Tre Skåningar o. En Dansk 17-19/6 2011, Helsingborgs SOKsö 2011-06-19 11:45
Resultat Etapp 4, Dalhemskapad av MT2003 © Stephan Krämer 2006

   Pl tartnr Namn                         År Klubb                               Tid 



H75  (13)               1.9 km   10 K               

    1   1001 Klas Tykesson                34 Rävetofta OK                      19:32 
    2   1003 Jan-Eric Nelking             35 FK Åsen                           20:50 
    3   1004 Lars Löthman                 35 Järfälla OK                       21:25 
    4   1009 Kjell Persson                35 Mariestads FK                     22:12 
    5   1005 KG Ericsson                  34 OK Gisle                          24:48 
    6   1007 Bengt Edvardsson             32 OK Torfinn                        25:29 
    7   1008 Lars-Erik Höök               35 IK Gandvik                        25:49 
    8   1011 Totte Holm                   35 Markbygdens OK                    28:54 
    9   1013 Carl-Henrik Hallberg         32 IK Uven                           29:33 
   10   1006 Bengt Olofsson               36 Hjärnarps GH OL                   33:24 
   11   1012 Lars Persson                 35 Väsby OK                          33:31 
   12   1002 Kurt Stenberg                34 IK Gandvik                        34:53 

        1010 Harry Söderberg              34 FK Friskus-Varberg             ej start 



H70  (25)               2.1 km   12 K               

    1   1016 Rune Arvidsson               40 Markbygdens OK                    19:04 
    2   1030 Erland Ling                  40 Jönköpings OK                     19:18 
    3   1036 Raimo Salminen               41 OK Pan-Kristianstad               21:32 
    4   1022 Ernie Broström               38 Halmstad OK                       21:56 
    5   1017 Bo Wadensjö                  38 FK Finn                           22:26 
    6   1031 Allan Sunnergren             40 Hjärnarps GH OL                   22:44 
    7   1023 Allsing Carlsson             39 OK Skogsvargarna                  22:49 
    8   1034 Peo Bengtsson                33 OK Pan-Kristianstad               23:00 
    9   1037 Göran Karlsson               38 OK Bävern                         24:09 
   10   1024 Ivan Ernvid                  40 Ulricehamns OK                    24:51 
   11   1027 Gert Emanuelsson             37 Frölunda OL                       25:52 
   12   1018 Göran Holmberg               37 Markaryds FK                      26:13 
   13   1020 Jan Kjellström               39 Frölunda OL                       26:24 
   14   1032 Ruben Edvardsson             39 Hästveda OK                       27:38 
   15   1019 Curt Tillman                 40 Linköpings OK                     29:14 
   16   1033 Kennerth Gustafsson          40 OK Virdarna                       29:46 
   17   1026 Ingemar Turesson             37 Malmö OK                          30:39 
   18   1029 Heikki Rissanen              40 Mariestads FK                     34:18 
   19   1015 Gunnar Bylund                38 Rydboholms SK                     34:56 
   20   1025 Allan Hammar                 40 OK Kompassen                      40:39 
   21   1038 Stig Svensson                37 OK Virdarna                       46:09 

        1021 Bertil Olofsson              41 Andrarums IF                     Felst. 
        1014 Bengt Inghammar              41 Göteborg-Majorna OK              Felst. 
        1028 Bo Svensson                  40 Tockarps IK                      Felst. 
        1035 Bjørn Helstrup               41 Fredensborg OK                   Felst. 



H65  (47)               2.4 km   14 K               

    1   1059 Kalle Johansson              44 OK Skogshjortarna                 18:29 
    2   1051 Henrik Hvoslef               42 IK Stern                          18:40 
    3   1075 Bengt Bergman                44 Lunds OK                          18:45 
    4   1083 Stefan G Larsson             45 OK Njudung                        19:47 
    5   1062 Per-Arne Johansson           44 Vänersborgs SK                    20:02 
    6   1040 Inge Persson                 43 FK Boken                          20:11 
    7   1054 Tommy Olsson                 46 OK Dacke                          20:20 
    8   1076 Roland Nilsson               44 Falköpings AIK OK                 20:47 
    9   1085 Roland Offrell               42 Frosta OK                         20:54 
   10   1066 Tage Sandberg                45 Bromma-Vällingby SOK              20:55 
   11   1073 Morgan Ljung                 45 Vaggeryds SOK                     21:01 
   12   1043 Kjell-Åke Isaksson           43 OK Skogshjortarna                 21:07 
   13   1074 Anders Berglund              45 OK Skogshjortarna                 21:08 
   14   1070 Göran Andersson              42 Stigmännen Karlshamns OK          21:12 
   15   1071 Ingemar Andersson            44 OK Orion                          21:33 
   16   1084 Lars-Göran Axmalm            46 Sävedalens AIK                    21:45 
   17   1047 Kent Carlgren                43 OK Skogshjortarna                 22:02 
   17   1079 Ronny Andersson              42 OK Skogshjortarna                 22:02 
   17   1061 Waste Byström                43 OK Virdarna                       22:02 
   20   1069 Kjell Månsson                42 Ronneby OK                        22:12 
   21   1077 Kent Olausson                46 OK Orinto                         22:29 
   21   1072 Ulf Waldenfjord              43 Linköpings OK                     22:29 
   23   1045 Kurt Fredrixon               42 OK Skogshjortarna                 22:39 
   24   1057 Ingemar Wiklund              43 OK Skogsvargarna                  22:45 
   25   1049 Lars-Olof Lannfelt           43 OK Skogshjortarna                 22:47 
   26   1046 Arne Berg                    42 Stjärnorps SK                     23:24 
   27   1060 Bror Palgrim                 45 Vänersborgs SK                    23:26 
   28   1065 Christer Westberg            43 IFK Göteborg                      24:06 
   29   1041 Olle Hermansson              42 IK Ymer                           24:28 
   30   1082 Kjell Erlandsson             45 OK Lindena                        24:52 
   31   1078 Kjell Lindau                 43 OK Kompassen                      24:59 
   32   1056 Sven-Erik Forsell            43 Lunds OK                          25:04 
   33   1050 Styrbjörn Jansson            45 IF Hagen                          25:09 
   34   1067 Kent Pettersson              42 IFK Göteborg                      26:29 
   35   1048 Hans Sahlberg                43 Långhundra IF                     26:55 
   36   1055 Sven-Olof Pettersson         45 Mullsjö SOK                       27:32 
   37   1064 Kent Ekdahl                  45 Emmaboda Verda OK                 28:37 
   38   1044 Thorwald Fransson            46 OK Virdarna                       29:43 
   39   1058 Karl-Axel Johansson          42 IK Uven                           30:26 
   40   1042 Egil Nielsen                 44 Fredensborg OK                    30:32 
   41   1081 Per-Åke Andersson            44 IS Kullen                         30:40 
   42   1086 Johnny Malmgren              43 Hjärnarps GH OL                   30:55 
   43   1068 Lars Henriksson              44 OK Älme                           34:46 
   44   1053 Roland Eriksson              42 Hästveda OK                       46:44 

        1052 Nils Karlsson                45 Växjö AIS                      ej start 
        1063 Roger Danielsson             46 Linköpings OK                  ej start 
        1080 Tom Lindberg                 43 Lunds OK                       ej start 



H60  (35)               2.6 km   17 K               

    1   1112 Willy Olsson                 51 OK Skogsfalken                    19:35 
    2   1104 Conny Jidetoft               49 Stångenäs AIS                     20:30 
    3   1101 Eric Tenland                 47 Stigmännen Karlshamns OK          20:54 
    4   1091 Gunnar Enberg                47 Målilla OK                        21:24 
    5   1097 Ove Thorsson                 48 IK Trenne Ullared                 21:31 
    5   1121 Jørgen Münster-Swendsen      49 Søllerød OK                       21:31 
    7   1116 Bill Schölin                 48 Tockarps IK                       22:04 
    8   1100 Karl Uno Andersson           49 Falkenbergs OK                    22:29 
    9   1118 Ronald McGrail               48 Hjärnarps GH OL                   22:51 
   10   1089 Anders Claesson              46 IFK Moras OK                      23:02 
   11   1088 Kenth Sundgren               49 Skåneslättens OL                  23:12 
   11   1096 Owe Nilsson                  49 Stigmännen Karlshamns OK          23:12 
   13   1106 Sven-Olof Larsson            49 Växjö AIS                         23:25 
   14   1090 Vidar Löfving                47 Tibro OK                          23:58 
   15   1108 Sten Blomström               51 IK Stern                          24:24 
   16   1111 Stig Johansson               48 Bredaryds SOK                     24:25 
   17   1095 Håkan Nilsson                47 Malmö OK                          25:04 
   18   1120 Gert Olsson                  48 Skåneslättens OL                  25:21 
   19   1117 Per Lindskog                 51 Gotlands Bro Orienteringsklub     25:52 
   20   1102 Sven Erik Johansson          47 Mariestads FK                     26:12 
   21   1098 Bo Klamfelt                  47 Tibro OK                          26:38 
   22   1115 Björn Jägerström             50 IK Uven                           28:40 
   23   1119 Lars-Gunnar Bengtsson        48 Stigmännen Karlshamns OK          28:53 
   24   1105 Anders Mohlin                51 IK Stern                          30:13 
   25   1092 Sven Olle Söderberg          50 OK Skogsfalken                    30:18 
   26   1099 Lars-Olof Rönnqvist          48 OK Löftan                         32:07 
   27   1109 Hans Åke Djurbäck            50 Kinnaströms SK                    32:14 
   28   1110 Kjell Jeppson                47 IF Rigor                          33:46 
   29   1087 Lars-Olov Dahlberg           48 OK Landehof                       37:35 
   30   1107 Kjell Ryberg                 50 IFK Göteborg                      37:56 
   31   1094 Sven-Olof Fransson           49 SOK Aneby                         37:59 
   32   1093 Christer Nelsén              47 Falkenbergs OK                    45:17 

        1114 Leif Sandgren                47 Frosta OK                        Felst. 
        1103 Lars Persson                 48 OK Kompassen                   ej start 
        1113 Bengt Ståhl                  47 Hjärnarps GH OL                ej start 



H55  (46)               2.6 km   13 K               

    1   1153 Ulf Palmér                   56 Ulricehamns OK                    16:14 
    2   1127 Kennet Sandström             54 OK Stigen                         17:07 
    3   1125 Kurt Svensson                56 IK Hakarpspojkarna                17:25 
    4   1143 Lenn Aronsson                55 Linköpings OK                     17:29 
    5   1160 Nils-Robert Persson          56 Tullinge SK                       18:20 
    6   1164 Karl-Gunnar Olsson           55 Lunds OK                          18:27 
    7   1162 Nils-Olof Bodin              54 Almby IK                          18:41 
    8   1139 Roger Thörn                  55 OK Vilse 87                       18:49 
    9   1135 Karl Mollén                  55 OK Denseln                        19:22 
   10   1150 Lars Eklund                  56 Växjö OK                          19:39 
   11   1156 Inge Josefsson               55 Stångenäs AIS                     20:22 
   12   1161 Rainer Scholz                52 IK Vista                          20:31 
   12   1138 Bertil Månsson               52 Örkelljunga FK                    20:31 
   14   1147 Lars Grehn                   52 Mullsjö SOK                       20:47 
   15   1134 Tommy Roos                   56 Falköpings AIK OK                 20:53 
   16   1159 Lars Strand                  55 OK Älme                           21:19 
   17   1122 Olle Bohman                  52 Hjärnarps GH OL                   21:34 
   18   1136 Robert Jessen                52 Främmestads IK                    21:42 
   19   1142 Lennart Smedenmark           52 Ronneby OK                        21:55 
   20   1151 Gunnar Bejbom                52 Uddevalla OK                      21:56 
   21   1166 Hans Ekberg                  53 Trollhättans SOK                  22:13 
   22   1129 Carl-Johan Roubert           54 FK Finn                           22:14 
   23   1131 Sören Karlsson               53 Mullsjö SOK                       22:20 
   23   1141 Kenneth Fager                52 FK Vittus                         22:20 
   25   1163 Conny Sahlin                 55 Vänersborgs SK                    22:28 
   26   1123 Mats Strandhagen             55 Göteborg-Majorna OK               22:48 
   27   1145 Johan Ryberg                 54 Stigmännen Karlshamns OK          23:01 
   28   1128 Kalle Lindqvist              52 Växjö OK                          23:03 
   29   1137 Pierre Karlsson              55 OK Alehof                         23:20 
   30   1140 Jan Wahlström                55 Snättringe SK                     23:37 
   31   1165 Lennart Svernestam           53 Linköpings OK                     24:41 
   32   1152 Göran Liljequist             52 OK Älme                           24:50 
   33   1155 Christer Folkesson           53 Eksjö SOK                         24:52 
   34   1133 Arne Bogren                  53 OK Vivill                         25:02 
   35   1130 Tor Udd                      56 Markbygdens OK                    25:24 
   36   1146 Håkan Carlbom                54 OK Gipen                          26:39 
   37   1157 Mats Ingvarsson              53 OK Vilse 87                       26:50 
   38   1144 Lars Ekberg                  53 Trollhättans SOK                  27:19 
   39   1148 Göran Larsson                52 Vänersborgs SK                    27:36 
   40   1126 Johan Wedlin                 55 Sävedalens AIK                    28:34 
   41   1124 Hasse Adolfsson              52 OK Gisle                          28:55 
   42   1158 Lars Johansson               52 OK Nackhe                         34:34 

        1132 Bengt Aspvall                52 Ronneby OK                       Felst. 
        1154 Göran Carnander              53 IK Hakarpspojkarna               Felst. 
        1149 Kent Granqvist               52 Västerviks OK                    Felst. 
        1167 Bernt Andersson              55 IF Rigor                       ej start 



H50  (37)               2.9 km   14 K               

    1   1198 Arne Klintberg               58 Eksjö SOK                         18:43 
    2   1187 Tore Tjernlund               58 OK Vilse 87                       19:04 
    3   1189 Thomas Henmyr                60 OK Vilse 87                       19:53 
    4   1195 Mats Brorsson                59 Tockarps IK                       20:07 
    5   1203 Ralph Johansson              60 Stångenäs AIS                     20:22 
    6   1191 Andres Laas                  61 OK Skogshjortarna                 20:32 
    7   1176 Tommy Berger                 58 Gävle OK                          21:12 
    8   1190 Mikael Johansson             57 OK Gisle                          21:21 
    9   1202 Staffan Käll                 60 OK Älme                           21:24 
   10   1180 Kenth Edin                   57 Boxholm-Mjölby OL                 21:37 
   11   1199 Tomas Nilsson                59 OK Gipen                          22:05 
   12   1201 Sten Segerslätt              57 Skåneslättens OL                  22:32 
   13   1181 Lars Edenbrandt              57 Lunds OK                          22:59 
   14   1204 Björn Alpberg                61 Almby IK                          23:26 
   15   1172 Christer Karlsson            61 Boxholm-Mjölby OL                 23:45 
   16   1182 Lars Elfving                 58 OK Gipen                          24:34 
   17   1179 Ingemar Nilsson              59 FK Åsen                           24:38 
   18   1192 Krister Karlsson             59 OK Nackhe                         25:28 
   19   1184 Mikael Svensson              57 OK Pan-Kristianstad               25:41 
   20   1186 Torbjörn Salomonsson         61 Vänersborgs SK                    25:54 
   21   1173 Bengt Marthinsson            61 Hylte OK                          25:57 
   22   1169 Ulf Björkdahl                58 Herrestads AIF                    26:14 
   23   1200 Henrik Carlsson              57 IK Uven                           26:19 
   24   1178 Mats Kensby                  60 OK Tyr                            26:25 
   25   1171 Anders Persson               61 Tockarps IK                       26:55 
   26   1205 Matts Andersson              57 Hässleholms OK                    27:00 
   27   1193 Gunnar Swärd                 57 Hässleholms OK                    27:08 
   28   1197 Bertil Axbom                 56 OK Landehof                       27:55 
   29   1175 Anders Nilsson               61 Hässleholms OK                    29:10 
   30   1170 Göran Håkansson              57 IK Uven                           29:59 
   31   1194 Mats Lyding                  57 Hylte OK                          30:10 
   32   1177 Martin Axelsson              61 OK Skogshjortarna                 34:04 
   33   1183 Dag Svensson                 58 Hylte OK                          38:41 
   34   1196 Reino Örn                    60 Markaryds FK                      43:56 

        1188 Ulf Jungstrand               60 Malmö OK                         Felst. 
        1185 Jonas Ledelius               60 IK Uven                          Felst. 
        1174 Sten Gustafsson              57 Eds SK                         ej start 



H45  (43)               3.1 km   13 K               

    1   1233 Magnus Svensson              66 Nässjö OK                         18:25 
    2   1249 Tim Falck Weber              65 FarumTisvilde OK                  18:26 
    3   1235 Bo Granstedt                 63 IK Hakarpspojkarna                18:34 
    4   1241 Kent Klasson                 63 Hestra IF                         18:46 
    5   1234 Sven Lundgren                65 Värend GN OL                      19:33 
    6   1226 Stefan Olofsson              62 OK Gisle                          19:55 
    7   1227 Lars Persson                 64 OK Skogsfalken                    19:57 
    8   1220 Bengt Olsson                 63 Eslövs FK                         19:59 
    9   1208 Lars Carlsson                65 OK Orion                          20:54 
   10   1223 Anders Pettersson            65 OK Dacke                          20:58 
   11   1217 Conny Bruhn                  63 Boxholm-Mjölby OL                 21:13 
   12   1237 Christer Mannfolk            60 Ulricehamns OK                    21:31 
   13   1222 Jonas Roth                   66 Linköpings OK                     21:33 
   14   1238 Mats Andersson               64 OK Orion                          21:38 
   15   1247 Jan Thuresson                65 Burseryds IF                      22:38 
   16   1209 Anders Svalbring             64 Målilla OK                        22:42 
   17   1250 Carl Aspegren                65 Tormestorps IF                    23:06 
   18   1218 Peter Broberg                65 IF Rigor                          23:22 
   19   1214 Anders Claesson              64 Burseryds IF                      23:44 
   20   1243 Per Andersson                63 Ulricehamns OK                    23:46 
   21   1216 Kjell Svensson               64 OK Älme                           24:07 
   22   1212 Per-Göran Bern               65 Målilla OK                        24:14 
   23   1228 Mikael Svensson              64 Annebergs GIF                     24:42 
   24   1246 Eric Toftered                62 IF Rigor                          25:11 
   25   1215 Leif-Åke Andersson           54 FK Boken                          25:35 
   26   1210 Jimmy Alenius                66 Boxholm-Mjölby OL                 25:53 
   27   1242 Tomas Nilsson                64 Hässleholms OK                    28:45 
   28   1221 Ingmar Johansson             64 FK Friskus-Varberg                28:53 
   29   1244 Ola Hansson                  63 FK Boken                          28:57 
   30   1219 Anders Jonsson               63 OK Klyftamo                       30:51 
   31   1248 Gustaf Torenstam             62 Emmaboda Verda OK                 33:03 
   32   1207 Lars Ohlsson                 63 FK Göingarna                      33:38 
   33   1211 Anders Pettersson            60 Mariestads FK                     35:17 
   34   1232 Ola Andertoft                65 Markaryds FK                      37:45 

        1229 Ulf Johansson                64 OK Dacke                         Felst. 
        1230 Jörgen Göransson             62 FK Göingarna                     Felst. 
        1236 David Gabrielsson            66 Sävedalens AIK                   Felst. 
        1240 Magnus Porle                 64 Växjö OK                         Felst. 
        1231 Stefan Edvardsson            64 OK Torfinn                       Felst. 
        1239 Peter Larsson                62 FK Boken                       ej start 
        1245 Bo Hallberg                  66 Falköpings AIK OK              ej start 
        1213 Ulf Johansson                66 Halmstad OK                    ej start 
        1206 Henrik Poulsen               66 HSOK.dk                        ej start 



H40  (30)               3.2 km   14 K               

    1   1285 Nils Schmiedeberg               SV Turbine Neubrandenbur          17:55 
    2   1281 Niklas Nilsson               67 Härlövs IF                        18:54 
    3   1278 Niklas Edvardsson            67 Hästveda OK                       19:15 
    4   1262 Magnus Larsson               67 FK Göingarna                      19:34 
    5   1272 Bengt Öhlund                 70 IK Hakarpspojkarna                20:17 
    6   1277 Tommy Johansson              67 Stångenäs AIS                     20:39 
    7   1253 Harald Persson               67 Andrarums IF                      20:43 
    8   1252 Anders Ling                  70 Jönköpings OK                     21:11 
    9   1261 Magnus Steen                 68 OK Alehof                         21:18 
   10   1279 Magnus Larsen                68 FK Boken                          21:49 
   11   1283 Björn Nilsson                69 Härlövs IF                        21:54 
   12   1251 Stefan Tisell                71 IK Stern                          21:58 
   13   1258 Magnus Homann                70 OK Orinto                         22:07 
   14   1273 Lina Karlberg                67 Tullinge SK                       22:08 
   15   1266 Fabian Ljungquist            70 Lunds OK                          22:18 
   16   1255 Ola Eriksson                 69 Hästveda OK                       22:22 
   17   1265 Jörgen Larsson               68 Ulricehamns OK                    23:14 
   18   1268 Kent Berggren                64 Tullinge SK                       24:03 
   19   1276 Håkan Eriksson               67 Hästveda OK                       24:12 
   20   1254 Anders Ericsson              67 Lunds OK                          24:16 
   21   1271 Fredrik Ask                  69 Markbygdens OK                    25:58 
   22   1257 Håkan Persson                69 Laholms IF OK                     26:45 
   23   1259 Peter Johansson              68 Simlångsdalens IF                 27:47 
   24   1269 Per-Anders Axelsson          67 Markbygdens OK                    28:14 
   25   1274 Ingemar Blom                 67 IK Uven                           28:32 
   26   1260 Peter Kjellsson              69 Falkenbergs OK                    28:38 
   27   1263 Nils Helmersson              71 Hässleholms OK                    29:56 

        1264 Magnus Månsson               67 Växjö OK                         Felst. 
        1280 Jesper Rundbäck              69 Eksjö SOK                      ej start 
        1270 Sven Eriksson                67 OK Landehof                    ej start 



H35  (9)                3.6 km   15 K               

    1   1292 Stefan Dahl                  76 OK Alehof                         22:22 
    2   1290 Tomas Vensryd                70 Eslövs FK                         22:27 
    3   1286 Mikael Carlsvärd             74 IS Kullen                         27:13 
    4   1291 Ola Söderberg                73 OK Skogsfalken                    28:21 
    5   1288 Heide Persson                73 Andrarums IF                      28:44 
    6   1289 Erik Backlund                73 Trollhättans SOK                  31:49 
    7   1294 Roland Natanaelsson          72 Skåneslättens OL                  32:10 
    8   1293 Jonas Lindkvist              73 Lunds OK                          36:26 

        1287 Andreas Grote                64 OLC SKOG Fribourg              ej start 



H21  (58)               4.0 km   18 K               

    1    159 Henrik Berlin                69 OK Orion                          21:41 
    2    189 Brent Godman                 85 Gotlands Bro Orienteringsklub     22:04 
    3    140 Jonas Hemlin                 90 IK Uven                           22:41 
    4    186 Jesper Nelsén                88 Falkenbergs OK                    22:45 
    5    138 Erik Nero                    90 Falköpings AIK OK                 22:53 
    6    177 Martin Boberg                70 IF Rigor                          23:08 
    7    162 Niclas Tjernlund             87 OK Vilse 87                       23:15 
    8    172 Thomas Johannesson           67 Ronneby OK                        23:18 
    9    143 Andreas Liljegren            89 Gotlands Bro Orienteringsklub     23:23 
   10    178 Emil Alexandersson           87 Halmstad OK                       23:42 
   11    141 Johan Svensson               82 OK Vilse 87                       24:12 
   12    192 Mads K. Larsen               76 Spring Cup OK                     24:14 
   13    187 Henrik Svensson              82 OK Vilse 87                       24:18 
   14    173 Emil Svalbring               90 Målilla OK                        24:24 
   15    154 Sebastian Wahlström          90 Snättringe SK                     24:49 
   16    167 Rasmus Grönlund              78 Lunds OK                          24:54 
   17    160 Anton Hemlin                 88 IK Uven                           25:06 
   18    165 Mikael Löfving               81 IF Hagen                          25:15 
   19    150 Mikael Pihl                  73 Lunds OK                          25:20 
   20    156 Peter Hedberg                62 Lunds OK                          25:21 
   21    146 Markus Svensson              86 OK Pan-Kristianstad               25:30 
   22    194 Göran Sundblom               81 Lunds OK                          25:38 
   23    176 Henrik Bengtsson             78 Falkenbergs OK                    25:43 
   24    182 Thomas Josarp                70 FK Friskus-Varberg                25:52 
   25    180 Dan Norin                    65 Gävle OK                          26:08 
   26    164 Mattias Johansson            90 IFK Moras OK                      26:13 
   27    166 Victor Axbom                 86 OK Landehof                       26:21 
   28    170 Oskar Lyding                 89 Hylte OK                          26:27 
   29    151 Viktor Henmyr                86 OK Vilse 87                       26:43 
   30    147 Sebastian Hasselblom         86 FK Friskus-Varberg                26:49 
   31    190 Klas Johansson               85 Växjö OK                          26:52 
   32    144 Simon Månsson                90 Örkelljunga FK                    27:02 
   33    183 Daniel Nilsson               90 Skåneslättens OL                  27:11 
   34    148 Martin Kriblad               77 Hjärnarps GH OL                   27:14 
   35    185 Daniel Liljedahl             83 OK Pan-Kristianstad               27:36 
   36    188 Martin Wendt                 86 Lunds OK                          27:46 
   37    155 Peter Josefsson              85 Stångenäs AIS                     27:52 
   38    145 Björn Karlsson               84 Svaide Roma SOK                   27:53 
   39    179 David Boman                  89 Stångenäs AIS                     28:22 
   40    175 Richard Eng                  75 OK Pan-Kristianstad               28:27 
   41    158 Kalle Ingvarsson             82 OK Vilse 87                       28:46 
   41    181 Tobias Persson               85 OK Kompassen                      28:46 
   43    169 Roine Schölin                74 Laholms IF OK                     28:48 
   44    137 Bo Söderqvist                65 Lunds OK                          28:59 
   45    142 Patrik Andersson             90 Hylte OK                          29:04 
   46    161 Magnus Fransson              77 SOK Aneby                         29:24 
   47    174 Johan Ericsson               79 Hammarby IF OF                    29:27 
   48    153 Claes Andersson              76 Falkenbergs OK                    29:52 
   49    157 Niclas Nilsson               84 OK Gipen                          30:43 
   50    149 Ronnie Andersson             79 Falkenbergs OK                    32:43 
   51    184 Johan Eliasson               82 Falkenbergs OK                    32:49 
   52    163 Filip Jansson                83 Sävedalens AIK                    33:58 
   53    139 Petter Andersson             79 Växjö OK                          34:40 
   54    136 Karl Utterback               82 Malmö OK                          44:21 
   55    152 Emil Bruhn                   89 Boxholm-Mjölby OL                 45:30 
   56    191 Björn Lövdahl                88 Hässleholms OK                    55:28 

         168 Niklas Olsson                91 Skåneslättens OL               ej start 
         171 Erik Schultz                 86 OK Löftan                      ej start 



H20  (4)                3.2 km   14 K               

    1   1358 Joel Udd                     92 Markbygdens OK                    25:02 
    2   1356 William Lundström            92 OK Torfinn                        26:02 
    3   1359 Anton Ledelius               92 IK Uven                           27:37 

        1357 Arvid Käll                   92 OK Älme                        ej start 



H18  (15)               3.1 km   13 K               

    1   1373 Simon Skogman                93 Markbygdens OK                    17:55 
    2   1374 Jonas Falck Weber            94 FarumTisvilde OK                  17:59 
    3   1363 Johan Sandlund               94 OK Njudung                        18:11 
    4   1371 Anton Philipsson             93 Markaryds FK                      18:36 
    5   1368 Anton Persson                94 Markaryds FK                      19:05 
    6   1361 Anton Oddmo                  93 Härlövs IF                        19:30 
    7   1367 Simon Engel                  94 Hässleholms OK                    19:50 
    8   1364 Anton Blom                   94 IK Uven                           20:11 
    9   1366 Josef Svalbring              94 Målilla OK                        21:14 
   10   1370 Joel Kristiansson            94 Hässleholms OK                    21:57 
   11   1369 Gabriel Andersson            93 Ulricehamns OK                    22:15 
   12   1360 Filip Andersson              93 Markbygdens OK                    25:21 
   13   1372 Marcus Nilsson/Kempff        94 Hässleholms OK                    25:37 
   14   1362 Erik Bengtsson               94 OK Skogsfalken                    25:56 

        1365 Jens Åkerman                 93 Gävle OK                         Felst. 



H16  (15)               2.6 km   13 K               

    1   1378 Robin Larsson                95 FK Göingarna                      16:58 
    2   1376 Oscar Stenberg               95 OK Skogshjortarna                 17:33 
    3   1387 Henrik Eklund                96 Växjö OK                          18:22 
    4   1380 Gustav Boquist               95 IK Uven                           20:07 
    5   1384 Niklas Frisk                 95 Markbygdens OK                    20:11 
    6   1382 Joakim Svensson              95 OK Älme                           20:59 
    7   1386 Anton Månsson                95 Örkelljunga FK                    21:25 
    8   1385 Johan Eklund                 96 Växjö OK                          21:50 
    9   1375 Felix Persson                95 OK Skogsfalken                    22:48 
   10   1381 Erik Kristiansson            96 Hässleholms OK                    26:27 
   11   1389 Carl Torstensson             95 Emmaboda Verda OK                 27:26 
   12   1377 Anton Mohlin                 95 IK Stern                          32:37 

        1388 Alexander Björsvik           95 FK Göingarna                     Felst. 
        1379 John Gabrielsson             96 Sävedalens AIK                 ej start 
        1383 Daniel Nilsson Kempff        96 Hässleholms OK                 ej start 



H14  (12)               2.4 km   14 K               

    1   1395 Henrik Johannesson           98 Ronneby OK                        15:26 
    2   1401 Simon Runefors               97 Växjö OK                          17:40 
    3   1398 Adam Segerslätt              98 Skåneslättens OL                  18:22 
    4   1396 Lukas Lundgren               98 Värend GN OL                      18:29 
    5   1392 Olle Josarp                  98 FK Friskus-Varberg                18:53 
    6   1393 Jonas Toftered               98 IF Rigor                          20:06 
    7   1400 Hampus Larsson               97 FK Göingarna                      20:50 
    8   1391 Adam Broberg                 98 IF Rigor                          21:14 
    9   1399 Anton Boberg                 97 IF Rigor                          21:30 
   10   1394 Oscar Philipsson             97 Markaryds FK                      25:04 
   11   1397 Dennis Persson               98 Andrarums IF                      26:26 

        1402 Jon Hjertström               98 FK Friskus-Varberg               Felst. 



H12  (16)               2.0 km   12 K               

    1   1412 Oscar Johansson              99 OK Dacke                          12:10 
    2   1406 Felix Axelsson               99 Markbygdens OK                    13:56 
    3   1407 August Mollén                99 OK Denseln                        14:12 
    4   1416 Emil Pettersson              99 OK Dacke                          15:02 
    5   1410 Andreas Gustafsson           99 IK Hakarpspojkarna                16:02 
    6   1408 Albin Månsson                99 Växjö OK                          16:55 
    7   1419 Lasse Falck Weber            00 FarumTisvilde OK                  17:02 
    8   1418 Noel Waldenfjord             00 Järfälla OK                       20:18 
    9   1413 Erik Jönsson                 99 Lunds OK                          20:38 
   10   1415 Tim Johansson                00 FK Friskus-Varberg                21:37 
   11   1411 Love Carlsson                00 OK Orion                          30:13 
   12   1414 Emil Alpberg                 99 Almby IK                          30:37 
   13   1417 Niklas Jonson                99 Ronneby OK                        31:14 
   14   1405 Allan Hedberg                01 Lunds OK                          32:14 

        1409 Albin Hjertström             00 FK Friskus-Varberg               Felst. 
        1404 Malthe Poulsen               00 FIF Hillerød                   ej start 



H10  (17)               1.5 km   11 K               

    1   1433 Johan Alpberg                01 Almby IK                           8:22 
    2   1435 Måns Persson                 01 Andrarums IF                       9:44 
    3   1434 Emil Öhlund                  01 IK Hakarpspojkarna                10:46 
    4   1424 Brian Ahlm                   02 Andrarums IF                      11:12 
    5   1420 Erik Thoresson               02 Andrarums IF                      12:04 
    6   1427 Povel Hedberg                01 Lunds OK                          12:05 
    7   1429 Elias Torstensson            01 Emmaboda Verda OK                 12:06 
    8   1423 Oscar Kjellsson              01 Falkenbergs OK                    13:48 
    9   1431 Max Persson                  03 OK Skogsfalken                    14:51 
   10   1432 Ivar Helmersson              03 Hässleholms OK                    18:00 
   11   1430 Edvin Månsson                02 Växjö OK                          18:07 
   12   1426 Erik Ling                    03 Jönköpings OK                     19:33 
   13   1422 Loke Hedberg                 03 Lunds OK                          21:58 
   14   1421 Jacob Österman               02 Vänersborgs SK                    25:03 
   15   1425 Kalle Öhlund                 05 IK Hakarpspojkarna                27:20 

        1436 Joel Norin                   02 Gävle OK                         Felst. 
        1428 Mattias Öhlund               03 IK Hakarpspojkarna               Felst. 



D75  (7)                1.9 km   10 K               

    1   1439 Bernice Antonsson            32 FK Friskus-Varberg                25:43 
    2   1444 Gun Hansson                  35 Andrarums IF                      28:03 
    3   1440 Gunvor Göransson             33 Laholms IF OK                     29:53 
    4   1443 Vera Toftered                36 IF Rigor                          31:46 
    5   1441 Gunnel Nilsson               34 Linköpings AIK                    32:59 
    6   1438 Astrid Svensson              34 OK Bävern                         39:46 

        1442 Marianne Eriksson            30 Tockarps IK                    ej start 



D70  (10)               1.9 km   10 K               

    1   1447 Gunnel Börjesson             38 IK Uven                           28:10 
    2   1445 Karin Lexell                 37 OK Torfinn                        29:02 
    3   1453 Anne-Catrine Persson         39 Mariestads FK                     30:18 
    4   1450 Barbro Hugosson              37 Lunds OK                          30:20 
    5   1448 Vivi-Anne Bylund             38 Rydboholms SK                     31:35 
    6   1451 Margareta Emanuelsson        41 Frölunda OL                       32:16 
    7   1454 Gudrun Klaveness             39 Vittjärvs IK                      36:37 
    8   1452 Britt Mari Johansson         40 Tormestorps IF                    54:02 

        1446 Birgit Karlsson              41 Mariestads FK                    Felst. 
        1449 Gudrun Olofsson              40 Hjärnarps GH OL                  Felst. 



D65  (23)               2.1 km   12 K               

    1   1475 Britt Forsell Pirozzi        45 Lunds OK                          21:05 
    2   1471 Gull Svensson                44 Tockarps IK                       22:23 
    3   1473 Kaarina Voudinmäki           44 Mullsjö SOK                       23:05 
    4   1463 Ingrid Hermansson            43 IK Ymer                           23:14 
    5   1464 Inga-Lill Wikingsson         41 Stigmännen Karlshamns OK          24:26 
    6   1468 Margareta Larsson            45 OK Njudung                        24:40 
    7   1459 Gun Larsson                  43 OK Lindena                        25:11 
    8   1477 Eva Isaksson                 44 OK Skogshjortarna                 25:41 
    9   1466 Karin Bengtsson              46 OK Kompassen                      25:53 
   10   1465 Berit Byström                43 OK Virdarna                       26:07 
   11   1460 Kerstin Ernvid               44 Ulricehamns OK                    26:10 
   12   1455 Gunnel Palgrim               43 Vänersborgs SK                    26:17 
   13   1456 Elisabeth Kimell             42 Gotlands Bro Orienteringsklub     26:42 
   14   1474 Britt Rangert                43 IK Ymer                           27:05 
   15   1472 Gun Inger Sahlberg           46 Långhundra IF                     27:18 
   16   1469 Bibbi Appelgren              44 Mariestads FK                     27:21 
   17   1461 Rose-Marie Johansson         43 FK Friskus-Varberg                28:33 
   18   1470 Solbritt Gustafsson          45 OK Virdarna                       28:41 
   19   1457 Torill Svendsen              44 Lunds OK                          29:10 
   20   1458 Ulla Ling                    45 Jönköpings OK                     30:50 
   21   1462 Barbro Andersson             46 OK Skogshjortarna                 32:03 
   22   1467 Berit Nilsson                43 OK Älme                           46:43 

        1476 Ulla Lindhe                  42 IK Stern                       ej start 



D60  (26)               2.1 km   12 K               

    1   1497 Inger Glans                  49 OK Torfinn                        18:25 
    2   1481 Lena Söderberg               51 OK Skogsfalken                    18:27 
    3   1488 Gunvor Sandberg              47 Bromma-Vällingby SOK              19:27 
    4   1496 Bigge Bengtsson              49 Stigmännen Karlshamns OK          22:18 
    5   1502 Maj-Britt Byström            48 Rävetofta OK                      22:23 
    6   1480 Karin Axelsson               51 IK Uven                           23:09 
    7   1494 Åsa Ståhl                    50 Hjärnarps GH OL                   24:26 
    8   1483 Britt-Marie Magnusson        49 Laholms IF OK                     25:03 
    9   1486 Gunilla Holst                47 Bottnaryds IF                     26:03 
   10   1495 Berith Pettersson            51 Vänersborgs SK                    26:23 
   11   1482 Eva Blomström                50 IK Stern                          26:37 
   12   1489 Lisbeth Damsgaard            50 Hjärnarps GH OL                   27:43 
   13   1499 Rosa Johansson               47 IK Uven                           28:13 
   14   1478 Sonja Hammar                 49 OK Kompassen                      30:19 
   15   1479 Lena Jönsson                 48 Laholms IF OK                     31:40 
   16   1501 Karin Larsson                50 OK Kompassen                      31:43 
   17   1493 Carin Bergman                48 Lunds OK                          32:52 
   18   1490 Karin Lindqvist              51 Växjö OK                          33:22 
   19   1487 Hjördis Erlandsson           47 OK Lindena                        35:23 
   20   1503 Eva Westerholm-Lannfelt      48 OK Skogshjortarna                 36:58 
   21   1484 Birgitta Wiklund             51 OK Skogsvargarna                  40:46 
   22   1485 Kristina Johansson           47 Vänersborgs SK                    40:56 
   23   1491 Ylva Jansson                 48 IF Hagen                          41:12 

        1498 Ingalill Nilsson             50 Stigmännen Karlshamns OK         Felst. 
        1500 Kristina Fransson            48 OK Virdarna                      Felst. 
        1492 Miriam Norén                 51 IK Uven                        ej start 



D55  (26)               2.4 km   14 K               

    1   1505 Eva Tykesson                 53 Rävetofta OK                      19:58 
    2   1528 Ulla Engelby                 54 OK Pan-Kristianstad               21:46 
    3   1508 Ingela Nelsén                52 Falkenbergs OK                    22:19 
    4   1504 Christine Edenbrandt         54 Lunds OK                          22:35 
    5   1524 Gun Henriksson               53 Eksjö SOK                         22:36 
    6   1523 Stella Käll                  56 OK Älme                           24:40 
    7   1520 Eva Persson-Hadmark          56 Tullinge SK                       25:11 
    8   1511 Berit Klamfelt               53 Tibro OK                          26:29 
    9   1521 Kristin Johansson            52 OK Dacke                          27:04 
   10   1516 Marie Svernestam             54 Linköpings OK                     27:18 
   11   1519 Eva Svanström                54 Västerviks OK                     27:59 
   12   1506 Pia Adolfsson                54 OK Gisle                          28:19 
   13   1518 Åsa Svensson                 55 OK Pan-Kristianstad               29:05 
   14   1522 Annika Gustafson             56 OK Gipen                          29:21 
   15   1526 Birgit Henriksson            52 Eksjö SOK                         29:33 
   16   1517 Ingrid Jessen                54 Främmestads IK                    31:04 
   17   1512 Ann-Sofi Lindskog            54 Gotlands Bro Orienteringsklub     31:52 
   18   1509 Siv Larsson                  54 Växjö AIS                         32:34 
   19   1515 Pia Andersson                53 Falkenbergs OK                    33:28 
   20   1527 Eva Lingegård                54 OK Gipen                          33:57 
   21   1513 Inger Johansson              53 OK Nackhe                         34:56 
   22   1514 Brith Mohlin                 55 IK Stern                          37:20 
   23   1525 Gunnel Axelsson              56 OK Skogshjortarna                 38:01 
   24   1507 Vanja Jinnemo                56 Hjärnarps GH OL                   54:57 
   25   1529 Irene Kullner                54 OK Skogshjortarna               1:02:29 

        1510 Arja Ingvarsson              56 OK Vilse 87                      Felst. 



D50  (28)               2.6 km   17 K               

    1   1553 Anneli Berggren              60 OK Denseln                        18:35 
    2   1533 Britta Sahlin                61 Vänersborgs SK                    20:37 
    3   1530 Lena Henriksson-Ågren        60 Ronneby OK                        21:16 
    4   1543 Anne Udd                     61 Markbygdens OK                    21:49 
    5   1535 Yvonne Jonsson               59 Växjö OK                          22:56 
    6   1545 Christina Segerslätt         59 Skåneslättens OL                  23:11 
    7   1531 Britt Thörn                  58 OK Vilse 87                       23:16 
    8   1557 Annette Falck-Larsson        61 Vänersborgs SK                    23:53 
    9   1537 Ingrid Kensby                60 OK Tyr                            23:54 
   10   1540 Birgitta Olsson              57 OK Skogsfalken                    24:41 
   11   1547 Nina Bejbom                  61 Uddevalla OK                      24:53 
   12   1552 Kerstin Tjernlund            60 OK Vilse 87                       24:55 
   13   1548 Ann Laas                     58 OK Skogshjortarna                 25:44 
   14   1542 Eva Wildmark                 58 Andrarums IF                      27:20 
   15   1551 Ann Svärm                    57 OK Gisle                          27:28 
   16   1558 Yvonne Andersson             60 Hässleholms OK                    30:31 
   17   1546 Ingrid Andersson             58 IF Rigor                          30:47 
   18   1539 Elisabet Hemlin              57 IK Uven                           31:05 
   19   1555 Monica Henriksson            59 Eksjö SOK                         31:10 
   20   1532 Britt Claesson               59 IFK Moras OK                      33:21 
   21   1556 Marianne Thorsson            57 IK Trenne Ullared                 33:38 
   22   1549 Gunilla Sandström            58 OK Stigen                         34:56 
   23   1534 Gunilla Holmberg             57 Herrestads AIF                    35:56 
   24   1550 Lena Håkansson               58 IK Uven                           36:52 
   25   1538 Gith Svärd                   60 Hässleholms OK                    37:05 
   26   1544 Sölvi Björsvik               61 FK Göingarna                      44:35 
   27   1554 Monica Larsson               61 OK Gipen                        1:01:48 

        1536 Marie Klasson                61 Hestra IF                        Felst. 



D45  (25)               2.7 km   16 K               

    1   1566 Annelie Alenius              66 Boxholm-Mjölby OL                 21:44 
    2   1573 Eva Pettersson               66 OK Dacke                          21:58 
    3   1574 Ingrid Johansson             64 Laholms IF OK                     22:58 
    4   1570 Anne Bodin                   64 Almby IK                          23:00 
    5   1579 Tina Hagård                  60 Rävetofta OK                      26:23 
    6   1572 Marita Philipsson            63 Markaryds FK                      27:07 
    7   1575 Annika Engel                 66 Hässleholms OK                    27:29 
    8   1565 Sussi Jonson                 63 Ronneby OK                        27:34 
    9   1582 Jenny Homann                 64 Frölunda OL                       27:44 
   10   1563 Christina Björk              64 Örkelljunga FK                    28:49 
   11   1561 Kati Németh                  61 Stigmännen Karlshamns OK          28:58 
   12   1564 Kerstin Olsson               64 Eslövs FK                         29:09 
   13   1583 Marie Svalbring              66 Målilla OK                        30:14 
   14   1560 Ingalill Grund               65 OK Roto                           30:45 
   15   1578 Annika Marthinsson           62 Hylte OK                          31:04 
   16   1567 Christina Jonsson            65 OK Klyftamo                       31:43 
   17   1562 Gudrun Nilsson               62 Andrarums IF                      31:47 
   18   1576 Helena Johansson             63 OK Gisle                          32:41 
   19   1559 Cecilia Toftered             63 IF Rigor                          36:21 
   20   1577 Frida Mannfolk               65 Ulricehamns OK                    38:00 
   21   1568 Helen Nilsson                66 Härlövs IF                        40:18 
   22   1569 Carina Stenberg              64 OK Skogshjortarna                 41:14 

        1580 Kirsten Toftered             64 IF Rigor                       ej start 
        1581 Maritha Henriksson           63 Eksjö SOK                      ej start 
        1571 Tina Ledelius                65 IK Uven                        ej start 



D40  (23)               2.9 km   14 K               

    1   1594 Anette Granstedt             68 IK Hakarpspojkarna                20:10 
    2   1586 Ulrika Hermansson            71 OK Orion                          22:23 
    3   1600 Cecilia Rönnfjärd            71 OK Skogsfalken                    23:58 
    4   1585 Gunilla Karlsson             68 Växjö OK                          24:13 
    5   1587 Marie Olsson                 67 Örkelljunga FK                    24:32 
    6   1603 Marina Axelsson              70 Markbygdens OK                    24:42 
    7   1593 Jeanette Sigenstam           69 Markbygdens OK                    25:31 
    8   1588 Anna Ljungqvist              71 Lunds OK                          25:48 
    9   1597 Charlotte Österman           68 Vänersborgs SK                    26:10 
   10   1592 Åsa Ericsson                 69 Lunds OK                          26:30 
   11   1599 Helena Kristiansson          68 Hässleholms OK                    26:52 
   12   1604 Jeanette Larsson             68 FK Friskus-Varberg                26:53 
   13   1601 Anna Eriksson                68 OK Landehof                       27:06 
   14   1589 Lena Thuresson               67 Burseryds IF                      27:37 
   15   1591 Britta Kjellsson             69 Falkenbergs OK                    27:41 
   16   1598 Anne Johansson               67 OK Dacke                          27:48 
   17   1602 Josefine Albinsson           69 OK Skogsfalken                    28:23 
   18   1596 Malin Johansson              71 FK Friskus-Varberg                30:15 
   19   1590 Ulrika Gustafsson            68 IK Vista                          30:26 
   20   1595 Liselott Roth                70 Linköpings OK                     31:17 
   21   1584 Susanne Johannesson          67 Ronneby OK                        32:15 
   22   1605 Mona Rosberg                 69 Växjö OK                          37:05 
   23   1606 Carina Svensson              67 Annebergs GIF                     50:09 



D35  (6)                3.2 km   14 K               

    1   1608 Eva Öhlund                   74 IK Hakarpspojkarna                22:32 
    2   1611 Hanna Rangert                74 IK Hakarpspojkarna                25:01 
    3   1612 Christina Olsson             58 Skåneslättens OL                  27:33 
    4   1609 Maria Helmersson             74 Hässleholms OK                    28:30 
    5   1607 Kristina Berlin              72 OK Orion                          32:52 
    6   1610 Martina Gabrielsson          75 Trollhättans SOK                  41:10 



D21  (38)               3.6 km   15 K               

    1    100 Anna Edenbrandt              84 Lunds OK                          22:51 
    2     67 Sofie Petersson              77 OK Pan-Kristianstad               23:14 
    3     79 Lisa Pettersson              90 OK Dacke                          23:27 
    4     72 Jennifer Gull                81 OK Vilse 87                       23:53 
    5     80 Sofia Salomonsson            89 Vänersborgs SK                    24:00 
    6     92 Märta Mollén                 87 OK Denseln                        25:00 
    7     91 Josefin Dahlsten             87 Eksjö SOK                         26:58 
    8     75 Anna-Maria Roubert           90 Umeå OK                           27:07 
    8     71 Malin Settergren             90 Oskarströms OK                    27:07 
   10     83 Lina Sandström               89 OK Stigen                         27:51 
   11     73 Anna Torstensson             85 Hylte OK                          27:52 
   12     93 Sara Andersson               81 Växjö OK                          28:11 
   13     94 Sara Svensson                83 OK Pan-Kristianstad               28:34 
   14     97 Camilla Sigbo                86 FK Boken                          28:58 
   14     64 Susanne Sjöö                 84 Hammarby IF OF                    28:58 
   16     86 Emma Sigvardsson             79 FK Friskus-Varberg                29:30 
   17     81 Åsa Bogmark                  79 Eksjö SOK                         29:53 
   18     69 Jannie Hagård                90 Rävetofta OK                      30:31 
   19     77 Malin Gustafsson             86 Eksjö SOK                         30:42 
   19     82 Eva-Lotta Bengtsson          77 Lunds OK                          30:42 
   21     96 Maria Persson                82 OK Kompassen                      30:56 
   22     90 Maria Klamfelt               89 Tibro OK                          31:27 
   23     89 Angelica Jörnling            93 Eksjö SOK                         31:39 
   24     88 Marie Grönlund               77 Lunds OK                          31:51 
   25     95 Emma Kriblad                 80 Hjärnarps GH OL                   34:43 
   26     66 Sandra Wedlin                82 Sävedalens AIK                    35:20 
   27     62 Eva Gustafsson               79 Falkenbergs OK                    36:04 
   28     63 Emilia Svärm                 84 OK Gisle                          36:21 
   29     87 Johanna Rönnqvist            78 OK Löftan                         36:29 
   30     78 Martina Löfving              87 Tibro OK                          36:37 
   31     74 Marie Jinnemo                87 Hjärnarps GH OL                   36:45 
   32     65 Frida Rönnqvist              82 OK Löftan                         39:38 
   33     84 Jenny Rönnqvist              82 OK Löftan                         44:33 
   34     61 Wiviann Ottosson             84 Malmö OK                          45:15 
   35     98 Linda Jinnemo                83 Hjärnarps GH OL                   47:22 

          85 Ida Swärdh                   92 Eksjö SOK                      ej start 
          76 Isabell Håkansson            85 Sävedalens AIK                 ej start 
          70 Carin Stenberg               86 Lunds OK                       ej start 



D20  (10)               3.2 km   14 K               

    1   1655 Ellinor Tjernlund            92 OK Vilse 87                       20:24 
    2   1654 Ann-Sofie Larsson            91 Örkelljunga FK                    23:38 
    3   1653 Camilla Nilsson              92 OK Torfinn                        26:10 
    4   1659 Elin Strandhagen             91 Göteborg-Majorna OK               27:28 
    5   1662 Veronika Aspvall             91 Ronneby OK                        29:18 
    6   1657 Elin Thuresson               91 Burseryds IF                      31:22 
    7   1660 Emma Andersson               91 Ulricehamns OK                    32:03 
    8   1658 Emma Månsson                 92 Örkelljunga FK                    36:26 
    9   1661 Anna Johansson               92 Laholms IF OK                     49:19 

        1656 Hanna Steiner                91 Hjärnarps GH OL                  Felst. 



D18  (6)                2.7 km   16 K               

    1   1666 Moa Olsson                   94 Örkelljunga FK                    24:37 
    2   1668 Lovisa Mannfolk              93 Ulricehamns OK                    26:39 
    3   1664 Jenny Olsson                 93 Örkelljunga FK                    26:40 
    4   1665 Emmy Thuresson               93 Burseryds IF                      30:16 
    5   1663 Klara Hemlin                 94 IK Uven                           31:08 
    6   1667 Elinor Lindelöw              94 Härlövs IF                        47:46 



D16  (11)               2.4 km   14 K               

    1   1670 Louise Lundgren              96 Värend GN OL                      18:25 
    2   1673 Moa Svensson                 95 Nässjö OK                         20:22 
    3   1671 Ulrika Toftered              95 IF Rigor                          21:26 
    4   1669 Felicia Feurstein            95 Tormestorps IF                    22:44 
    5   1678 Amanda Johansson             96 OK Dacke                          22:57 
    6   1679 Caroline Lindelöw            95 Härlövs IF                        23:19 
    7   1672 Ida Johansson                96 Hjärnarps GH OL                   25:53 
    8   1677 Sara Bainbridge              95 Laholms IF OK                     29:03 
    9   1676 Julia Smedenmark             95 Ronneby OK                        32:27 
   10   1674 Frida Jönsson                96 Lunds OK                          33:45 

        1675 Elin Kjellsson               95 Falkenbergs OK                   Felst. 



D14  (8)                2.4 km   14 K               

    1   1686 Elin Granstedt               98 IK Hakarpspojkarna                18:09 
    2   1683 Myrra Carlsson               98 OK Orion                          18:35 
    3   1681 Matilda Arborelius           97 IS Kullen                         19:29 
    4   1680 Lovisa Torstensson           98 Emmaboda Verda OK                 20:22 
    5   1682 Linnea Kjellsson             97 Falkenbergs OK                    20:58 
    6   1685 Matilda Ling                 98 Linköpings OK                     27:49 
    7   1684 Clara Olsson                 97 Lunds OK                          30:48 
    8   1687 Rebecka Brorsson             98 Tockarps IK                       33:56 



D12  (18)               2.0 km   12 K               

    1   1703 Klara Ask                    99 Markbygdens OK                    16:36 
    2   1701 Klara Axelsson               99 Markbygdens OK                    17:13 
    3   1696 Sara Granstedt               00 IK Hakarpspojkarna                17:20 
    4   1692 Kajsa Andersson              00 OK Orion                          18:38 
    5   1694 Sofia Österman               99 Vänersborgs SK                    19:13 
    6   1690 Emmy Helmersson              99 Hässleholms OK                    20:35 
    7   1691 Sofia Klasson                99 Hestra IF                         21:35 
    8   1702 Amanda Backlund              99 Trollhättans SOK                  21:42 
    9   1693 Elin Svensson                00 OK Älme                           23:21 
   10   1695 Irmalinn Nilsson             00 Härlövs IF                        24:24 
   11   1689 Julia Thuresson              00 Burseryds IF                      25:36 
   12   1698 Astrid Ericsson              00 Lunds OK                          31:08 
   13   1704 Emelie Feurstein             99 Tormestorps IF                    38:10 
   14   1699 Linnea Bodin                 00 Almby IK                          38:48 

        1697 Agnes Boberg                 99 IF Rigor                         Felst. 
        1700 Moa Sågby                    00 Jönköpings OK                    Felst. 
        1688 Ida Eriksson                 00 OK Landehof                    ej start 
        1705 Annika Simonsen              00 FIF Hillerød                   ej start 



D10  (12)               1.5 km   11 K               

    1   1707 Maja Porle                   01 Växjö OK                           9:46 
    2   1717 Alicia Lundgren              01 Värend GN OL                       9:48 
    3   1716 Lovisa Johansson             01 OK Dacke                          11:42 
    4   1714 Towa Pettersson              01 OK Denseln                        12:17 
    5   1710 Kajsa Homann                 01 Frölunda OL                       14:59 
    6   1712 Ella Söderberg               03 OK Skogsfalken                    15:55 
    7   1715 Frida Björk                  01 Örkelljunga FK                    16:29 
    8   1708 Emma Ling                    02 Jönköpings OK                     17:24 
    9   1711 Tina Ljungqvist              01 Lunds OK                          17:29 
   10   1709 Hanna Roth                   02 Linköpings OK                     19:07 
   11   1713 Lisa Homann                  02 Frölunda OL                       21:57 

        1706 Hanna Johannesson            01 Ronneby OK                       Felst. 



Öppen 1  (29)           1.6 km   11 K               

    1        Joel Johansson                  SOK 68                            10:57 
    2        Helena Jönsson               99 Lunds OK                          14:48 
    3        Arvid Norin                  00 Gävle OK                          15:17 
    4        Linus Åberg                  02 Långhundra IF                     16:11 
    5        Alex Johansson               03 FK Friskus-Varberg                16:17 
    6        Linus Backlund                  Trollhättans SOK                  16:20 
    7        Elsa Boberg                  70 IF Rigor                          16:48 
    8        Caroline Ståhl                  Hjärnarps GH OL                   17:27 
    9        Eva-Karin Petterson             Mullsjö SOK                       17:41 
   10        Anette Bohman                60 Hjärnarps GH OL                   19:05 
   11        Ayan Ling                    75 Jönköpings OK                     19:07 
   12        Lisa Gabrielsson                Sävedalens AIK                    19:33 
   13        Dante Rangert                   Kungälvs OK                       19:40 
   14        Thea Bökman                     Helsingborgs SOK                  20:08 
   15        Åke Strand                   33 Örkelljunga FK                    21:18 
   16        Viggo Ahlm                      Andrarums IF                      21:40 
   17        Hugo Thoresson                  Andrarums IF                      21:51 
   18        Emelie Hendberg                 Hestra IF                         22:11 
   19        Arvid Roth                      Linköpings OK                     22:15 
   20        Carl Hendberg                   Hestra IF                         22:20 
   21        Klas Ljungqvist              03 Lunds OK                          22:36 
   22        Monica Axman                    Sävedalens AIK                    23:41 
   23        Isak Bogmark                    Eksjö SOK                         25:42 
   24        Margela Persson                 Andrarums IF                      26:39 
   25        Ulla Strand                  31 Örkelljunga FK                    32:14 
   26        Disa Rangert                 42 Kungälvs OK                       32:30 
   27        Alvin o Hilda Eklund Edstr                                        32:39 

             Sven-Åke Waern                  Målilla OK                       Felst. 
             Nils Rågstedt                30 IS Kullen                        Felst. 



Öppen 5  (63)           2.7 km   13 K               

    1        David Norrestam                 Helsingborgs SOK                  17:49 
    2        Emelie Karlsson Landén          Istrums SK                        19:51 
    3        Fanny Brodin                    Istrums SK                        20:19 
    4        Jenny Bredfelt                  Lunds OK                          20:47 
    5        Anders Ståhl                 80 Hjärnarps GH OL                   20:57 
    6        Fredrik Olsson               90 Eslövs FK                         21:16 
    7        Åsa Boberg                   70 IF Rigor                          22:47 
    8        Emelie Andersson             86 Hässleholms OK                    22:48 
    9        Marika Husby                 69 Skåneslättens OL                  23:09 
   10        Göran Bengtsson              44 Tockarps IK                       24:36 
   11        Pål Bengtsson                62 IS Kullen                         25:39 
   12        Susanne Lundgren             69 Värend GN OL                      26:36 
   13        Josefin Svensson                Annebergs GIF                     27:05 
   14        Ann-Marie Hansson            65 IS Kullen                         28:12 
   15        Barbro Liljequist            54 OK Älme                           28:23 
   16        Emma Boberg                  94 IF Rigor                          28:46 
   17        Nils Persson                 40 IS Skanne                         28:54 
   18        Sara Månsson                                                      29:22 
   19        Pia Hjertström                  FK Friskus-Varberg                29:44 
   20        Sven-Åke Andertoft           39 Markaryds FK                      30:24 
   21        Charlotte Wedlin             80 Sävedalens AIK                    30:47 
   22        Helene Arborelius            63 IS Kullen                         31:30 
   23        Mattias Thune                   IK Uven                           32:11 
   24        Leif Malm                    50 Markaryds FK                      32:13 
   25        Roland Nilsson                  OK Kompassen                      32:21 
   26        Johan Hjertström             62 FK Friskus-Varberg                32:25 
   27        Henrik Jacobsson             81 Sävedalens AIK                    33:13 
   28        Dan Moberg                      Istrums SK                        33:57 
   29        Lena Weiming Nyberg          50 Kinnaströms SK                    34:34 
   30        Marita Salomonsson           63 Vänersborgs SK                    34:39 
   31        Wilma Hendberg                  Hestra IF                         34:45 
   32        Anita Andersson              48 OK Skogshjortarna                 35:22 
   32        Mariella Carnander           56 IK Hakarpspojkarna                35:22 
   34        Pia Larsson                  70 FK Göingarna                      35:47 
   35        Ronny Allansson              54 IF Rigor                          35:50 
   36        Sara Johnson                 68 Helsingborgs SOK                  36:21 
   37        Kristian Kriblad             48 Hjärnarps GH OL                   36:25 
   38        Morten Hallager                                                   37:07 
   39        Morgan Johansson                SOK 68                            37:38 
   40        Carina Lindelöw                 Härlövs IF                        37:54 
   41        Ingrid Borgkvist             56 IS Kullen                         38:51 
   42        Ted Berg                     92                                   39:34 
   43        Bo Jägerström                   Elfsborg SOK                      40:09 
   44        John Olandersson             44 Örkelljunga FK                    40:13 
   45        Ingvar Lennerstedt           33 Lunds OK                          41:13 
   46        Lennart Borgkvist            54 IS Kullen                         41:22 
   47        Amanda Persson               93 Tockarps IK                       41:50 
   48        Lennart Alnervik             48 IS Kullen                         41:58 
   49        William Boehm                   Ulricehamns OK                    42:01 
   50        Alnervik Hellevi                IS Kullen                         42:30 
   51        Henrik Enfors                   Tockarps IK                       44:03 
   52        Karin Malmgren               48 Hjärnarps GH OL                   47:10 
   53        Kjell Andersson              46 OK Skogshjortarna                 47:39 
   54        Lena Magnusson               66 Malmö OK                          48:55 
   55        Ann-Kristin Törnkvist           OK Kompassen                      56:08 
   56        Julia Miklos                    Laholms IF OK                     57:23 
   57        Eugén Lindelöw                  Härlövs IF                      1:01:05 
   58        Alva Bengtsson               46                                 1:09:55 

             Laila Persson                42 IS Skanne                        Felst. 
             Monika Lindblom              61 Laholms IF OK                    Felst. 
             Perry Lundqvist              47 Sävedalens AIK                   Felst. 
             Nils-Eric Toftered           37 IF Rigor                         Felst. 
             Stefan Dahl                     IS Kullen                        Felst. 



Öppen 9  (36)           3.7 km   13 K               

    1        Bengt Johansson                 FK Friskus-Varberg                25:04 
    2        Andreas Blomqvist            75 FK Boken                          25:13 
    3        Fredrik Ståhl                77 Hjärnarps GH OL                   25:31 
    4        Julia Dahl                   94 Hjärnarps GH OL                   26:10 
    5        Andreas Enfors               85 Tockarps IK                       26:34 
    6        Mats Bredfelt                94 Lunds OK                          26:36 
    7        Stefan Magnusson             65 Malmö OK                          27:13 
    8        Johan Bökman                    Helsingborgs SOK                  28:54 
    9        Åsa Josarp                   69 FK Friskus-Varberg                30:05 
   10        Lena Norrman                    IS Kullen                         30:16 
   11        Bengt Salomonsson            48 Skåneslättens OL                  30:20 
   12        Mollie Nohave                67 OK Orion                          30:22 
   13        Sebastian Ståhl              93 IS Kullen                         30:56 
   14        Lars Strömberg               58 OK Skogshjortarna                 31:10 
   15        Nils-Olof Larsson            60 Vänersborgs SK                    31:30 
   16        Filip Enfors                 94 Tockarps IK                       31:45 
   17        Jenny Björk                  64 Örkelljunga FK                    32:04 
   18        Olle Enfors                  53 Tockarps IK                       32:53 
   19        Lena Olsson                  60 Skåneslättens OL                  33:04 
   20        Arne Svärm                   54 OK Gisle                          33:52 
   21        Louise Pihl                  76 Lunds OK                          34:31 
   22        Gösta Svensson               48 Rävetofta OK                      36:52 
   23        Marie Svensson               86 Rävetofta OK                      37:27 
   24        Lars Brodin                  59 OK Kontinent                      37:46 
   25        Christian Törnkvist             OK Kompassen                      38:36 
   26        Amanda Weberg                   OK Kompassen                      38:43 
   27        Ann-Brith Strömberg             OK Skogshjortarna                 39:08 
   28        Ann-Charlotte Jakobsson      57 Istrums SK                        39:24 
   29        Gun-Britt Kriblad            54 Hjärnarps GH OL                   40:05 
   30        Ingrid Salomonsson           49 Skåneslättens OL                  41:08 
   31        Rolf Ohrlander               54 OK Pan-Kristianstad               41:22 
   32        Sten-Åke Kvist                  IS Kullen                         41:32 
   33        Tommy Bengtsson              52 Hässleholms OK                    42:52 
   34        Olena Buchkovska                Målilla OK                        52:12 

             Mona Enfors                  54 Tockarps IK                      Felst. 
             Greger Ingemansson              Ystads OK                        Felst. 



H80  (3)                1.9 km   10 K               

    1   1718 Lars-Gunnar Enström          29 OK Tranan                         39:33 
    2   1720 Nils Andersson               28 OK Kompassen                      57:05 

        1719 Harry Ahlqvist               24 Växjö OK                       ej start