Tre Skåningar o. En Dansk 15-17/6 2012, Helsingborgs SOKlö 2012-06-16 12:25
Resultat Etapp 2, Helsingörskapad av MT2003 © Stephan Krämer 2006

   Pl Namn                       Klubb                               Tid 



H80  (2)                1.8 km   9 K                

    1 Bengt Edvardsson           OK Torfinn                        27:27 
    2 Lars-Gunnar Enström        OK Tranan                         34:24 



H75  (16)               1.8 km   9 K                

    1 Peo Bengtsson              OK Pan-Kristianstad               17:57 
    2 Kjell Persson              Mariestads FK                     20:28 
    3 Bo Ullman                  OK Pan-Kristianstad               20:36 
    4 Klas Tykesson              Rävetofta OK                      20:59 
    5 Lars Persson               Väsby OK                          21:31 
    6 Göran Holmberg             Markaryds FK                      24:12 
    7 Ulf Eskilsson              OK Södertörn                      24:44 
    8 Burne Nilsson              OK Torfinn                        25:27 
    9 Karl-Erik Jonasson         Kalmar OK                         28:22 
   10 Lars-Erik Höök             IK Gandvik                        28:59 
   11 Jan-Eric Nelking           FK Åsen                           29:21 
   12 Sedney Hugosson            Lunds OK                          32:07 
   13 Totte Holm                 Markbygdens OK                    36:02 
   14 Kurt Stenberg              IK Gandvik                        37:37 

      Bengt Olofsson             Hjärnarps GH OL                  Felst. 
      Torsten Jonsson            Markaryds FK                   ej start 



H70  (29)               2.3 km   11 K               

    1 Gösta Lindqvist            OK Löftan                         22:38 
    2 Erland Ling                Jönköpings OK                     23:47 
    3 Hans Carlsson              OK Orinto                         24:19 
    4 Göran Andersson            Stigmännen Karlshamns OK          26:11 
    5 Bengt Bergqvist            Stigmännen Karlshamns OK          26:41 
    6 Ronny Andersson            OK Skogshjortarna                 27:56 
    7 Allsing Carlsson           OK Skogsvargarna                  27:57 
    8 Bo Svensson                Tockarps IK                       28:07 
    9 Raimo Salminen             OK Pan-Kristianstad               28:12 
   10 Gunnar Sandström           OK Pan-Kristianstad               29:05 
   11 Leo Lövdahl                Visby IF Gute Skid-och orient     30:18 
   12 Bengt Nilsson              Alvesta SOK                       30:59 
   13 Torgny Jonsson             Växjö AIS                         31:04 
   14 Bertil Olofsson            Andrarums IF                      31:17 
   15 Bo Wadensjö                FK Finn                           31:37 
   16 Sune Hagström              Istrums SK                        31:54 
   17 Ernie Broström             Halmstad OK                       32:05 
   18 Olle Hermansson            IK Ymer                           32:18 
   19 Karl-Axel Johansson        IK Uven                           34:15 
   20 Bob Kaill                  IK Omega                          35:00 
   21 Ruben Edvardsson           Hästveda OK                       36:33 
   22 Nils Persson               IS Skanne                         40:22 
   23 Ingemar Erlandsson         Växjö OK                          40:29 
   24 Curt Tillman               Linköpings OK                     40:35 
   25 Gunnar Bylund              Rydboholms SK                     43:34 
   26 Allan Hammar               OK Kompassen                      48:17 
   27 Bjørn Helstrup             Fredensborg OK                    48:30 
   28 Roland Eriksson            Hästveda OK                       48:43 

      Rolf Jakobsson             Alfta-Ösa OK                   ej start 



H65  (55)               2.4 km   12 K               

    1 Roland Nilsson             Falköpings AIK OK                 16:54 
    2 Rolf Skoglund              Hellas Orientering                18:48 
    3 Gunnar Enberg              Målilla OK                        18:49 
    4 Hans-Gösta Bernhard        Mariestads FK                     19:06 
    5 Stefan G Larsson           OK Njudung                        19:40 
    6 Kalle Johansson            OK Skogshjortarna                 19:45 
    7 Tommy Olsson               OK Dacke                          20:02 
    8 Leif Sandgren              Frosta OK                         20:22 
    9 Rune Sandberg              Uddevalla OK                      20:57 
   10 Rune Eliasson              Falkenbergs OK                    21:00 
   11 Anders Nilsson             Gotlands Bro OK                   21:37 
   12 Lars-Göran Axmalm          Sävedalens AIK                    21:57 
   13 Styrbjörn Jansson          IF Hagen                          22:00 
   14 Lars Olsson                FK Boken                          22:14 
   15 Torbjörn Wikström          OK Orinto                         22:17 
   16 Kjell Erlandsson           OK Lindena                        22:23 
   17 Nils Karlsson              Växjö AIS                         22:50 
   18 Ingemar Lindblom           IFK Göteborg                      23:26 
   19 Hans Carlsson              IFK Göteborg                      23:47 
   20 Ronny Ragnarsson           OK Skogshjortarna                 24:00 
   20 Eric Tenland               Stigmännen Karlshamns OK          24:00 
   22 Bengt Bergman              Lunds OK                          24:19 
   23 Bengt-Olof Johansson       Stångenäs AIS                     24:32 
   24 Kjell-Åke Isaksson         OK Skogshjortarna                 24:54 
   25 Vidar Löfving              Tibro OK                          25:16 
   26 Arne Grøndahl              Søllerød OK                       25:24 
   27 Anders Berglund            OK Skogshjortarna                 25:52 
   28 Sven-Erik Forsell          Lunds OK                          26:05 
   29 Ingemar Wiklund            OK Skogsvargarna                  26:31 
   30 Bengt Ståhl                Hjärnarps GH OL                   27:06 
   31 Ingemar Andersson          OK Orion                          27:30 
   32 Christer Nelsén            Falkenbergs OK                    27:52 
   33 Inge Persson               FK Boken                          27:54 
   34 Kjell Jeppson              IF Rigor                          28:11 
   35 Bo Klamfelt                Tibro OK                          28:37 
   36 Pär-Erik Johansson         Markbygdens OK                    28:47 
   37 Ebbe Malm                  Markaryds FK                      28:51 
   38 Christer Westberg          IFK Göteborg                      29:27 
   39 Thorwald Fransson          OK Virdarna                       30:11 
   40 Per-Åke Andersson          IS Kullen                         30:22 
   41 Bror Palgrim               Vänersborgs SK                    31:00 
   42 Per-Arne Johansson         Vänersborgs SK                    31:24 
   43 Ewert Nilsson              OK Kompassen                      31:37 
   43 Ulf Jönsson                Laholms IF OK                     31:37 
   45 Svenerik Johansson         Visby IF Gute Skid-och orient     32:54 
   46 Waste Byström              OK Virdarna                       33:32 
   47 Gösta Claesson             Rydboholms SK                     33:37 
   48 Björn Andersson            Gotlands Bro OK                   34:59 
   49 Sven Erik Johansson        Mariestads FK                     36:31 
   50 Harald Henriksson          Lekeryd-Svarttorps SK             37:00 
   51 Kent Carlgren              OK Skogshjortarna                 41:33 

      Lars Wester                Stångenäs AIS                    Felst. 
      Kjell Lindau               OK Kompassen                   ej start 
      Christer Sandh             OK Roxen                       ej start 
      Tom Lindberg               Lunds OK                       ej start 



H60  (38)               2.5 km   13 K               

    1 Carl-Henry Andersson       OK Orinto                         19:07 
    2 Agne Bengtsson             OK Kompassen                      19:38 
    3 Björn Jägerström           IK Uven                           20:25 
    4 Lars Hogedal               Vänersborgs SK                    20:47 
    5 Olle Bohman                Hjärnarps GH OL                   20:54 
    6 Stig Johansson             Falköpings AIK OK                 21:09 
    7 Ove Thorsson               IK Trenne Ullared                 21:30 
    8 Owe Nilsson                Stigmännen Karlshamns OK          21:54 
    9 Sven-Olof Larsson          Växjö AIS                         22:36 
   10 Kenth Sundgren             Skåneslättens OL                  22:40 
   11 Kalle Lindqvist            Växjö OK                          22:46 
   12 Åke Persson                Hjärnarps GH OL                   24:23 
   13 Stig Johansson             Bredaryds SOK                     24:29 
   14 Bill Schölin               Tockarps IK                       24:56 
   15 Kent Kardell               Ljungskile FK                     26:19 
   16 Rainer Scholz              IK Vista                          26:49 
   17 Håkan Lööf                 Mariestads FK                     27:14 
   18 Ronald McGrail             Hjärnarps GH OL                   28:23 
   19 Lars-Olof Rönnqvist        OK Löftan                         28:35 
   20 Lennart Smedenmark         Ronneby OK                        28:45 
   21 Sven Olle Söderberg        OK Skogsfalken                    29:00 
   22 Christer Håkansson         Falkenbergs OK                    30:01 
   23 Bengt Hansson              Andrarums IF                      30:11 
   24 Per Lindskog               Gotlands Bro OK                   30:20 
   25 Göran Liljequist           OK Älme                           30:21 
   26 Gunnar Bejbom              Uddevalla OK                      31:53 
   27 Sven-Olof Fransson         SOK Aneby                         32:01 
   28 Sten Blomström             IK Stern                          32:16 
   29 Mats Svensson              OK Pan-Kristianstad               32:40 
   30 Leif Malm                  Markaryds FK                      34:27 
   31 Gunnar Eriksson            Gotlands Bro OK                   36:05 
   32 Lars Persson               OK Kompassen                      36:25 
   33 Bo Sandahl                 Gotlands Bro OK                   37:20 
   34 Hasse Adolfsson            OK Gisle                          39:22 

      Lars Johansson             OK Nackhe                        Felst. 
      Karl Uno Andersson         Falkenbergs OK                   Felst. 
      Roger Andersson            OK Skogshjortarna              ej start 
      Hans Åke Djurbäck          Kinnaströms SK                 ej start 



H55  (32)               2.7 km   13 K               

    1 Rolf Lund                  HSOK.dk                           15:41 
    2 Roger Thörn                OK Vilse 87                       19:07 
    3 Sten Gustafsson            Eds SK                            19:11 
    4 Hans Ekberg                Trollhättans SOK                  19:48 
    5 Torbjörn Löfving           Tibro OK                          19:54 
    6 Karl Mollén                OK Denseln                        20:47 
    7 Björn Karlsson             Halmstad OK                       21:19 
    8 Mikael Johansson           OK Gisle                          21:21 
    9 Lars Ekberg                Trollhättans SOK                  21:23 
   10 Göran Carnander            IK Hakarpspojkarna                21:26 
   11 Ulf Svensson               OK Njudung                        21:39 
   12 Tommy Roos                 Falköpings AIK OK                 21:56 
   13 Lars Hanghöj Petersen      Ballerup OK                       23:23 
   14 Jan Wahlström              Snättringe SK                     24:06 
   15 Arne Svärm                 OK Gisle                          24:55 
   16 Conny Sahlin               Vänersborgs SK                    26:03 
   17 Thomas Almqvist            Västerviks OK                     26:12 
   18 Lennart Svernestam         Linköpings OK                     26:14 
   19 Bo Andersson               Falköpings AIK OK                 26:21 
   20 Sven-Åke Andersson         IF Rigor                          27:37 
   21 Johan Wedlin               Sävedalens AIK                    27:39 
   22 Lars Strand                Skåneslättens OL                  27:50 
   23 Mats Ingvarsson            OK Vilse 87                       27:58 
   24 Ulf Palmér                 Ulricehamns OK                    28:40 
   25 Lars Göran Killander       Hästveda OK                       31:01 
   26 Max Prang                  Fredensborg OK                    32:03 
   27 Ingemar Johansson          OK Gisle                          34:32 
   28 Tor Udd                    Markbygdens OK                    35:52 
   29 Peter Henriksson           Ronneby OK                        38:04 

      Thomas Hjert               Falköpings AIK OK                Felst. 
      Bertil Axbom               OK Landehof                      Felst. 
      Pelle Höök                 Köping-Kolsva OK               ej start 



H50  (18)               2.8 km   14 K               

    1 Mats Brorsson              Tockarps IK                       16:52 
    2 Stefan Olofsson            OK Gisle                          17:23 
    3 Arto Blomdahl              IK Hakarpspojkarna                18:18 
    4 Tore Tjernlund             OK Vilse 87                       18:20 
    5 Christer Mannfolk          Ulricehamns OK                    19:08 
    6 Göran Månsson              OK Dacke                          20:39 
    7 Gert Jonsson               IK Hakarpspojkarna                20:47 
    8 Björn Alpberg              Almby IK                          21:16 
    9 Thomas Attfors             Sävedalens AIK                    21:41 
   10 Ulf Jungstrand             Malmö OK                          22:58 
   11 Bengt Marthinsson          Hylte OK                          24:26 
   12 Christer Bergagård         Tolered-Utby Ol-klubb             25:06 
   13 Krister Karlsson           OK Nackhe                         27:11 
   14 Per Bernersson             Södertälje-Nykvarn OF             29:53 
   15 Anders Persson             Tockarps IK                       30:09 

      Nils-Olof Larsson          Vänersborgs SK                   Felst. 
      Christer Svensson          Ronneby OK                     ej start 
      Ralph Johansson            Stångenäs AIS                  ej start 



H45  (30)               2.9 km   14 K               

    1 Bo Granstedt               IK Hakarpspojkarna                17:01 
    2 Niklas Edvardsson          Hästveda OK                       17:53 
    3 Harald Persson             Andrarums IF                      18:34 
    4 Kent Klasson               Hestra IF                         19:04 
    5 Anders Pettersson          OK Dacke                          19:40 
    6 Lars Persson               OK Skogsfalken                    19:44 
    7 Patrik Falk                Göteborg-Majorna OK               19:59 
    8 Magnus Svensson            Nässjö OK                         20:16 
    9 Lars Nordgren              Eksjö SOK                         20:26 
   10 Kjell Einarsson            OK Skogshjortarna                 20:40 
   11 Tommy Johansson            Stångenäs AIS                     20:53 
   12 Bengt Olsson               Eslövs FK                         21:01 
   13 Ulf Linderfalk             Skåneslättens OL                  21:10 
   14 Håkan Eriksson             Hästveda OK                       21:23 
   15 Lasse Karlsson             Istrums SK                        22:16 
   16 Magnus Porle               Växjö OK                          22:39 
   17 Mats Andersson             OK Orion                          24:15 
   18 Håkan Karlsson             FK Finn                           24:29 
   19 Jan Thuresson              Burseryds IF                      24:37 
   20 Håkan Mattsson             Gotlands Bro OK                   25:54 
   21 Arne Thell                 Eslövs FK                         26:03 
   22 Stefan Edvardsson          OK Torfinn                        27:57 
   23 Anders Svalbring           Målilla OK                        28:07 
   24 Conny Bruhn                Boxholm-Mjölby OL                 29:15 
   25 Lars Ohlsson               FK Göingarna                      29:20 
   26 Per-Göran Bern             Målilla OK                        29:27 
   27 Peter Broberg              IF Rigor                          32:19 
   28 Pi Persson                 OK Orion                        1:09:30 

      Stefan Adolfsson           Eslövs FK                      ej start 
      Henrik Poulsen             FIF Hillerød                   ej start 



H40  (15)               3.3 km   15 K               

    1 Magnus Steen               OK Alehof                         21:59 
    2 Anders Ling                Jönköpings OK                     22:16 
    3 Fredrik Ask                Markbygdens OK                    22:19 
    4 Thomas Nilsson             Eslövs FK                         22:58 
    5 Fabian Ljungquist          Lunds OK                          23:21 
    6 Göran Kimell               Gotlands Bro OK                   23:36 
    7 Magnus Larsen              FK Boken                          24:14 
    8 Stefan Agmarken            Halmstad OK                       24:59 
    9 Martin Andersson           OK Skogsfalken                    26:47 
   10 Håkan Persson              Laholms IF OK                     27:58 
   11 Tomas Vensryd              Eslövs FK                         28:31 
   12 Thomas Westerlund          Herrljunga SK Skid o OL           29:51 
   13 Roland Natanaelsson        Skåneslättens OL                  32:40 
   14 Ola Nilsson                Alvesta SOK                       34:05 
   15 Jesper Rundbäck            Vaggeryds SOK                     46:07 



H35  (3)                3.5 km   16 K               

    1 Ola Söderberg              OK Skogsfalken                    25:05 
    2 Ola Andertoft              Markaryds FK                      27:59 
    2 Henrik Albahn              CopenhagenO                       27:59 



H21  (37)               3.5 km   16 K               

    1 Calle Stenberg             OK Skogshjortarna                 19:23 
    2 Jörgen Olsson              FK Göingarna                      19:43 
    3 Emil Svalbring             Målilla OK                        20:05 
    4 Jesper Nelsén              Falkenbergs OK                    20:06 
    5 Thomas Johannesson         Ronneby OK                        21:07 
    6 Linus Bohman               Hjärnarps GH OL                   21:13 
    7 Henrik Bengtsson           Falkenbergs OK                    21:42 
    8 Philip Persson             OK Orion                          21:52 
    9 Mattias Killander          Hästveda OK                       21:54 
   10 Daniel Gustavsson          FK Friskus-Varberg                22:14 
   11 Daniel Örn                 IK Hakarpspojkarna                22:17 
   12 Henrik Erickson            Ulricehamns OK                    22:25 
   13 Simon Larsson              Markbygdens OK                    22:29 
   14 Mikael Pihl                Lunds OK                          22:37 
   15 Victor Axbom               OK Landehof                       23:58 
   16 Klas Johansson             Växjö OK                          24:07 
   17 Sebastian Hasselblom       FK Friskus-Varberg                24:45 
   18 Mikael Andersson           IF Rigor                          24:55 
   19 Jakob Segerslätt           Skåneslättens OL                  25:55 
   20 Viktor Govik               Stångenäs AIS                     26:12 
   21 Rasmus Schurmann           Hylte OK                          26:15 
   22 Tobias Govik               Stångenäs AIS                     26:23 
   23 Martin Kriblad             Hjärnarps GH OL                   26:30 
   24 Claes Andersson            Falkenbergs OK                    27:06 
   25 Patrik Andersson           Hylte OK                          27:30 
   26 Tobias Persson             OK Kompassen                      28:11 
   27 Sebastian Wahlström        Snättringe SK                     28:15 
   28 Måns Faxén                 Växjö OK                          28:25 
   29 Magnus Fransson            SOK Aneby                         28:33 
   30 Fredrik Olsson             Eslövs FK                         28:40 
   31 Magnus Norén               Västvärmlands OK                  30:19 
   32 Johan Hagström             Falkenbergs OK                    30:21 
   33 Karl Utterback             Malmö OK                          32:20 
   34 Lennart Bjufström          SOK 68                            44:28 
   35 Emil Bruhn                 Boxholm-Mjölby OL                 46:04 
   36 Rasmus Blockgren           Falkenbergs OK                    51:04 
   37 Timo Kononen               OK Gisle                          52:46 



H20  (6)                3.3 km   15 K               

    1 Joel Udd                   Markbygdens OK                    23:14 
    2 Martin Frisk               Markbygdens OK                    23:44 
    3 Tobias Edström             OK Gisle                          24:10 
    4 Niklas Frisk               Markbygdens OK                    27:12 
    5 Filip Andersson            Markbygdens OK                    27:35 
    6 Erik Persson               Markbygdens OK                    31:20 



H18  (7)                2.9 km   14 K               

    1 Oscar Stenberg             OK Skogshjortarna                 18:47 
    2 Joel Kristiansson          Hässleholms OK                    18:54 
    3 Pontus Karlsson            Markbygdens OK                    19:23 
    4 Johan Sandlund             OK Njudung                        20:04 
    5 Josef Svalbring            Målilla OK                        25:08 
    6 Felix Persson              OK Skogsfalken                    30:51 

      Mattias Johansson          Stångenäs AIS                  ej start 



H16  (4)                2.7 km   13 K               

    1 Loke Agmarken              Halmstad OK                       27:12 
    2 Erik Kristiansson          Hässleholms OK                    27:28 
    3 Adam Broberg               IF Rigor                          28:36 
    4 Björn Samuelsson           IK Trenne Ullared                 32:34 



H14  (8)                2.2 km   11 K               

    1 Henrik Johannesson         Ronneby OK                        13:18 
    2 August Mollén              OK Denseln                        19:16 
    3 Oscar Johansson            OK Dacke                          21:10 
    4 Emil Alpberg               Almby IK                          21:22 
    5 Emil Pettersson            OK Dacke                          23:24 
    6 Adam Segerslätt            Skåneslättens OL                  25:00 

      Dennis Persson             Andrarums IF                   ej start 
      Andreas Jonsson            OK Orion                       ej start 



H12  (13)               1.9 km   8 K                

    1 Simon Harden               FK Boken                          12:10 
    2 Malthe Poulsen             FIF Hillerød                      12:22 
    3 Allan Hedberg              Lunds OK                          14:23 
    4 Lukas Mattsson             Gotlands Bro OK                   17:07 
    5 Ludvig Hallabro            Hässleholms OK                    17:29 
    6 Johan Alpberg              Almby IK                          17:31 
    7 Povel Hedberg              Lunds OK                          19:56 
    8 Melker Andersson           FK Göingarna                      20:04 
    9 Oscar Nilsson              Alvesta SOK                       23:36 
   10 Måns Persson               Andrarums IF                      24:03 
   11 Albin Brink                Markaryds FK                      30:58 
   12 Joel Severinsson           Skåneslättens OL                  36:40 

      Felix Falk                 Göteborg-Majorna OK            ej start 



H10  (7)                1.6 km   9 K                

    1 Max Persson                OK Skogsfalken                     9:14 
    2 Ivar Helmersson            Hässleholms OK                    10:49 
    3 Erik Ling                  Jönköpings OK                     11:40 
    4 Gustav Andersson           FK Göingarna                      14:33 
    5 Klas Ljungqvist            Lunds OK                          14:48 

      Elis Severinsson           Skåneslättens OL                 Felst. 
      Loke Hedberg               Lunds OK                       ej start 



D75  (6)                1.8 km   9 K                

    1 Kerstin Granstedt          OK Pan-Kristianstad               24:58 
    2 Gunvor Göransson           Laholms IF OK                     26:24 
    3 Gun Hansson                Andrarums IF                      29:54 
    4 Barbro Hugosson            Lunds OK                          34:40 
    5 Karin Lexell               OK Torfinn                        35:04 
    6 Gunnel Nilsson             Linköpings AIK                    41:51 



D70  (9)                1.8 km   9 K                

    1 Birgitta Stenström         Vänersborgs SK                    18:36 
    2 Elisabeth Kimell           Gotlands Bro OK                   19:42 
    3 Inga-Lill Wikingsson       Stigmännen Karlshamns OK          20:58 
    4 Laila Persson              IS Skanne                         26:09 
    5 Gunvor Granath             Nynäshamns OK                     27:24 
    6 Vivi-Anne Bylund           Rydboholms SK                     28:22 
    7 Anne-Catrine Persson       Mariestads FK                     29:13 
    8 Mona Carlson               OK Skogshjortarna                 41:24 
    9 Kerstin Hagström           Istrums SK                        43:04 



D65  (23)               2.1 km   9 K                

    1 Britt Forsell Pirozzi      Lunds OK                          22:08 
    2 Margareta Larsson          OK Njudung                        23:58 
    3 Linnéa Claesson            Rydboholms SK                     26:38 
    4 Gunnel Karlsson            SOK 68                            27:17 
    5 Ingrid Hermansson          IK Ymer                           27:26 
    6 Gunnel Palgrim             Vänersborgs SK                    27:42 
    7 Ulla Ling                  Jönköpings OK                     27:44 
    8 Gun Larsson                OK Lindena                        27:46 
    9 Bibbi Appelgren            Mariestads FK                     28:42 
   10 Gull Svensson              Tockarps IK                       31:03 
   11 Rosa Johansson             IK Uven                           31:45 
   12 Birgitta Carlsson          OK Orinto                         32:25 
   13 Hjördis Erlandsson         OK Lindena                        33:31 
   14 Berit Byström              OK Virdarna                       33:38 
   15 Karin Bengtsson            OK Kompassen                      33:41 
   16 Eva Isaksson               OK Skogshjortarna                 34:12 
   17 Ulla Bergqvist             Stigmännen Karlshamns OK          37:25 
   18 Kaarina Voudinmäki         Mullsjö SOK                       38:44 
   19 Barbro Andersson           OK Skogshjortarna                 39:24 
   20 Kristina Johansson         Vänersborgs SK                    39:30 
   21 Margareta Wikström         Växjö AIS                         42:31 
   22 Kristina Skoglund          Hellas Orientering                43:10 
   23 Gunilla Holst              Bottnaryds IF                     44:54 



D60  (28)               2.1 km   9 K                

    1 Ingela Nelsén              Falkenbergs OK                    17:32 
    2 Gunnel Månsson             OK Vilse 87                       19:46 
    3 Lisbeth Damsgaard          Hjärnarps GH OL                   21:50 
    4 Maj-Britt Byström          Rävetofta OK                      22:00 
    5 Anita Andersson            OK Skogshjortarna                 22:07 
    6 Lena Söderberg             OK Skogsfalken                    23:26 
    7 Birgit Henriksson          Eksjö SOK                         24:19 
    8 Gudrun Wester              Stångenäs AIS                     25:41 
    9 Åsa Ståhl                  Hjärnarps GH OL                   26:30 
   10 Lena Jönsson               Laholms IF OK                     26:48 
   11 Maud Andersson             Gotlands Bro OK                   27:32 
   12 Ingalill Nilsson           Stigmännen Karlshamns OK          28:10 
   13 Karin Larsson              OK Kompassen                      28:29 
   14 Britt-Marie Magnusson      Laholms IF OK                     30:24 
   15 Margareta Sjöberg          Lunds OK                          30:58 
   16 Gisela Löfving             Tibro OK                          31:57 
   17 Sonja Hammar               OK Kompassen                      32:07 
   18 Birgitta Wiklund           OK Skogsvargarna                  36:13 
   19 Kristina Fransson          OK Virdarna                       38:18 
   20 Eva Blomström              IK Stern                          45:11 
   21 Kristin Johansson          OK Dacke                          45:13 
   22 Inger Alice Eismark        IFK Göteborg                      45:23 
   23 Karin Lindqvist            Växjö OK                          45:53 
   24 Ingrid Norén               Boxholm-Mjölby OL                 57:04 

      Monica Lööf                Mariestads FK                    Felst. 
      Inger Glans                OK Torfinn                       Felst. 
      Anita Lovén-Andersson      OK Skogshjortarna              ej start 
      Lena Weiming Nyberg        Kinnaströms SK                 ej start 



D55  (28)               2.3 km   11 K               

    1 Eva Tykesson               Rävetofta OK                      23:14 
    2 Gunilla Hogedal            Vänersborgs SK                    24:39 
    3 Pia Svensson               Falköpings AIK OK                 25:11 
    4 Anne Kaill                 IK Omega                          25:36 
    5 Ulla Engelby               OK Pan-Kristianstad               26:17 
    6 Gun Henriksson             Eksjö SOK                         27:11 
    7 Ann Svärm                  OK Gisle                          28:29 
    8 Katarina Östling           OK Skogshjortarna                 29:19 
    9 Pia Adolfsson              OK Gisle                          29:57 
   10 Arja Ingvarsson            OK Vilse 87                       29:59 
   11 Annika Eriksson            Gotlands Bro OK                   31:23 
   12 Marianne Thorsson          IK Trenne Ullared                 31:40 
   13 Monica Wass                Falkenbergs OK                    32:35 
   14 Ing-Marie Hjert            Falköpings AIK OK                 32:47 
   15 Johanne Lind               Ballerup OK                       35:32 
   16 Marita Larsson             Markbygdens OK                    35:50 
   17 Berit Klamfelt             Tibro OK                          36:03 
   18 Inger Johansson            OK Nackhe                         39:11 
   19 Marie Svernestam           Linköpings OK                     39:52 
   20 Ann-Sofi Lindskog          Gotlands Bro OK                   40:19 
   21 Evamarie Lundahl           IF Hagen                          45:47 
   22 Ulla Ragnarsson            OK Skogshjortarna                 50:56 
   23 Vanja Jinnemo              Hjärnarps GH OL                   57:11 
   24 Siv Larsson                Växjö AIS                         58:43 

      Elise Johansson            Falköpings AIK OK                Felst. 
      Margareta Schölin          Tockarps IK                      Felst. 
      Jane Johansson             Istrums SK                     ej start 
      Barbro Liljequist          OK Älme                        ej start 



D50  (23)               2.5 km   13 K               

    1 Lena Henriksson-Ågren      Ronneby OK                        21:57 
    2 Anne Udd                   Markbygdens OK                    22:06 
    3 Britta Sahlin              Vänersborgs SK                    22:07 
    4 Kerstin Tjernlund          OK Vilse 87                       22:31 
    5 Anneli Berggren            OK Denseln                        23:23 
    6 Eva Folkesson Lööf         OK Pan-Kristianstad               23:36 
    7 Nina Bejbom                Uddevalla OK                      25:14 
    8 Lotta Lidman Almqvist      Västerviks OK                     26:13 
    9 Britt Thörn                OK Vilse 87                       26:17 
   10 Tina Hagård                Rävetofta OK                      26:32 
   11 Monica Henriksson          Eksjö SOK                         27:24 
   12 Lisbeth Bergagård          Tolered-Utby Ol-klubb             29:16 
   13 Ing-Marie Samuelsson       IK Trenne Ullared                 32:31 
   14 Märit Gustafsson           Eds SK                            33:37 
   15 Lisa Larsson               Sjövalla FK                       33:38 
   16 Eva Wildmark               Andrarums IF                      33:51 
   17 Kati Németh                Stigmännen Karlshamns OK          34:20 
   18 Annette Bonde              Ballerup OK                       37:19 
   19 Annika Marthinsson         Hylte OK                          39:15 
   20 Ingrid Andersson           IF Rigor                          40:23 
   21 Gunilla Sandström          OK Stigen                         43:10 

      Karin Andersson            Skåneslättens OL                 Felst. 
      Annette Falck-Larsson      Vänersborgs SK                   Felst. 



D45  (25)               2.7 km   14 K               

    1 Liselotte Falk             Göteborg-Majorna OK               21:41 
    2 Marie Olsson               Örkelljunga FK                    22:18 
    3 Anne Johansson             OK Dacke                          22:27 
    4 Suzy Larsson               OK Skogshjortarna                 24:05 
    5 Åsa Wadensjö Leo           Bredaryds SOK                     24:09 
    6 Eva Pettersson             OK Dacke                          24:19 
    7 Ingela Andersson           Lunds OK                          25:04 
    8 Ingrid Johansson           Laholms IF OK                     25:16 
    9 Maritha Henriksson         Eksjö SOK                         25:43 
   10 Susanne Johannesson        Ronneby OK                        27:11 
   11 Carina Bergander           Eksjö SOK                         27:58 
   12 Anneli Carlsson            FK Finn                           29:30 
   13 Christina Sterner          OK Njudung                        30:08 
   14 Lena Thuresson             Burseryds IF                      30:11 
   15 Marie Svalbring            Målilla OK                        32:08 
   16 Annica Tholén              OK Skogshjortarna                 33:18 
   17 Åsa Flink-Svensson         Nässjö OK                         33:23 
   18 Karin Olsson               Sjövalla FK                       35:19 
   19 Monica Laage               Falköpings AIK OK                 36:48 
   20 Helena Johansson           OK Gisle                          37:06 
   21 Carina Stenberg            OK Skogshjortarna                 41:13 
   22 Frida Mannfolk             Ulricehamns OK                    41:45 
   23 Gunilla Gustavsson         OK Orion                          42:30 
   24 Sussi Jonson               Ronneby OK                        42:52 
   25 Helena Buchkovska          Målilla OK                        55:00 



D40  (9)                2.8 km   14 K               

    1 Anna Ljungqvist            Lunds OK                          20:44 
    2 Cecilia Rönnfjärd          OK Skogsfalken                    22:29 
    3 Josefine Albinsson         OK Skogsfalken                    23:38 
    4 Helena Kristiansson        Hässleholms OK                    23:39 
    5 Sara Elfving               Ronneby OK                        23:54 
    6 Jeanette Sigenstam         Markbygdens OK                    25:04 
    7 Carina Lindelöw            Härlövs IF                        25:53 
    8 Ann-Sofie Brink            Markaryds FK                      26:07 
    9 Mona Rosberg               Växjö OK                          34:34 



D35  (4)                3.3 km   15 K               

    1 Karolina Erikers           Rävetofta OK                      29:19 
    2 Maria Helmersson           Hässleholms OK                    33:50 
    3 Anna Karlsson              SOK 68                            36:27 
    4 Catarina Harden            FK Boken                          42:50 



D21  (37)               3.5 km   16 K               

    1 Anna Envall                IK Hakarpspojkarna                23:46 
    2 Emelie Svalin              Vänersborgs SK                    26:38 
    3 Britta Norén               Boxholm-Mjölby OL                 26:43 
    4 Amanda Leo                 Bredaryds SOK                     27:09 
    5 Jessica Nilsson            OK Torfinn                        27:35 
    6 Moa Svensson               Nässjö OK                         28:03 
    7 Jannie Hagård              Rävetofta OK                      28:13 
    8 Madelene Bougas Lööf       Mariestads FK                     28:37 
    9 Frida Andersson            Falkenbergs OK                    28:40 
   10 Ulrika Toftered            IF Rigor                          28:53 
   11 Sofia Killander            Hästveda OK                       29:04 
   12 Märta Mollén               Sävedalens AIK                    29:38 
   13 Anna Schmitterlöw          Hjobygdens OK                     29:49 
   14 Anna Torstensson           Hylte OK                          30:08 
   15 Maria Klamfelt             Tibro OK                          30:55 
   16 Emma Faxén                 Växjö OK                          33:32 
   17 Emilia Svärm               OK Gisle                          33:44 
   18 Anna Lööf                  OK Pan-Kristianstad               34:11 
   19 Anna Nilsson               FK Snapphanarna                   34:17 
   20 Lina Sandström             OK Stigen                         34:31 
   21 Birgitta Wingqvist         Skåneslättens OL                  34:58 
   22 Madeleine Attfors          Sävedalens AIK                    35:17 
   23 Ida Swärdh                 Eksjö SOK                         36:15 
   24 Evi Jüni                   Eksjö SOK                         37:08 
   25 Angelica Jörnling          Eksjö SOK                         37:11 
   26 Klara Pålsson              Kungälvs OK                       37:24 
   27 Emma Kriblad               Hjärnarps GH OL                   38:58 
   28 Marie Jinnemo              Hjärnarps GH OL                   39:14 
   29 Lina Larsson               Vänersborgs SK                    40:23 
   30 Agnes Leo                  Bredaryds SOK                     41:30 
   31 Åsa Bogmark                Eksjö SOK                         43:02 
   32 Jenny Rönnqvist            OK Löftan                         48:30 
   33 Frida Rönnqvist            OK Löftan                         49:04 
   34 Wiviann Ottosson           Malmö OK                          51:27 

      Hanna Steiner              Örkelljunga FK                   Felst. 
      Johanna Rönnqvist          OK Löftan                        Felst. 
      Elin Svensson              Nässjö OK                      ej start 



D20  (5)                3.3 km   15 K               

    1 Jenny Olsson               Örkelljunga FK                    29:05 
    2 Johanna Skogum             Markbygdens OK                    32:14 
    3 Anne Hansson               Markbygdens OK                    32:28 
    4 Anna Johansson             Laholms IF OK                     54:57 

      Emilia Johansson           OK Gisle                         Felst. 



D18  (6)                2.7 km   14 K               

    1 Lisa Johansson             FK Friskus-Varberg                29:51 
    2 Sara Bainbridge            Laholms IF OK                     31:44 
    3 Elinor Lindelöw            Härlövs IF                        32:45 
    4 Caroline Lindelöw          Härlövs IF                        34:11 
    5 Lisa Larsson               FK Friskus-Varberg                36:18 
    6 Julia Smedenmark           Ronneby OK                        39:51 



D16  (4)                2.3 km   11 K               

    1 Amanda Johansson           OK Dacke                          19:25 
    1 Sara Josarp                FK Friskus-Varberg                19:25 
    3 Clara Mannfolk             Ulricehamns OK                    25:22 
    4 Moa Pettersson             OK Dacke                          25:49 



D14  (14)               2.2 km   11 K               

    1 Vilma Persson              OK Skogsfalken                    17:12 
    2 Nikoline Holm Splittorff   FIF Hillerød                      17:44 
    3 Gabriella Bergander        Eksjö SOK                         17:57 
    4 Sanna Fasth                Boxholm-Mjölby OL                 19:06 
    5 Fanny Sundblad             Eksjö SOK                         19:18 
    6 Elin Granstedt             IK Hakarpspojkarna                19:51 
    7 Sofie Persson              Härlövs IF                        19:57 
    8 Klara Andersson            FK Göingarna                      19:58 
    9 Ebba Envall                IK Hakarpspojkarna                20:44 
   10 Klara Ask                  Markbygdens OK                    21:10 
   11 Camilla Larsen             FIF Hillerød                      21:19 
   12 Hilda Svensson             Nässjö OK                         30:24 
   13 Emmy Helmersson            Hässleholms OK                    33:02 
   14 Rebecka Brorsson           Tockarps IK                       39:00 



D12  (12)               1.9 km   8 K                

    1 Isa Envall                 IK Hakarpspojkarna                12:39 
    2 Kajsa Andersson            OK Orion                          14:09 
    3 Hanna Johannesson          Ronneby OK                        14:11 
    4 Annika Simonsen            FIF Hillerød                      14:39 
    5 Wilma Bergander            Eksjö SOK                         17:01 
    6 Julia Thuresson            Burseryds IF                      18:58 
    7 Towa Pettersson            OK Denseln                        20:36 
    8 Frida Björk                Örkelljunga FK                    20:50 
    9 Tina Ljungqvist            Lunds OK                          21:28 
   10 Lovisa Johansson           OK Dacke                          25:58 
   11 Emma Nilsson               Alvesta SOK                       33:59 

      Sara Granstedt             IK Hakarpspojkarna             ej start 



D10  (7)                1.6 km   9 K                

    1 Emma Ling                  Jönköpings OK                      9:42 
    2 Ella Söderberg             OK Skogsfalken                    15:10 
    3 Rebecca Harden             FK Boken                          16:22 
    4 Emmy Granstedt             IK Hakarpspojkarna                19:16 

      Lisa Falk                  Göteborg-Majorna OK           ej fullf. 
      Klara Andersson            OK Orion                       ej start 
      Linda Jonsson              OK Orion                       ej start 



Öppen 1  (9)            1.6 km   9 K                

    1 Nataliya Kondratyuk        Eslövs FK                         11:08 
    2 Monica Axman                                                 14:45 
    3 Margela Persson            Andrarums IF                      14:58 
    4 Charlie Fasth              Boxholm-Mjölby OL                 19:01 
    5 Sandra Ling                Jönköpings OK                     22:02 
    6 Emil Ling                  Jönköpings OK                     22:05 
    7 Gustav Nilsson             Alvesta SOK                       27:05 
    8 Ylva Jansson               IF Hagen                          30:49 

      Sven-Åke Waern             Målilla OK                       Felst. 



Öppen 5  (28)           2.4 km   13 K               

    1 Jens Fasth                 Boxholm-Mjölby OL                 28:49 
    2 Björn Engelbrektsson       FK Snapphanarna                   29:27 
    3 Annika Fasth               Boxholm-Mjölby OL                 30:08 
    4 Lotta Landén               Istrums SK                        31:51 
    5 Stefan Laage               Falköpings AIK OK                 32:08 
    6 Gert Berggren              Växjö AIS                         32:24 
    7 Anna Larsson               Falkenbergs OK                    32:34 
    8 Arne Berggren              Växjö AIS                         32:35 
    9 Lena Norrman               IS Kullen                         34:25 
   10 Bo Jägerström              Elfsborg SOK                      34:37 
   11 Mariella Carnander         IK Hakarpspojkarna                34:39 
   12 Pia Andersson              Falkenbergs OK                    37:28 
   13 Amanda Persson             Tockarps IK                       37:48 
   14 Jan Nilsson                FK Snapphanarna                   38:04 
   15 Dan Moberg                 Istrums SK                        39:56 
   16 Lisbeth Rex                Helsingörs SOK                    41:25 
   17 Birgitta Nilsson           FK Snapphanarna                   41:45 
   18 Perry Lundqvist            Sävedalens AIK                    42:23 
   19 Adrian Harden              FK Boken                          42:25 
   20 Lennart Magnusson          Laholms IF OK                     45:42 
   21 Marita Johansson           Markbygdens OK                    46:50 
   22 Ida Frisell                Helsingborgs SOK                  51:17 
   23 Anne-Marie Frisell         Helsingborgs SOK                  51:29 
   24 Jan Norrby                 Gotlands Bro OK                   54:58 
   25 Monika Lindblom            Laholms IF OK                     55:08 
   26 Ayan Ling                  Jönköpings OK                   1:03:23 
   27 Mia Häll                                                   1:06:03 
   28 Lisbeth Nilsson            Falköpings AIK OK               1:10:31 



Öppen 7  (12)           2.7 km   12 K               

    1 Emelie Karlsson Landén     Istrums SK                        19:44 
    2 Bengt-Åke Jonasson         FK Finn                           21:45 
    3 Oskar Handmark             OK Pan-Kristianstad               24:06 
    4 Gunnel Svensson            OK Tranan                         25:25 
    5 Tove Udd                   Markbygdens OK                    27:41 
    6 Ann-Charlotte Jakobsson    Istrums SK                        33:40 
    7 Louise Pihl                Lunds OK                          35:40 
    8 Mats Johansson                                               38:07 
    9 Gun-Britt Kriblad          Hjärnarps GH OL                   38:45 
   10 Siw Nilsson                OK Kompassen                      45:24 

      Kristian Kriblad           Hjärnarps GH OL                  Felst. 
      Anders Claesson            Burseryds IF                     Felst. 



Öppen 9  (17)           3.6 km   17 K               

    1 Fredrik Hjort              Helsingborgs SOK                  25:59 
    2 Anette Granstedt           IK Hakarpspojkarna                27:21 
    3 Hanne Fogh                 OK Sorö                           28:33 
    4 Ulf Johansson              OK Dacke                          30:16 
    5 Jonas Hjert                Falköpings AIK OK                 32:57 
    6 Kim Folander               OK Sorö                           33:14 
    7 Per Rudqvist               Helsingborgs SOK                  34:53 
    8 Gert Olsson                Tockarps IK                       36:18 
    9 Roy Owesson                Helsingborgs SOK                  36:26 
   10 Mirzet Cirkin              Örkelljunga FK                    40:21 
   11 Nils Helmersson            Hässleholms OK                    40:36 
   12 Britt-Marie Stensson       Helsingborgs SOK                  42:27 
   13 Roland Nilsson             OK Kompassen                      43:40 
   14 Staffan Edström            OK Gisle                          44:04 
   15 Lena Karlsson              Halmstad OK                       48:50 
   16 Birgitte Krüger            Helsingörs SOK                    51:22 
   17 Johan Meurling             Lunds OK                          56:15 



D80  (3)                1.8 km   9 K                

    1 Clarie Ek                  OK Pan-Kristianstad               32:20 
    2 Lisa Hedström              Göteborg-Majorna OK               32:59 

      Bernice Antonsson          FK Friskus-Varberg               Felst.