   12   1377 Anton Mohlin                 95 IK Stern                          19:58 
   13   1381 Erik Kristiansson            96 Hässleholms OK                    21:01 
   14   1383 Daniel Nilsson Kempff        96 Hässleholms OK                    21:23 

        1379 John Gabrielsson             96 Sävedalens AIK                   Felst. 



H14  (12)               2.5 km   11 K               

    1   1395 Henrik Johannesson           98 Ronneby OK                        13:23 
    2   1398 Adam Segerslätt              98 Skåneslättens OL                  13:59 
    3   1399 Anton Boberg                 97 IF Rigor                          14:38 
    4   1392 Olle Josarp                  98 FK Friskus-Varberg                14:46 
    5   1396 Lukas Lundgren               98 Värend GN OL                      14:57 
    6   1393 Jonas Toftered               98 IF Rigor                          15:41 
    7   1391 Adam Broberg                 98 IF Rigor                          16:26 
    8   1401 Simon Runefors               97 Växjö OK                          16:48 
    9   1394 Oscar Philipsson             97 Markaryds FK                      16:55 
   10   1400 Hampus Larsson               97 FK Göingarna                      18:07 
   11   1397 Dennis Persson               98 Andrarums IF                      18:14 
   12   1402 Jon Hjertström               98 FK Friskus-Varberg                24:16 



H12  (16)               2.2 km   11 K               

    1   1407 August Mollén                99 OK Denseln                         9:36 
    2   1412 Oscar Johansson              99 OK Dacke                          10:11 
    3   1410 Andreas Gustafsson           99 IK Hakarpspojkarna                10:14 
    4   1406 Felix Axelsson               99 Markbygdens OK                    11:02 
    5   1416 Emil Pettersson              99 OK Dacke                          11:33 
    6   1405 Allan Hedberg                01 Lunds OK                          11:59 
    7   1404 Malthe Poulsen               00 FIF Hillerød                      12:01 
    8   1408 Albin Månsson                99 Växjö OK                          12:07 
    9   1417 Niklas Jonson                99 Ronneby OK                        13:20 
   10   1418 Noel Waldenfjord             00 Järfälla OK                       13:21 
   11   1419 Lasse Falck Weber            00 FarumTisvilde OK                  13:27 
   12   1413 Erik Jönsson                 99 Lunds OK                          13:34 
   13   1415 Tim Johansson                00 FK Friskus-Varberg                14:26 
   14   1411 Love Carlsson                00 OK Orion                          15:24 
   15   1414 Emil Alpberg                 99 Almby IK                          15:41 
   16   1409 Albin Hjertström             00 FK Friskus-Varberg                25:56 



H10  (17)               1.6 km   8 K                

    1   1433 Johan Alpberg                01 Almby IK                           9:28 
    2   1435 Måns Persson                 01 Andrarums IF                       9:54 
    3   1429 Elias Torstensson            01 Emmaboda Verda OK                 10:17 
    4   1420 Erik Thoresson               02 Andrarums IF                      11:26 
    5   1423 Oscar Kjellsson              01 Falkenbergs OK                    13:12 
    6   1434 Emil Öhlund                  01 IK Hakarpspojkarna                13:13 
    7   1428 Mattias Öhlund               03 IK Hakarpspojkarna                14:11 
    8   1424 Brian Ahlm                   02 Andrarums IF                      14:52 
    9   1426 Erik Ling                    03 Jönköpings OK                     15:19 
   10   1436 Joel Norin                   02 Gävle OK                          15:27 
   11   1431 Max Persson                  03 OK Skogsfalken                    16:21 
   12   1422 Loke Hedberg                 03 Lunds OK                          17:31 
   13   1421 Jacob Österman               02 Vänersborgs SK                    21:33 
   14   1425 Kalle Öhlund                 05 IK Hakarpspojkarna                22:35 
   15   1430 Edvin Månsson                02 Växjö OK                          25:18 
   16   1427 Povel Hedberg                01 Lunds OK                          28:08 
   17   1432 Ivar Helmersson              03 Hässleholms OK                    29:17 



D75  (7)                2.1 km   10 K               

    1   1441 Gunnel Nilsson               34 Linköpings AIK                    20:33 
    2   1440 Gunvor Göransson             33 Laholms IF OK                     20:36 
    3   1439 Bernice Antonsson            32 FK Friskus-Varberg                22:27 
    4   1444 Gun Hansson                  35 Andrarums IF                      22:29 
    5   1443 Vera Toftered                36 IF Rigor                          25:23 
    6   1442 Marianne Eriksson            30 Tockarps IK                       28:27 

        1438 Astrid Svensson              34 OK Bävern                        Felst. 



D70  (10)               2.1 km   10 K               

    1   1454 Gudrun Klaveness             39 Vittjärvs IK                      17:22 
    2   1451 Margareta Emanuelsson        41 Frölunda OL                       18:53 
    3   1450 Barbro Hugosson              37 Lunds OK                          19:50 
    4   1453 Anne-Catrine Persson         39 Mariestads FK                     21:35 
    5   1445 Karin Lexell                 37 OK Torfinn                        23:09 
    6   1448 Vivi-Anne Bylund             38 Rydboholms SK                     23:16 
    7   1447 Gunnel Börjesson             38 IK Uven                           23:17 
    8   1446 Birgit Karlsson              41 Mariestads FK                     23:28 
    9   1452 Britt Mari Johansson         40 Tormestorps IF                    24:12 
   10   1449 Gudrun Olofsson              40 Hjärnarps GH OL                   32:47 



D65  (23)               2.4 km   11 K               

    1   1473 Kaarina Voudinmäki           44 Mullsjö SOK                       19:47 
    2   1475 Britt Forsell Pirozzi        45 Lunds OK                          19:57 
    3   1471 Gull Svensson                44 Tockarps IK                       20:01 
    4   1465 Berit Byström                43 OK Virdarna                       20:12 
    5   1468 Margareta Larsson            45 OK Njudung                        20:45 
    6   1457 Torill Svendsen              44 Lunds OK                          20:52 
    7   1477 Eva Isaksson                 44 OK Skogshjortarna                 21:16 
    8   1464 Inga-Lill Wikingsson         41 Stigmännen Karlshamns OK          21:36 
    9   1459 Gun Larsson                  43 OK Lindena                        21:58 
   10   1472 Gun Inger Sahlberg           46 Långhundra IF                     22:04 
   11   1458 Ulla Ling                    45 Jönköpings OK                     22:52 
   12   1469 Bibbi Appelgren              44 Mariestads FK                     23:01 
   13   1466 Karin Bengtsson              46 OK Kompassen                      23:03 
   14   1461 Rose-Marie Johansson         43 FK Friskus-Varberg                23:16 
   15   1455 Gunnel Palgrim               43 Vänersborgs SK                    23:51 
   16   1470 Solbritt Gustafsson          45 OK Virdarna                       23:59 
   17   1463 Ingrid Hermansson            43 IK Ymer                           24:10 
   18   1456 Elisabeth Kimell             42 Gotlands Bro Orienteringsklub     24:32 
   19   1474 Britt Rangert                43 IK Ymer                           24:58 
   20   1462 Barbro Andersson             46 OK Skogshjortarna                 26:52 
   21   1467 Berit Nilsson                43 OK Älme                           27:10 

        1476 Ulla Lindhe                  42 IK Stern                       ej start 
        1460 Kerstin Ernvid               44 Ulricehamns OK                 ej start 



D60  (26)               2.4 km   11 K               

    1   1481 Lena Söderberg               51 OK Skogsfalken                    16:46 
    2   1483 Britt-Marie Magnusson        49 Laholms IF OK                     17:48 
    3   1497 Inger Glans                  49 OK Torfinn                        18:04 
    4   1496 Bigge Bengtsson              49 Stigmännen Karlshamns OK          18:21 
    5   1495 Berith Pettersson            51 Vänersborgs SK                    18:50 
    6   1502 Maj-Britt Byström            48 Rävetofta OK                      19:19 
    7   1480 Karin Axelsson               51 IK Uven                           19:24 
    8   1486 Gunilla Holst                47 Bottnaryds IF                     19:45 
    9   1488 Gunvor Sandberg              47 Bromma-Vällingby SOK              20:06 
   10   1482 Eva Blomström                50 IK Stern                          21:16 
   11   1498 Ingalill Nilsson             50 Stigmännen Karlshamns OK          21:30 
   12   1494 Åsa Ståhl                    50 Hjärnarps GH OL                   21:56 
   13   1499 Rosa Johansson               47 IK Uven                           22:32 
   14   1487 Hjördis Erlandsson           47 OK Lindena                        22:58 
   15   1484 Birgitta Wiklund             51 OK Skogsvargarna                  23:02 
   16   1493 Carin Bergman                48 Lunds OK                          25:09 
   17   1479 Lena Jönsson                 48 Laholms IF OK                     26:16 
   18   1485 Kristina Johansson           47 Vänersborgs SK                    26:34 
   19   1478 Sonja Hammar                 49 OK Kompassen                      26:46 
   20   1490 Karin Lindqvist              51 Växjö OK                          26:58 
   21   1503 Eva Westerholm-Lannfelt      48 OK Skogshjortarna                 27:53 
   22   1501 Karin Larsson                50 OK Kompassen                      28:21 

        1489 Lisbeth Damsgaard            50 Hjärnarps GH OL                ej start 
        1491 Ylva Jansson                 48 IF Hagen                       ej start 
        1492 Miriam Norén                 51 IK Uven                        ej start 
        1500 Kristina Fransson            48 OK Virdarna                    ej start 



D55  (25)               2.6 km   11 K               

    1   1528 Ulla Engelby                 54 OK Pan-Kristianstad               16:18 
    2   1505 Eva Tykesson                 53 Rävetofta OK                      16:54 
    3   1524 Gun Henriksson               53 Eksjö SOK                         17:56 
    4   1508 Ingela Nelsén                52 Falkenbergs OK                    17:58 
    5   1520 Eva Persson-Hadmark          56 Tullinge SK                       18:04 
    6   1511 Berit Klamfelt               53 Tibro OK                          19:37 
    7   1506 Pia Adolfsson                54 OK Gisle                          19:49 
    8   1504 Christine Edenbrandt         54 Lunds OK                          19:58 
    9   1527 Eva Lingegård                54 OK Gipen                          21:28 
   10   1526 Birgit Henriksson            52 Eksjö SOK                         21:30 
   11   1519 Eva Svanström                54 Västerviks OK                     21:46 
   12   1521 Kristin Johansson            52 OK Dacke                          21:50 
   13   1522 Annika Gustafson             56 OK Gipen                          22:09 
   14   1518 Åsa Svensson                 55 OK Pan-Kristianstad               22:11 
   15   1517 Ingrid Jessen                54 Främmestads IK                    22:26 
   16   1516 Marie Svernestam             54 Linköpings OK                     22:53 
   17   1513 Inger Johansson              53 OK Nackhe                         23:02 
   18   1509 Siv Larsson                  54 Växjö AIS                         23:06 
   19   1512 Ann-Sofi Lindskog            54 Gotlands Bro Orienteringsklub     24:30 
   20   1515 Pia Andersson                53 Falkenbergs OK                    25:05 
   21   1514 Brith Mohlin                 55 IK Stern                          28:27 
   22   1510 Arja Ingvarsson              56 OK Vilse 87                       31:44 
   23   1529 Irene Kullner                54 OK Skogshjortarna                 33:13 
   24   1507 Vanja Jinnemo                56 Hjärnarps GH OL                   34:29 

        1525 Gunnel Axelsson              56 OK Skogshjortarna                Felst. 



D50  (27)               2.6 km   12 K               

    1   1553 Anneli Berggren              60 OK Denseln                        14:44 
    2   1547 Nina Bejbom                  61 Uddevalla OK                      16:39 
    3   1530 Lena Henriksson-Ågren        60 Ronneby OK                        17:16 
    4   1533 Britta Sahlin                61 Vänersborgs SK                    17:17 
    5   1555 Monica Henriksson            59 Eksjö SOK                         17:32 
    6   1557 Annette Falck-Larsson        61 Vänersborgs SK                    17:39 
    6   1537 Ingrid Kensby                60 OK Tyr                            17:39 
    8   1552 Kerstin Tjernlund            60 OK Vilse 87                       18:23 
    9   1542 Eva Wildmark                 58 Andrarums IF                      18:24 
   10   1543 Anne Udd                     61 Markbygdens OK                    18:26 
   11   1535 Yvonne Jonsson               59 Växjö OK                          18:50 
   12   1551 Ann Svärm                    57 OK Gisle                          19:00 
   13   1548 Ann Laas                     58 OK Skogshjortarna                 19:36 
   14   1540 Birgitta Olsson              57 OK Skogsfalken                    19:47 
   15   1531 Britt Thörn                  58 OK Vilse 87                       19:49 
   16   1546 Ingrid Andersson             58 IF Rigor                          21:18 
   17   1539 Elisabet Hemlin              57 IK Uven                           21:57 
   18   1532 Britt Claesson               59 IFK Moras OK                      22:47 
   19   1550 Lena Håkansson               58 IK Uven                           22:51 
   20   1549 Gunilla Sandström            58 OK Stigen                         23:05 
   21   1558 Yvonne Andersson             60 Hässleholms OK                    23:15 
   22   1544 Sölvi Björsvik               61 FK Göingarna                      23:20 
   23   1538 Gith Svärd                   60 Hässleholms OK                    25:28 
   24   1556 Marianne Thorsson            57 IK Trenne Ullared                 25:34 
   25   1534 Gunilla Holmberg             57 Herrestads AIF                    25:48 
   26   1536 Marie Klasson                61 Hestra IF                         26:35 

        1554 Monica Larsson               61 OK Gipen                      ej fullf. 



D45  (25)               2.8 km   9 K                

    1   1566 Annelie Alenius              66 Boxholm-Mjölby OL                 17:11 
    2   1561 Kati Németh                  61 Stigmännen Karlshamns OK          18:07 
    3   1574 Ingrid Johansson             64 Laholms IF OK                     18:11 
    4   1576 Helena Johansson             63 OK Gisle                          18:15 
    5   1570 Anne Bodin                   64 Almby IK                          18:54 
    6   1575 Annika Engel                 66 Hässleholms OK                    18:56 
    7   1573 Eva Pettersson               66 OK Dacke                          18:59 
    8   1579 Tina Hagård                  60 Rävetofta OK                      19:38 
    9   1565 Sussi Jonson                 63 Ronneby OK                        20:32 
   10   1564 Kerstin Olsson               64 Eslövs FK                         20:41 
   11   1563 Christina Björk              64 Örkelljunga FK                    21:06 
   12   1572 Marita Philipsson            63 Markaryds FK                      21:29 
   13   1562 Gudrun Nilsson               62 Andrarums IF                      21:45 
   14   1583 Marie Svalbring              66 Målilla OK                        22:52 
   15   1582 Jenny Homann                 64 Frölunda OL                       23:19 
   16   1578 Annika Marthinsson           62 Hylte OK                          23:53 
   17   1567 Christina Jonsson            65 OK Klyftamo                       24:08 
   18   1559 Cecilia Toftered             63 IF Rigor                          24:41 
   19   1569 Carina Stenberg              64 OK Skogshjortarna                 25:31 
   20   1577 Frida Mannfolk               65 Ulricehamns OK                    26:50 
   21   1568 Helen Nilsson                66 Härlövs IF                        29:03 

        1560 Ingalill Grund               65 OK Roto                          Felst. 
        1580 Kirsten Toftered             64 IF Rigor                       ej start 
        1581 Maritha Henriksson           63 Eksjö SOK                      ej start 
        1571 Tina Ledelius                65 IK Uven                        ej start 



D40  (23)               3.0 km   12 K               

    1   1594 Anette Granstedt             68 IK Hakarpspojkarna                16:42 
    2   1586 Ulrika Hermansson            71 OK Orion                          17:39 
    3   1603 Marina Axelsson              70 Markbygdens OK                    18:23 
    4   1587 Marie Olsson                 67 Örkelljunga FK                    18:36 
    5   1593 Jeanette Sigenstam           69 Markbygdens OK                    18:40 
    6   1602 Josefine Albinsson           69 OK Skogsfalken                    18:48 
    7   1588 Anna Ljungqvist              71 Lunds OK                          18:59 
    8   1600 Cecilia Rönnfjärd            71 OK Skogsfalken                    19:02 
    9   1585 Gunilla Karlsson             68 Växjö OK                          19:06 
   10   1597 Charlotte Österman           68 Vänersborgs SK                    19:31 
   11   1601 Anna Eriksson                68 OK Landehof                       20:01 
   12   1590 Ulrika Gustafsson            68 IK Vista                          20:09 
   13   1598 Anne Johansson               67 OK Dacke                          20:18 
   13   1595 Liselott Roth                70 Linköpings OK                     20:18 
   15   1599 Helena Kristiansson          68 Hässleholms OK                    20:24 
   16   1592 Åsa Ericsson                 69 Lunds OK                          20:25 
   17   1604 Jeanette Larsson             68 FK Friskus-Varberg                20:46 
   18   1589 Lena Thuresson               67 Burseryds IF                      21:36 
   19   1591 Britta Kjellsson             69 Falkenbergs OK                    21:45 
   20   1596 Malin Johansson              71 FK Friskus-Varberg                22:57 
   21   1584 Susanne Johannesson          67 Ronneby OK                        24:16 
   22   1605 Mona Rosberg                 69 Växjö OK                          26:20 
   23   1606 Carina Svensson              67 Annebergs GIF                     28:13 



D35  (5)                3.3 km   14 K               

    1   1608 Eva Öhlund                   74 IK Hakarpspojkarna                18:50 
    2   1611 Hanna Rangert                74 IK Hakarpspojkarna                21:12 
    3   1609 Maria Helmersson             74 Hässleholms OK                    24:31 
    4   1607 Kristina Berlin              72 OK Orion                          25:04 
    5   1610 Martina Gabrielsson          75 Trollhättans SOK                  28:01 



D21  (36)               3.6 km   13 K               

    1     79 Lisa Pettersson              90 OK Dacke                          18:43 
    2     80 Sofia Salomonsson            89 Vänersborgs SK                    19:02 
    3     92 Märta Mollén                 87 OK Denseln                        19:10 
    4     72 Jennifer Gull                81 OK Vilse 87                       19:21 
    5     75 Anna-Maria Roubert           90 Umeå OK                           20:17 
    6     83 Lina Sandström               89 OK Stigen                         20:37 
    7     71 Malin Settergren             90 Oskarströms OK                    20:52 
    8     64 Susanne Sjöö                 84 Hammarby IF OF                    21:07 
    9     94 Sara Svensson                83 OK Pan-Kristianstad               21:13 
   10     93 Sara Andersson               81 Växjö OK                          22:10 
   11     91 Josefin Dahlsten             87 Eksjö SOK                         22:14 
   12     69 Jannie Hagård                90 Rävetofta OK                      22:52 
   13     86 Emma Sigvardsson             79 FK Friskus-Varberg                22:53 
   14     81 Åsa Bogmark                  79 Eksjö SOK                         23:01 
   15     89 Angelica Jörnling            93 Eksjö SOK                         23:03 
   16     90 Maria Klamfelt               89 Tibro OK                          23:15 
   17     77 Malin Gustafsson             86 Eksjö SOK                         23:24 
   18     88 Marie Grönlund               77 Lunds OK                          24:25 
   19     99 Anna Nilsson                 86 FK Snapphanarna                   25:01 
   20     68 Desirée Segerslätt           87 Skåneslättens OL                  25:07 
   21     78 Martina Löfving              87 Tibro OK                          25:17 
   22     87 Johanna Rönnqvist            78 OK Löftan                         25:42 
   23     73 Anna Torstensson             85 Hylte OK                          25:48 
   24     84 Jenny Rönnqvist              82 OK Löftan                         26:16 
   25     95 Emma Kriblad                 80 Hjärnarps GH OL                   26:56 
   26     62 Eva Gustafsson               79 Falkenbergs OK                    26:57 
   27     66 Sandra Wedlin                82 Sävedalens AIK                    27:19 
   28     65 Frida Rönnqvist              82 OK Löftan                         27:32 
   29     74 Marie Jinnemo                87 Hjärnarps GH OL                   29:09 
   30     61 Wiviann Ottosson             84 Malmö OK                          32:51 
   31     98 Linda Jinnemo                83 Hjärnarps GH OL                   35:07 

          63 Emilia Svärm                 84 OK Gisle                         Felst. 
          76 Isabell Håkansson            85 Sävedalens AIK                   Felst. 
          67 Sofie Petersson              77 OK Pan-Kristianstad            ej start 
          85 Ida Swärdh                   92 Eksjö SOK                      ej start 
          70 Carin Stenberg               86 Lunds OK                       ej start 



D20  (9)                3.3 km   14 K               

    1   1655 Ellinor Tjernlund            92 OK Vilse 87                       17:42 
    2   1654 Ann-Sofie Larsson            91 Örkelljunga FK                    20:08 
    3   1657 Elin Thuresson               91 Burseryds IF                      21:40 
    4   1660 Emma Andersson               91 Ulricehamns OK                    22:45 
    5   1656 Hanna Steiner                91 Hjärnarps GH OL                   22:50 
    6   1659 Elin Strandhagen             91 Göteborg-Majorna OK               22:52 
    7   1658 Emma Månsson                 92 Örkelljunga FK                    28:02 
    8   1653 Camilla Nilsson              92 OK Torfinn                        30:54 
    9   1661 Anna Johansson               92 Laholms IF OK                     31:59 



D18  (6)                2.8 km   9 K                

    1   1664 Jenny Olsson                 93 Örkelljunga FK                    16:36 
    2   1668 Lovisa Mannfolk              93 Ulricehamns OK                    18:17 
    3   1666 Moa Olsson                   94 Örkelljunga FK                    19:34 
    4   1665 Emmy Thuresson               93 Burseryds IF                      21:16 
    5   1663 Klara Hemlin                 94 IK Uven                           22:22 
    6   1667 Elinor Lindelöw              94 Härlövs IF                        25:16 



D16  (11)               2.6 km   11 K               

    1   1678 Amanda Johansson             96 OK Dacke                          14:45 
    2   1670 Louise Lundgren              96 Värend GN OL                      15:18 
    3   1672 Ida Johansson                96 Hjärnarps GH OL                   15:35 
    4   1673 Moa Svensson                 95 Nässjö OK                         15:43 
    4   1669 Felicia Feurstein            95 Tormestorps IF                    15:43 
    6   1671 Ulrika Toftered              95 IF Rigor                          16:01 
    7   1679 Caroline Lindelöw            95 Härlövs IF                        18:12 
    8   1677 Sara Bainbridge              95 Laholms IF OK                     21:01 
    9   1676 Julia Smedenmark             95 Ronneby OK                        21:56 
   10   1674 Frida Jönsson                96 Lunds OK                          25:31 

        1675 Elin Kjellsson               95 Falkenbergs OK                   Felst. 



D14  (8)                2.5 km   11 K               

    1   1686 Elin Granstedt               98 IK Hakarpspojkarna                15:21 
    2   1682 Linnea Kjellsson             97 Falkenbergs OK                    15:31 
    3   1681 Matilda Arborelius           97 IS Kullen                         15:43 
    4   1683 Myrra Carlsson               98 OK Orion                          16:27 
    5   1680 Lovisa Torstensson           98 Emmaboda Verda OK                 16:48 
    6   1687 Rebecka Brorsson             98 Tockarps IK                       17:29 
    7   1685 Matilda Ling                 98 Linköpings OK                     20:41 
    8   1684 Clara Olsson                 97 Lunds OK                          22:44 



D12  (17)               2.2 km   11 K               

    1   1703 Klara Ask                    99 Markbygdens OK                    11:38 
    2   1701 Klara Axelsson               99 Markbygdens OK                    12:24 
    3   1696 Sara Granstedt               00 IK Hakarpspojkarna                12:27 
    4   1693 Elin Svensson                00 OK Älme                           13:16 
    5   1692 Kajsa Andersson              00 OK Orion                          13:18 
    6   1691 Sofia Klasson                99 Hestra IF                         13:32 
    7   1697 Agnes Boberg                 99 IF Rigor                          14:26 
    8   1694 Sofia Österman               99 Vänersborgs SK                    15:05 
    9   1699 Linnea Bodin                 00 Almby IK                          15:24 
   10   1700 Moa Sågby                    00 Jönköpings OK                     16:26 
   11   1690 Emmy Helmersson              99 Hässleholms OK                    16:44 
   12   1702 Amanda Backlund              99 Trollhättans SOK                  17:02 
   13   1698 Astrid Ericsson              00 Lunds OK                          17:44 
   14   1689 Julia Thuresson              00 Burseryds IF                      18:54 
   15   1705 Annika Simonsen              00 FIF Hillerød                      18:57 
   16   1688 Ida Eriksson                 00 OK Landehof                       19:42 
   17   1695 Irmalinn Nilsson             00 Härlövs IF                        20:22 



D10  (12)               1.6 km   8 K                

    1   1707 Maja Porle                   01 Växjö OK                          10:39 
    2   1706 Hanna Johannesson            01 Ronneby OK                        10:52 
    3   1714 Towa Pettersson              01 OK Denseln                        11:39 
    4   1717 Alicia Lundgren              01 Värend GN OL                      11:51 
    5   1712 Ella Söderberg               03 OK Skogsfalken                    12:55 
    6   1716 Lovisa Johansson             01 OK Dacke                          13:12 
    7   1708 Emma Ling                    02 Jönköpings OK                     13:20 
    8   1715 Frida Björk                  01 Örkelljunga FK                    13:35 
    9   1711 Tina Ljungqvist              01 Lunds OK                          14:25 
   10   1710 Kajsa Homann                 01 Frölunda OL                       14:52 
   11   1713 Lisa Homann                  02 Frölunda OL                       17:51 
   12   1709 Hanna Roth                   02 Linköpings OK                     18:12 



Öppen 1  (22)           1.6 km   8 K                

    1        Arvid Norin                  00 Gävle OK                          12:46 
    2        Helena Jönsson               99 Lunds OK                          14:20 
    3        Karin Malmgren               48 Hjärnarps GH OL                   15:27 
    4        Ayan Ling                    75 Jönköpings OK                     16:02 
    5        Lisa Gabrielsson                Sävedalens AIK                    16:04 
    6        Alex Johansson               03 FK Friskus-Varberg                16:43 
    7        Albin Nyqvist                03 OK Landehof                       17:09 
    8        Margela Persson                 Andrarums IF                      17:24 
    9        Julia Miklos                    Laholms IF OK                     17:31 
   10        Anette Bohman                60 Hjärnarps GH OL                   17:54 
   11        Hugo Thoresson                  Andrarums IF                      19:25 
   12        Åke Strand                   33 Örkelljunga FK                    19:43 
   13        Edvin Vensryd                   Eslövs FK                         20:04 
   14        Ingegärd Wadensjö               FK Finn                           21:11 
   15        Elias Nyqvist                05 OK Landehof                       22:41 
   16        Carl Hendberg                   Hestra IF                         22:52 
   17        Eva-Karin Petersson             Mullsjö SOK                       24:50 
   18        Zebastian Nohave             71 OK Orion                          30:02 
   19        Isak Bogmark                    Eksjö SOK                         31:38 
   20        Selma Vensryd                75 Eslövs FK                         32:36 

             Sandra Ling                  05 Jönköpings OK                    Felst. 
             Sven-Åke Waern                  Målilla OK                       Felst. 



Öppen 5  (33)           2.8 km   11 K               

    1        Oskar Åhrén                  91 Motala AIF OL                     15:51 
    2        Eva Dahl                     77 OK Alehof                         17:52 
    3        Emma Boberg                  94 IF Rigor                          19:39 
    4        Kristina Persson             71 Härlövs IF                        20:31 
    5        Joel Johansson                  SOK 68                            21:09 
    6        Johan Hjertström             62 FK Friskus-Varberg                21:17 
    7        MOrgan Johansson                SOK 68                            21:20 
    8        Göran Fischerström           61 Annebergs GIF                     21:21 
    9        Sofie Persson                99 Härlövs IF                        21:31 
   10        William Boehm                   Ulricehamns OK                    22:47 
   11        Bo Jägerström                   Elfsborg SOK                      23:15 
   12        Josefin Svensson                Annebergs GIF                     23:32 
   13        Mattias Thune                   IK Uven                           24:00 
   14        Olena Buchkovska                Målilla OK                        24:40 
   15        Martin Lindelöw                 Härlövs IF                        24:51 
   16        Monika Lindblom              61 Laholms IF OK                     25:24 
   16        Kristian Kriblad             48 Hjärnarps GH OL                   25:24 
   18        Sondre Björsvik              97 FK Göingarna                      25:33 
   19        Marita Salomonsson           63 Vänersborgs SK                    26:08 
   20        Helene Arborelius            63 IS Kullen                         27:02 
   21        Anke Schmiedeberg               SV Turbine Neubrandenbur          27:03 
   22        John Olandersson             44 Örkelljunga FK                    27:57 
   23        Ronny Allansson              54 IF Rigor                          28:30 
   24        Lena Weiming Nyberg          50 Kinnaströms SK                    28:43 
   25        Helén Toftered               93 IF Rigor                          29:07 
   26        Barbro Liljequist            54 OK Älme                           29:20 
   27        Kjell Andersson              46 OK Skogshjortarna                 31:11 
   28        Eugén Lindelöw                  Härlövs IF                        31:12 
   29        Carina Lindelöw                 Härlövs IF                        31:28 
   30        Anita Andersson              48 OK Skogshjortarna                 32:27 
   31        Emelie Hendberg                 Hestra IF                         33:32 
   32        Wilma Hendberg                  Hestra IF                         33:36 

             Ann-Marie Hansson            65 IS Kullen                        Felst. 



Öppen 9  (30)           3.7 km   15 K               

    1        Albin Andersson              79 Falkenbergs OK                    19:42 
    2        Emelie Karlsson Landén          Istrums SK                        21:28 
    3        Julia Dahl                   94 Hjärnarps GH OL                   21:55 
    4        Mollie Nohave                67 OK Orion                          22:20 
    5        Ulf Nyqvist                  70 OK Landehof                       22:49 
    6        Patrick Persson              65 Härlövs IF                        23:10 
    7        Fanny Brodin                    Istrums SK                        23:17 
    8        Dan Moberg                      Istrums SK                        23:34 
    9        Ted Berg                     92                                   24:10 
   10        Agneta Erfors                59 OK Torfinn                        24:17 
   10        Henrik Jacobsson             81 Sävedalens AIK                    24:17 
   12        Olle Lewis                   90 OK Gisle                          24:24 
   13        Anders Andersson             89 FK Boken                          25:10 
   14        Sofia Karlsson               70 OK Landehof                       26:00 
   15        Lars Strömberg               58 OK Skogshjortarna                 26:03 
   16        Peder Nilsson                65 OK Torfinn                        26:14 
   16        Ann-Charlotte Jakobsson      57 Istrums SK                        26:14 
   18        Håkan Olsson                    Rävetofta OK                      26:49 
   19        Susanne Lundgren             69 Värend GN OL                      27:25 
   20        Louise Pihl                  76 Lunds OK                          28:02 
   21        Ann-Brith Strömberg             OK Skogshjortarna                 28:23 
   22        Marie Svensson               86 Rävetofta OK                      28:39 
   23        Gösta Svensson               48 Rävetofta OK                      28:55 
   24        Maria Norin                     Gävle OK                          29:25 
   25        Charlotte Wedlin             80 Sävedalens AIK                    29:32 
   26        Gun-Britt Kriblad            54 Hjärnarps GH OL                   33:26 
   27        Anders Olsen                    IS Skanne                         34:33 
   28        Jan Nilsson                  46 FK Snapphanarna                   40:24 
   29        Birgitta Nilsson             48 FK Snapphanarna                   42:54 

             Linus Svärm                     OK Gisle                         Felst. 



H80  (3)                2.1 km   10 K               

    1   1720 Nils Andersson               28 OK Kompassen                      38:25 

        1718 Lars-Gunnar Enström          29 OK Tranan                      ej start 
        1719 Harry Ahlqvist               24 Växjö OK                       ej start