Tre Skåningar o. En Dansk 15-17/6 2012, Helsingborgs SOKsö 2012-06-17 11:49
Resultat Etapp 4, Pålsjöskapad av MT2003 © Stephan Krämer 2006

   Pl Namn                       Klubb                               Tid 



H80  (2)                1.9 km   11 K               

    1 Bengt Edvardsson           OK Torfinn                        23:18 
    2 Lars-Gunnar Enström        OK Tranan                         32:31 



H75  (15)               1.9 km   11 K               

    1 Lars Persson               Väsby OK                          20:14 
    2 Ulf Eskilsson              OK Södertörn                      20:16 
    3 Peo Bengtsson              OK Pan-Kristianstad               20:18 
    4 Bo Ullman                  OK Pan-Kristianstad               21:26 
    5 Klas Tykesson              Rävetofta OK                      22:12 
    6 Kjell Persson              Mariestads FK                     22:14 
    7 Jan-Eric Nelking           FK Åsen                           23:18 
    8 Göran Holmberg             Markaryds FK                      24:43 
    9 Burne Nilsson              OK Torfinn                        25:31 
   10 Bengt Olofsson             Hjärnarps GH OL                   26:45 
   11 Totte Holm                 Markbygdens OK                    27:23 
   12 Lars-Erik Höök             IK Gandvik                        38:43 
   13 Kurt Stenberg              IK Gandvik                        39:34 
   14 Karl-Erik Jonasson         Kalmar OK                         43:29 

      Torsten Jonsson            Markaryds FK                   ej start 



H70  (32)               2.2 km   11 K               

    1 Göran Andersson            Stigmännen Karlshamns OK          17:22 
    2 Erland Ling                Jönköpings OK                     18:19 
    3 Olle Hermansson            IK Ymer                           19:30 
    4 Ronny Andersson            OK Skogshjortarna                 19:57 
    5 Bo Svensson                Tockarps IK                       19:58 
    6 Allsing Carlsson           OK Skogsvargarna                  20:10 
    7 Ernie Broström             Halmstad OK                       20:14 
    8 Bo Wadensjö                FK Finn                           20:34 
    9 Bengt Bergqvist            Stigmännen Karlshamns OK          20:47 
   10 Bengt Nilsson              Alvesta SOK                       21:08 
   11 Hans Carlsson              OK Orinto                         21:18 
   12 Nils Persson               IS Skanne                         21:51 
   13 Karl-Axel Johansson        IK Uven                           22:06 
   14 Bertil Olofsson            Andrarums IF                      22:50 
   15 Gunnar Sandström           OK Pan-Kristianstad               23:19 
   16 Raimo Salminen             OK Pan-Kristianstad               25:12 
   17 Roland Eriksson            Hästveda OK                       25:22 
   18 Gösta Lindqvist            OK Löftan                         25:35 
   19 Sune Hagström              Istrums SK                        25:51 
   20 Ruben Edvardsson           Hästveda OK                       27:11 
   21 Curt Tillman               Linköpings OK                     29:50 
   22 Torgny Jonsson             Växjö AIS                         30:13 
   23 Bjørn Helstrup             Fredensborg OK                    31:10 
   24 Gunnar Bylund              Rydboholms SK                     32:07 
   25 JB Larsson                 OK Löftan                         37:11 
   26 Allan Hammar               OK Kompassen                      43:32 

      Allan Sunnergren           Hjärnarps GH OL                  Felst. 
      Leo Lövdahl                Visby IF Gute Skid-och orient    Felst. 
      Bob Kaill                  IK Omega                       ej start 
      Sven Levin                 Andrarums IF                   ej start 
      Ingemar Erlandsson         Växjö OK                       ej start 
      Rolf Jakobsson             Alfta-Ösa OK                   ej start 



H65  (57)               2.3 km   10 K               

    1 Stefan G Larsson           OK Njudung                        15:52 
    2 Leif Sandgren              Frosta OK                         16:11 
    3 Roland Nilsson             Falköpings AIK OK                 16:23 
    4 Kalle Johansson            OK Skogshjortarna                 16:44 
    5 Rune Sandberg              Uddevalla OK                      16:52 
    6 Ingemar Lindblom           IFK Göteborg                      17:22 
    7 Bengt-Olof Johansson       Stångenäs AIS                     17:28 
    8 Hans-Gösta Bernhard        Mariestads FK                     17:50 
    9 Gunnar Enberg              Målilla OK                        18:19 
   10 Bengt Bergman              Lunds OK                          18:23 
   11 Inge Persson               FK Boken                          18:36 
   12 Nils Karlsson              Växjö AIS                         18:40 
   13 Rune Eliasson              Falkenbergs OK                    19:10 
   13 Rolf Skoglund              Hellas Orientering                19:10 
   15 Hans Carlsson              IFK Göteborg                      19:13 
   16 Tommy Olsson               OK Dacke                          19:18 
   17 Styrbjörn Jansson          IF Hagen                          19:40 
   18 Waste Byström              OK Virdarna                       19:46 
   19 Kjell Erlandsson           OK Lindena                        19:56 
   20 Anders Berglund            OK Skogshjortarna                 20:17 
   20 Anders Nilsson             Gotlands Bro OK                   20:17 
   22 Lars-Göran Axmalm          Sävedalens AIK                    20:42 
   23 Ronny Ragnarsson           OK Skogshjortarna                 20:52 
   24 Eric Tenland               Stigmännen Karlshamns OK          21:05 
   25 Lars Olsson                FK Boken                          21:08 
   26 Kjell-Åke Isaksson         OK Skogshjortarna                 21:09 
   27 Lars-Åke Sjökvist          Värend GN OL                      21:12 
   28 Benkt Anderson             Lunds OK                          21:24 
   29 Kent Carlgren              OK Skogshjortarna                 21:25 
   30 Bengt Ståhl                Hjärnarps GH OL                   21:35 
   31 Göran Bengtsson            Tockarps IK                       22:17 
   32 Bror Palgrim               Vänersborgs SK                    22:20 
   33 Ebbe Malm                  Markaryds FK                      22:37 
   34 Ingemar Andersson          OK Orion                          22:39 
   35 Per-Arne Johansson         Vänersborgs SK                    22:55 
   36 Torbjörn Wikström          OK Orinto                         22:58 
   37 Ingemar Wiklund            OK Skogsvargarna                  22:59 
   38 Gösta Claesson             Rydboholms SK                     23:48 
   39 Per-Åke Andersson          IS Kullen                         24:00 
   40 Kjell Lindau               OK Kompassen                      24:05 
   41 Sven Erik Johansson        Mariestads FK                     24:10 
   41 Pär-Erik Johansson         Markbygdens OK                    24:10 
   43 Svenerik Johansson         Visby IF Gute Skid-och orient     24:11 
   44 Harald Henriksson          Lekeryd-Svarttorps SK             24:18 
   45 Christer Westberg          IFK Göteborg                      24:40 
   46 Johnny Malmgren            Hjärnarps GH OL                   25:44 
   47 Tom Lindberg               Lunds OK                          26:48 
   48 Björn Andersson            Gotlands Bro OK                   27:05 
   49 Thorwald Fransson          OK Virdarna                       28:24 
   50 Lars Wester                Stångenäs AIS                     30:05 
   51 Ewert Nilsson              OK Kompassen                      31:29 
   51 Sven-Erik Forsell          Lunds OK                          31:29 
   53 Ulf Jönsson                Laholms IF OK                     32:28 

      Bo Klamfelt                Tibro OK                         Felst. 
      Vidar Löfving              Tibro OK                         Felst. 
      Christer Sandh             OK Roxen                       ej start 
      Christer Nelsén            Falkenbergs OK                 ej start 



H60  (40)               2.3 km   10 K               

    1 Agne Bengtsson             OK Kompassen                      15:12 
    2 Björn Jägerström           IK Uven                           15:42 
    3 Kent Kardell               Ljungskile FK                     16:03 
    4 Carl-Henry Andersson       OK Orinto                         16:13 
    5 Bengt Aspvall              Ronneby OK                        16:51 
    6 Olle Bohman                Hjärnarps GH OL                   17:13 
    7 Ronald McGrail             Hjärnarps GH OL                   17:19 
    8 Sten Blomström             IK Stern                          17:20 
    9 Rainer Scholz              IK Vista                          17:34 
    9 Kalle Lindqvist            Växjö OK                          17:34 
   11 Stig Johansson             Bredaryds SOK                     17:53 
   12 Ove Thorsson               IK Trenne Ullared                 18:00 
   13 Mats Svensson              OK Pan-Kristianstad               18:03 
   14 Lars Hogedal               Vänersborgs SK                    18:15 
   15 Owe Nilsson                Stigmännen Karlshamns OK          18:17 
   16 Gunnar Bejbom              Uddevalla OK                      18:39 
   17 Kenth Sundgren             Skåneslättens OL                  18:43 
   18 Per Lindskog               Gotlands Bro OK                   18:50 
   19 Stig Johansson             Falköpings AIK OK                 18:57 
   20 Åke Persson                Hjärnarps GH OL                   19:33 
   21 Bill Schölin               Tockarps IK                       20:10 
   22 Sven-Olof Larsson          Växjö AIS                         20:11 
   23 Karl Uno Andersson         Falkenbergs OK                    20:32 
   24 Hasse Adolfsson            OK Gisle                          20:41 
   25 Christer Håkansson         Falkenbergs OK                    20:57 
   26 Gert Olsson                Skåneslättens OL                  21:37 
   27 Sven Olle Söderberg        OK Skogsfalken                    21:43 
   28 Gunnar Eriksson            Gotlands Bro OK                   22:22 
   29 Sven-Olof Fransson         SOK Aneby                         22:52 
   30 Bengt Hansson              Andrarums IF                      22:58 
   31 Lennart Smedenmark         Ronneby OK                        23:43 
   31 Bo Sandahl                 Gotlands Bro OK                   23:43 
   33 Lars-Olof Rönnqvist        OK Löftan                         26:44 
   34 Håkan Lööf                 Mariestads FK                     28:14 
   35 Lars Johansson             OK Nackhe                         31:04 

      Lars Persson               OK Kompassen                   ej start 
      Leif Malm                  Markaryds FK                   ej start 
      Roger Andersson            OK Skogshjortarna              ej start 
      Hans Åke Djurbäck          Kinnaströms SK                 ej start 
      Göran Liljequist           OK Älme                        ej start 



H55  (30)               2.5 km   11 K               

    1 Ulf Palmér                 Ulricehamns OK                    15:22 
    2 Göran Carnander            IK Hakarpspojkarna                17:26 
    3 Torbjörn Löfving           Tibro OK                          17:39 
    4 Roger Thörn                OK Vilse 87                       17:45 
    5 Sten Gustafsson            Eds SK                            17:54 
    6 Mikael Johansson           OK Gisle                          18:05 
    6 Björn Karlsson             Halmstad OK                       18:05 
    8 Thomas Hjert               Falköpings AIK OK                 18:09 
    9 Karl Mollén                OK Denseln                        18:48 
   10 Tommy Roos                 Falköpings AIK OK                 18:53 
   11 Bo Andersson               Falköpings AIK OK                 20:37 
   12 Ulf Svensson               OK Njudung                        20:46 
   13 Lennart Svernestam         Linköpings OK                     21:16 
   14 Arne Svärm                 OK Gisle                          21:20 
   15 Mats Ingvarsson            OK Vilse 87                       21:55 
   16 Thomas Almqvist            Västerviks OK                     22:15 
   17 Max Prang                  Fredensborg OK                    22:20 
   18 Hans Ekberg                Trollhättans SOK                  23:01 
   19 Peter Henriksson           Ronneby OK                        23:09 
   20 Ingemar Johansson          OK Gisle                          23:29 
   21 Lars Strand                Skåneslättens OL                  23:33 
   22 Tor Udd                    Markbygdens OK                    23:43 
   23 Jan Wahlström              Snättringe SK                     24:02 
   24 Johan Wedlin               Sävedalens AIK                    24:42 
   25 Conny Sahlin               Vänersborgs SK                    25:38 
   26 Bertil Axbom               OK Landehof                       25:47 
   27 Sven-Åke Andersson         IF Rigor                          28:33 

      Pelle Höök                 Köping-Kolsva OK               ej start 
      Lars Ekberg                Trollhättans SOK               ej start 
      Lars Göran Killander       Hästveda OK                    ej start 



H50  (18)               2.7 km   12 K               

    1 Mats Brorsson              Tockarps IK                       15:52 
    2 Ulf Jungstrand             Malmö OK                          15:54 
    3 Göran Månsson              OK Dacke                          17:16 
    4 Stefan Olofsson            OK Gisle                          17:32 
    5 Arto Blomdahl              IK Hakarpspojkarna                17:51 
    6 Tore Tjernlund             OK Vilse 87                       18:16 
    7 Gert Jonsson               IK Hakarpspojkarna                19:04 
    7 Christer Mannfolk          Ulricehamns OK                    19:04 
    9 Björn Alpberg              Almby IK                          19:17 
   10 Christer Bergagård         Tolered-Utby Ol-klubb             20:07 
   11 Krister Karlsson           OK Nackhe                         20:51 
   12 Thomas Attfors             Sävedalens AIK                    21:11 
   13 Nils-Olof Larsson          Vänersborgs SK                    21:16 
   14 Bengt Marthinsson          Hylte OK                          21:43 
   15 Per Bernersson             Södertälje-Nykvarn OF             23:32 
   16 Anders Persson             Tockarps IK                       26:05 

      Christer Svensson          Ronneby OK                     ej start 
      Ralph Johansson            Stångenäs AIS                  ej start 



H45  (29)               2.8 km   11 K               

    1 Bo Granstedt               IK Hakarpspojkarna                16:22 
    2 Tommy Johansson            Stångenäs AIS                     17:02 
    3 Magnus Svensson            Nässjö OK                         17:09 
    4 Mats Andersson             OK Orion                          17:11 
    5 Kent Klasson               Hestra IF                         17:28 
    6 Harald Persson             Andrarums IF                      17:43 
    7 Lasse Karlsson             Istrums SK                        17:57 
    8 Håkan Mattsson             Gotlands Bro OK                   18:03 
    9 Niklas Edvardsson          Hästveda OK                       18:08 
   10 Bengt Olsson               Eslövs FK                         18:19 
   11 Patrik Falk                Göteborg-Majorna OK               18:21 
   12 Kjell Einarsson            OK Skogshjortarna                 18:43 
   13 Magnus Porle               Växjö OK                          19:05 
   14 Håkan Eriksson             Hästveda OK                       19:08 
   15 Anders Pettersson          OK Dacke                          19:21 
   15 Lars Persson               OK Skogsfalken                    19:21 
   17 Lars Nordgren              Eksjö SOK                         19:29 
   18 Conny Bruhn                Boxholm-Mjölby OL                 20:11 
   19 Ulf Linderfalk             Skåneslättens OL                  20:24 
   20 Jan Thuresson              Burseryds IF                      20:27 
   21 Per-Göran Bern             Målilla OK                        21:23 
   22 Håkan Karlsson             FK Finn                           22:33 
   23 Anders Svalbring           Målilla OK                        23:50 
   24 Lars Ohlsson               FK Göingarna                      23:55 
   25 Stefan Edvardsson          OK Torfinn                        23:59 
   26 Peter Broberg              IF Rigor                          24:07 
   27 Anders Gustavsson          FK Friskus-Varberg                26:13 
   28 Pi Persson                 OK Orion                          29:47 

      Henrik Poulsen             FIF Hillerød                   ej start 



H40  (15)               3.1 km   11 K               

    1 Stefan Agmarken            Halmstad OK                       18:49 
    2 Göran Kimell               Gotlands Bro OK                   19:11 
    3 Magnus Steen               OK Alehof                         19:13 
    4 Magnus Larsen              FK Boken                          19:20 
    5 Fabian Ljungquist          Lunds OK                          19:29 
    6 Martin Andersson           OK Skogsfalken                    19:30 
    7 Matti Envall               IK Hakarpspojkarna                19:44 
    8 Anders Ling                Jönköpings OK                     20:09 
    9 Roland Natanaelsson        Skåneslättens OL                  21:46 
   10 Tomas Vensryd              Eslövs FK                         21:51 
   11 Thomas Westerlund          Herrljunga SK Skid o OL           22:46 
   12 Fredrik Ask                Markbygdens OK                    23:14 
   13 Håkan Persson              Laholms IF OK                     24:43 
   14 Ola Nilsson                Alvesta SOK                       28:24 
   15 Jesper Rundbäck            Vaggeryds SOK                     29:09 



H35  (4)                3.3 km   15 K               

    1 Henrik Albahn              CopenhagenO                       21:06 
    2 Ola Söderberg              OK Skogsfalken                    22:18 
    3 Mads K. Larsen             CopenhagenO                       23:25 
    4 Ola Andertoft              Markaryds FK                      25:59 



H21  (39)               3.5 km   15 K               

    1 Jörgen Olsson              FK Göingarna                      18:51 
    2 Daniel Gustavsson          FK Friskus-Varberg                19:32 
    3 Mattias Johansson          IFK Moras OK                      20:02 
    4 Mattias Killander          Hästveda OK                       20:09 
    5 Simon Larsson              Markbygdens OK                    20:15 
    6 Thomas Johannesson         Ronneby OK                        20:19 
    7 Calle Stenberg             OK Skogshjortarna                 20:22 
    7 Henrik Bengtsson           Falkenbergs OK                    20:22 
    9 Mikael Andersson           IF Rigor                          20:25 
   10 Mikael Pihl                Lunds OK                          20:26 
   11 Jakob Segerslätt           Skåneslättens OL                  22:06 
   11 Rasmus Blockgren           Falkenbergs OK                    22:06 
   13 Victor Axbom               OK Landehof                       22:12 
   14 Klas Johansson             Växjö OK                          22:30 
   15 Tobias Govik               Stångenäs AIS                     22:45 
   16 Sebastian Hasselblom       FK Friskus-Varberg                22:58 
   17 Philip Persson             OK Orion                          23:03 
   18 Emil Svalbring             Målilla OK                        23:10 
   18 Patrik Andersson           Hylte OK                          23:10 
   20 Claes Andersson            Falkenbergs OK                    23:31 
   21 Magnus Fransson            SOK Aneby                         23:38 
   22 Johan Hagström             Falkenbergs OK                    23:49 
   23 Daniel Örn                 IK Hakarpspojkarna                23:51 
   24 Martin Kriblad             Hjärnarps GH OL                   23:53 
   25 Viktor Govik               Stångenäs AIS                     23:57 
   26 Henrik Erickson            Ulricehamns OK                    24:00 
   27 Jesper Nelsén              Falkenbergs OK                    24:09 
   28 Sebastian Wahlström        Snättringe SK                     24:21 
   29 Rasmus Schurmann           Hylte OK                          24:40 
   30 Tobias Persson             OK Kompassen                      24:47 
   31 Karl Utterback             Malmö OK                          27:26 
   32 Fredrik Olsson             Eslövs FK                         27:58 
   33 Magnus Norén               Västvärmlands OK                  31:28 
   34 Emil Bruhn                 Boxholm-Mjölby OL                 33:42 
   35 Lennart Bjufström          SOK 68                            38:19 
   36 Timo Kononen               OK Gisle                          46:12 
   37 Måns Faxén                 Växjö OK                          52:24 

      Henrik Roth                Hjärnarps GH OL                  Felst. 
      Linus Bohman               Hjärnarps GH OL                ej start 



H20  (6)                3.1 km   11 K               

    1 Niklas Frisk               Markbygdens OK                    19:15 
    2 Erik Persson               Markbygdens OK                    20:44 
    3 Tobias Edström             OK Gisle                          21:53 
    4 Filip Andersson            Markbygdens OK                    22:37 
    5 Martin Frisk               Markbygdens OK                    22:49 

      Joel Udd                   Markbygdens OK                 ej start 



H18  (7)                2.8 km   11 K               

    1 Mattias Johansson          Stångenäs AIS                     16:00 
    2 Johan Sandlund             OK Njudung                        16:32 
    3 Joel Kristiansson          Hässleholms OK                    16:43 
    4 Pontus Karlsson            Markbygdens OK                    17:05 
    5 Oscar Stenberg             OK Skogshjortarna                 19:10 
    6 Felix Persson              OK Skogsfalken                    19:41 

      Josef Svalbring            Målilla OK                     ej start 



H16  (4)                2.5 km   11 K               

    1 Loke Agmarken              Halmstad OK                       15:43 
    2 Björn Samuelsson           IK Trenne Ullared                 18:04 
    3 Adam Broberg               IF Rigor                          18:08 
    4 Erik Kristiansson          Hässleholms OK                    23:55 



H14  (8)                2.1 km   10 K               

    1 Henrik Johannesson         Ronneby OK                        12:09 
    2 August Mollén              OK Denseln                        12:14 
    3 Andreas Jonsson            OK Orion                          13:31 
    4 Adam Segerslätt            Skåneslättens OL                  13:43 
    5 Oscar Johansson            OK Dacke                          14:24 
    6 Emil Pettersson            OK Dacke                          18:24 
    7 Emil Alpberg               Almby IK                          19:55 

      Dennis Persson             Andrarums IF                   ej start 



H12  (14)               1.7 km   12 K               

    1 Allan Hedberg              Lunds OK                          10:06 
    2 Malthe Poulsen             FIF Hillerød                      10:32 
    3 Simon Harden               FK Boken                          10:38 
    4 Melker Andersson           FK Göingarna                      11:19 
    5 Lukas Mattsson             Gotlands Bro OK                   13:11 
    6 Johan Alpberg              Almby IK                          13:29 
    7 Måns Persson               Andrarums IF                      14:42 
    8 Joel Severinsson           Skåneslättens OL                  18:13 
    9 Oscar Nilsson              Alvesta SOK                       19:35 
   10 Albin Brink                Markaryds FK                      20:19 
   11 Povel Hedberg              Lunds OK                          20:48 
   12 Julius Puke                Ystads OK                         29:15 

      Felix Falk                 Göteborg-Majorna OK            ej start 
      Ludvig Hallabro            Hässleholms OK                 ej start 



H10  (8)                1.3 km   9 K                

    1 Max Persson                OK Skogsfalken                    10:42 
    2 Melvin Nilsson             Härlövs IF                        10:49 
    3 Gustav Andersson           FK Göingarna                      11:25 
    4 Ivar Helmersson            Hässleholms OK                    11:31 
    5 Erik Ling                  Jönköpings OK                     11:36 
    6 Klas Ljungqvist            Lunds OK                          11:37 
    7 Elis Severinsson           Skåneslättens OL                  25:36 

      Loke Hedberg               Lunds OK                       ej start 



D75  (6)                1.9 km   11 K               

    1 Kerstin Granstedt          OK Pan-Kristianstad               23:32 
    2 Gunvor Göransson           Laholms IF OK                     25:56 
    3 Karin Lexell               OK Torfinn                        29:59 
    4 Gun Hansson                Andrarums IF                      30:15 
    5 Gunnel Nilsson             Linköpings AIK                    36:09 

      Barbro Hugosson            Lunds OK                       ej start 



D70  (10)               1.9 km   11 K               

    1 Laila Persson              IS Skanne                         24:20 
    2 Elisabeth Kimell           Gotlands Bro OK                   24:26 
    3 Mona Carlson               OK Skogshjortarna                 26:22 
    4 Inga-Lill Wikingsson       Stigmännen Karlshamns OK          26:44 
    5 Anne-Catrine Persson       Mariestads FK                     27:40 
    6 Birgitta Stenström         Vänersborgs SK                    30:10 
    7 Gunvor Granath             Nynäshamns OK                     30:43 
    8 Ing-Mari Larsson           OK Löftan                         31:01 
    9 Vivi-Anne Bylund           Rydboholms SK                     31:28 
   10 Kerstin Hagström           Istrums SK                        32:27 



D65  (22)               1.9 km   10 K               

    1 Birgitta Carlsson          OK Orinto                         18:42 
    2 Gun Larsson                OK Lindena                        21:12 
    3 Eva Isaksson               OK Skogshjortarna                 22:03 
    4 Margareta Larsson          OK Njudung                        22:06 
    5 Gull Svensson              Tockarps IK                       22:09 
    6 Britt Forsell Pirozzi      Lunds OK                          22:25 
    7 Gunnel Palgrim             Vänersborgs SK                    22:36 
    8 Linnéa Claesson            Rydboholms SK                     23:22 
    9 Ingrid Hermansson          IK Ymer                           23:30 
   10 Karin Bengtsson            OK Kompassen                      25:13 
   10 Berit Byström              OK Virdarna                       25:13 
   12 Rosa Johansson             IK Uven                           25:14 
   13 Ulla Ling                  Jönköpings OK                     25:19 
   14 Kaarina Voudinmäki         Mullsjö SOK                       25:24 
   15 Gunnel Karlsson            SOK 68                            26:45 
   16 Bibbi Appelgren            Mariestads FK                     26:49 
   17 Gunilla Holst              Bottnaryds IF                     28:09 
   18 Kristina Skoglund          Hellas Orientering                28:40 
   19 Barbro Andersson           OK Skogshjortarna                 28:53 
   20 Kristina Johansson         Vänersborgs SK                    29:41 
   21 Ulla Bergqvist             Stigmännen Karlshamns OK          32:13 
   22 Margareta Wikström         Växjö AIS                         34:06 



D60  (29)               1.9 km   10 K               

    1 Ingela Nelsén              Falkenbergs OK                    15:30 
    2 Lena Söderberg             OK Skogsfalken                    17:00 
    3 Gunnel Månsson             OK Vilse 87                       18:23 
    4 Britt-Marie Magnusson      Laholms IF OK                     18:35 
    5 Monica Lööf                Mariestads FK                     18:37 
    6 Inger Glans                OK Torfinn                        18:47 
    7 Eva Blomström              IK Stern                          20:32 
    8 Lisbeth Damsgaard          Hjärnarps GH OL                   20:52 
    9 Åsa Ståhl                  Hjärnarps GH OL                   21:10 
   10 Birgit Henriksson          Eksjö SOK                         21:26 
   11 Maj-Britt Byström          Rävetofta OK                      21:35 
   12 Maud Andersson             Gotlands Bro OK                   21:50 
   13 Lena Jönsson               Laholms IF OK                     22:04 
   14 Ingrid Norén               Boxholm-Mjölby OL                 23:47 
   15 Gisela Löfving             Tibro OK                          26:00 
   16 Karin Larsson              OK Kompassen                      26:14 
   17 Anita Andersson            OK Skogshjortarna                 27:12 
   18 Gudrun Wester              Stångenäs AIS                     27:32 
   19 Kristina Fransson          OK Virdarna                       27:51 
   20 Birgitta Wiklund           OK Skogsvargarna                  28:40 
   21 Inger Alice Eismark        IFK Göteborg                      31:04 
   22 Sonja Hammar               OK Kompassen                      32:07 
   23 Kristin Johansson          OK Dacke                          36:35 
   24 Karin Lindqvist            Växjö OK                          48:29 

      Ingalill Nilsson           Stigmännen Karlshamns OK         Felst. 
      Ylva Jansson               IF Hagen                         Felst. 
      Anita Lovén-Andersson      OK Skogshjortarna              ej start 
      Lena Weiming Nyberg        Kinnaströms SK                 ej start 
      Margareta Sjöberg          Lunds OK                       ej start 



D55  (28)               2.2 km   11 K               

    1 Jane Johansson             Istrums SK                        17:22 
    2 Eva Tykesson               Rävetofta OK                      17:48 
    3 Birgitta Olsson            OK Skogsfalken                    20:22 
    4 Gun Henriksson             Eksjö SOK                         21:15 
    5 Ing-Marie Hjert            Falköpings AIK OK                 21:27 
    6 Ann Svärm                  OK Gisle                          21:44 
    7 Ulla Engelby               OK Pan-Kristianstad               21:57 
    8 Arja Ingvarsson            OK Vilse 87                       22:14 
    9 Berit Klamfelt             Tibro OK                          22:21 
   10 Pia Svensson               Falköpings AIK OK                 22:33 
   11 Annika Eriksson            Gotlands Bro OK                   23:10 
   12 Marita Larsson             Markbygdens OK                    24:25 
   13 Katarina Östling           OK Skogshjortarna                 24:39 
   14 Gunilla Hogedal            Vänersborgs SK                    24:53 
   15 Anne Kaill                 IK Omega                          25:09 
   16 Pia Adolfsson              OK Gisle                          25:13 
   17 Elise Johansson            Falköpings AIK OK                 25:59 
   18 Barbro Liljequist          OK Älme                           27:19 
   19 Evamarie Lundahl           IF Hagen                          27:42 
   20 Marianne Thorsson          IK Trenne Ullared                 28:17 
   21 Marie Svernestam           Linköpings OK                     29:13 
   22 Margareta Schölin          Tockarps IK                       29:28 
   23 Siv Larsson                Växjö AIS                         30:08 
   24 Inger Johansson            OK Nackhe                         30:43 
   25 Ann-Sofi Lindskog          Gotlands Bro OK                   31:04 
   26 Monica Wass                Falkenbergs OK                    32:29 
   27 Ulla Ragnarsson            OK Skogshjortarna                 38:29 
   28 Vanja Jinnemo              Hjärnarps GH OL                   41:40 



D50  (22)               2.3 km   10 K               

    1 Britta Sahlin              Vänersborgs SK                    15:47 
    2 Eva Folkesson Lööf         OK Pan-Kristianstad               16:07 
    3 Anneli Berggren            OK Denseln                        16:08 
    4 Lena Henriksson-Ågren      Ronneby OK                        16:42 
    5 Annette Falck-Larsson      Vänersborgs SK                    18:15 
    6 Monica Henriksson          Eksjö SOK                         18:21 
    7 Anne Udd                   Markbygdens OK                    18:34 
    8 Nina Bejbom                Uddevalla OK                      18:51 
    9 Lotta Lidman Almqvist      Västerviks OK                     20:07 
   10 Britt Thörn                OK Vilse 87                       20:23 
   11 Kerstin Tjernlund          OK Vilse 87                       20:46 
   12 Tina Hagård                Rävetofta OK                      21:12 
   13 Ing-Marie Samuelsson       IK Trenne Ullared                 21:49 
   14 Eva Wildmark               Andrarums IF                      21:59 
   15 Gunilla Sandström          OK Stigen                         23:00 
   16 Kati Németh                Stigmännen Karlshamns OK          23:25 
   17 Karin Andersson            Skåneslättens OL                  24:04 
   18 Lisbeth Bergagård          Tolered-Utby Ol-klubb             25:04 
   19 Lisa Larsson               Sjövalla FK                       25:23 
   20 Märit Gustafsson           Eds SK                            26:15 
   21 Annika Marthinsson         Hylte OK                          32:12 
   22 Ingrid Andersson           IF Rigor                          41:11 



D45  (27)               2.7 km   11 K               

    1 Åsa Wadensjö Leo           Bredaryds SOK                     17:48 
    2 Marie Olsson               Örkelljunga FK                    18:37 
    3 Eva Pettersson             OK Dacke                          19:28 
    4 Liselotte Falk             Göteborg-Majorna OK               19:53 
    5 Anne Johansson             OK Dacke                          20:02 
    6 Suzy Larsson               OK Skogshjortarna                 21:01 
    7 Ingela Andersson           Lunds OK                          21:05 
    8 Anneli Carlsson            FK Finn                           22:14 
    9 Gunilla Gustavsson         OK Orion                          23:03 
   10 Lena Thuresson             Burseryds IF                      23:12 
   11 Carina Bergander           Eksjö SOK                         23:28 
   12 Ingrid Johansson           Laholms IF OK                     23:47 
   13 Annica Tholén              OK Skogshjortarna                 24:01 
   14 Carina Andersson           FK Friskus-Varberg                24:10 
   15 Helena Johansson           OK Gisle                          24:26 
   16 Karin Olsson               Sjövalla FK                       24:27 
   17 Åsa Flink-Svensson         Nässjö OK                         24:50 
   18 Sussi Jonson               Ronneby OK                        24:57 
   19 Monica Laage               Falköpings AIK OK                 26:20 
   20 Christina Sterner          OK Njudung                        26:23 
   21 Susanne Johannesson        Ronneby OK                        27:54 
   22 Kerstin Olsson             Eslövs FK                         29:02 
   23 Marie Svalbring            Målilla OK                        30:36 
   24 Carina Stenberg            OK Skogshjortarna                 31:46 
   25 Frida Mannfolk             Ulricehamns OK                    33:17 
   26 Helena Buchkovska          Målilla OK                        36:30 

      Maritha Henriksson         Eksjö SOK                      ej start 



D40  (9)                2.7 km   12 K               

    1 Cecilia Rönnfjärd          OK Skogsfalken                    20:02 
    2 Sara Elfving               Ronneby OK                        20:11 
    3 Josefine Albinsson         OK Skogsfalken                    20:54 
    4 Jeanette Sigenstam         Markbygdens OK                    21:09 
    5 Helena Kristiansson        Hässleholms OK                    22:17 
    6 Anna Ljungqvist            Lunds OK                          23:11 
    7 Ann-Sofie Brink            Markaryds FK                      27:51 
    8 Mona Rosberg               Växjö OK                          32:03 
    9 Carina Lindelöw            Härlövs IF                        34:09 



D35  (5)                3.1 km   11 K               

    1 Maria Helmersson           Hässleholms OK                    26:14 
    2 Karolina Erikers           Rävetofta OK                      26:27 
    3 Catarina Harden            FK Boken                          28:50 
    4 Anna Karlsson              SOK 68                            36:57 
    5 Ayan Ling                  Jönköpings OK                   1:01:08 



D21  (39)               3.3 km   15 K               

    1 Anna Envall                IK Hakarpspojkarna                20:26 
    2 Amanda Leo                 Bredaryds SOK                     22:05 
    3 Agnes Leo                  Bredaryds SOK                     22:15 
    4 Frida Andersson            Falkenbergs OK                    23:23 
    5 Jessica Nilsson            OK Torfinn                        24:00 
    6 Moa Svensson               Nässjö OK                         24:36 
    7 Britta Norén               Boxholm-Mjölby OL                 24:57 
    8 Jannie Hagård              Rävetofta OK                      24:59 
    9 Emelie Svalin              Vänersborgs SK                    25:07 
   10 Märta Mollén               Sävedalens AIK                    25:31 
   11 Anna Schmitterlöw          Hjobygdens OK                     26:51 
   11 Sofia Killander            Hästveda OK                       26:51 
   13 Lina Sandström             OK Stigen                         26:53 
   14 Madeleine Attfors          Sävedalens AIK                    26:56 
   15 Åsa Bogmark                Eksjö SOK                         27:25 
   16 Emilia Svärm               OK Gisle                          28:08 
   17 Ulrika Toftered            IF Rigor                          28:11 
   18 Anna Lööf                  OK Pan-Kristianstad               28:21 
   19 Ida Swärdh                 Eksjö SOK                         28:39 
   20 Madelene Bougas Lööf       Mariestads FK                     29:20 
   21 Klara Pålsson              Kungälvs OK                       29:25 
   22 Emma Faxén                 Växjö OK                          29:33 
   23 Anna Torstensson           Hylte OK                          30:37 
   24 Maria Klamfelt             Tibro OK                          31:03 
   25 Evi Jüni                   Eksjö SOK                         31:10 
   26 Angelica Jörnling          Eksjö SOK                         31:30 
   27 Birgitta Wingqvist         Skåneslättens OL                  32:11 
   28 Johanna Rönnqvist          OK Löftan                         32:20 
   29 Elin Svensson              Nässjö OK                         32:52 
   30 Christina Olsson           Skåneslättens OL                  33:47 
   31 Emma Kriblad               Hjärnarps GH OL                   34:10 
   32 Anna Nilsson               FK Snapphanarna                   35:19 
   33 Marie Jinnemo              Hjärnarps GH OL                   35:29 
   34 Lina Larsson               Vänersborgs SK                    35:38 
   35 Wiviann Ottosson           Malmö OK                          36:56 
   36 Jenny Rönnqvist            OK Löftan                         38:23 
   37 Frida Rönnqvist            OK Löftan                         38:52 
   38 Hanna Steiner              Örkelljunga FK                    46:17 
   39 Linda Jinnemo              Hjärnarps GH OL                   47:33 



D20  (5)                3.1 km   11 K               

    1 Jenny Olsson               Örkelljunga FK                    21:55 
    2 Johanna Skogum             Markbygdens OK                    23:53 
    3 Anne Hansson               Markbygdens OK                    27:52 
    4 Emilia Johansson           OK Gisle                          39:34 
    5 Anna Johansson             Laholms IF OK                     40:00 



D18  (6)                2.7 km   11 K               

    1 Caroline Lindelöw          Härlövs IF                        20:32 
    2 Lisa Larsson               FK Friskus-Varberg                21:57 
    3 Sara Bainbridge            Laholms IF OK                     23:16 
    4 Lisa Johansson             FK Friskus-Varberg                23:47 
    5 Julia Smedenmark           Ronneby OK                        27:03 
    6 Elinor Lindelöw            Härlövs IF                        30:41 



D16  (5)                2.2 km   11 K               

    1 Moa Pettersson             OK Dacke                          14:29 
    2 Sara Josarp                FK Friskus-Varberg                15:43 
    3 Amanda Johansson           OK Dacke                          16:32 
    4 Clara Mannfolk             Ulricehamns OK                    19:10 
    5 Åse Dannbring              Skåneslättens OL                  32:22 



D14  (14)               2.1 km   10 K               

    1 Sanna Fasth                Boxholm-Mjölby OL                 13:46 
    2 Vilma Persson              OK Skogsfalken                    14:58 
    2 Gabriella Bergander        Eksjö SOK                         14:58 
    4 Klara Ask                  Markbygdens OK                    15:14 
    5 Elin Granstedt             IK Hakarpspojkarna                15:48 
    6 Fanny Sundblad             Eksjö SOK                         15:52 
    7 Ebba Envall                IK Hakarpspojkarna                16:19 
    8 Camilla Larsen             FIF Hillerød                      16:21 
    9 Nikoline Holm Splittorff   FIF Hillerød                      17:28 
   10 Klara Andersson            FK Göingarna                      17:52 
   11 Sofie Persson              Härlövs IF                        19:45 
   12 Emmy Helmersson            Hässleholms OK                    20:33 
   13 Rebecka Brorsson           Tockarps IK                       20:47 
   14 Hilda Svensson             Nässjö OK                         23:35 



D12  (13)               1.7 km   12 K               

    1 Annika Simonsen            FIF Hillerød                      10:35 
    2 Isa Envall                 IK Hakarpspojkarna                10:40 
    3 Hanna Johannesson          Ronneby OK                        10:44 
    4 Kajsa Andersson            OK Orion                          11:13 
    5 Wilma Bergander            Eksjö SOK                         13:07 
    6 Lovisa Johansson           OK Dacke                          13:20 
    7 Towa Pettersson            OK Denseln                        13:50 
    8 Julia Thuresson            Burseryds IF                      13:55 
    9 Tina Ljungqvist            Lunds OK                          14:43 
   10 Emma Nilsson               Alvesta SOK                       14:46 
   11 Irmalinn Nilsson           Härlövs IF                        16:21 
   12 Frida Björk                Örkelljunga FK                    17:22 

      Sara Granstedt             IK Hakarpspojkarna             ej start 



D10  (7)                1.3 km   9 K                

    1 Linda Jonsson              OK Orion                           8:30 
    2 Emma Ling                  Jönköpings OK                     10:27 
    3 Rebecca Harden             FK Boken                          11:20 
    4 Ella Söderberg             OK Skogsfalken                    11:32 
    5 Emmy Granstedt             IK Hakarpspojkarna                12:54 

      Klara Andersson            OK Orion                       ej start 
      Lisa Falk                  Göteborg-Majorna OK            ej start 



Öppen 1  (15)           1.4 km   9 K                

    1 Ester Nilsund              Helsingborgs SOK                  13:17 
    2 Thea Bökman                Helsingborgs SOK                  13:45 
    3 Elin Wulff                 OK Kompassen                      14:20 
    4 Edvin Vensryd              Eslövs FK                         14:21 
    5 Charlie Fasth              Boxholm-Mjölby OL                 14:24 
    6 Karla Nilsund              Helsingborgs SOK                  14:41 
    7 Alice Ekenhill             OK Lindena                        14:47 
    8 Elliot Petersén                                              15:31 
    9 Marita Johansson           Markbygdens OK                    16:29 
   10 Anette Bohman              Hjärnarps GH OL                   19:19 
   11 Isak Bogmark               Eksjö SOK                         21:10 
   12 Gustav Nilsson             Alvesta SOK                       23:17 
   13 Monica Axman                                                 38:38 
   14 Liv Mattsson               Gotlands Bro OK                   40:33 
   15 Sven-Åke Waern             Målilla OK                      1:04:29 



Öppen 5  (34)           2.2 km   10 K               

    1 Dan Moberg                 Istrums SK                        20:31 
    2 Henrik Jacobsson           Sävedalens AIK                    21:22 
    3 Jens Fasth                 Boxholm-Mjölby OL                 25:20 
    4 Annika Fasth               Boxholm-Mjölby OL                 25:45 
    5 Stefan Laage               Falköpings AIK OK                 26:30 
    6 Jan Nilsson                FK Snapphanarna                   27:35 
    7 Bo Jägerström              Elfsborg SOK                      28:43 
    8 Mariella Carnander         IK Hakarpspojkarna                29:43 
    9 Lotta Landén               Istrums SK                        30:38 
   10 Lisa Nilsson               OK Torfinn                        30:49 
   11 Monika Lindblom            Laholms IF OK                     32:10 
   12 Björn Engelbrektsson       FK Snapphanarna                   32:11 
   13 Sven-Åke Andertoft         Markaryds FK                      32:34 
   14 Caroline Ståhl             Hjärnarps GH OL                   33:21 
   15 Eriksson Lena                                                34:08 
   16 Barbro Nilsson             Alvesta SOK                       34:47 
   17 Anna Ellmark               Lunds OK                          35:37 
   18 Perry Lundqvist            Sävedalens AIK                    35:46 
   19 Karin Malmgren             Hjärnarps GH OL                   39:18 
   20 Henrik Enfors              Tockarps IK                       39:34 
   21 Margela Persson            Andrarums IF                      39:52 
   22 Hellevi Alnervik           IS Kullen                         40:44 
   23 Berit Nilsson              OK Älme                           41:54 
   24 Rosita Karlsson            Växjö AIS                         42:09 
   25 Gudrun Olofsson            Hjärnarps GH OL                   45:09 
   26 Amanda Persson             Tockarps IK                       46:08 
   27 Jan Norrby                 Gotlands Bro OK                   50:00 
   27 Gerd Boman                 Gotlands Bro OK                   50:00 
   29 Lisbeth Nilsson            Falköpings AIK OK                 50:07 
   30 Mia Häll                                                     50:53 
   31 Kristin Lindberg           Lunds OK                          51:33 
   32 Anders Sellman             IS Skanne                         51:42 

      Anna Larsson               Falkenbergs OK                   Felst. 
      Marie Kempff               Hässleholms OK                   Felst. 



Öppen 7  (24)           2.6 km   12 K               

    1 Susanne Andersson          FK Göingarna                      18:10 
    2 Emelie Karlsson Landén     Istrums SK                        19:17 
    3 Oskar Handmark             OK Pan-Kristianstad               20:41 
    4 Anders Claesson            Burseryds IF                      20:59 
    5 Mats Orrhede               OK Silva                          21:36 
    6 Olle Enfors                Tockarps IK                       22:47 
    7 Marika Husby               Skåneslättens OL                  23:06 
    8 Ola Hansson                FK Boken                          23:45 
    9 Bengt-Åke Jonasson         FK Finn                           23:57 
   10 Tove Udd                   Markbygdens OK                    24:35 
   11 Daniel Nilsson Kempff      Hässleholms OK                    24:39 
   12 Lena Strand                Markaryds FK                      27:02 
   13 Peter Ellmark              Lunds OK                          27:56 
   14 Bertil Lööf                OK Pan-Kristianstad               28:10 
   15 Morgan Ljung               Vaggeryds SOK                     29:00 
   16 Anders Nilsson             Hässleholms OK                    29:36 
   17 Fanny Brodin               Istrums SK                        30:08 
   18 Mona Enfors                Tockarps IK                       30:32 
   19 Mats Johansson                                               32:53 
   20 Ann-Charlotte Jakobsson    Istrums SK                        33:28 
   21 Helen Nilsson              Härlövs IF                        35:23 
   22 Leif Johannesson           Markaryds FK                      39:19 
   23 Filip Enfors               Tockarps IK                       39:32 
   24 Lars Henriksson            OK Älme                           45:07 



Öppen 9  (30)           3.4 km   13 K               

    1 Martin Wendt               Lunds OK                          19:35 
    2 Andreas Blomqvist          FK Boken                          22:18 
    3 Anette Granstedt           IK Hakarpspojkarna                22:26 
    4 Per-Olof Andersson         OK Tyringe                        23:47 
    5 Linus Svärm                OK Gisle                          24:35 
    6 Jonas Hjert                Falköpings AIK OK                 25:58 
    7 Björn Nilsson              Härlövs IF                        26:51 
    8 Ulf Minör                  Lunds OK                          27:10 
    9 Anders Ståhl               Hjärnarps GH OL                   28:04 
   10 Gert Olsson                Tockarps IK                       28:09 
   11 Stellan Martinsson         OK Tyringe                        28:24 
   12 Jan Lagerblad                                                28:46 
   13 Lars Edenbrandt            Lunds OK                          28:51 
   14 Emil Bendroth              Rävetofta OK                      29:24 
   15 Ulf Johansson              OK Dacke                          30:25 
   16 Lena Norrman               IS Kullen                         31:12 
   17 Andreas Enfors             Tockarps IK                       31:15 
   18 Anja Minör                 Lunds OK                          31:51 
   19 Leif Kofoed                HSOK.dk                           32:53 
   20 Louise Pihl                Lunds OK                          32:59 
   21 Staffan Edström            OK Gisle                          33:07 
   21 Rolf Ohrlander             OK Pan-Kristianstad               33:07 
   23 Gösta Svensson             Rävetofta OK                      35:29 
   24 Lena Karlsson              Halmstad OK                       37:12 
   25 Sten-Åke Kvist             IS Kullen                         38:25 
   26 Nils Helmersson            Hässleholms OK                    42:17 
   27 Eva Tullberg               IS Kullen                         42:24 
   28 Rikke Kofoed               HSOK.dk                           48:49 
   29 Flemming Larsen            HSOK.dk                           50:40 

      Peter Håkansson                                             Felst. 



D80  (3)                1.9 km   11 K               

    1 Clarie Ek                  OK Pan-Kristianstad               27:44 
    2 Lisa Hedström              Göteborg-Majorna OK               31:19 

      Bernice Antonsson          FK Friskus-Varberg             ej start