Tre Skåningar o. En Dansk 15-17/6 2012, Helsingborgs SOKsö 2012-06-17 11:46
Resultat Etapp 3, Pålsjöskapad av MT2003 © Stephan Krämer 2006

   Pl Namn                       Klubb                               Tid 



H80  (2)                2.3 km   10 K               

    1 Bengt Edvardsson           OK Torfinn                        25:16 
    2 Lars-Gunnar Enström        OK Tranan                         28:56 



H75  (16)               2.3 km   10 K               

    1 Peo Bengtsson              OK Pan-Kristianstad               21:39 
    2 Bo Ullman                  OK Pan-Kristianstad               22:12 
    3 Klas Tykesson              Rävetofta OK                      25:01 
    4 Kjell Persson              Mariestads FK                     25:57 
    5 Burne Nilsson              OK Torfinn                        26:28 
    6 Göran Holmberg             Markaryds FK                      27:20 
    7 Ulf Eskilsson              OK Södertörn                      27:24 
    8 Jan-Eric Nelking           FK Åsen                           28:30 
    9 Totte Holm                 Markbygdens OK                    29:36 
   10 Lars-Erik Höök             IK Gandvik                        32:02 
   11 Bengt Olofsson             Hjärnarps GH OL                   32:12 
   12 Kurt Stenberg              IK Gandvik                        33:27 
   13 Sedney Hugosson            Lunds OK                          35:13 
   14 Karl-Erik Jonasson         Kalmar OK                         35:19 

      Lars Persson               Väsby OK                         Felst. 
      Torsten Jonsson            Markaryds FK                   ej start 



H70  (32)               2.6 km   10 K               

    1 Göran Andersson            Stigmännen Karlshamns OK          19:49 
    2 Bob Kaill                  IK Omega                          20:34 
    3 Erland Ling                Jönköpings OK                     21:14 
    4 Ronny Andersson            OK Skogshjortarna                 23:34 
    5 Allsing Carlsson           OK Skogsvargarna                  23:48 
    6 Bengt Nilsson              Alvesta SOK                       24:07 
    7 Hans Carlsson              OK Orinto                         24:58 
    8 Gunnar Sandström           OK Pan-Kristianstad               26:09 
    9 Olle Hermansson            IK Ymer                           26:19 
   10 Ernie Broström             Halmstad OK                       27:02 
   11 Karl-Axel Johansson        IK Uven                           28:18 
   12 Bo Wadensjö                FK Finn                           28:51 
   13 Sune Hagström              Istrums SK                        29:32 
   14 Bengt Bergqvist            Stigmännen Karlshamns OK          30:10 
   15 Bo Svensson                Tockarps IK                       30:23 
   16 Nils Persson               IS Skanne                         31:34 
   17 Gösta Lindqvist            OK Löftan                         31:49 
   18 Leo Lövdahl                Visby IF Gute Skid-och orient     31:59 
   19 Torgny Jonsson             Växjö AIS                         32:03 
   20 Raimo Salminen             OK Pan-Kristianstad               32:29 
   21 Bertil Olofsson            Andrarums IF                      32:43 
   22 Curt Tillman               Linköpings OK                     41:00 
   23 Bjørn Helstrup             Fredensborg OK                    43:48 
   24 Gunnar Bylund              Rydboholms SK                     44:32 
   25 JB Larsson                 OK Löftan                         45:14 
   26 Allan Hammar               OK Kompassen                      53:08 

      Allan Sunnergren           Hjärnarps GH OL                  Felst. 
      Roland Eriksson            Hästveda OK                      Felst. 
      Ruben Edvardsson           Hästveda OK                      Felst. 
      Ingemar Erlandsson         Växjö OK                         Felst. 
      Sven Levin                 Andrarums IF                   ej start 
      Rolf Jakobsson             Alfta-Ösa OK                   ej start 



H65  (55)               2.7 km   11 K               

    1 Roland Nilsson             Falköpings AIK OK                 20:43 
    2 Bengt Bergman              Lunds OK                          20:55 
    3 Inge Persson               FK Boken                          21:16 
    4 Kalle Johansson            OK Skogshjortarna                 21:22 
    5 Stefan G Larsson           OK Njudung                        21:30 
    6 Nils Karlsson              Växjö AIS                         21:50 
    7 Ingemar Lindblom           IFK Göteborg                      22:01 
    8 Rolf Skoglund              Hellas Orientering                22:30 
    9 Rune Sandberg              Uddevalla OK                      22:31 
   10 Tommy Olsson               OK Dacke                          22:47 
   11 Waste Byström              OK Virdarna                       24:10 
   12 Rune Eliasson              Falkenbergs OK                    24:40 
   13 Gunnar Enberg              Målilla OK                        24:49 
   14 Göran Bengtsson            Tockarps IK                       25:18 
   15 Torbjörn Wikström          OK Orinto                         25:31 
   16 Hans Carlsson              IFK Göteborg                      25:36 
   17 Lars Olsson                FK Boken                          25:51 
   18 Ronny Ragnarsson           OK Skogshjortarna                 26:22 
   19 Bo Klamfelt                Tibro OK                          26:34 
   20 Lars-Göran Axmalm          Sävedalens AIK                    26:35 
   21 Kjell Erlandsson           OK Lindena                        27:05 
   22 Kjell Lindau               OK Kompassen                      27:24 
   23 Per-Åke Andersson          IS Kullen                         28:27 
   24 Kent Carlgren              OK Skogshjortarna                 28:48 
   25 Styrbjörn Jansson          IF Hagen                          28:54 
   26 Kjell-Åke Isaksson         OK Skogshjortarna                 29:01 
   27 Anders Berglund            OK Skogshjortarna                 29:21 
   28 Sven Erik Johansson        Mariestads FK                     30:16 
   29 Thorwald Fransson          OK Virdarna                       31:02 
   30 Björn Andersson            Gotlands Bro OK                   32:09 
   31 Bror Palgrim               Vänersborgs SK                    32:28 
   32 Ewert Nilsson              OK Kompassen                      32:35 
   33 Harald Henriksson          Lekeryd-Svarttorps SK             32:57 
   34 Tom Lindberg               Lunds OK                          32:58 
   35 Christer Westberg          IFK Göteborg                      33:02 
   36 Sven-Erik Forsell          Lunds OK                          33:30 
   37 Svenerik Johansson         Visby IF Gute Skid-och orient     33:43 
   38 Ebbe Malm                  Markaryds FK                      34:29 
   39 Bengt Ståhl                Hjärnarps GH OL                   34:38 
   40 Ingemar Andersson          OK Orion                          35:13 
   41 Christer Nelsén            Falkenbergs OK                    35:33 
   42 Pär-Erik Johansson         Markbygdens OK                    35:38 
   43 Per-Arne Johansson         Vänersborgs SK                    36:22 
   44 Ulf Jönsson                Laholms IF OK                     36:29 
   45 Lars Wester                Stångenäs AIS                     38:22 

      Hans-Gösta Bernhard        Mariestads FK                    Felst. 
      Gösta Claesson             Rydboholms SK                    Felst. 
      Kjell Jeppson              IF Rigor                         Felst. 
      Ingemar Wiklund            OK Skogsvargarna                 Felst. 
      Leif Sandgren              Frosta OK                        Felst. 
      Anders Nilsson             Gotlands Bro OK                  Felst. 
      Bengt-Olof Johansson       Stångenäs AIS                    Felst. 
      Vidar Löfving              Tibro OK                         Felst. 
      Eric Tenland               Stigmännen Karlshamns OK         Felst. 
      Christer Sandh             OK Roxen                       ej start 



H60  (40)               2.7 km   11 K               

    1 Agne Bengtsson             OK Kompassen                      18:53 
    2 Kent Kardell               Ljungskile FK                     21:25 
    3 Lars Hogedal               Vänersborgs SK                    21:32 
    4 Owe Nilsson                Stigmännen Karlshamns OK          22:48 
    5 Björn Jägerström           IK Uven                           22:53 
    6 Ove Thorsson               IK Trenne Ullared                 23:24 
    7 Rainer Scholz              IK Vista                          23:31 
    8 Ronald McGrail             Hjärnarps GH OL                   23:40 
    9 Kenth Sundgren             Skåneslättens OL                  23:50 
   10 Per Lindskog               Gotlands Bro OK                   23:57 
   11 Carl-Henry Andersson       OK Orinto                         24:03 
   12 Stig Johansson             Bredaryds SOK                     24:12 
   13 Mats Svensson              OK Pan-Kristianstad               24:23 
   14 Bill Schölin               Tockarps IK                       24:37 
   15 Kalle Lindqvist            Växjö OK                          24:48 
   16 Lennart Smedenmark         Ronneby OK                        24:51 
   17 Sven-Olof Larsson          Växjö AIS                         25:11 
   18 Sten Blomström             IK Stern                          26:27 
   19 Åke Persson                Hjärnarps GH OL                   26:40 
   20 Christer Håkansson         Falkenbergs OK                    28:12 
   21 Bengt Hansson              Andrarums IF                      28:41 
   22 Göran Liljequist           OK Älme                           28:49 
   23 Håkan Lööf                 Mariestads FK                     30:08 
   24 Olle Bohman                Hjärnarps GH OL                   31:01 
   25 Bengt Aspvall              Ronneby OK                        32:45 
   26 Sven-Olof Fransson         SOK Aneby                         34:11 
   27 Bo Sandahl                 Gotlands Bro OK                   34:21 
   28 Lars-Olof Rönnqvist        OK Löftan                         35:18 
   29 Lars Johansson             OK Nackhe                         36:15 
   30 Sven Olle Söderberg        OK Skogsfalken                    40:59 
   31 Leif Malm                  Markaryds FK                      41:28 
   32 Karl Uno Andersson         Falkenbergs OK                    44:07 
   33 Gunnar Eriksson            Gotlands Bro OK                   45:21 

      Stig Johansson             Falköpings AIK OK                Felst. 
      Gert Olsson                Skåneslättens OL                 Felst. 
      Hasse Adolfsson            OK Gisle                         Felst. 
      Gunnar Bejbom              Uddevalla OK                     Felst. 
      Lars Persson               OK Kompassen                   ej start 
      Roger Andersson            OK Skogshjortarna              ej start 
      Hans Åke Djurbäck          Kinnaströms SK                 ej start 



H55  (30)               2.8 km   9 K                

    1 Torbjörn Löfving           Tibro OK                          18:15 
    2 Sten Gustafsson            Eds SK                            19:40 
    3 Ulf Palmér                 Ulricehamns OK                    19:50 
    4 Göran Carnander            IK Hakarpspojkarna                20:07 
    5 Mikael Johansson           OK Gisle                          20:31 
    6 Hans Ekberg                Trollhättans SOK                  20:35 
    7 Thomas Hjert               Falköpings AIK OK                 21:08 
    8 Roger Thörn                OK Vilse 87                       21:43 
    9 Bertil Axbom               OK Landehof                       22:13 
   10 Lars Strand                Skåneslättens OL                  23:37 
   11 Sven-Åke Andersson         IF Rigor                          24:06 
   12 Jan Wahlström              Snättringe SK                     24:16 
   13 Max Prang                  Fredensborg OK                    24:48 
   14 Tommy Roos                 Falköpings AIK OK                 24:52 
   15 Björn Karlsson             Halmstad OK                       25:16 
   16 Mats Ingvarsson            OK Vilse 87                       25:32 
   17 Ingemar Johansson          OK Gisle                          25:45 
   18 Tor Udd                    Markbygdens OK                    25:51 
   19 Conny Sahlin               Vänersborgs SK                    25:57 
   20 Lennart Svernestam         Linköpings OK                     26:21 
   21 Karl Mollén                OK Denseln                        26:24 
   22 Ulf Svensson               OK Njudung                        27:17 
   23 Arne Svärm                 OK Gisle                          27:29 
   24 Johan Wedlin               Sävedalens AIK                    30:38 
   25 Peter Henriksson           Ronneby OK                        32:25 
   26 Lars Göran Killander       Hästveda OK                       32:47 
   27 Thomas Almqvist            Västerviks OK                     37:03 

      Bo Andersson               Falköpings AIK OK                Felst. 
      Pelle Höök                 Köping-Kolsva OK               ej start 
      Lars Ekberg                Trollhättans SOK               ej start 



H50  (20)               3.0 km   12 K               

    1 Stefan Olofsson            OK Gisle                          20:39 
    2 Arne Karlsson              Tumba-Mälarhöjden OK              21:01 
    3 Göran Månsson              OK Dacke                          21:08 
    4 Mats Brorsson              Tockarps IK                       21:23 
    5 Ulf Jungstrand             Malmö OK                          21:31 
    6 Tore Tjernlund             OK Vilse 87                       22:01 
    7 Arto Blomdahl              IK Hakarpspojkarna                23:15 
    8 Magnus Joelsson            SOK 68                            23:39 
    9 Gert Jonsson               IK Hakarpspojkarna                27:54 
   10 Thomas Attfors             Sävedalens AIK                    28:40 
   11 Bengt Marthinsson          Hylte OK                          30:21 
   12 Nils-Olof Larsson          Vänersborgs SK                    30:39 
   13 Christer Mannfolk          Ulricehamns OK                    31:06 
   14 Krister Karlsson           OK Nackhe                         31:45 
   15 Anders Persson             Tockarps IK                       32:45 
   16 Björn Alpberg              Almby IK                          34:37 
   17 Per Bernersson             Södertälje-Nykvarn OF             38:05 

      Christer Bergagård         Tolered-Utby Ol-klubb            Felst. 
      Christer Svensson          Ronneby OK                     ej start 
      Ralph Johansson            Stångenäs AIS                  ej start 



H45  (31)               3.1 km   15 K               

    1 Bo Granstedt               IK Hakarpspojkarna                20:06 
    2 Magnus Svensson            Nässjö OK                         20:39 
    3 Niklas Edvardsson          Hästveda OK                       20:56 
    4 Tommy Johansson            Stångenäs AIS                     21:26 
    5 Lasse Karlsson             Istrums SK                        21:52 
    6 Kent Klasson               Hestra IF                         22:00 
    7 Lars Persson               OK Skogsfalken                    22:35 
    8 Håkan Mattsson             Gotlands Bro OK                   22:45 
    9 Jan Thuresson              Burseryds IF                      23:53 
   10 Magnus Porle               Växjö OK                          24:22 
   11 Patrik Falk                Göteborg-Majorna OK               24:45 
   12 Lars Nordgren              Eksjö SOK                         25:05 
   13 Håkan Karlsson             FK Finn                           25:28 
   14 Anders Svalbring           Målilla OK                        25:46 
   15 Håkan Eriksson             Hästveda OK                       25:57 
   16 Ulf Linderfalk             Skåneslättens OL                  26:57 
   17 Harald Persson             Andrarums IF                      28:36 
   18 Stefan Edvardsson          OK Torfinn                        28:53 
   19 Anders Gustavsson          FK Friskus-Varberg                29:54 
   20 Bengt Olsson               Eslövs FK                         31:09 
   21 Kjell Einarsson            OK Skogshjortarna                 31:49 
   22 Anders Pettersson          OK Dacke                          32:03 
   23 Pi Persson                 OK Orion                          32:32 
   24 Per-Göran Bern             Målilla OK                        34:26 
   25 Lars Ohlsson               FK Göingarna                      34:37 
   26 Peter Broberg              IF Rigor                          45:09 

      Mats Andersson             OK Orion                         Felst. 
      Conny Bruhn                Boxholm-Mjölby OL                Felst. 
      Arne Thell                 Eslövs FK                        Felst. 
      Stefan Adolfsson           Eslövs FK                      ej start 
      Henrik Poulsen             FIF Hillerød                   ej start 



H40  (15)               3.2 km   14 K               

    1 Tomas Vensryd              Eslövs FK                         22:11 
    2 Thomas Nilsson             Eslövs FK                         22:29 
    3 Fabian Ljungquist          Lunds OK                          22:38 
    4 Stefan Agmarken            Halmstad OK                       23:36 
    5 Magnus Steen               OK Alehof                         23:57 
    6 Göran Kimell               Gotlands Bro OK                   24:44 
    7 Anders Ling                Jönköpings OK                     25:12 
    8 Martin Andersson           OK Skogsfalken                    27:06 
    9 Roland Natanaelsson        Skåneslättens OL                  28:44 
   10 Jesper Rundbäck            Vaggeryds SOK                     31:19 
   11 Fredrik Ask                Markbygdens OK                    31:27 
   12 Håkan Persson              Laholms IF OK                     31:40 
   13 Thomas Westerlund          Herrljunga SK Skid o OL           39:41 
   14 Ola Nilsson                Alvesta SOK                       44:10 

      Magnus Larsen              FK Boken                         Felst. 



H35  (2)                3.5 km   16 K               

    1 Ola Söderberg              OK Skogsfalken                    27:07 
    2 Ola Andertoft              Markaryds FK                      36:05 



H21  (39)               4.0 km   18 K               

    1 Calle Stenberg             OK Skogshjortarna                 25:40 
    2 Mattias Killander          Hästveda OK                       26:37 
    3 Philip Persson             OK Orion                          26:56 
    4 Simon Larsson              Markbygdens OK                    27:00 
    5 Jörgen Olsson              FK Göingarna                      27:43 
    6 Thomas Johannesson         Ronneby OK                        27:44 
    7 Daniel Gustavsson          FK Friskus-Varberg                29:41 
    8 Henrik Bengtsson           Falkenbergs OK                    29:48 
    9 Patrik Andersson           Hylte OK                          30:33 
   10 Mikael Pihl                Lunds OK                          30:48 
   11 Rasmus Blockgren           Falkenbergs OK                    31:36 
   12 Martin Kriblad             Hjärnarps GH OL                   31:41 
   13 Linus Bohman               Hjärnarps GH OL                   31:54 
   14 Rasmus Schurmann           Hylte OK                          32:42 
   15 Henrik Erickson            Ulricehamns OK                    32:46 
   16 Emil Svalbring             Målilla OK                        32:48 
   17 Daniel Örn                 IK Hakarpspojkarna                32:53 
   18 Johan Hagström             Falkenbergs OK                    33:16 
   19 Klas Johansson             Växjö OK                          33:43 
   20 Magnus Fransson            SOK Aneby                         33:54 
   21 Tobias Persson             OK Kompassen                      34:37 
   22 Victor Axbom               OK Landehof                       34:47 
   23 Mattias Johansson          IFK Moras OK                      34:54 
   24 Mikael Andersson           IF Rigor                          36:01 
   25 Sebastian Hasselblom       FK Friskus-Varberg                38:02 
   26 Tobias Govik               Stångenäs AIS                     40:07 
   27 Jakob Segerslätt           Skåneslättens OL                  40:58 
   28 Sebastian Wahlström        Snättringe SK                     41:28 
   29 Måns Faxén                 Växjö OK                          42:27 
   30 Jesper Nelsén              Falkenbergs OK                    42:40 
   31 Fredrik Olsson             Eslövs FK                         43:20 
   32 Karl Utterback             Malmö OK                          43:48 
   33 Viktor Govik               Stångenäs AIS                     44:25 
   34 Magnus Norén               Västvärmlands OK                  50:01 
   35 Emil Bruhn                 Boxholm-Mjölby OL                 53:43 
   36 Lennart Bjufström          SOK 68                            58:16 
   37 Henrik Roth                Hjärnarps GH OL                 1:29:28 

      Timo Kononen               OK Gisle                         Felst. 
      Claes Andersson            Falkenbergs OK                   Felst. 



H20  (6)                3.2 km   14 K               

    1 Niklas Frisk               Markbygdens OK                    21:35 
    2 Martin Frisk               Markbygdens OK                    25:20 
    3 Erik Persson               Markbygdens OK                    28:16 
    4 Filip Andersson            Markbygdens OK                    29:49 
    5 Tobias Edström             OK Gisle                          35:27 
    6 Joel Udd                   Markbygdens OK                    45:25 



H18  (7)                3.1 km   15 K               

    1 Johan Sandlund             OK Njudung                        20:43 
    2 Mattias Johansson          Stångenäs AIS                     21:11 
    3 Joel Kristiansson          Hässleholms OK                    21:59 
    4 Oscar Stenberg             OK Skogshjortarna                 26:07 
    5 Josef Svalbring            Målilla OK                        27:10 
    6 Felix Persson              OK Skogsfalken                    27:19 

      Pontus Karlsson            Markbygdens OK                   Felst. 



H16  (4)                2.8 km   9 K                

    1 Loke Agmarken              Halmstad OK                       21:16 
    2 Adam Broberg               IF Rigor                          27:22 
    3 Erik Kristiansson          Hässleholms OK                    28:31 
    4 Björn Samuelsson           IK Trenne Ullared                 32:26 



H14  (8)                2.6 km   10 K               

    1 Henrik Johannesson         Ronneby OK                        15:55 
    2 Emil Pettersson            OK Dacke                          17:07 
    3 Andreas Jonsson            OK Orion                          17:38 
    4 Adam Segerslätt            Skåneslättens OL                  19:40 
    5 Emil Alpberg               Almby IK                          24:31 
    6 August Mollén              OK Denseln                        36:32 

      Dennis Persson             Andrarums IF                   ej start 
      Oscar Johansson            OK Dacke                       ej start 



H12  (14)               2.2 km   10 K               

    1 Malthe Poulsen             FIF Hillerød                      14:04 
    2 Johan Alpberg              Almby IK                          14:13 
    3 Simon Harden               FK Boken                          14:51 
    4 Allan Hedberg              Lunds OK                          14:52 
    5 Lukas Mattsson             Gotlands Bro OK                   16:25 
    6 Oscar Nilsson              Alvesta SOK                       20:53 
    6 Povel Hedberg              Lunds OK                          20:53 
    8 Melker Andersson           FK Göingarna                      21:26 
    9 Julius Puke                Ystads OK                         30:53 
   10 Albin Brink                Markaryds FK                      31:27 
   11 Joel Severinsson           Skåneslättens OL                  35:37 

      Måns Persson               Andrarums IF                     Felst. 
      Felix Falk                 Göteborg-Majorna OK            ej start 
      Ludvig Hallabro            Hässleholms OK                 ej start 



H10  (8)                1.8 km   9 K                

    1 Loke Hedberg               Lunds OK                          10:21 
    2 Max Persson                OK Skogsfalken                    11:40 
    3 Ivar Helmersson            Hässleholms OK                    12:09 
    4 Erik Ling                  Jönköpings OK                     12:29 
    5 Melvin Nilsson             Härlövs IF                        12:41 
    6 Klas Ljungqvist            Lunds OK                          12:46 
    7 Elis Severinsson           Skåneslättens OL                  16:42 
    8 Gustav Andersson           FK Göingarna                      24:00 



D75  (6)                2.3 km   10 K               

    1 Karin Lexell               OK Torfinn                        26:01 
    2 Gunvor Göransson           Laholms IF OK                     27:37 
    3 Kerstin Granstedt          OK Pan-Kristianstad               28:09 
    4 Gunnel Nilsson             Linköpings AIK                    29:35 
    5 Gun Hansson                Andrarums IF                      31:57 
    6 Barbro Hugosson            Lunds OK                          33:07 



D70  (10)               2.3 km   10 K               

    1 Inga-Lill Wikingsson       Stigmännen Karlshamns OK          20:58 
    2 Birgitta Stenström         Vänersborgs SK                    22:08 
    3 Elisabeth Kimell           Gotlands Bro OK                   23:31 
    4 Mona Carlson               OK Skogshjortarna                 26:51 
    5 Gunvor Granath             Nynäshamns OK                     30:00 
    6 Anne-Catrine Persson       Mariestads FK                     31:23 
    7 Laila Persson              IS Skanne                         31:43 
    8 Kerstin Hagström           Istrums SK                        31:56 
    9 Vivi-Anne Bylund           Rydboholms SK                     32:14 
   10 Ing-Mari Larsson           OK Löftan                         37:30 



D65  (23)               2.3 km   11 K               

    1 Kaarina Voudinmäki         Mullsjö SOK                       23:02 
    2 Gull Svensson              Tockarps IK                       24:10 
    3 Gunnel Karlsson            SOK 68                            25:20 
    4 Margareta Larsson          OK Njudung                        25:37 
    5 Birgitta Carlsson          OK Orinto                         26:21 
    6 Gun Larsson                OK Lindena                        26:38 
    7 Berit Byström              OK Virdarna                       27:18 
    8 Linnéa Claesson            Rydboholms SK                     27:41 
    9 Bibbi Appelgren            Mariestads FK                     28:07 
   10 Ingrid Hermansson          IK Ymer                           29:03 
   11 Gunnel Palgrim             Vänersborgs SK                    30:07 
   12 Ulla Ling                  Jönköpings OK                     30:17 
   13 Rosa Johansson             IK Uven                           30:48 
   14 Kristina Skoglund          Hellas Orientering                31:37 
   15 Eva Isaksson               OK Skogshjortarna                 31:41 
   16 Gunilla Holst              Bottnaryds IF                     31:54 
   17 Karin Bengtsson            OK Kompassen                      32:38 
   18 Hjördis Erlandsson         OK Lindena                        34:19 
   19 Margareta Wikström         Växjö AIS                         34:45 
   20 Ulla Bergqvist             Stigmännen Karlshamns OK          35:08 
   21 Barbro Andersson           OK Skogshjortarna                 35:36 
   22 Kristina Johansson         Vänersborgs SK                    37:13 

      Britt Forsell Pirozzi      Lunds OK                         Felst. 



D60  (28)               2.3 km   11 K               

    1 Gunnel Månsson             OK Vilse 87                       20:22 
    2 Lena Söderberg             OK Skogsfalken                    20:35 
    3 Maj-Britt Byström          Rävetofta OK                      21:29 
    4 Ingela Nelsén              Falkenbergs OK                    22:53 
    5 Birgit Henriksson          Eksjö SOK                         23:57 
    6 Britt-Marie Magnusson      Laholms IF OK                     27:07 
    7 Eva Blomström              IK Stern                          27:44 
    8 Åsa Ståhl                  Hjärnarps GH OL                   28:53 
    9 Kristin Johansson          OK Dacke                          28:56 
   10 Inger Glans                OK Torfinn                        30:20 
   11 Lisbeth Damsgaard          Hjärnarps GH OL                   30:45 
   12 Ingalill Nilsson           Stigmännen Karlshamns OK          32:47 
   13 Gudrun Wester              Stångenäs AIS                     34:04 
   14 Maud Andersson             Gotlands Bro OK                   36:49 
   15 Anita Andersson            OK Skogshjortarna                 38:48 
   16 Margareta Sjöberg          Lunds OK                          39:33 
   17 Sonja Hammar               OK Kompassen                      43:52 
   18 Gisela Löfving             Tibro OK                          43:55 
   19 Inger Alice Eismark        IFK Göteborg                      47:42 
   20 Kristina Fransson          OK Virdarna                       49:31 

      Karin Larsson              OK Kompassen                     Felst. 
      Monica Lööf                Mariestads FK                    Felst. 
      Lena Jönsson               Laholms IF OK                    Felst. 
      Birgitta Wiklund           OK Skogsvargarna                 Felst. 
      Ingrid Norén               Boxholm-Mjölby OL                Felst. 
      Karin Lindqvist            Växjö OK                         Felst. 
      Anita Lovén-Andersson      OK Skogshjortarna              ej start 
      Lena Weiming Nyberg        Kinnaströms SK                 ej start 



D55  (27)               2.6 km   10 K               

    1 Eva Tykesson               Rävetofta OK                      20:05 
    2 Ulla Engelby               OK Pan-Kristianstad               21:55 
    3 Ann Svärm                  OK Gisle                          22:03 
    4 Pia Svensson               Falköpings AIK OK                 23:08 
    5 Anne Kaill                 IK Omega                          23:51 
    6 Arja Ingvarsson            OK Vilse 87                       24:50 
    7 Ing-Marie Hjert            Falköpings AIK OK                 25:04 
    8 Elise Johansson            Falköpings AIK OK                 25:52 
    9 Berit Klamfelt             Tibro OK                          26:39 
   10 Gun Henriksson             Eksjö SOK                         27:21 
   11 Barbro Liljequist          OK Älme                           28:41 
   12 Pia Adolfsson              OK Gisle                          28:52 
   13 Monica Wass                Falkenbergs OK                    29:01 
   14 Marita Larsson             Markbygdens OK                    29:11 
   15 Evamarie Lundahl           IF Hagen                          31:10 
   16 Gunilla Hogedal            Vänersborgs SK                    31:51 
   17 Marie Svernestam           Linköpings OK                     31:57 
   18 Inger Johansson            OK Nackhe                         34:13 
   19 Ann-Sofi Lindskog          Gotlands Bro OK                   36:44 
   20 Katarina Östling           OK Skogshjortarna                 37:41 
   21 Ulla Ragnarsson            OK Skogshjortarna                 41:17 
   22 Siv Larsson                Växjö AIS                         41:20 
   23 Margareta Schölin          Tockarps IK                       43:59 
   24 Vanja Jinnemo              Hjärnarps GH OL                   44:07 
   25 Annika Eriksson            Gotlands Bro OK                   46:15 

      Marianne Thorsson          IK Trenne Ullared                Felst. 
      Jane Johansson             Istrums SK                     ej start 



D50  (22)               2.7 km   11 K               

    1 Annette Falck-Larsson      Vänersborgs SK                    21:34 
    2 Britta Sahlin              Vänersborgs SK                    21:50 
    3 Lena Henriksson-Ågren      Ronneby OK                        22:11 
    4 Eva Folkesson Lööf         OK Pan-Kristianstad               23:12 
    5 Anne Udd                   Markbygdens OK                    24:23 
    6 Lotta Lidman Almqvist      Västerviks OK                     24:39 
    7 Anneli Berggren            OK Denseln                        25:14 
    8 Kerstin Tjernlund          OK Vilse 87                       26:05 
    9 Nina Bejbom                Uddevalla OK                      26:24 
   10 Tina Hagård                Rävetofta OK                      27:44 
   11 Eva Wildmark               Andrarums IF                      28:44 
   12 Kati Németh                Stigmännen Karlshamns OK          29:00 
   13 Britt Thörn                OK Vilse 87                       32:08 
   14 Gunilla Sandström          OK Stigen                         32:40 
   15 Ing-Marie Samuelsson       IK Trenne Ullared                 33:40 
   16 Märit Gustafsson           Eds SK                            35:14 
   17 Lisa Larsson               Sjövalla FK                       35:35 
   18 Annika Marthinsson         Hylte OK                          37:43 
   19 Lisbeth Bergagård          Tolered-Utby Ol-klubb             38:37 
   20 Ingrid Andersson           IF Rigor                          45:19 
   21 Karin Andersson            Skåneslättens OL                  47:23 

      Monica Henriksson          Eksjö SOK                        Felst. 



D45  (27)               2.9 km   12 K               

    1 Åsa Wadensjö Leo           Bredaryds SOK                     22:04 
    2 Liselotte Falk             Göteborg-Majorna OK               23:32 
    3 Marie Olsson               Örkelljunga FK                    25:17 
    4 Ingela Andersson           Lunds OK                          26:40 
    5 Eva Pettersson             OK Dacke                          26:46 
    6 Anne Johansson             OK Dacke                          26:52 
    7 Carina Bergander           Eksjö SOK                         27:13 
    8 Suzy Larsson               OK Skogshjortarna                 29:01 
    9 Annica Tholén              OK Skogshjortarna                 29:26 
   10 Maritha Henriksson         Eksjö SOK                         29:29 
   10 Anneli Carlsson            FK Finn                           29:29 
   12 Ingrid Johansson           Laholms IF OK                     30:20 
   13 Christina Sterner          OK Njudung                        30:25 
   14 Carina Andersson           FK Friskus-Varberg                32:27 
   15 Karin Olsson               Sjövalla FK                       33:27 
   16 Lena Thuresson             Burseryds IF                      33:59 
   17 Åsa Flink-Svensson         Nässjö OK                         35:45 
   18 Susanne Johannesson        Ronneby OK                        37:28 
   19 Sussi Jonson               Ronneby OK                        40:18 
   20 Helena Johansson           OK Gisle                          41:49 
   21 Monica Laage               Falköpings AIK OK                 43:30 
   22 Frida Mannfolk             Ulricehamns OK                    46:27 
   23 Marie Svalbring            Målilla OK                        47:15 
   24 Helena Buchkovska          Målilla OK                      1:06:45 

      Gunilla Gustavsson         OK Orion                         Felst. 
      Carina Stenberg            OK Skogshjortarna                Felst. 
      Kerstin Olsson             Eslövs FK                        Felst. 



D40  (9)                3.0 km   12 K               

    1 Helena Kristiansson        Hässleholms OK                    23:59 
    2 Cecilia Rönnfjärd          OK Skogsfalken                    24:24 
    3 Anna Ljungqvist            Lunds OK                          24:57 
    4 Sara Elfving               Ronneby OK                        25:04 
    5 Josefine Albinsson         OK Skogsfalken                    26:13 
    6 Jeanette Sigenstam         Markbygdens OK                    26:51 
    7 Mona Rosberg               Växjö OK                          35:33 
    8 Ann-Sofie Brink            Markaryds FK                      39:03 
    9 Carina Lindelöw            Härlövs IF                        40:21 



D35  (4)                3.2 km   14 K               

    1 Karolina Erikers           Rävetofta OK                      31:45 
    2 Maria Helmersson           Hässleholms OK                    34:11 
    3 Anna Karlsson              SOK 68                            38:19 
    4 Catarina Harden            FK Boken                          39:43 



D21  (40)               3.5 km   16 K               

    1 Anna Envall                IK Hakarpspojkarna                23:51 
    2 Emelie Svalin              Vänersborgs SK                    25:24 
    3 Amanda Leo                 Bredaryds SOK                     25:28 
    4 Frida Andersson            Falkenbergs OK                    27:46 
    5 Jannie Hagård              Rävetofta OK                      27:49 
    6 Anna Lööf                  OK Pan-Kristianstad               29:13 
    7 Ulrika Toftered            IF Rigor                          29:31 
    8 Carin Stenberg             Lunds OK                          29:47 
    9 Sofia Killander            Hästveda OK                       29:58 
   10 Klara Pålsson              Kungälvs OK                       30:54 
   11 Angelica Jörnling          Eksjö SOK                         30:56 
   12 Jessica Nilsson            OK Torfinn                        31:01 
   13 Moa Svensson               Nässjö OK                         31:11 
   14 Emma Faxén                 Växjö OK                          31:46 
   15 Ida Swärdh                 Eksjö SOK                         31:49 
   16 Maria Klamfelt             Tibro OK                          33:26 
   17 Anna Schmitterlöw          Hjobygdens OK                     33:57 
   18 Åsa Bogmark                Eksjö SOK                         34:00 
   19 Emilia Svärm               OK Gisle                          34:08 
   20 Evi Jüni                   Eksjö SOK                         34:16 
   21 Birgitta Wingqvist         Skåneslättens OL                  35:02 
   22 Madeleine Attfors          Sävedalens AIK                    35:09 
   23 Anna Torstensson           Hylte OK                          35:17 
   24 Lina Sandström             OK Stigen                         36:46 
   25 Britta Norén               Boxholm-Mjölby OL                 36:54 
   26 Anna Nilsson               FK Snapphanarna                   38:27 
   27 Elin Svensson              Nässjö OK                         40:58 
   28 Madelene Bougas Lööf       Mariestads FK                     41:27 
   29 Agnes Leo                  Bredaryds SOK                     42:54 
   30 Frida Rönnqvist            OK Löftan                         43:01 
   31 Johanna Rönnqvist          OK Löftan                         44:55 
   32 Marie Jinnemo              Hjärnarps GH OL                   45:12 
   33 Emma Kriblad               Hjärnarps GH OL                   45:35 
   34 Christina Olsson           Skåneslättens OL                  50:58 
   35 Jenny Rönnqvist            OK Löftan                         51:06 
   36 Linda Jinnemo              Hjärnarps GH OL                   51:35 

      Wiviann Ottosson           Malmö OK                         Felst. 
      Märta Mollén               Sävedalens AIK                   Felst. 
      Lina Larsson               Vänersborgs SK                   Felst. 
      Hanna Steiner              Örkelljunga FK                   Felst. 



D20  (5)                3.2 km   14 K               

    1 Jenny Olsson               Örkelljunga FK                    26:07 
    2 Johanna Skogum             Markbygdens OK                    26:34 
    3 Anne Hansson               Markbygdens OK                    30:42 
    4 Emilia Johansson           OK Gisle                          45:16 
    5 Anna Johansson             Laholms IF OK                     50:29 



D18  (6)                2.9 km   12 K               

    1 Caroline Lindelöw          Härlövs IF                        29:48 
    2 Lisa Johansson             FK Friskus-Varberg                30:54 
    3 Julia Smedenmark           Ronneby OK                        31:41 
    4 Lisa Larsson               FK Friskus-Varberg                35:41 
    5 Sara Bainbridge            Laholms IF OK                     38:43 
    6 Elinor Lindelöw            Härlövs IF                        44:22 



D16  (4)                2.6 km   10 K               

    1 Sara Josarp                FK Friskus-Varberg                19:20 
    2 Amanda Johansson           OK Dacke                          20:30 
    3 Clara Mannfolk             Ulricehamns OK                    26:05 

      Moa Pettersson             OK Dacke                       ej start 



D14  (14)               2.6 km   10 K               

    1 Klara Ask                  Markbygdens OK                    16:39 
    2 Elin Granstedt             IK Hakarpspojkarna                17:22 
    3 Vilma Persson              OK Skogsfalken                    17:23 
    4 Gabriella Bergander        Eksjö SOK                         18:29 
    5 Sanna Fasth                Boxholm-Mjölby OL                 19:49 
    6 Camilla Larsen             FIF Hillerød                      19:58 
    7 Sofie Persson              Härlövs IF                        20:58 
    8 Fanny Sundblad             Eksjö SOK                         21:20 
    9 Emmy Helmersson            Hässleholms OK                    21:46 
   10 Ebba Envall                IK Hakarpspojkarna                23:03 
   11 Klara Andersson            FK Göingarna                      23:55 
   12 Nikoline Holm Splittorff   FIF Hillerød                      23:56 
   13 Rebecka Brorsson           Tockarps IK                       24:35 
   14 Hilda Svensson             Nässjö OK                         26:39 



D12  (13)               2.2 km   10 K               

    1 Isa Envall                 IK Hakarpspojkarna                12:44 
    2 Annika Simonsen            FIF Hillerød                      14:02 
    3 Hanna Johannesson          Ronneby OK                        14:24 
    4 Kajsa Andersson            OK Orion                          15:33 
    5 Wilma Bergander            Eksjö SOK                         17:15 
    6 Towa Pettersson            OK Denseln                        18:53 
    7 Irmalinn Nilsson           Härlövs IF                        19:18 
    8 Tina Ljungqvist            Lunds OK                          19:24 
    9 Frida Björk                Örkelljunga FK                    22:18 
   10 Emma Nilsson               Alvesta SOK                       30:05 

      Lovisa Johansson           OK Dacke                       ej start 
      Julia Thuresson            Burseryds IF                   ej start 
      Sara Granstedt             IK Hakarpspojkarna             ej start 



D10  (7)                1.8 km   9 K                

    1 Linda Jonsson              OK Orion                           9:48 
    2 Emma Ling                  Jönköpings OK                     10:50 
    3 Ella Söderberg             OK Skogsfalken                    11:56 
    4 Rebecca Harden             FK Boken                          12:25 
    5 Emmy Granstedt             IK Hakarpspojkarna                12:50 

      Klara Andersson            OK Orion                       ej start 
      Lisa Falk                  Göteborg-Majorna OK            ej start 



Öppen 1  (17)           1.8 km   9 K                

    1 Ayan Ling                  Jönköpings OK                     13:31 
    2 Edvin Vensryd              Eslövs FK                         16:00 
    3 Charlie Fasth              Boxholm-Mjölby OL                 16:21 
    4 Emil Ling                  Jönköpings OK                     16:58 
    5 Sandra Ling                Jönköpings OK                     17:12 
    6 Anette Bohman              Hjärnarps GH OL                   17:20 
    7 Viktor Jansson             OK Roslagen                       18:04 
    8 Isak Persson               Helsingborgs SOK                  19:18 
    9 Gustav Nilsson             Alvesta SOK                       21:26 
   10 Magnus Olsson                                                22:01 
   11 Ulla-Britt Karlsson        OK Skogshjortarna                 23:01 
   12 Ulla Olsson                FK Boken                          24:12 
   13 Sven-Åke Waern             Målilla OK                        26:30 
   14 Isak Bogmark               Eksjö SOK                         27:12 
   15 Axel Bogmark               Eksjö SOK                         27:55 
   16 Lisbet Helmersson          Lunds OK                          36:33 

      Alice Jansson              OK Roslagen                      Felst. 



Öppen 5  (40)           2.7 km   11 K               

    1 Fanny Brodin               Istrums SK                        25:51 
    2 Dan Moberg                 Istrums SK                        27:09 
    3 Henrik Jacobsson           Sävedalens AIK                    28:04 
    4 Ann-Charlotte Jakobsson    Istrums SK                        28:16 
    5 Lena Strand                Markaryds FK                      29:58 
    6 Stefan Laage               Falköpings AIK OK                 32:52 
    7 Lotta Landén               Istrums SK                        35:05 
    8 Arne Berggren              Växjö AIS                         35:18 
    9 Adrian Harden              FK Boken                          35:53 
   10 Amanda Persson             Tockarps IK                       36:07 
   11 Leif Johannesson           Markaryds FK                      36:14 
   12 Mariella Carnander         IK Hakarpspojkarna                36:25 
   13 Jan Nilsson                FK Snapphanarna                   36:41 
   14 Björn Engelbrektsson       FK Snapphanarna                   36:48 
   15 Nataliya Kondratyuk        Eslövs FK                         37:32 
   16 Bo Jägerström              Elfsborg SOK                      38:55 
   17 Gert Berggren              Växjö AIS                         39:02 
   18 Kristian Kriblad           Hjärnarps GH OL                   41:49 
   19 Perry Lundqvist            Sävedalens AIK                    42:21 
   20 Henrik Enfors              Tockarps IK                       43:19 
   21 Anna Ellmark               Lunds OK                          43:27 
   22 Axel Orrhede               OK Silva                          45:16 
   23 Barbro Nilsson             Alvesta SOK                       45:43 
   24 Berit Nilsson              OK Älme                           49:18 
   25 Charlotte Wedlin           Sävedalens AIK                    50:13 
   26 Monika Lindblom            Laholms IF OK                     50:24 
   27 Ingrid Carlstedt           Sävedalens AIK                    51:40 
   28 Hellevi Alnervik           IS Kullen                         52:49 
   29 Pia Andersson              Falkenbergs OK                    56:58 
   30 Jan Norrby                 Gotlands Bro OK                   58:40 
   31 Gerd Boman                 Gotlands Bro OK                   58:41 
   32 Birgitta Nilsson           FK Snapphanarna                   59:19 
   33 Marita Johansson           Markbygdens OK                  1:00:46 
   34 Anna Larsson               Falkenbergs OK                  1:01:26 
   35 Mia Häll                                                   1:07:33 
   36 Lisbeth Nilsson            Falköpings AIK OK               1:08:24 

      Sture Karlsson             OK Skogshjortarna                Felst. 
      Rolf Stenström             Vänersborgs SK                   Felst. 
      Elin Wulff                 OK Kompassen                     Felst. 
      Bertil Carlson             OK Skogshjortarna              ej start 



Öppen 7  (22)           3.1 km   15 K               

    1 Anders Claesson            Burseryds IF                      27:02 
    2 Emelie Karlsson Landén     Istrums SK                        27:16 
    3 Oskar Handmark             OK Pan-Kristianstad               31:11 
    4 Ola Hansson                FK Boken                          32:31 
    5 Charlotte Josefsson        OK Vivill                         32:50 
    6 Peter Ellmark              Lunds OK                          32:51 
    7 Morgan Ljung               Vaggeryds SOK                     34:09 
    8 Christine Edenbrandt       Lunds OK                          34:29 
    9 Helen Nilsson              Härlövs IF                        48:20 
   10 Ola Eriksson               Hästveda OK                       48:43 
   11 Margareta Killander        Hästveda OK                       49:25 
   12 Mats Johansson             Oskarströms OK                    52:46 
   13 Gun-Britt Kriblad          Hjärnarps GH OL                   53:39 
   14 Ingrid Salomonsson         Skåneslättens OL                  56:26 
   15 Lars Henriksson            OK Älme                         1:01:42 
   16 Ingrid Olofsson            FK Snapphanarna                 1:03:30 

      Jens Fasth                 Boxholm-Mjölby OL                Felst. 
      John Olandersson           Örkelljunga FK                   Felst. 
      Kristin Lindberg           Lunds OK                         Felst. 
      Olle Enfors                Tockarps IK                      Felst. 
      Mona Enfors                Tockarps IK                      Felst. 
      Ann-Marie Hansson          IS Kullen                        Felst. 



Öppen 9  (24)           3.5 km   16 K               

    1 Mikael Löfving             IF Hagen                          21:47 
    2 Marcus Josefsson           OK Vivill                         25:53 
    3 Susanne Andersson          FK Göingarna                      27:27 
    4 Pål Jansson                OK Roslagen                       27:30 
    5 Anette Granstedt           IK Hakarpspojkarna                27:50 
    6 Hanne Fogh                 OK Sorö                           29:05 
    7 Andreas Blomqvist          FK Boken                          29:18 
    8 Björn Nilsson              Härlövs IF                        30:51 
    9 Lars Edenbrandt            Lunds OK                          32:18 
   10 Åsa Jansson                OK Roslagen                       34:19 
   11 Nils Helmersson            Hässleholms OK                    35:59 
   12 Emil Bendroth              Rävetofta OK                      36:56 
   13 Kim Folander               OK Sorö                           38:21 
   14 Rickard Hammar             OK Kompassen                      38:43 
   15 Andreas Enfors             Tockarps IK                       39:35 
   16 Jonas Hjert                Falköpings AIK OK                 40:02 
   17 Hans Carlstedt             Sävedalens AIK                    40:24 
   18 Staffan Edström            OK Gisle                          43:18 
   19 Gösta Svensson             Rävetofta OK                      43:26 
   20 Ingvar Olofsson            FK Snapphanarna                   44:56 

      Per Sandlund               OK Njudung                       Felst. 
      Jan Lagerblad                                               Felst. 
      Bengt Salomonsson          Skåneslättens OL                 Felst. 
      Kerstin Larsson            Hagaby GOIF                      Felst. 



D80  (3)                2.3 km   10 K               

    1 Clarie Ek                  OK Pan-Kristianstad               29:50 
    2 Lisa Hedström              Göteborg-Majorna OK               39:14 

      Bernice Antonsson          FK Friskus-Varberg               Felst.